Uwaga, artykuł zaktualizowany! Camera Raw 12.x (z kwietnia 2020) ma zmieniony sposób zapisu ustawień domyślnych. Aktualizacja niżej, na dole artykułu.
Adobe Camera Raw w Photoshopie oraz Lightroom mają swoje fabryczne podstawowe ustawienia wywoływania, z którymi zawsze zaczynają korekcję zdjęcia. Warto je zastąpić swoimi własnymi ustawieniami domyślnymi, po to, żeby nie musieć powtarzać na każdym zdjęciu tych samych kroków. Warto sobie na stałe zapisać te zmiany, które robimy na zdjęciach zawsze albo prawie zawsze.
Takie ustawienia domyślne Lightrooma czy Camera Raw będą dobrym punktem wyjścia do właściwej edycji: pozwolą przestać pilnować za każdym razem drobiazgów, które wystarczy ustawić raz na zawsze. Jakie to będą ustawienia, to oczywiście zależy od fotografa i jego upodobań, ale pewne główne korekcje będą właściwe dla większości fotografujących. U mnie są to:
W zakładce Podstawowe (Basic):
– wszystkie suwaki wyzerowane
– balans bieli ustawiony na Jak w aparacie (As Shot)
W zakładce Krzywa (Curves):
– krzywa tonalna liniowa, czyli w postaci prostej linii od rogu do rogu
W zakładce Szczegóły (Details):
– wyostrzanie (Sharpening) wyzerowane
– odszumianie luminancji ustawione tak, żeby zdjęcie na niskim ISO było gładkie; u mnie to wartość 20. Efekt sprawdzamy na podglądzie 100%!
– detale odszumiania luminancji i kontrast luminancji na 0 (a nie 50)
– odszumianie koloru bez zmian, tzn. pierwszy suwak 25, pozostałe 50
W zakładce Korekcja obiektywu (Lens Corrections):
– zaptaszkowane pole usuwania aberracji chromatycznych (Remove Chromatic Aberrations)
– każdy musi sam zdecydować, czy chce również włączyć automatyczną korekcję zniekształceń soczewkowych według profilu (Enable Profile Corrections). Do zdjęć architektury jest to przydatne, do pozostałych – niekoniecznie.
W zakładce Kalibracja Aparatu (Camera Calibration):
– wybieramy właściwy profil aparatu oraz najnowszy tzw. Proces. Więcej o profilach tutaj.
W wersji ACR i LR Classic z roku 2019 profile wylądowały w zakładce Basic i jest ich więcej.
Jak sobie zapisać ustawienia domyślne w Lightroomie lub Photoshopie sprzed kwietnia 2020
Tak przygotowane ustawienia domyślne trzeba sobie zapisać, żeby były stosowane automatycznie na każdym zdjęciu. W Photoshopie klikamy ikonkę ustawień po prawej stronie ekranu i wybieramy polecenie Zapisz nowe ustawienia domyślne Camera Raw (Save New Camera Raw Defaults). W Lightroomie wybieramy z górnego menu polecenie Develop | Zapisz ustawienia domyślne (Develop | Save Default Settings).
UWAGA: ustawienia te są przypisane do konkretnego egzemplarza aparatu. Jeśli korzystamy z kilku aparatów, trzeba je przygotować i zapisać dla każdego z osobna.
I jeszcze druga uwaga: w Photoshopie od tej pory każde zdjęcie z tego aparatu będzie się otwierało z takimi ustawieniami domyślnymi „na dzień dobry”. W Lightroomie Classic natomiast wszystkie zdjęcia, które zostały zaimportowane do katalogu Lightrooma wcześniej, będą się otwierały z poprzednimi ustawieniami. Aby zastosować nasze nowe ustawienia domyślne Lightrooma, trzeba na początku edycji każdego zdjęcia kliknąć przycisk Reset w prawym dolnym rogu ekranu. Zdjęcia importowane później będą miały od razu nowe ustawienia domyślne i nie trzeba ich resetować.
Jak zapisać ustawienia domyślne w Adobe Camera Raw 12.x (z kwietnia 2020)
Zamiast szukać polecenia Zapisz nowe ustawienia domyślne Camera Raw, którego nie ma, wchodzimy w zakładkę Ustawienia domyślne (Presets). Nie zwracamy uwagi na zestaw zbędnych presetów fabrycznych które tam już są, tylko na samym dole klikamy ikonę z karteczką, podpisaną Nowe ustawienia domyślne. Wpisujemy swoją nazwę (np. „moje 80D”) i potwierdzamy:
Na liście ustawień domyślnych pojawiły się Ustawienia predefiniowane użytkownika, a wśród nich wykonane właśnie ustawienie: “moje 80D”. Teraz na górze głównego okna Camera Raw otwieramy Preferencje. Wchodzimy w Ustawienia domyślne Raw. To co ustawimy w górnym polu nie ma specjalnego znaczenia, chyba że obrabiamy zawsze zdjęcia z tego samego aparatu i chcemy zawsze korzystać z tych samych ustawień. Ważne jest, żeby zaznaczyć Zastąp ustawienie główne dla określonych aparatów.
Uaktywni się wtedy niżej pole Dostępne kamery (sic!), gdzie trzeba wybrać aparat, z którego Raw jest aktualnie otwarty. Można też zaznaczyć Pokaż numery seryjne, żeby nie było wątpliwości który to aparat. Po prawej od nazwy aparatu rozwijamy pole i wybieramy w nim kolejno: Wybierz ustawienie predefiniowane | Ustawienia predefiniowane użytkownika | i tu dopiero jest nasza własna nazwa presetu, którą przed chwilą nadaliśmy.
Nie, wciąż jeszcze nie jest gotowe. Teraz jeszcze koniecznie trzeba kliknąć przycisk Utwórz domyślne. Bo program oczywiście sam z siebie się nie domyśli, że skoro coś wybieramy, to tego chcemy:
No, już gotowe. Teraz naprawdę, wystarczy już tylko potwierdzić przez OK. Następne RAW-y z tego aparatu będą otwierane od razu z naszymi głównymi ustawieniami.
napisz komentarz