Edycja zdjęć

Usuwanie zamglenia inaczej niż zwykle

Usuwanie zamglenia, dehaze - jak działa filtr

Odkąd w Photoshopie i Lightroomie pojawił się filtr Usuwanie zamglenia (Dehaze), wiele osób go bardzo polubiło i używa często do wzmocnienia nieba czy podkreślenia faktury na zdjęciach. Suwaczek Usuwania zamglenia trochę w prawo – i już niebo robi się bardziej dramatyczne! Filtr Dehaze można też zasymulować z użyciem krzywej tonalnej. Warto jednak zauważyć, że jego pozycja neutralna jest na środku skali. Co będzie, jeśli przemieścimy go… w lewo?


Świetlistość dla każdego

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają zdjęcia łagodnie świetliste, a jednocześnie kontrastowe? Takie jakby światło było na nich jednocześnie kierunkowe i rozproszone przez mgłę? No właśnie… czasem rzeczywiście było takie światło, ale często jest to skutek użycia właśnie filtra Dehaze (co jest oryginalną nazwą na Usuwanie zamglenia, zgrabną i krótką). Suwaczek w lewo – i w fotografię wlewa się światło. Cienie są rozjaśniane, a detale w nich stają się lepiej widoczne. Otrzymujemy miękkie, przyjemne w odbiorze obrazy.

Usuwanie zamglenia i walka o kontrast

Skutkiem ubocznym “usuwania zamglenia w lewo” jest zmniejszenie kontrastu zdjęcia. Jeśli chcemy zachować efekt świetlistości, jednocześnie nie tracąc wrażenia kontrastu, możemy skorzystać z drugiego suwaka: Tekstury. Ten klasycznie przemieszczamy w prawo. Ale uwaga! Jeśli pociągniemy suwaki zbyt daleko, wszystko jedno czy w lewo czy w prawo, z pewnością efekt będzie wyglądać sztucznie i nachalnie. Więc zalecam oszczędność. Poniższe obrazki pokazują różnicę (subtelną!) pomiędzy użyciem Dehaze w wersji “minusowej” a jego brakiem. Proszę zwrócić uwagę szczególnie na maskę i ozdoby postaci.

Dehaze, czyli Usuwanie zamglenia inaczej
Przepis jest prosty: Usuwanie zamglenia w lewo, Tekstura i Nasycenie w prawo.
Dehaze, czyli Usuwanie zamglenia inaczej
Dehaze i Tekstura na “zero”, Nasycenie dopasowane tak żeby kolorystyka była podobna.

Po trzecie: nasycenie

Zarówno Usuwanie zamglenia, jak i Tekstura obniżają nieco nasycenie – to taki skutek uboczny. Aby go uniknąć, można po prostu skorzystać z suwaka Nasycenie. To sposób prosty i niezawodny…

Warto też pamiętać, że wszystkie trzy wspomniane filtry są dostępne również przy korzystaniu z narzędzi do edycji fragmentów zdjęcia. Filtr kolisty (zwany dziwnie promieniowym) czy połówkowy pozwala na podkreślenie świetlistym efektem wybranego elementu fotografii. Może to być czyjaś twarz, a może też np. skała wystająca z morza albo budynek, na który szczególnie chcemy zwrócić uwagę odbiorcy.

Z użyciem podobnej “magii” były edytowane zdjęcia z Wenecji we wpisie o pocztówkach z tradycjami – warto zajrzeć!

A jeśli chcesz osobiście zrobić takie zdjęcia, zapraszamy na fotowyprawę karnawałową!

Karnawał w Wenecji i filtr Dehaze, Usuwanie zamglenia

Ewa Prus

W fotografii najważniejsze są dwie rzeczy: pomysł i umiejętność jego realizacji. Wygląd samej sceny jest nieistotny – ważne jest natomiast to, jak ją widzi fotograf. Warto się nauczyć pokazywania swojej własnej wizji. Tego właśnie uczę od lat – na warsztatach, fotowyprawach, w książkach i na łamach miesięczników.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności