Dla zaawansowanych

Techniki intencjonalnego poruszenia – co to jest

Techniki intencjonalnego poruszenia pozwalają uzyskać niezwykłe, malarskie efekty na zdjęciach.

Techniki intencjonalnego poruszenia pozwalają uzyskać niezwykłe, malarskie efekty na zdjęciach. Co więcej ICM (czyli Intentional Camera Movement – angielska nazwa tych technik jest bardziej popularna) służy otrzymania efektu jeszcze w aparacie. Photoshop w tym przypadku nie jest potrzebny!

Techniki intencjonalnego poruszenia – nie trzymaj się reguł!

W trakcie fotograficznej edukacji każdy uczy się stabilnie trzymać aparat fotograficzny w taki sposób, aby zdjęcia były ostre, a nie poruszone. Tymczasem techniki intencjonalnego poruszenia wymagają diametralnie innego podejścia – w trakcie naświetlania właśnie należy poruszyć aparatem lub zmienić ustawienia obiektywu! Oczywiście nie chodzi o drobne drgnięcie, mało pewny uchwyt czy zbyt silne wciśnięcie spustu migawki – to wszystko skutkuje “normalnym” poruszeniem i po prostu nieudanym zdjęciem. Intencjonalne poruszenie powinno być wyraźne i zdecydowane, aby aparat w trakcie naświetlania znacząco się przesunął. Zastosowana technika powinna dać wyrazisty efekt – tak, aby nie było wątpliwości co do celowości zabiegu.

Najważniejszy parametr – czas naświetlania

Bardzo krótkie czasy naświetlania, rzędu 1/1000 sekundy i krótsze, praktycznie wykluczają skuteczne zastosowania “intentional camera movement”. Potrzebny jest dość długi czas naświetlania i temu powinniśmy podporządkować ustawianie trójkąta ekspozycji. Czułość ISO, wartość przysłony będą tutaj mało istotne i powinny być podporządkowane uzyskaniu odpowiednio długiego czasu naświetlania. A jaki powinien być taki optymalny czas ekspozycji? Powinna wynosić co najmniej 1/30 sekundy, ale w wielu przypadkach nawet dłużej, aż do 1-2 sekund! Skąd tak duży rozrzut zalecanych czasów naświetlania? Otóż zależy to od tego, która technika intencjonalnego poruszenia będzie stosowana.

Intentional camera movement – 3 podstawowe techniki

Techniki intencjonalnego poruszenia - obrót aparatu, poradnik technik ICM, jesienny las poruszonyAparatem fotograficznym można poruszyć na różne sposoby. Nie tu technik lepszych lub gorszych, po prostu dla niektórych scen ciekawszy efekt da zoomowanie, dla innych – “machnięcie” lub obrót.

Machnięcie – najprostsza, najbardziej oczywista technika intencjonalnego poruszenia. Trzymamy aparat, wykonujemy nim przesunięcie w pionie lub poziomie, a w czasie tego przesunięcia delikatnie wciskamy spust migawki.

Zoomowanie – to prawdopodobnie najpopularniejsza technika ICM. Wiele osób poznało ją… przypadkowo, gdy spróbowało zrobić zdjęcie z użyciem obiektywu typu zoom skierowanym pionowo w dół. Zoomowanie można stosować także w pełni świadomie, w trakcie naświetlania obracając pierścieniem zmiany ogniskowej. Fotografia otwierająca artykuł powstała właśnie w efekcie zoomowania.

Obrót aparatu – ta technika jest prosta do opisania, ale znacznie trudniejsza do wykonania. W trakcie naświetlania należy obrócić aparat wokół osi obiektywu. Powstaje wówczas wrażenie wirowania (albo wiru), gdzie środek jest najbardziej ostry i wyraźny, a im bliżej brzegu kadru, tym bardziej kształty są rozmyte i sprawiają wrażenie kręcących się. Fotografia powyżej powstała właśnie w taki sposób, przy czym obrót był realizowany z pomocą statywu.

Intentional camera movement - obrót i zoomowanie, ICM, celowo poruszone zdjęcie, pan and zoom

Co istotne, wszystkie powyższe techniki można stosować z ręki – bez użycia statywu. Nie znaczy to jednak, że trójnóg nie bywa użyteczny. Możliwych sposobów twórczego poruszenia jest więcej, niektóre z nich, jak rozostrzanie w trakcie ekspozycji czy połączenie zoomowania i obrotu aparatu (na fotografii powyżej) są dość trudne do realizacji i wymagają statywu.

Inspiruj się mistrzami fotografii!

Jednym z pionierów intentional camera movement był Ernst Haas, którego serię o bykach serdecznie polecam. Inni znani fotografowie, którzy eksperymentowali z długimi ekspozycjami i poruszeniami aparatu to m.in. Alexander Titarenko czy Douglas Barkey. Choć budowanie całego portfolio na takich kadrach byłoby dość dziwaczne, to warto wzbogacić swój fotograficzny arsenał o techniki intencjonalnego poruszenia, bo otwierają one zupełnie nowe i zaskakujące możliwości twórcze.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że wszystkie fotografie w tym artykule powstały w tym samym miejscu i prezentują cały czas ten sam jesienny las. Techniki intencjonalnego poruszenia aparatu pozwalają więc wyjść poza “jak to wygląda” w stronę “jak chcę to pokazać”.

Mamy o tym ebooka!

Rozmazańce - techniki intencjonalnego poruszenia, ebook, poradnik fotograficzny, intentional camera movementW naszej księgarni można nabyć poradnikowy ebook “Rozmazańce” omawiający wszystkie aspekty i techniki intencjonalnego poruszenia aparatu. Polecamy! Z kodem RUSZAPARATEM taniej! 🙂

Sklep Fotezji

A jeśli jesteś zainteresowany mniej dosłowną, bajkową fotografią, może Cię zainteresować metoda uzyskania fotografii wyglądającej jak malarstwo impresjonistyczne – tym razem jednak z użyciem Photoshopa.

Piotr Dębek

Od lat fotografuję, piszę książki o fotografii i uczę fotografii podczas warsztatów i fotowypraw. Fotografia to przygoda na całe życie i dla osób w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę chęci i wyobraźni, aby tworzyć swój świat w prostokątnych kadrach.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności