Old Man of Storr o wschodzie, warsztaty fotograficzne, Szkocja, wyspa Skye, fotowyprawa

Szkockie wyspy - Skye i Hebrydy Zewnętrzne

Kolorowe, jesienne wrzosowiska, skaliste wybrzeża, średniowieczne zamczyska, górskie jeziora to tylko część atrakcji na naszej fotowyprawie do Szkocji. Będą fotograficzne klasyki, jak wschód słońca przy iglicach Old Man of Storr, poranne pejzaże gór Quiraing, wodospady i strumienie Fairy Pools, zalewane falami skały na wybrzeżu Elgol czy nastrojowe mokradła Sligachan. Odwiedzimy jednak także mało znaną wyspę Lewis and Harris leżącą w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych, gdzie czeka nas m.in. sesja przy megalitycznych menhirach Calanais czy zachód słońca przy wynurzającym się z oceanu łuku skalnym.

Termin:

3-11 listopada 2022, 9 dni

Cena:

2060 euro plus koszty przelotu *

Uczestników:

5-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro: cena dla Was to tylko 2010 euro + przelot.

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

  2. Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

ZAPRASZAMY NA SZKOCKIE PEJZAŻE!

Mnisi na Hebrydach Zewnętrznych, fotowyprawa Szkocja

Szkocja w listopadzie? Zdecydowanie tak! 


Listopad w Szkocji jest piękny! Przypomina złotą polską jesień - jest kolorowo nie tylko za sprawą jesiennych liści na drzewach, ale pięknie żółknących i czerwieniejących mchów. Na szczytach mogą się już pojawić czapy śniegu, ale tam, gdzie będziemy stawiać statywy, mróz nam nie grozi. W listopadzie w Szkocji jest przeważnie cieplej niż w Polsce, a typowe temperatury wahają się od 5 do 10 stopni Celsjusza.

Kolejną zaletą listopada są krótkie dni, ale też niskie słońce przez cały dzień. Nawet w środku dnia oświetlenie pejzaży przypomina bardziej kierunkowe światło popołudnia niż pionową "lampę". Dodatkową atrakcją jest brak konieczności bardzo wczesnego wstawania na wschód (początek dnia to godzina 8) i wczesne zachody (po 17 robi się już ciemno).

A co z deszczem? No cóż, z pewnością będzie padać, w Szkocji nie ma bezdeszczowego miesiąca. Dość rzadko jednak zdarzają się opady trwające długo. Normą są tu silne wiatry, które przeganiają chmury, przez co pogoda zmienia się często. Może się zdarzyć, że w ciągu 3-godzinnej sesji deszcze będą przeplatały się z momentami, gdy wyjrzy słońce i pokaże się błękitne niebo. Z pewnością trzeba się ubrać ciepło, przeciwdeszczowo i przeciwwiatrowo.


wymagany poziom sprawności 3

Wszystkie krajobrazy Szkocji 

Nieco ponad tydzień na wyspie Skye i Hebrydach gwarantuje, że będzie mało jeżdżenia, a dużo fotografowania. W zasięgu przeważnie pół godziny jazdy z hotelu mamy do dyspozycji dramatyczne skaliste plaże, latarnie morskie na klifach, efektownie zrudziałe wrzosowiska, górskie szczyty, mroczne zamki i klimatyczne miasteczka.

Na dwa dni przeniesiemy się na wyspę Lewis and Harris należącą do archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. Tutaj czeka nas ciąg dalszy fotograficznej przygody: sesja przy lokalnej wersji Stonehenge, zachód słońca przy zalewanym falami łuku skalnym Stac a' Phris, plener przy Mangurstadh Stacks (grupie skał przypominającej słynnych australijskich "12 apostołów") czy efektowne rozlewisko Northton Saltings.

Wieczorem będziemy się spotykać na wspólne oglądanie wykonanych zdjęć oraz dyskusje o kompozycji, estetyce i technikach fotograficznych.


Złota kula z Elgol, fotowyprawa do Szkocji

Program wyjazdu

1dzień

Przelot z Warszawy do Edynburga, dojazd i zakwaterowanie w hotelu. W zależności od godziny przylotu być może zdążymy po drodze zrealizować pierwszy plener. Wieczorem zapraszamy na spotkanie warsztatowe na temat czekających nas fotograficznych wyzwań.


