Programy

Startrails – Jak złożyć smugi gwiazd

Startrails

Siedzimy nocą godzinami na odludziu, by zrobić długą serię zdjęć z gwiazdami. Jeśli chcemy mieć zdjęcie ze smugami gwiazd, trzeba tę serię złożyć w jedno. Można to zrobić ręcznie, posiłkując się programem graficznym dysponującym warstwami, ale wymagałoby to intensywnego klikania, bo wszystkie ujęcia składowe trzeba wczytać jako warstwy jednego pliku, a potem tryb mieszania każdej z nich zmienić na Jaśniej. Metoda ręcznego składania z użyciem programu obsługującego warstwy jest żmudna, ale działa zawsze – nawet wtedy, jeśli przy wykonywaniu ujęć składowych popełniliśmy jakiś błąd i na przykład część zdjęć trzeba przesunąć albo odrzucić. Składając zdjęcia ręcznie, od razu widzimy, jeśli na którymś z nich coś poszło nie tak i możemy je natychmiast odrzucić lub poprawić, w zależności od sytuacji.Startrails sam złoży smugi gwiazd

Ale jeśli wszystko przy fotografowaniu szło dobrze, najnudniejszą część pracy może za nas wykonać automatycznie program Startrails (do pobrania tutaj). Niekoniecznie będzie szybciej (zwłaszcza, jeśli się okaże, że jednak na jakimś zdjęciu jest błąd i trzeba znaleźć winowajcę, a resztę poskładać jeszcze raz), ale z pewnością łatwiej i nie tak nudno, bo w trakcie składania można sobie poczytać…
Startrails nie jest po polsku, ale jest na tyle prosty, że język nie powinien być barierą. Poniżej opis jego działania.

1. Ładowanie zdjęć składowych

Zaczynamy od kliknięcia ikony wyboru zdjęć w lewym górnym rogu. Pojawi się okienko, w którym należy odnaleźć i zaznaczyć wszystkie pliki składowe, po czym potwierdzić wybór klikając Otwórz.
Jak widać na ilustracji, program nie obsługuje plików RAW. Jeśli takie zrobiliśmy, trzeba je będzie najpierw hurtowo zapisać w formacie JPG najlepszej jakości albo TIF. Teoretycznie TIF daje lepszą jakość jako bezstratny, ale w przypadku plików do składania nie ma to znaczenia.

program Startrails

 

2. Załadowanie czarnej klatki

Jeśli dysponujemy czarną klatką, Startrails może automatycznie ją zastosować. Trzeba tylko ją załadować; służy do tego druga od lewej ikona, ta z czarnym prostokątem. Znowu pojawi się okienko wyboru i ponownie możemy użyć wyłącznie plików JPG lub TIF (BMP nie ma żadnego sensu).
Poprzednio załadowana seria wyświetla się w górnej części lewego panelu, a czarna klatka (lub ewentualnie kilka, jeśli tyle ich mamy) – w dolnej.

program do składania smug gwiazd

 

3. Składanie

Teraz pora na ikonę ze smugami gwiazd i wybór metody składania. Jeśli mamy czas, program może spróbować wygładzić powstające smugi tak, żeby nie było widać przerw między naświetlaniami („koralików”). Do tego służy druga metoda, aktywna na ilustracji poniżej. Natomiast jeśli wybierzemy pierwszą, będziemy mogli też zapisać wzrastające smugi, potrzebne do złożenia filmu takiego jak na tej stronie.

instrukcja do Startrails

 

4. Czekanie

Pozostaje poczekać, aż program upora się z robotą. Na ekranie widać, jak pięknie przyrastają smugi gwiazd, a na dolnej belce wyświetla się pasek postępu.
Jeśli wszystko idzie dobrze, to dobrze. Ale bywa, że po złożeniu widzimy błędy: na przykład jakieś prześwietlone lub przesunięte ujęcia. Można wtedy znaleźć takie nieprawidłowe zdjęcie w lewym panelu i wyłączyć je, dezaktywując kratkę obok pliku. Niestety, jeśli to zrobimy, program zacznie składanie pozostałych zdjęć od początku. Lepiej więc najpierw przejrzeć ujęcia, by się upewnić, że wszystkie są poprawne.

Startrails smugi gwiazd

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Jak fotografować smugi gwiazd

Artykuł Jak fotografować gwiazdy: kompozycja jest fragmentem poradnika Jak fotografować gwiezdne smugi, który można kupić w sklepie Fotezji:

Sklep Fotezji

Z kodem jfgs4fzja – zakup poradnika taniej!

Miłej lektury!

Ewa Prus

W fotografii najważniejsze są dwie rzeczy: pomysł i umiejętność jego realizacji. Wygląd samej sceny jest nieistotny – ważne jest natomiast to, jak ją widzi fotograf. Warto się nauczyć pokazywania swojej własnej wizji. Tego właśnie uczę od lat – na warsztatach, fotowyprawach, w książkach i na łamach miesięczników.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz