Playa da Ursa, Portugalia, fotowyprawa

Majówka w Porto i wybrzeża Algarve

Ta fotowyprawa zacznie się mocnym akcentem wśród skalnych formacji nad Atlantykiem. W Algarve o wschodzie i zachodzie słońca będziemy fotografować dramatyczne wybrzeża pełne klifów, obmywanych falami ostańców i łuków skalnych. Zajrzymy też do słynnej jaskini Benagil, ale będzie coś dla miłośników architektury i... miejsc niemożliwych. W drugiej części naszej wyprawy fotograficznej ruszamy na północ, po drodze zahaczając o białe miasteczko Obidos. Druga połowa fotowyprawy upłynie nam na fotografowaniu pięknej architektury i słynnych azulejos w Porto.

Termin:

28 kwietnia - 5 maja 2024, 8 dni

Cena:

1910 € + przelot *

Uczestników:

4-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 1860 euro (plus przelot).


Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?


Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.


WOLNE MIEJSCA!

PORTUGALIA, JAKIEJ NIE ZNACIE!

Wybrzeże Algarve, Portugalia, wschód słońca, warsztaty fotograficzne

Malownicze klify Algarve

Portugalia ma bardzo ciekawe wybrzeża. Są tam plaże, ale też skalne klify, kamienne łuki i zalewane falami ostańce. Już w pierwszej części fotowyprawy miłośników morskich krajobrazów czeka prawdziwa uczta. W Algarve łuków skalnych, samotnych skał w morzu, jaskiń i skalnych zatok nie brakuje! Będziemy spędzać wschody i zachody słońca na fotografowaniu najbardziej widowiskowych wybrzeży Algarve. Jeśli pogoda nie stanie na przeszkodzie, popłyniemy też fotografować jaskinię Benagil, znaną ze "świetlika" w potężnym sklepieniu. Jeszcze jeden spektakularny plener nadmorski czeka nas w drodze na północ - niedaleko sławnego Cabo da Roca jest jedna z najbardziej fotogenicznych plaż.

Wieczorny widok na most Ludwika I w Porto, Portugalia

Porto w stylu azulejos

Porto jest słynne z azulejos, czyli płytek ceramicznych, na których przedstawiono sceny historyczne, mitologiczne, religijne czy po prostu motywy roślinne. Azulejos pokryte są fasady domów, ale też m.in. wnętrze dworca kolejowego. Odwiedzimy też księgarnię, która wygląda jak przeniesiona z filmu o Harrym Potterze (a tak naprawdę zainspirowała J.K. Rowling do napisania serii książek). Zobaczymy efektowne wnętrza zabytkowej giełdy, zanurzymy się też w uliczki dzielnicy Ribeira, będziemy fotografować efektowny, dwupokładowy stalowy most Ludwika I - i będziemy też fotografować Porto z tego mostu. Ponieważ to Porto, więc wstąpimy do piwnicy na degustację porto! W Porto spędzimy pełne dwa dni oraz jeden zachód, a może też jeszcze ostatniego dnia uda się zrobić plener fotograficzny.

Jaskinia Benagil, Portugalia, fotowyprawa
wymagany poziom sprawności 3
Łuk skalny na wybrzeżu Algarve, Portugalia, długa ekspozycja, fotowyprawa

Program wyprawy

1 dzień

Przelot z Polski do Lizbony. Przylatujemy po południu i jedziemy do hotelu nieopodal Lagos. Docieramy wieczorem, więc tego dnia będzie tylko spotkanie warsztatowe, przygotowujące do zmierzenia się z portugalskimi tematami fotograficznymi.


2-3 dzień

Fotowyprawę zaczynamy mocnym akcentem - wschody i zachody słońca na pięknych wybrzeżach pełnych skalnych łuków, kamiennych ostańców, klifów, jaskiń i zatok Algarve. Jeśli dopisze pogoda, popłyniemy do słynnej groty Benagil. Z pewnością odwiedzimy jedno z białych miasteczek na wybrzeżu, a także kolejką wąskotorową dojedziemy do cmentarzyska kotwic.

4 dzień

Plener fotograficzny o wschodzie słońca będzie naszym pożegnaniem z Algarve, ale wcale nie kończy sesji na atlantyckim wybrzeżu. Jedziemy na północ: po południu zobaczymy przylądek Cabo da Roca, a na zachód słońca wybierzemy się na jedną z najbardziej spektakularnych plaż Portugalii - Praia da Ursa to marzenie fotografa krajobrazów!

5 dzień

Po śniadaniu kontynuujemy podróż na północ, ale zanim dotrzemy do Porto, czeka nas plener fotograficzny w najsłynniejszym białym miasteczku - Obidos. Otoczone średniowiecznymi murami nie tylko ma fantastyczny klimat, ale też łatwo pozwala fotografować nie tylko z poziomu gruntu, ale też prawie z lotu ptaka. Na wieczorną sesję fotograficzną udamy się już na na uliczki Porto.

6-8 dzień

Drugą część fotowyprawy spędzimy wśród zaułków urokliwego Porto. Czekają nas plenery m.in. przy prawie 400-metrowym stalowym moście Ludwika I, wśród pięknych wnętrz zabytkowej giełdy, a także w bardzo niezwykłej księgarni, która zainspirowała powstanie serii książek o Harrym Potterze. Fotograficznym tematem będą z pewnością azulejos, których w Porto jest nawet więcej niż w Lizbonie. A skoro już jesteśmy w Porto, to trudno byłoby się powstrzymać przed odwiedzeniem piwnicy, gdzie będzie okazja do degustacji porto.


Ostatniego dnia jedziemy do Lizbony i odlatujemy z powrotem do Polski.

Białe Obidos, Portugalia, warsztaty fotograficzne, białe domy

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na plenery przywiozą nas busy, chodzenia będzie wiec tyle, co zwykle - ile kto chce. Niektóre wybrzeża Algarve będziemy fotografować z góry klifów, na inne warto będzie zejść na plażę. Czasem zejście będzie schodami, czasem ścieżką, która może być stroma. Jeśli ktoś ma kijki trekkingowe, to mogą być one pomocą i zwiększą poczucie bezpieczeństwa.

Same plaże są kamieniste lub piaszczysto-kamieniste, trzeba się więc przygotować na chodzenie po nierównym terenie.

Playa da Ursa, Portugalia, fotowyprawa, długi czas naświetlania, gładkie morze

Gdzie będziemy mieszkać

Podczas fotograficznej wyprawy do Portugalii pierwsze trzy noce spędzimy w Porto, jedną nieopodal Sintry, pozostałe trzy w miasteczku nieopodal Lagos. Mieszkać będziemy w komfortowych hotelach 3*/4*, w dwuosobowych pokojach z łazienkami. W cenie wyjazdu są codzienne śniadania. Na obiadokolacje będziemy chodzić do restauracji, ciesząc się nadmorską kuchnią.

Sala Mauretańska w Palácio da Bolsa w Porto, Portugalia

Portugalia z Ewą i Piotrem 


Uwielbiamy ciekawą architekturę, pasjonują nas dramatyczne morskie wybrzeża. W Portugalii są oba nasze ulubione tematy fotograficzne. Pomożemy Wam te wszystkie miejsca fotografować, oferując zarówno opiekę, jak i wsparcie fotograficzne. We wszystkich kwestiach związanych z fotografowaniem pomocą będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W wolnych chwilach pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby później robić jeszcze lepsze.

Livraria Lello w Porto, Portugalia, fotowyprawa

Cena zawiera:


transport busem na terenie Portugalii


7 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w hotelach 3*/4*

7 śniadań

wszystkie wstępy objęte programem

rejs do jaskini Benagil (jeśli pogoda pozwoli)


udział w warsztatach oraz doradztwo fotograficzne

opiekę przewodnicką

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy, podatek VAT


Cena nie zawiera:

 przelotu do Lizbony i z powrotem

wydatków osobistych i napiwków

wyżywienia poza wymienionym
ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu.

WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY!

Fotowyprawa do Portugalii - jak się przygotować

Przydatny sprzęt fotograficzny to obiektywy od ultraszerokich po umiarkowane tele (do 200-300 mm), do tego oczywiście aparat fotograficzny (optymalnie: lustrzanka lub bezlusterkowiec), zapas kart pamięci na tydzień intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu pozwalające na dwa dni robienia zdjęć. W hotelach będzie można codziennie podładować akumulatory, gniazdka są takie same jak w Polsce. Zdecydowanie wskazane jest zabranie statywu. Warto zabrać filtry polaryzacyjne (najwygodniej po jednym filtrze polaryzacyjnym na każdy obiektyw). Przydatne będą też filtry szare o różnej gęstości. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND (warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych). Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe).

Warto też zabrać drona, bo na tych bardzo spektakularnych wybrzeżach w wielu miejscach będzie można podlecieć tam, gdzie nie da się dojść. Zasady latania dronem są zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce, warto przeczytać o lataniu dronem za granicą.

W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.

Jedziemy w porze, gdy mogą zdarzyć się opady deszczu, więc warto zabrać coś przeciwdeszczowego - zarówno dla siebie, jak i dla aparatu. Deszcz nie jest problemem, jeśli jest się przygotowanym, także sprzętowo.

Znaczna część naszych plenerów fotograficznych będzie miała miejsce na plażach lub wybrzeżach, blisko oceanu. Trzeba się liczyć z tym że czasem fale sięgną fotografującego, a czasem sam fotografujący zechce brodzić w płytkiej wodzie. W przewidywaniu takich sytuacji można zabrać albo kalosze, albo sportowe sandały (i spodnie łatwe do podwijania).

Plaża Ursa, Portugalia, długa ekspozycja, rozmyta woda, skały w wodzie, fotowyprawa

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Portugalia należy do Unii Europejskiej. Wjeżdżamy więc na dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Taką Portugalię będziemy fotografować!