2 dzień

Pierwszy plener o wschodzie słońca - zaczniemy od mocnego akcentu, czyli wschodu słońca przy słynnym zamku Eilean Donan. Wracamy na śniadanie, a po nim kontynuujemy fotograficzną eksplorację Szkocji - trochę czasu spędzimy z aparatami fotograficznymi nad uroczym jeziorkiem, w pobliżu którego znajdziemy ruiny kapliczki i mały cmentarz jednego ze szkockich rodów. Popołudniowa sesja czeka nas na kamienistej plaży przy wiosce Elgol - jednym z najciekawszych miejsc na wybrzeżu wyspy Skye.

3 dzieńWschód słońca przywitamy nad zatoką Camas Malag. Po śniadaniu na jakiś czas żegnamy wyspę Skye i ruszamy na Hebrydy Zewnętrzne! Promem przepływamy na wyspę Harris. Po południu czeka nas sesja przy Mangurstadh Stacks - formacji skalnej przypominającej australijskich "12 apostołów".

4 dzień

Drugi dzień na wyspie Lewis and Harris zaczniemy od wschodu słońca przy megalitycznych monolitach Calanais. Po śniadaniu pofotografujemy malownicze rozlewiska Northton Saltings, a na wieczór czeka nas sesja przy widowiskowym łuku skalnym Stac a' Phris.


5 dzień


Wracamy promem na wyspę Skye, ale być może zdążymy zrobić jeszcze ostatni plener na wyspie Harris - w zależności od rozkładu rejsów promu.

6 dzień

Zaczniemy od sesji fotograficznej na wysokim poziomie - w tym celu jeszcze przed świtem wejdziemy na Old Man of Storr. Kamienne iglice na szczycie to jeden z najbardziej charakterystycznych krajobrazów Szkocji, a nasze doświadczenia wskazują, że wschody słońca potrafią tam być spektakularne! Wracając zatrzymamy się nad jeziorem Loch Fada oraz przy niewielkim wodospadzie. Na koniec dnia czeka nas jedna z najbardziej rozpoznawalnych scenerii Szkocji - latarnia morska na krańcu cypla Neist Point.

7 dzień

Na wschód słońca jedziemy w góry Quiraing. Wprawdzie jako góry one nie imponują rozmiarem, ale widoki są przepiękne - na okoliczne szczyty, jeziora w dole, no i słynne samotne drzewo nad urwiskiem, stanowiące naturalny pierwszy plan dla szerokich ujęć. Dzisiaj będzie wreszcie czas, aby rozejrzeć się po uroczym miasteczku, w którym mieszkamy - Portree to nie tylko stolica Skye, ale też pięknie położone nad zatoką kolorowe domki. Wieczorną sesję spędzimy na pięknej plaży Talisker Bay.

8 dzień

Głównym daniem dnia będzie plener wśród bajkowych strumieni i kaskad Fairy Pools. Po południu wybierzemy się na fotografowanie okolic jeziora Loch Nan Eilean. Sesja o zachodzie słońca to słynny kamienny most w Sligachan i rozciągające się za nim malownicze mokradła przecięte wijącą się rzeką.

9 dzień

Wcześnie rano jedziemy na lotnisko w Edynburgu i lecimy do Polski.UWAGA: Jeśli z przyczyn niezależnych od Organizatora (wstrzymanie kursowania promów na Wyspę Harris) nie będzie możliwe dostanie się na Hebrydy Zewnętrzne, całość fotowyprawy zostanie zrealizowana na Wyspie Skye.Loch Nan Einan, wyspa Skye, warsztaty fotograficzne

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na tę fotowyprawę trzeba się dobrze spakować. Sprzęt fotograficzny jest oczywiście ważny, ale nie mniej istotne jest osobiste wyposażenie, dzięki któremu plenery będą wygodne i udane. Trzeba się przygotować, że może padać deszcz i wiać silny wiatr - nie cały czas i nie codziennie, ale takie warunki mogą się zdarzyć na każdym plenerze. Przyda się kurtka goreteksowa, wodo- i wiatroodporne spodnie oraz solidne, nieprzemakalne buty. Na część sesji mogą się przydać kalosze lub wodery - nie są niezbędne, ale mogą ułatwić wybieranie drogi przez wrzosowiska, bliższe podejście do brzegu morza czy wejście do strumienia. Dobrze jest mieć przy sobie wodoodporne rękawiczki, najlepiej takie, które pozwalają na wygodne obsługiwanie aparatu. Niektóre plenery będą tuż przy parkingu, ale na inne trzeba będzie kilka minut przejść. Większość przejść nie będzie wymagała szczególnej kondycji, a jedynie uwagi, bo często chodzi się po mokrej i potencjalnie śliskiej trawie. Jedynie wschód słońca przy Old Man of Storr wiąże się z trwającym ponad pół godziny podejściem - technicznie łatwym, bo większość trasy idzie się żwirową ścieżką, niemniej cały czas pod górę.

