Edycja zdjęć

Kolory nie z tej ziemi – Jak zmieniać kolory na zdjęciach

Jak zmieniać kolory na zdjęciach

Widuje się czasem zdjęcia roślin, wyglądające jakby pochodziły one z jakiegoś innego świata. Kwiaty w intensywnych, ciepłych barwach wyłaniają się z niebieskich i fioletowych liści lub trawy. Efekt robi wrażenie przez samą swoją niecodzienność. Jak zmieniać kolory na zdjęciach? Wystarczy tylko jedno narzędzie: Selective Color (Kolor selektywny).

 

1. Dobór zdjęcia

Żeby efekt w ogóle się udał, trzeba zacząć od odpowiedniego doboru zdjęcia źródłowego. Najlepiej będą wyglądać kwiaty silnie kontrastujące z docelowym, niebieskim otoczeniem: czerwone albo żółte, albo takie i takie. Istotne jest też, by zieleń na zdjęciu była raczej jasna, bo ciemna będzie miała skłonność do wpadania w odcień „kapuściany” zamiast chłodnego błękitu, do jakiego dążymy. Jasne liście tulipanów świetnie się tu nadadzą. Górna część tła to po prostu grządka przy lekko przekłamanym balansie bieli. Tak wygląda zdjęcie wprost z aparatu.

Jak zmieniać barwy zdjęć

 

2. Właściwe narzędzie

Tak naprawdę do osiągnięcia efektu wystarczy skorzystać z narzędzia Selective Color (Kolor selektywny) – trzeba tylko wiedzieć, jak go użyć. Najbezpieczniejszy sposób polega na tym, że wywołujemy filtr z palety Adjustments (Dopasowania). To ostatnia ikona w palecie. Po jej kliknięciu pojawi się warstwa dopasowania, na której będziemy zmieniać kolory zdjęcia. Do tego samego celu można użyć też filtra wywołanego z menu Image | Adjustments (Obraz | Dopasowania); plusem przyjętej tu metody jest możliwość bezstratnej zmiany ustawień filtra w każdej chwili, tak że możemy wypróbowywać różne przebarwienia by wybrać najlepsze.

 

 

3. Ciepłe kwiaty

Zaczynamy od czynności prostszej, choć mniej efektownej: podkreślenia barw tulipanów. W górnej części okienka Selective Color przełączamy się na Reds (Czerwone) i zwiększamy, jak by to określić… zawartość czerwieni w czerwieniach: mniej cyjanu (czyli niebieskozielonego) i więcej żółtego (Yellow) sprawi, że odcień czerwieni na kwiatach będzie cieplejszy, czyli intensywniejszy. To samo robimy z żółciami (Yellows): mniej cyjanu, więcej żółtego. Sprawdzamy jeszcze, czy u dołu okienka zaznaczona jest metoda Absolute (Bezwzględny); Relative, czyli Względny, daje zmiany zbyt subtelne jak na nasze potrzeby.

Jak zmieniać kolory na zdjęciach

 

4. Zimne liście

Żółcie i czerwienie ocieplaliśmy, a za to pozostałe barwy należałoby ochłodzić. Jak? Oczywiście, odwrotnie, czyli dodając cyjanu (niebieskozielonego), a odejmując żółtego. Wiemy, że liście są zielone (wiemy, prawda?) więc przełączamy się na Zielone (Greens) i ochładzamy je: Cyan (Niebieskozielone) +100, Yellow (Żółty) -100. Ups, nie działa. Może jednak nie są zielone? Spróbujmy jeszcze z Niebieskozielonym… to też nie działa. Co się dzieje? No cóż, tu akurat liście są na tyle wyblakłe, że zostały przez program uznane za szare. Podobnie ziemia w tle. Na innym zdjęciu być może zmiana odcienia zieleni zadziałałaby dobrze, ale tu musimy przełączyć się na Neutrals (Neutralne) i ostrożnie ochłodzić barwy, tak jak widać na ilustracji. Gotowe!

przebarwienie na zdjęciu

 

Przebarwianie zdjęcia



Kolory Photoshopa – program widzi inaczej niż ludzie

Wiele narzędzi w nowych wersjach Photoshopa opiera swoje działanie na odnajdywanych w zdjęciach barwach podstawo­wych i dopełniających. „Łapki” ze strzałkami, które znajdziemy w Camera Raw oraz w wielu narzędziach w palecie dopasowań, służą właśnie do tego, by edytować dokładnie ten kolor, który został łapką kliknięty.

Kłopot w tym, że Photoshop czasem interpretuje kolory inaczej niż ludzie – stąd właśnie powyższy problem z “niedziałającym” suwakiem zieleni. Bardzo trudno jest znaleźć na zdjęciach kolory, które program uzna za zielone. Drzewa i trawa okazują się według niego żółte, niebieskie albo neutralne, ale rzeczywiście zielone są chyba tyl­ko żarówiaste, plastikowe zabawki. Nie dziw­my się więc, jeśli wybranie do edycji jakiegoś koloru, który nam, ludziom, wydaje się odpo­wiedni, nie da oczekiwanych rezultatów. Trzeba po prostu sprawdzić „łapką”, co o tym odcieniu sądzi program. Może ten niebieski na niebie to wcale nie jest niebieski, tylko fiolet albo cyjan? Gdy będziemy o tym pamiętać, będzie nam o wiele łatwiej zmieniać kolory na zdjęciach na takie, jakie sobie wymarzymy.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

jak zmieniać kolory na zdjęciach
Artykuł Kolory nie z tej ziemi – Jak zmieniać kolory na zdjęciach jest fragmentem poradnika Photoshop dla fotografa, który można kupić w sklepie Fotezji:

Sklep Fotezji

Z kodem pshp4fzja – zakup poradnika taniej!

Miłej lektury!

Ewa Prus

W fotografii najważniejsze są dwie rzeczy: pomysł i umiejętność jego realizacji. Wygląd samej sceny jest nieistotny – ważne jest natomiast to, jak ją widzi fotograf. Warto się nauczyć pokazywania swojej własnej wizji. Tego właśnie uczę od lat – na warsztatach, fotowyprawach, w książkach i na łamach miesięczników.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności