Góra Kirkjufell we mgle, Islandia

Planeta Islandia - fotowyprawa nieziemska

Pejzaże Islandii wyglądają jak scenerie z filmów science fiction. Na tej wyspie kręcono zresztą kilka takich filmów, a amerykańscy astronauci trenowali tam przed lądowaniem na Księżycu. Nasza fotowyprawa na Islandię będzie okazją do fotografowania wielu fantastycznych scenerii, w tym rzadko odwiedzanych obszarów interioru, jak Landmannalaugar czy Kerlingarfjöll, a także niezwykłych Fiordów Zachodnich.

Termin:

9-19 lipca 2020,11 dni

Cena:

11 610 zł plus koszty przelotu *

Uczestników:

9-14

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł: cena dla Was to 11 360 zł!

FOTOWYPRAWA W TRAKCIE!

ZAPRASZAMY NA NASTĘPNE FOTOWYPRAWY NA ISLANDIĘ!

Kolorowe wzgórza Landmannalaugar, Islandia fotowyprawa

Niedostępna Islandia... dla nas dostępna!

Wiele niezwykłych miejsc na Islandii jest dostępne wyłącznie dla pojazdów z napędem na cztery koła. Nie znaczy to jednak, że dojazd jest ekstremalnie trudny, ale po prostu że drogi są ziemne, a nie asfaltowe i trzeba się okazjonalnie liczyć z koniecznością przejazdu przez lodowcową rzekę lub strumień. Na fotowyprawie Planeta Islandia będziemy mieli do dyspozycji transport 4x4 i zawodowych kierowców, którzy bezpiecznie dowiozą nas na tak piękne plenery, jak bajecznie kolorowy Landmannalaugar, pomarańczowe wzgórza Kerlingarfjöll czy do "doliny ognia" Eldgja. Co istotne, we wszystkie te miejsca dojedziemy - a chodzić będziemy na miejscu tyle, ile chcemy. Na fotowyprawie nie będzie żadnych trekkingów ani obowiązkowych długich przejść - choć oczywiście okazji do spacerów będzie sporo.

Dymiące wzgórza Kerlingerfjoll, Islandia fotowyprawa

 

Islandia jakiej nie widziałeś

Choć Islandię odwiedzają corocznie tysiące turystów, to uczestnicy naszej fotowyprawy zobaczą miejsca, do których mało kto dociera. Czekają nas sesje fotograficzne na mało znanych Fiordach Zachodnich, gdzie znajduje się Dynjandi - jeden z najpiękniejszych wodospadów Islandii, a także klif Latrabjarg, gdzie można zobaczyć największą liczbę maskonurów na wyspie. Jednym z punktów kulminacyjnych będzie długi plener wśród kolorowych wzgórz Landmannalaugar, ale nie mniej ciekawa jest "dolina ognia" Eldgja wraz z efektownym wodospadem Ofaerufoss czy położone dokładnie w środku Islandii pola geotermalne Hveravellir.

Oczywiście nie zabraknie też islandzkich klasyków, zwłaszcza takich kultowych wśród fotografów miejsc jak Diamentowa Plaża Jokulsarlon, czarna plaża pod górą Vestrahorn, piękne wodospady Skogafoss i Seljalandsfoss czy islandzka ikona - góra Kirkjufell.

Wodospad Bruarfoss, Islandia fotowyprawa
wymagany poziom sprawności 3

Islandia - czysto i wygodnie

Za sprawą bardzo dynamicznej pogody Islandia wymaga pewnej determinacji przy fotografowaniu - trzeba się liczyć z deszczem i wiatrem. Tym bardziej istotne jest, aby po plenerze móc wypocząć i zregenerować siły przed następnym dniem fotowyprawy. Dlatego uczestnicy naszej fotowyprawy na Islandię będą mieli do dyspozycji dwuosobowe pokoje i łazienki z gorącą wodą. Przygoda przygodą, a pewien poziom komfortu jest potrzebny.

Nie bawimy się w survival - nie śpimy pod namiotami ani w salach wieloosobowych, nie gotujemy na kuchenkach turystycznych, a kąpiel w gorących źródłach może być dodatkową atrakcją, ale z pewnością nie będzie sanitarną koniecznością. :)

Maskonury, Islandia, fotowyprawa, warsztaty fotograficzne

Program fotowyprawy

1 dzień

Wylatujemy z Polski, o północy lądujemy na Islandii i jedziemy do hotelu. Na lotnisku przechodzimy obowiązkowy test na Covid-19 i w hotelu oczekujemy na wynik - zgodnie z islandzkimi przepisami.


2 dzień

Nasz pierwszy plener to islandzki klasyk: czynny i bardzo regularny gejzer Strokkur. Sfotografowanie wyrzuconego w powietrze kilkunastometrowego słupa gorącej wody nie jest trudne, jeśli się wie, czego się spodziewać - zadbamy o przygotowanie uczestników do tej sesji.

Następny punkt programu to jedna z islandzkich perełek - niewysoki, ale śliczny wodospad Bruarfoss, którego liczne kaskady wręcz hipnotyzują. Zostawimy uczestnikom fotowyprawy dość czasu na wyjście z hipnozy i zabranie się za robienie zdjęć. ;)

Ostatnia tego dnia sesja to kolejny islandzki klasyk - wodospad Seljalandsfoss, za którego kaskadą można przejść. Będzie też czas na odwiedzenie pobliskiego wodospadu ukrytego w skale. Zobaczenie Gljufrabui wymaga wejścia dnem strumienia do jaskini - przydadzą się kalosze. Widok wodnej kaskady wpadającej przez dziurę w sklepieniu jaskini jest wart chwili chodzenia w kaloszach. Na nocleg jedziemy do hotelu znajdującego się tuż przy kultowym wodospadzie Skogafoss.


3 dzień

Pierwszy plener tego dnia to elegancki wodospad Skogafoss - ponieważ jednak śpimy przy tym wodospadzie, to można go będzie fotografować już w nocy, gdy jego otoczenie będzie zupełnie bezludne. Można też ze Skogafossem poczekać do wschodu słońca albo zachodu. Proponujemy jednak nie ograniczać się do zdjęć samego Skogafossa, ale wejść po schodach na jego szczyt i ruszyć ścieżką prowadzącą wzdłuż zasilającej go rzeki. Czeka tam aż kilkanaście wodospadów na odcinku dwóch i pół kilometra!

Po takim spacerze warto gdzieś pojechać - wjedziemy do wnętrza Islandii, a naszym celem będzie sesja w "dolinie ognia" Eldgja - niezwykłym wulkanie szczelinowym. Jest to też najdłuższy wulkan na świecie - mierzy 40 km! W trakcie erupcji w X wieku lawa płynęła całą długością doliny. My z pewnością nie będziemy pokonywać całej długości Eldgji, warto będzie jednak dojść ok. 4 km do pięknego wodospadu Ofaerufoss - z pewnością będzie na to czas.

Po południu wracamy do hotelu przy wodospadzie Skogafoss. Po zregenerowaniu sił zaprosimy na krótki, zaledwie kilkusetmetrowy spacer do wodospadu Kvernufoss. Położony jest on w zielonej dolinie blisko jednego z najpopularniejszych miejsc, ale do niedawna rzadko można tam było kogoś spotkać. To drugi z wodospadów, za kaskadę którego można wejść.


4 dzień

Po śniadaniu wjeżdżamy w islandzki interior. Najpierw czeka nas spotkanie z potężnym wodospadem Haifoss (nazwa ta oznacza po islandzku "wysoki wodospad").

Nasz następny punkt programu to długa sesja wśród bajecznie kolorowych wzgórz Landmannalaugar. Pomarańczowo-brązowe wzgórza z łatami śniegu (nawet w lipcu można na to liczyć!) to temat na długi plener fotograficzny. I taki właśnie tam zrobimy!

Na koniec dnia zostawiliśmy sesję w pobliżu miasteczka Vik, na czarnej plaży z widokiem na wystające z morza skały Reynisdrangar. Tutaj trzeba będzie uważać, bo zdarzają się tam wyjątkowo silne fale, wchodzące na kilkadziesiąt metrów w głąb lądu. Ponieważ mamy nocleg w Vik, będzie okazja do zwiedzania i fotografowania samego miasteczka, jak i powrotu z aparatem na czarną plażę np. na wschód słońca.


5 dzień

To będzie najzimniejszy dzień fotowyprawy, bo czeka nas spotkanie z lodowcami. To będzie jedyny dzień, kiedy warto będzie mieć na sobie bieliznę termiczną. Najpierw jednak zaczniemy od efektownego, a przy tym mało znanego wodospadu Fagrifoss. Stamtąd jedziemy do laguny Jokulsarlon i na słynną Diamentową Plażę. Pływające w zatoce góry lodowe oraz wyrzucone na czarną wulkaniczną plażę bryły lodu będziemy fotografować do końca dnia.

Właściwie to będziemy fotografować dwie Lodowcowe Zatoki - bo przed sesją w Jokulsarlonie zajrzymy do mniej znanej zatoki z pływającymi bryłami lodu i... kawiarnią.


6 dzień

Na początek dnia - spektakularny plener. Zaczniemy od sesji na kultowej wśród fotografów czarnej plaży u stóp góry Vestrahorn. Czarne wydmy nad zatoką, a nad tym majestatyczna góra z kłębiącymi się nad wierzchołkiem chmurami - w takim miejscu zdjęcia same się robią. W pobliżu jest też wioska wikingów - miała grać w filmie, do realizacji którego nigdy nie doszło, a wioska została i z każdym mijającym rokiem wygląda na coraz bardziej autentyczną ruinę. ;)

Plaża przy Vestrahorn to najbardziej wysunięty na wschód punkt na tej fotowyprawie na Islandię. Wracamy na zachód, po drodze jednak zatrzymując się na plener w wąwozie Fjadragljufur. W serialu "Gra o tron" tym wąwozem latały smoki. Nawet jednak bez smoków wąwóz Fjadragljufur robi wrażenie.

Teraz ruszamy do serca Islandii - wjeżdżamy niemal w jej geometryczny środek. Nasz hotel znajduje się na obszarze geotermalnym Kerlingerfjoll.


7 dzień

Głównym plenerem będzie sesja na obszarze geotermalnym Kerlingerfjoll, położonym prawie dokładnie w środku wyspy. Wśród rozległych pomarańczowych wzgórz można znaleźć liczne gorące źródła i szczeliny fumaroli, przez co cały obszar dymi i paruje. Teren jest bardzo rozległy - jest gdzie chodzić i gdzie szukać swoich własnych kadrów.

To jest dzień geotermalny tej fotowyprawy na Islandię, bo drugi plener będziemy mieli wśród oparów Hveravellir. Będą kłęby siarczanego dymu, będą kolorowe minerały, będzie też możliwość kąpieli w gorących źródłach. Ostrzegamy jednak, że temperatura powietrza raczej gorąca nie będzie, więc rozebranie się przed kąpielą będzie wymagało sporego hartu. Z Hveravellir jedziemy dalej na północ, docieramy na drugą stronę wyspy i ruszamy w kierunku Fiordów Zachodnich.


8 dzień

Pierwsze sesje na Fiordach Zachodnich mieliśmy już poprzedniego dnia, teraz jednak czas na perełki. Oprócz malowniczych fiordów czeka nas także sesja na klifie Latrabjarg, gdzie mieszka najwięcej islandzkich maskonurów, plener przy wraku statku oraz popołudniowa sesja przy monumentalnym wodospadzie Dynjandi.