Fairy Pools, Wyspa Skye, Szkocja, fotowyprawa

Fotowyprawa do Szkocji z Ewą i Piotrem 

Po krajobrazach Szkocji będzie oprowadzać Ewa Prus oraz Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, podpowiemy jak sobie poradzić z aparatem i fotografowaną sceną oraz damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Wieczorami pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

Wschód w górach Quiraing, Szkocja, fotowyprawa

Cena zawiera:

transport busem na terenie Szkocji

8 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach *** w Portree, Stornoway oraz Kyle of Lochalsh

8 śniadań

rejs promem na wyspę Lewis and Harris i z powrotemudział w warsztatach oraz doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek VAT


Cena nie zawiera:

 przelotu do Szkocji i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym


kosztów testu PCR (jeśli będzie obowiązywał przy wjeździe)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie rezygnacji może również obejmować zachorowanie na covid oraz rezygnację z powodu kwarantanny, w odpowiednio wyższej cenie. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

SZKOCKIE PEJZAŻE CZEKAJĄ!

Jak się przygotować na fotowyprawę do Szkocji

Do Szkocji w listopadzie należy się spakować mniej więcej tak jak na Islandię we wrześniu, tylko zabrać cieplejsze ubrania. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to podstawą jest aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (a więc z trybem manualnym oraz priorytetem przysłony), zdecydowanie zalecam lustrzankę lub bezlusterkowca. Do tego oczywiście obiektywy – ich jasność nie jest istotna, bo zawsze będzie możliwość użycia statywu, natomiast przyda się jak najszerszy zakres ogniskowych: będą kadry na bardzo szerokie ujęcia, będą na teleobiektywy. Generalnie przyda się podstawowy zestaw krajobrazowy (czyli obiektyw szerokokątny, standardowy zoom o zakresie ok. 24-70 mm oraz teleobiektyw 70-200 lub 70-300 mm). Statyw tradycyjnie jest niezbędny. I tradycyjnie lepiej, żeby był solidny niż plastikowy i łamliwy. Tym razem statyw powinien być solidny szczególnie, bo, ze względu na silne wiatry, może się okazać niezbędne dociążenie go plecakiem. Oczywiście zabieramy duży zapas kart pamięci oraz baterie i ładowarki. Ze względu na względnie niskie temperatury, które negatywnie wpływają na wydajność akumulatorów, zalecamy, aby zabrać akumulatory pozwalające na co najmniej dwa dni intensywnego fotografowania.

Zdecydowanie też zalecamy pelerynkę przeciwdeszczową na aparat. Z pewnością będzie czasem padać, ale nie ma powodu, żeby to przeszkadzało nam w fotografowaniu. Deszcz nie jest problemem, jeśli jest się przygotowanym, także sprzętowo. Dobrze jest mieć przy sobie mały ręcznik do osuszenia aparatu zachlapanego w pobliżu wodospadu. Chusteczki do wycierania soczewek obiektywów czy filtrów oraz inne narzędzia do czyszczenia optyki (np. Lenspady) zalecane. Tym razem warto zabrać też latarkę lub czołówkę - zwłaszcza na podejście przed wschodem słońca na Old Man of Storr.

Filtry: jak zawsze sugerujemy filtr polaryzacyjny oraz – w zależności od stylu fotografii – filtry szare, które pozwolą rozmyć płynącą wodę i sunące po niebie chmury. Jeśli ktoś lubi długie ekspozycje, to tutaj będzie miał pole do popisu - fale morskie, pędzące chmury, woda spadająca wodospadami i spływająca strumieniami - wszystko to da się efektownie rozmyć. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND (warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych). Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe). W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli).

zamek Eilean Donan, Szkocja, warsztaty fotograficzne

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Wielka Brytania, a więc i należąca do niej Szkocja, nie są już częścią Unii Europejskiej, więc do wjazdu niezbędny jest aktualny paszport (dowód osobisty nie wystarczy!). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.


Jeśli do czasu realizacji fotowyprawy będą wymagane jakieś szczególne procedury związane z zagrożeniem Covid-19, podamy uczestnikom informacje niezbędne do wjazdu.