Edycja zdjęć

Jak działa Maska Zakresu (Range Mask) w Lightroomie Classic

Jak działa Range Mask

Lightroom Classic zyskał niedawno możliwość automatycznego zaznaczania obszarów o zadanych kolorach lub jasności. Narzędzie to nazywa się Range Mask, czyli Maska Zakresu. Jak działa Range Mask i gdzie go szukać?


Tam, gdzie narzędzia do selektywnej edycji

Każde narzędzie do selektywnej edycji – czyli Graduated Filter (Filtr połówkowy), Radial Filter (Filtr Kołowy) i Adjustment Brush (Pędzel dopasowania) – zyskało na samym dole swojego panelu dodatkową opcję, domyślnie wyłączoną. Czarny napis Range Mask: Off wskazuje na możliwość skorzystania z dodatkowej, prawie że magicznej sztuczki. Niestety, na razie jest nieaktywny i nie daje się włączyć.
Jak działa Range Mask w Lightroomie

Jak działa Range Mask w Lightroomie Classic: kolejność działań

Sposób korzystania z tego nowego narzędzia nie jest szczególnie intuicyjny. Wymaga określonej, a bynajmniej nieoczywistej sekwencji działań. Najpierw trzeba zaznaczyć cały obszar zdjęcia, na którym znajdują się interesujące nas fragmenty. Decydujemy się więc na jedno z narzędzi (filtr połówkowy, kołowy czy pędzel dopasowania) i zaznaczamy nim z grubsza wszystko, co chcemy przeedytować. Selekcja powinna objąć raczej więcej niż mniej. Tutaj selekcja objęła niebieską ścianę i jej okolice; z powodu różowej nakładki ściana wydaje się teraz fioletowa.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

 

Kolor czy Luminancja

Gdy na zdjęciu pojawiło się zaznaczenie, jednocześnie uaktywnił się napis Range Mask. Można teraz rozwinąć przycisk Off i wybrać tryb działania narzędzia: Color lub Luminance. Łatwo się domyślić, że tryb Color zrobi zaznaczenie według koloru, a Luminance według zakresu jasności. Na razie musimy się zdecydować na któryś z nich.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

Jak działa Range Mask: Color

Po wybraniu trybu Color na lewo od napisu Range Mask pojawia się kroplomierz. Bierzemy go i klikamy w obrębie dotychczasowego zaznaczenia (!) kolor, do którego chcemy to zaznaczenie ograniczyć. Jeśli jest kilka takich kolorów, klikamy każdy z nich, przytrzymując [Shift]. Na razie nie widzimy, co właściwie tak dokładnie objęło zaznaczenie; widzimy tylko kroplomierze na zdjęciu.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

Teraz najważniejsze: przytrzymując [Alt], przemieszczamy suwak Amount. Amount określi nam zakres zaznaczenia, a dzięki wciśniętemu klawiszowi [Alt] zobaczymy dokładnie, biało na czarnym, co dokładnie jest zamaskowane.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

Celem była zmiana odcienia niebieskiej ściany na chłodniejszy, więc po wykonaniu maski sięgnęłam po pierwsze od góry narzędzie w panelu Pędzla dopasowania i obniżyłam Temperaturę zaznaczonego fragmentu zdjęcia poniżej wygląd ściany przed i po zmianie:

Jak działa Range Mask w Lightroomie
Przed
Jak działa Range Mask w Lightroomie
Po

 

Jak działa Range Mask: Luminance

Tryb Luminance nie zawiera kroplomierza. Żądany zakres jasności trzeba określić dwoma suwakami na osi Range. Podobnie jak na histogramie, po lewej są na niej cienie, a po prawej światła. Obszar pomiędzy suwakami jest tym, który pozostanie zaznaczony. Jeśli suwaki są, tak jak to jest domyślnie, w skrajnych położeniach, zaznaczenie obejmie wszystko. Drugi suwak, Smoothness, definiuje jak ostre ma być rozgraniczenie obszarów zaznaczonych i niezaznaczonych. Po lewej – ostra granica obszarów, po prawej – maksymalnie zmiękczona. Tutaj też działa [Alt] – jeśli go przytrzymamy, przemieszczając jednocześnie któryś suwaczek, na zdjęciu w czarno-białej formie zobaczymy zakres zaznaczenia. Na tym zdjęciu został z grubsza zaznaczony lewy dolny róg, na którym znalazła się przeszkadzająca plama światła. Potem suwakami Range i Smoothness udało się ograniczyć selekcję do oświetlonych obszarów chodnika.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

Na tak przygotowanej selekcji obniżyłam Ekspozycję, Światła i Biele. Dodatkowo trzeba było też obniżyć Temperaturę by dopasować odcień plamy do reszty chodnika, bo w świetle słońca balans bieli jest cieplejszy niż w cieniu.

Jak działa Range Mask w Lightroomie

 

No to teraz można edytować!

Oczywiście, samo zaznaczenie nic na zdjęciu nie zmienia. Podobnie jak przy korzystaniu z „gołych” filtrów połówkowych, kolistych czy pędzla, zmiany wprowadza się suwakami temperatury, tinty, ekspozycji itd. Można je ustawiać na początku, na końcu albo w trakcie wykonywania zaznaczeń. Tutaj zmieniłam kolor niebieskiej ściany na chłodniejszy, ustawiając Temperaturę -100. Drugą maską wyrównałam jasność chodnika. Kolejność działań nie wpływa na końcowy efekt, a istotna jest tylko o tyle, na ile pomaga użytkownikowi zorientować się w tym, co robi Lightroom i co robi on sam. Miłego edytowania!

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat edycji zdjęć, zapraszam do działu Edycja.

Ewa Prus

W fotografii najważniejsze są dwie rzeczy: pomysł i umiejętność jego realizacji. Wygląd samej sceny jest nieistotny – ważne jest natomiast to, jak ją widzi fotograf. Warto się nauczyć pokazywania swojej własnej wizji. Tego właśnie uczę od lat – na warsztatach, fotowyprawach, w książkach i na łamach miesięczników.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz