Islandia to wyspa nie z tej Ziemi, a jej niezwykłe pejzaże zachwycają, ale też… utrudniają tworzenie zdjęć. Przy pierwszej wizycie nikt nie jest przygotowany na fantastyczne scenerie, a bardzo silne wrażenia przeszkadzają myśleć. Łatwo odstawić swoją wiedzę i doświadczenie fotograficzne do kąta, zdać się na emocje i intuicję, aby… zmarnować wiele potencjalnie świetnych kadrów. Mam nadzieję, że temu zapobiegnie ebook “7 fotografii II – Islandia”, gdzie zamieściłem przepisy na siedem bardzo islandzkich zdjęć.
Emocje, entuzjazm, zachwyt pomagają, bo dodają energii, inspirują, skłaniają do wysiłku, ale przed wciśnięciem spustu migawki trzeba na chwilę ochłonąć: na zimno sprawdzić parametry, z dystansu zerknąć na kompozycję, rozejrzeć się za innymi pomysłami niż ten pierwszy, który wpadł nam do głowy.
Warto wiedzieć, jak technicznie zrealizować pewne pomysły nie tylko dlatego, aby nie zepsuć ujęć, ale też po to, aby nie tracić na miejscu czasu na myślenie o technice. Gdy ma się know-how w małym palcu, więcej zostaje energii i czasu na szukanie ciekawych kompozycji, świeżych pomysłów czy wsłuchanie się w to, co podpowiadają nam emocje. Do wizyty na Islandii warto się przygotować, żeby pełniej ją przeżyć i ciekawiej fotografować. Mam nadzieję, że to wydanie „7 fotografii II – Islandia” będzie pomagać i inspirować.
Zawartość poradnika 7 fotografii II – Islandia
– jak fotografować wybuch gejzera (i nie dać się oblać gorącą wodą),
– jak zabrać się za robienie zdjęć niemal spod strumienia wody wodospadu Seljalandsfoss (i prawie nie zmoknąć),
– jak zapolować na maskonury (z aparatem, oczywiście, a nie ze strzelbą!),
– jak uchwycić gorące błotne „potwory” na obszarze geotermalnym,
– kiedy lepiej zrezygnować ze statywu i fotografować pejzaże z ręki,
– jak uchwycić lodową biżuterię omywaną przez fale na Lodowcowej Plaży,
– kiedy wodery i nietypowa pogoda pomagają w komponowaniu kadru.
Każda fotografia w ebooku “7 fotografii II – Islandia” jest opisana pod względem:
– miejsca wykonania (włącznie z opisem dojazdu oraz interaktywną mapką, na której zaznaczone jest miejsce wykonania zdjęcia, a kliknięcie owego zaznaczenia przenosi na odpowiedni fragment Google Maps),
– użytego sprzętu (w tym mniej typowego, jak pelerynka przeciwdeszczowa czy wodery),
– zastosowanych parametrów ekspozycji (włącznie z wyjaśnieniem, dlaczego akurat takie ustawienia były optymalne dla danego kadru),
– kompozycji i edycji.
7 fotografii II – Islandia to 44 strony i 15 MB objętości pliku
Mojego nowego fotobooka można kupić w księgarni Fotobooki:
Dla naszych gości kod zniżkowy na zakup tego ebooka: Islandia7fotezja
Miłej lektury!
napisz komentarz