Ucz się z nami fotografować

Jak fotografować gwiazdy: kompozycja

Wydawałoby się, że każdy intuicyjnie wie, jak fotografować gwiazdy: obiektyw w górę i hajda! Fotografując gwiazdy, powinniśmy się przecież skupiać na kadrowaniu gwiazd? Niezupełnie. Wbrew pozorom na zdjęciu z gwiazdami nie powinno być samo niebo. Kolorowe smugi stałyby się wówczas abstrakcją i nie byłoby wcale oczywiste, co przedstawia fotografia.

Jak fotografować gwiazdy

 

Kompozycja pierwszego planu

Gwiazdom potrzebny jest kontekst: pierwszy plan, w miarę możliwości jak najbardziej wyrazisty: skały, samotne drzewo, charakterystyczny budynek, jezioro… Cokolwiek, co pokaże, że na fotografii jest krajobraz, a nie dyskotekowa abstrakcja, zabawa z machaniem latarką itp.
Pierwszy plan nie powinien zajmować więcej niż jedną trzecią kadru, ale też raczej nie mniej niż ćwierć jego wysokości. Poza tym dobrze będzie wyglądać, jeśli w kadrze znajdzie się tyle nieba, ile to tylko możliwe – stąd zalecenie, aby wybierać jak najszersze obiektywy. Pamiętajmy też, że tutaj obiektyw można podnosić do góry – raczej jest mało prawdopodobne, żebyśmy mieli na brzegach budynki, które po uniesieniu obiektywu zaczną nam się „walić”.
Jeśli nie mamy naprawdę dobrego powodu do robienia zdjęć z aparatem w pozycji portretowej, zdecydowanie zalecam jego pejzażowe ustawienie. Dlaczego? Bo daje więcej możliwości prezentacji zebranego materiału.



Kompozycja a kierunki świata

Zastanawiając się, jak fotografować gwiazdy, warto też zwrócić uwagę na relację kadru do kierunków świata. O co chodzi? Jeśli na półkuli północnej skierujemy obiektyw na północ, gwiazdy będą się obracały wokół pewnego punktu, który wyznacza Gwiazda Polarna. Uzyskamy wówczas eleganckie koncentryczne koła. Ten sam efekt otrzymamy, jeśli na półkuli południowej skierujemy obiektyw na południe. Jest to najczęściej wybierana orientacja, dająca elegancką, czystą, acz nieco banalną kompozycję. Jest ona też na większości zdjęć w tym fotobooku.
Najdziwniejszą kompozycję uzyskamy, gdy skierujemy obiektyw na wschód lub na zachód. Na zdjęciu będziemy wówczas mieli dwa półkręgi, stykające się w środku kadru. Efekt takiego ujęcia można zobaczyć niżej – tyleż nietypowy, co dziwny. Dwa styczne kręgi mogą jednak posłużyć do zbudowania interesującej kompozycji, jeśli sceneria jest sprzyjająca (np. między kręgami można ustawić interesujący pierwszoplanowy motyw), a fotograf ma dobry pomysł.

Jak fotografować gwiazdy

Warto więc na sesję wybierać się z kompasem lub przynajmniej zorientować się w kierunkach świata, bo strona, w którą skierujemy obiektyw, będzie miała olbrzymi wpływ na kompozycję – choć gołym okiem tego nie zobaczymy, dopóki nie popatrzymy na gotową, finalną fotografię.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Jak fotografować smugi gwiazd

Artykuł Jak fotografować gwiazdy: kompozycja jest fragmentem poradnika Jak fotografować gwiezdne smugi, który można kupić w sklepie Fotezji:

Sklep Fotezji

Z kodem jfgs4fzja – zakup poradnika taniej!

Miłej lektury!

Piotr Dębek

Od lat fotografuję, piszę książki o fotografii i uczę fotografii podczas warsztatów i fotowypraw. Fotografia to przygoda na całe życie i dla osób w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę chęci i wyobraźni, aby tworzyć swój świat w prostokątnych kadrach.
Więcej moich opinii można przeczytać na blogu EwaiPiotr.pl.

1 komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności