Maskonury, fot. Grażyna Czuduk

Skrzydlata Islandia - wyprawa przyrodnicza

Zapraszamy drugą edycję wyprawę przyrodniczej na Islandię! W ciągu tygodnia na północy Islandii będzie można obserwować setki gniazdujących ptaków, popłynąć na rejs na wieloryby, a także spędzić dwa dni na położonej za kręgiem polarnym wyspie Grimsey, słynnej z obecności setek maskonurów. Połowa czerwca to też faktyczna wiosna - można liczyć na kwitnienie islandzkich roślin, w tym spektakularne fioletowe pola łubinów. A to wszystko w nieziemskich sceneriach wulkanicznej Islandii - to nie jest wyprawa fotograficzna, ale niezwykłych widoków z pewnością nie zabraknie!

Termin:

9-17 czerwca 2024, 9 dni

Cena:

2210 euro + koszt przelotu *

Uczestników:

5-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro, cena dla Was to 2160 euro plus przelot.


Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

WOLNE MIEJSCA!

MOŻNA SOBIE JUŻ OSTRZYĆ ZĘBY! A ZAPISY NIŻEJ

Dwa młode lisy polarne, piesiec, lis polarny, wyprawa przyrodnicza

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, przede wszystkim ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny, nie jest to jednak fotowyprawa - zamiast plenerów będą wspólne spacery w poszukiwaniu np. nura lodowca, wydrzyka czy białozora, choć lis polarny też się może trafić. Nie znaczy to jednak, że nie będzie okazji zrobienia wielu niepowtarzalnych ujęć! Dowodem galeria zdjęć uczestników Skrzydlata Islandia 2023, którą można zobaczyć na dole strony.

Przyroda północnej Islandii 

Przez tydzień tej wyprawy będzie okazja zaobserwować setki ptaków, które w tym okresie gniazdują. Podczas spacerów w okolicach jezior Myvatn i Ólafsfjarðarvatn, wśród fiordów półwyspu Snaefellsnes czy na północnym wybrzeżu Islandii są szanse na obserwacje takich gatunków jak nur lodowiec, kamieniuszka, perkoz rogaty, sierpiec czy lodówka. Rejs i nocleg na wyspie Grimsey to z kolei okazja do bardzo bliskiego spotkania z masknurami, których są tam setki. Występują tam także nurnik, alczyk, alka, nurzyk, mewa trójpalczasta i wiele innych ptaków. Uczestników wyprawy czeka też rejs na obserwacje wielorybów - może trafić się humbak, orka, ale może też płetwal błękitny.

Maskonury, ptaki Islandii, wyprawa przyrodnicza

Program wyjazdu

1 - 2 dzień

Wylot z Polski do Reykjaviku. Po wylądowaniu przejazd wynajętym busem do miasteczka Grundarfjordur na półwyspie Snaefellsnes. Nocleg z widokiem na jedną z ikon Islandii - górę Kirkjufell. Najbliższe dwa dni będą okazją do fotografowania bogatych w różne gatunki ptaków wybrzeży i klifów półwyspu, szczególnie w rejonie Helnar, Arnastapi i Londrangar. Jeśli pogoda nie stanie na przeszkodzie, wybierzemy się też na rejs na obserwację wielorybów.

3 dzień


Przejazd na północ Islandii, do miasteczka Ólafsfjörður. Nocleg nad brzegiem fiordu słynnego jako ptasia mekka.

4-5 dzień

Po wczesnym śniadaniu pakujemy się na prom i płyniemy na wyspę Grimsey - mamy tam nocleg, więc do dyspozycji popołudnie, poranek oraz noc, która... będzie biała, bo Grimsey jest już z kręgiem polarnym i o tej porze roku słońce nie zachodzi! Będzie więc okazja doświadczyć słońca o północy. Grimsey jest słynna z maskonurów, których o tej porze roku na wyspie są setki. Piątego dnia po południu wsiadamy na prom i wracamy z Grimsey na Islandię. Jedziemy w okolice jeziora Myvatn.

6 dzień

Okolice jeziora Myvatn są słynne z obfitości ptaków. Sama okolica wygląda niesamowicie, bo wokół są kratery wulkanów - te duże, ale też niewielkie tzw. pseudowulkany. W pobliżu jest też skalny labirynt Dimmuborgir, a także dymiące pola sulfatarów i fumaroli, gdzie też można trafić na ciekawych przedstawicieli latającej fauny. Jeśli będą chętni, znajdziemy czas na kąpiel geotermalną w naturalnym basenie przy jeziorze Myvatn.

7 dzień

Przejazd na północny zachód Islandii, do osady Osar, gdzie oprócz mnóstwa ptaków zobaczyć można również foki. Wspomnieć trzeba, że jest to miejsce znane z występowania łosia, przy czym jest to łoś... kamienny. Potężna skała Hvitserkur zdaniem niektórych przypomina smoka, innym kojarzy się z pijącym łosiem.

8 dzień

Powrót do Reyjkaviku, czas na zwiedzanie stolicy Islandii, zakupy pamiątek i przygotowania do powrotu.


9 dzień

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Polski.

Pijący łoś, Islandia, Hvitsekur, wyprawa na ptaki Islandii

Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.

Typowa dla Islandii jest dynamiczna pogoda. W ciągu godziny można mieć na przemian słońce i deszcz - czasem kilka razy. Równie typowe są wiatry, niekiedy silne. Warto się na to przygotować, zarówno psychicznie, jak i zabierając odpowiednią odzież.

Noclegi będą w domkach i pokojach hotelowych wyposażonych w podstawowy sprzęt kuchenny, więc zrobienie sobie śniadania czy wieczornego posiłku nie będzie problemem. Niezależnie od tego przewodnik codziennie podjedzie do którejś z lokalnych restauracji, gdzie będzie można spróbować lokalnych potraw.


Wyprawa przyrodnicza z Grzegorzem Pyziołkiem


Przewodnikiem będzie Grzegorz Pyziołek, doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii, zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.


Białozór, ptaki Islandii, wyjazd ornitologiczny

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

8 noclegów w w pokojach dwuosobowych

7 śniadań

rejs promem na wyspę Grimsey i z powrotem

rejs na obserwację wielorybówdoradztwo i wsparcie przyrodnika

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski na Islandię i z powrotem

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

kąpieli geotermalnej (5900 ISK - ok. 200 zł)WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

PTAKI JUŻ SZYKUJĄ GNIAZDA! ;)

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.


Jeśli chodzi o ubiór, to Islandia jest zupełnie nieprzewidywalna. W czerwcu przeważnie temperatura w dzień to od 9 do 15 stopni Celsjusza, ale mogą trafić się dni ciepłe i słoneczne, jak i znacznie chłodniejsze. Normalna dla Islandii pogoda jest wówczas, gdy solidnie wieje, czasem pada, a słońce na przemian wychodzi i chowa się za chmury. Czerwiec jest dość suchym miesiącem, ale to statystyka - na bazie dotychczasowych doświadczeń możemy zapowiedzieć, że spodziewać należy się... wszystkiego..

Alki - para ptaków na klifie, ptaki Islandii, wyprawa przyrodnicza

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu na Islandię wystarczy dowód osobisty (Islandia jest w Strefie Schengen). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń. Jeśli będą wymagane jakieś szczególne procedury związane z Covid-19, będziemy o nich informować z wyprzedzeniem.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Fotografie uczestników wyprawy Skrzydlata Islandia 2023