Lightroom Classic zyskał niedawno możliwość automatycznego zaznaczania obszarów o zadanych kolorach lub jasności. Narzędzie to nazywa się Range Mask, czyli Maska Zakresu. Jak działa Range Mask i gdzie go szukać?
Tam, gdzie narzędzia do selektywnej edycji

Jak działa Range Mask w Lightroomie Classic: kolejność działań
Sposób korzystania z tego nowego narzędzia nie jest szczególnie intuicyjny. Wymaga określonej, a bynajmniej nieoczywistej sekwencji działań. Najpierw trzeba zaznaczyć cały obszar zdjęcia, na którym znajdują się interesujące nas fragmenty. Decydujemy się więc na jedno z narzędzi (filtr połówkowy, kołowy czy pędzel dopasowania) i zaznaczamy nim z grubsza wszystko, co chcemy przeedytować. Selekcja powinna objąć raczej więcej niż mniej. Tutaj selekcja objęła niebieską ścianę i jej okolice; z powodu różowej nakładki ściana wydaje się teraz fioletowa.
Kolor czy Luminancja
Gdy na zdjęciu pojawiło się zaznaczenie, jednocześnie uaktywnił się napis Range Mask. Można teraz rozwinąć przycisk Off i wybrać tryb działania narzędzia: Color lub Luminance. Łatwo się domyślić, że tryb Color zrobi zaznaczenie według koloru, a Luminance według zakresu jasności. Na razie musimy się zdecydować na któryś z nich.
Jak działa Range Mask: Color
Po wybraniu trybu Color na lewo od napisu Range Mask pojawia się kroplomierz. Bierzemy go i klikamy w obrębie dotychczasowego zaznaczenia (!) kolor, do którego chcemy to zaznaczenie ograniczyć. Jeśli jest kilka takich kolorów, klikamy każdy z nich, przytrzymując [Shift]. Na razie nie widzimy, co właściwie tak dokładnie objęło zaznaczenie; widzimy tylko kroplomierze na zdjęciu.
Teraz najważniejsze: przytrzymując [Alt], przemieszczamy suwak Amount. Amount określi nam zakres zaznaczenia, a dzięki wciśniętemu klawiszowi [Alt] zobaczymy dokładnie, biało na czarnym, co dokładnie jest zamaskowane.
Celem była zmiana odcienia niebieskiej ściany na chłodniejszy, więc po wykonaniu maski sięgnęłam po pierwsze od góry narzędzie w panelu Pędzla dopasowania i obniżyłam Temperaturę zaznaczonego fragmentu zdjęcia poniżej wygląd ściany przed i po zmianie:


Jak działa Range Mask: Luminance
Tryb Luminance nie zawiera kroplomierza. Żądany zakres jasności trzeba określić dwoma suwakami na osi Range. Podobnie jak na histogramie, po lewej są na niej cienie, a po prawej światła. Obszar pomiędzy suwakami jest tym, który pozostanie zaznaczony. Jeśli suwaki są, tak jak to jest domyślnie, w skrajnych położeniach, zaznaczenie obejmie wszystko. Drugi suwak, Smoothness, definiuje jak ostre ma być rozgraniczenie obszarów zaznaczonych i niezaznaczonych. Po lewej – ostra granica obszarów, po prawej – maksymalnie zmiękczona. Tutaj też działa [Alt] – jeśli go przytrzymamy, przemieszczając jednocześnie któryś suwaczek, na zdjęciu w czarno-białej formie zobaczymy zakres zaznaczenia. Na tym zdjęciu został z grubsza zaznaczony lewy dolny róg, na którym znalazła się przeszkadzająca plama światła. Potem suwakami Range i Smoothness udało się ograniczyć selekcję do oświetlonych obszarów chodnika.
Na tak przygotowanej selekcji obniżyłam Ekspozycję, Światła i Biele. Dodatkowo trzeba było też obniżyć Temperaturę by dopasować odcień plamy do reszty chodnika, bo w świetle słońca balans bieli jest cieplejszy niż w cieniu.
No to teraz można edytować!
Oczywiście, samo zaznaczenie nic na zdjęciu nie zmienia. Podobnie jak przy korzystaniu z „gołych” filtrów połówkowych, kolistych czy pędzla, zmiany wprowadza się suwakami temperatury, tinty, ekspozycji itd. Można je ustawiać na początku, na końcu albo w trakcie wykonywania zaznaczeń. Tutaj zmieniłam kolor niebieskiej ściany na chłodniejszy, ustawiając Temperaturę -100. Drugą maską wyrównałam jasność chodnika. Kolejność działań nie wpływa na końcowy efekt, a istotna jest tylko o tyle, na ile pomaga użytkownikowi zorientować się w tym, co robi Lightroom i co robi on sam. Miłego edytowania!
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat edycji zdjęć, zapraszam do działu Edycja.
napisz komentarz