9 dzień

Opuszczamy Fiordy Zachodnie i malowniczą drogą, co rusz zatrzymując się na sesje plenerowe, jedziemy pod ikoniczną górę Kirkjufell. Tutaj już kilka razy dopisało nam szczęście i mogliśmy fotografować nie tylko piękny zachód słońca, ale też magiczny "midnight sun", podczas którego horyzont "płonie" przez całą noc. Ten fenomen występujący tylko w lecie, gdy słońce obniża się ledwie kilka stopni poniżej horyzontu, przez co pomarańczowy blask nad widnokręgiem jest widoczny od zmierzchu do świtu. Największe wyzwanie w taki wieczór to podjęcie decyzji, że w końcu trzeba iść spać. ;)


10 dzień

Fotografujemy najładniejsze plenery półwyspu Snaefellsness. Zajrzymy m.in. na plażę Malariff, spędzimy trochę czasu przy klifach koło Arnastapi, sfotografujemy czarny kościół w Budir. Wieczorem pospacerujemy po ulicach Reykjaviku - spacerujemy do woli, bo hotel mamy blisko centrum Reykjaviku, więc nie ma ograniczeń co do długości wieczornego lub porannego fotografowania stolicy Islandii.


11 dzień

Zaraz po północy odlatujemy do Polski, kończąc fotowyprawę na Islandię.

Diamentowa Plaża Jokulsarlon, Islandia, fotowyprawa

Gdzie będziemy mieszkać

W trakcie fotowyprawy na Islandię mieszkać będziemy w hotelach, w pokojach dwuosobowych. Wszystkie pokoje będą miały na wyposażeniu łóżka z pościelą oraz łazienki. W cenie są codzienne śniadania.

Pierwszą noc po przylocie na Islandię spać będziemy w Brimhotel w centrum Reykjaviku. Drugą i trzecią noc spędzimy w hotelu Skogafoss, znajdującym się tuż obok.. wodospadu Skogafoss, oczywiście :). Tam też oprócz porannych śniadań czekają na nas dwa obiady. W Vik gościć nas będzie hotel Kria. Dzień później, w Hofn, mieszkać będziemy w pensjonacie o intrygującej nazwie Milk Factory. Szóstą noc fotowyprawy na Islandię zastanie nas w samym centrum Islandii - w nowym budynku hotelu Kerlignarfjoll niedaleko najbardziej niesamowitego obszaru geotermalnego. Na Fiordach Zachodnich naszą bazą będzie hotel Flokalundur. Na sesję pod górą Kirkjufell udamy się z... hotelu Kirkjufell i to będzie nasz ostatni nocleg na Islandii.

Pod wodospadem Seljalandsfoss, Islandia warsztaty fotograficzne

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Do dyspozycji będziemy mieli busa 4x4, który dowiezie nas w miejsca niedostępne dla zwykłych pojazdów. Na plenery będziemy wożeni, nie będziemy musieli uprawiać żadnych trekkingów. Jednak warto będzie trochę pochodzić, bo takie miejsca jak Landmannalaugar, Kerlingerfjoll czy dolina Eldjga są bardzo rozległe, pozostawiając sporą swobodę wyboru kadrów. Można chodzić mniej, można więcej - co kto będzie wolał. Jeśli chodzenie, to po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.

Typowa dla Islandii jest dynamiczna pogoda. W ciągu godziny można mieć na przemian słońce i deszcz - czasem kilka razy. Równie typowe są wiatry, niekiedy silne. Warto się na to przygotować, zarówno psychicznie, jak i zabierając odpowiednią odzież. Więcej o tym poniżej. 

Pod wodospadem Gljufrabui, Islandia, warsztaty fotograficzne

Fotowyprawa na Islandię z Ewą i Piotrem 

Islandia jest tak niezwykłym miejscem, jej krajobrazy tak odległe od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, że nie jest łatwo ją fotografować. Pomocą w tworzeniu fotografii nieziemskich pejzaży będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy podpowiadać, wyjaśniać, a także przygotowywać przed każdym plenerem do czekających wyzwań. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Wieczorami będziemy spotykać się na warsztatach fotograficznych, gdzie pooglądamy wykonane w ciągu dnia zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

Kanion Fjaðrárgljúfur, Islandia, wyprawa foto

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko w Keflaviku

transport busem na Islandii

9 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach i pensjonatach

9 śniadań i 2 obiady (w hotelu Skogafoss)

wszystkie wstępy i opłaty związane z realizacją programu

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

podatek VAT

"Siedem fotografii II: Islandia" - poradnik fotograficzny w formacie PDF.

Fotowyprawową koszulkę tematyczną

Cena nie zawiera:

 przelotu na Islandię i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych i napiwków

wyżywienia poza wymienionym

obowiązkowego testu na Covid-19 na lotnisku po przylocie (ok. 100 euro)

• rejsu po lagunie Jokulsarlon amfibią ( 5800 koron czyli ok. 200 zł) lub zodiakiem ( 10 000 koron czyli ok. 330 zł)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy Planeta Islandia kosztuje 348,98 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej - 523,48 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 341,61 lub 512,42 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

FOTOWYPRAWA W TRAKCIE!

 ZAPRASZAMY NA NASTĘPNE FOTOWYPRAWY NA ISLANDIĘ!

Jak się przygotować na fotowyprawę na Islandię

Islandia jest zupełnie nieprzewidywalna. Choć od lat jeździmy w lipcu i przeważnie temperatura w dzień oscyluje około 15 stopni Celsjusza, to w 2017 po pierwszych dwóch deszczowych dniach trafiła nam się fala upałów, co zdecydowanie nie było normalną pogodą. Dla odmiany w lipcu rok później było znacznie zimniej (temperatury w dzień spadały do 6-8 stopni Celsjusza), za to prawie wcale nie padało. Normalna dla Islandii pogoda jest wówczas, gdy solidnie wieje, czasem pada, a słońce na przemian wychodzi i chowa się za chmury. Na bazie dotychczasowych doświadczeń możemy zapowiedzieć, że spodziewać należy się... wszystkiego. Warto wziąć pod uwagę, że będziemy trochę chodzić, a trochę stać i fotografować, więc trzeba ubrać się tak, aby w czasie marszu nie zgrzać się, a przy fotografowaniu – nie zmarznąć. No i przede wszystkim – nie dać się przewiać. Zewnętrzna odzież powinna być wiatroodporna i chronić przed deszczem, który może się trafić (jak się nie trafi, to będziemy mieli wyjątkowe szczęście, co nie jest wykluczone, bo my bardzo często mamy wyjątkowo dobrą pogodę). Czapka i rękawiczki też się mogą przydać, zwłaszcza z materiałów chroniących bardziej przed wiatrem niż zimnem. Solidne buty turystyczne, najlepiej sięgające powyżej kostki i przynajmniej częściowo wodoodporne, są istotną częścią ekwipunku. Do chodzenia po schronisku wygodniejsze będą sandały lub klapki. Goretex! Bardzo zalecamy na plenery kurtki i buty na bazie goretexu lub innej membrany wodo- i wiatroodpornej. Spodnie na membranie też mogą się przydać. Bardzo przydatne są chusteczki i małe ręczniki - wyciera się obiektywy z kropel wody, wyciera się aparaty, przeciera się oczy. Także ze zdumienia, ale też z wody, na której obfitość możemy liczyć..

Na Islandii można się żywić na różne sposoby. Ponieważ my będziemy mieszkać w hotelach, więc w pakiecie będą codzienne śniadania, a dwa razy także obiad. Dostępne są restauracje i bary, choć niekoniecznie będą we wszystkich odwiedzanych przez nas miejscach, a ponadto są raczej drogie. Można też bazować na żywności przywiezionej z Polski (zwłaszcza potrawach liofilizowanych) i uzupełniać je produktami miejscowymi. Po więcej informacji co jeść na Islandii odsyłamy do naszego bloga.

Plaża Vestrahorn, Islandia foto wyprawa

Sprzęt fotograficzny na fotowyprawę na Islandię

Zabieramy to, co zwykle na fotowyprawy, czyli aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (a więc z trybem manualnym oraz priorytetem przysłony), zdecydowanie zalecam lustrzankę lub bezlusterkowca. Do tego oczywiście obiektywy – ich jasność nie jest istotna, bo zawsze będzie możliwość użycia statywu, natomiast przyda się jak najszerszy zakres ogniskowych: będą kadry na bardzo szerokie ujęcia, będą na teleobiektywy. Generalnie przyda się podstawowy zestaw krajobrazowy plus ewentualnie dodatkowo dłuższy teleobiektyw do fotografowania miejscowej fauny (choć, kto wie, może uda się podejść do maskonura akurat na portret rybim okiem?) :) Statyw tradycyjnie jest niezbędny. I tradycyjnie lepiej, żeby był solidny niż plastikowy i łamliwy, bo sklepy ze statywami nie są na Islandii szczególnie liczne. Tym razem statyw powinien być solidny szczególnie, bo, ze względu na silne wiatry, może się okazać niezbędne dociążenie go plecakiem. Oczywiście zabieramy duży zapas kart pamięci oraz baterie i ładowarki. W hotelach będzie prąd, a gniazdka są takie same, jak w Polsce (na Islandii dość rzadko stosowany jest też inny typ gniazdek, ale my go raczej nie spotkamy), więc codziennie będzie można podładować baterie. Niemniej jak zwykle zalecamy, aby na wszelki wypadek zabrać akumulatory pozwalające na co najmniej dwa dni intensywnego fotografowania.

Zdecydowanie też zalecamy pelerynkę przeciwdeszczową na aparat. Oczywiście liczymy na dobrą pogodę, ale 10 bezdeszczowych dni na Islandii pod rząd to jak trafienie głównej wygranej w totka. Deszcz nie jest jednak problemem, jeśli jest się przygotowanym, także sprzętowo. Dobrze jest mieć przy sobie mały ręcznik do osuszenia aparatu zachlapanego w pobliżu wodospadu. Chusteczki do wycierania soczewek obiektywów oraz filtrów oraz inne narzędzia do czyszczenia optyki (np. Lenspady) zalecane.

Filtry: jak zawsze sugerujemy filtr polaryzacyjny oraz – w zależności od stylu fotografii – filtry szare, które pozwolą rozmyć płynącą wodę i sunące po niebie chmury. Jeśli ktoś lubi długie ekspozycje, to tutaj będzie miał pole do popisu - fale morskie, pędzące chmury, woda spadająca wodospadami i spływająca strumieniami - wszystko to da się efektownie rozmyć. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND (warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych). Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe). W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.

Wodospad Kvernufoss, Islandia, wyprawa foto

Jak się spakować na fotowyprawę

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, statywem i ewentualnie żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

W bagażu podręcznym powinniśmy zmieścić cały sprzęt fotograficzny oprócz statywu. Powinien to być wygodny plecak fotograficzny, spełniający wymogi linii lotniczych co do wymiarów bagażu podręcznego. Plecak ze sprzętem fotograficznym powinien być wygodny, wyposażony w pas biodrowy dla zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, w miarę możliwości też pas piersiowy. Dobrze by było, aby pozwalał przymocować statyw – noszenie go w ręku w trakcie chodzenia nie będzie wygodne. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem sprzętu fotograficznego. Jako dodatkowy środek transportu polecamy system Street&Field firmy Lowepro. Sami z niego korzystamy podczas fotowypraw i fotowarsztatów i doceniamy jego wygodę, bo pozwala jednocześnie zmniejszyć obciążenie pleców i przyspieszyć oraz ułatwić dostęp do najczęściej używanych obiektywów czy innych akcesoriów.

Wędrując przez Kerlingerfjoll, Islandia, fotowyprawa

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu na Islandię wystarczy dowód osobisty (Islandia jest w Strefie Schengen). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.


Taką Islandię będziemy fotografować: