Artykuł sponsorowany

Jak dobrać wkłady do aparatów Polaroid?

polaroid jak dobrać wkłady

Wkłady Polaroid pozwalają na zatrzymanie chwili w niezwykłym zdjęciu. Dowiedz się, jak wybrać właściwy wkład do swojego aparatu.

polaroid sx-70

  1. Fenomen aparatów Polaroid
  2. Współczesna moda na zdjęcia natychmiastowe
  3. Czym są wkłady do Polaroida? 
  4. Rodzaje wkładów

Fenomen aparatów Polaroid

Rok 1948 to rok, w którym Polaroid wpuścił na rynek swój najnowszy wynalazek. Aparat do zdjęć natychmiastowych stał się wielkim odkryciem i spotkał z ogromnie gorącym przyjęciem.

Po uchwyceniu ujęcia zdjęcie pojawiało się już po kilku sekundach. Proces przebiegał poprzez połączenia negatywu z pozytywem. Pierwsze zdjęcia były wykonywane jedynie w wersji czarno-białej.

Producent Polaroid odnosił wielkie zyski aż do czasu powstania klisz fotograficznych, a następnie aparatów cyfrowych. Przez jakiś czas rynek załamał się. Mimo tego ostatnimi czasy aparaty natychmiastowe znów zaczęły wracać do łask.

Radość jaką dają zdjęcia wywoływane natychmiastowo, ich wyjątkowość oraz niemal magiczny proces powstawania sprawia, że aparaty natychmiastowe odzyskały swoją popularność i stały się modnym oraz unikatowym dodatkiem.

Współczesna moda na zdjęcia natychmiastowe

polaroid onestep

Aparat do zdjęć natychmiastowych cieszy się niezwykłą popularnością pośród ludzi młodych. Mimo wciąż rozwijającej się techniki i dużego przeniesienia codzienności do sfery internetowej stał się fenomenem w modzie. Posiadanie aparatu Vintage lub nowych modeli, które umożliwiają przeniesienie się w lata XX w. jest pewną odmiennością i wyróżnikiem w tłumie aparatów cyfrowych.

Reaktywacja Polaroida sprawiła, że na rynku pojawiła się również konkurencja w postaci aparatów na wkłady Instax, lecz wydaje się, że to właśnie Polaroid jest bardziej kreatywny i pozostaje w naszej świadomości jako lider w fotografii natychmiastowej.

Czym są wkłady do Polaroida?

polaroid seria 600

W odróżnieniu od cyfrowych aparatów, aparaty natychmiastowe potrzebują materiału, na którym będą rejestrowane i uwalane nasze ujęcia.

Wkłady do Polaroida to nic więcej jak film światłoczuły w postaci papieru, na który nadrukowane jest zdjęcie, chociaż nie w tak prosty sposób jak to robi drukarka. Efekty są widoczne na papierze natychmiastowym już po kilkunastu sekundach.

Sposób wykonywania zdjęć wymusza skupienia się i ustawianie odpowiednio przemyślanego kadru, gdyż liczba fotografii w odróżnieniu do aparatów cyfrowych jest ograniczona pojemnością wkładu, najczęściej do 8 zdjęć. Fotografując Polaroidem nie mamy również możliwości wcześniejszego podglądu ujęcia, jak to ma miejsce w cyfrówkach.

Technologia produkcji wkładów do starszych aparatów Polaroid jak i obecnie produkowanych niczym się nie różni i mamy do czynienia ze światłoczułym materiałem wywoływanym w aparacie. Wkłady stworzone są z papieru zintegrowanego, który składa się z foli negatywu, papieru pozytywu oraz odczynników chemicznych.

Odczynniki po naświetleniu natychmiast wywołują i utrwalają obraz w pozytywie. Wszystko to dzieje się przy równoczesnym wyprowadzeniu zdjęcia na zewnątrz aparatu dając tym sposobem błyskawiczny efekt.

Obecne aparaty dają możliwość stworzenia nie tylko czarno-białych, ale również zdjęć kolorowych, same zdjęcia mają swój specyficzny klimat, którego nie osiągniemy innymi technikami fotograficznymi. Dodatkowo nowe aparaty pozwalają na wprowadzanie efektów, np. podwójnego naświetlania, czy stosowania filtrów.

Możemy wybierać różne stylizacje zdjęć. Najbardziej popularny wkład posiada standardową białą ramkę, której wygląd od lat się nie zmienia. Dostępne są również kolorowe ramki lub sezonowo dobierane kolory, czy motywy, które możemy dopasować do tematyki zdjęć.

Niekiedy mona też spotkać się z filmem Polaroid, którego powierzchnia fotograficzna ma dodatkowe efekty monochromatyczność, inna niż czerń i biel, np. żółto-czarne, czy niebiesko-czarne.

Rodzaje wkładów 

W fotografii natychmiastowej nie tylko dobry aparat ma znaczenia, ale również odpowiednie wkłady, w zależność od typu aparatu należy wybrać właściwy model. Wkłady do aparatów różnią się rozmiarami oraz rodzajem i czułością papieru.

Kompatybilność jest niezwykle ważna, jeżeli źle dopasujemy materiał nie uda nam się wykonać żadnego zdjęcia.

Ogólnie klasyfikuje się wkłady na 4 główne typy:

  • Polaroid 600 – pasują do aparatów serii 6xx, nazwa aparatu musi zaczynać się na 6, a kolejne cyfry nie mają znaczenia. Wkłady serii 600 mogą również być użyte w aparatach, do których pasują wkłady I-type, ale nie odwrotnie.
  • Polaroid SX-70 – pasują tylko do aparatów SX-70,
  • Polaroid I-type – to nowe wkłady bez baterii, pasują do aparatów Polaroid Lab, Now, I-1, OneStep2
  • Polaroid GO – te wkłady są kompatybilne tylko z aparatami GO.

Wkłady są używane jednorazowo, dlatego decydując się na aparat do natychmiastowych zdjęć musimy być przygotowani na regularne wydatki. Jednak materiał do zdjęć jest opracowany profesjonalnie i wart swojej ceny. Kolejnym plusem jest posiadanie fizyczne zdjęcia. Zatrzymywanie chwil na papierze natychmiastowym pozwala na stworzenie niezwykłych pamiątek. Fotografia jest otoczona elegancką ramka, dlatego z powodzeniem może stać się ozdobą na biurku, bądź podarunkiem dla bliskiej osoby.

tagi

promocja

Jeśli jesteś zainteresowany publikacją materiałów promocyjnych, skontaktuj się z nami.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz