Książki fotograficzne

Recenzja: Jack Dykinga, A Photographer’s Life

Jack Dykinga Photographer's Life

Zakręty fotografa – recenzja albumu-autobiografii Jack Dykinga

Życie to zmiany – takie mogłoby być motto Jacka Dykingi, który przez całą swoją fotograficzną karierę dokonywał radykalnych zwrotów. W wieku 28 lat zdobył nagrodę Pulitzera za fotoreportaż ze szpitala dla psychicznie chorych, by kilka lat później porzucić karierę fotoreportera i startować od zera jako pejzażysta. Po kilku latach, jako uznany mistrz krajobrazu i specjalista od aparatów wielkoformatowych, napisał najpopularniejszy anglojęzyczny poradnik używania aparatów wielkoformatowych i… niedługo później przeszedł na korzystanie z małoobrazkowej lustrzanki cyfrowej. Może się wydać paradoksem, że w latach 60. Dykinga robił reportaże dużym i średnim formatem, a dzisiaj w pejzażu preferuje pełnoklatkowe Nikony. Jeśli ktoś narzeka, że digitalizacja zmieniła fotografię, powinien przeczytać biografię Dykingi, który zmieniał diametralnie swoją fotograficzną karierę całkiem niezależnie od wszelkich zmian technologicznych.

Recenzja Jack Dykinga, A Photographer’s Life

Z pewnością nie da się zarzucić Jackowi Dykindze, że boi się wyzwań. Gdy rzucił pracę fotoreportera, aby poświęcić się fotografii pejzażowej, miał pomysły, ale nie miał pieniędzy na ich realizację. W końcu upór, konsekwencja i odrobina szczęścia w spotykaniu ludzi, którzy mogli mu pomóc, wystarczyły – ale tego się można dowiedzieć dopiero, gdy podejmie się ryzyko. „A Photographer’s Life” to autobiografia bardzo szczera. Dykinga nie ukrywa błędów i porażek, ale także dzieli się historiami, które doprowadziły go do stworzenia fantastycznych fotografii.

Recenzja Jack Dykinga, A Photographer’s Life

Choć tekstu jest sporo, a historie pasjonujące, to „A Photographer’s Life” Dykingi można traktować jak album fotograficzny. Duże, dobrze przygotowane zdjęcia sięgają reportaży z lat 60. (włącznie z cyklem nagrodzonym Pulitzerem), ale większość to pejzaże. Fotografie są fantastyczne i bronią się bez komentarza, ale jeszcze więcej zyskują dzięki autorskim opowieściom.I jeszcze ciekawostka: można urządzić sobie quiz, próbując zgadnąć, które zdjęcie jakim aparatem było robione. Najłatwiej jednak wielki format analogowy od cyfrowej pełnej klatki rozróżnić… domyślając się użytej ogniskowej. Na końcu książki są podpowiedzi.

Jack Dykinga, A Photographer’s Life

format: 26×26 cm

stron: 210

ISBN: 9781681980720

wydawca: Rocky Nook, s. , cena 45 USD

Książka do kupienia u wydawcy.

Recenzja Jack Dykinga, A Photographer’s Life

Piotr Dębek

Od lat fotografuję, piszę książki o fotografii i uczę fotografii podczas warsztatów i fotowypraw. Fotografia to przygoda na całe życie i dla osób w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę chęci i wyobraźni, aby tworzyć swój świat w prostokątnych kadrach.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz