Dla zaawansowanych

Fotografia biznesowa – nowoczesne oblicza

fotografia biznesowa kucharz,

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy. Nierzadko są to niewielkie organizacje, gdzie właściciel pełni wiele funkcji. Jedną z nich jest reprezentacja firmy na zewnątrz. Z uwagi na to, iż mamy szeroki wachlarz branż, to i sposoby reprezentacji muszą być odpowiednio dopasowane. Nie od dziś wiadomo, że dobry wizerunek w social media pomaga prowadzić biznes. I to właśnie tu mamy do czynienia z różnymi obliczami fotografii biznesowej. Dziś to nie tylko drogie, dopasowane garnitury i granatowe garsonki z białymi koszulami. Jak więc dziś podejść do nowoczesnych zdjęć wizerunkowych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć!


Biznes niejedno ma imię

Fotografia wizerunkowa w social media to temat nowy i bardzo szeroki! Naszym zdaniem należałoby zacząć tu od określenie wizerunku jaki chcemy zbudować. Social media poprzez portrety i teksty pozwalają na stworzenie marki osobistej dopasowanej do każdego przedsiębiorcy: od właścicieli film ubezpieczeniowych aż po instruktora jogi czy kucharza. Jeżeli szeroka grupa odbiorców pozna przedsiębiorcę z najlepszej strony to jest to gotowy przepis na sukces w biznesie.

fotografia biznesowa - inwestor, portret biznesowyfot.: www.sebartfoto.pl

Jak przygotować się do zdjęć biznesowych?

Przygotowanie dotyczy zarówno fotografa jak i przedsiębiorcy. Zadanie jest utrudnione, gdyż osoba fotografowana z reguły nie jest profesjonalnym modelem i nie umie pozować. Mimo to oczekuje świetnych rezultatów, porównywalnych do tych z folderów spółek giełdowych. Wymaga to więc od fotografa bycia nie tylko fotografem, ale i mentorem, który przekaże wiedzę i przygotuje osobę do sesji. O czym więc warto poinformować naszego przyszłego modela?

Jak wybrać strój?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każda branża charakteryzuje się inną specyfiką. Zdjęcia biznesowe  zawodowego kucharza powinny być wykonane w jego najlepszym stroju. Biały fartuch i kucharska czapka jednoznacznie podkreślą jego profesjonalizm. Czasem bywa I tak, że należy podkreślić sylwetkę, a strój nie jest wskazany. Dotyczy to np. trenerów personalnych. Jak widać garnitury i koszule nie są już domeną biznesu.

fotografia wizerunkowa lekarzfot.: www.sebartfoto.pl

Czy wizaż przy sesji portretowej jest konieczny?

Wizaż jest bardziej konieczny niż mogłoby się wydawać. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Być może myślisz, że Photoshop czyni cuda i żaden makijaż nie jest już dziś potrzebny. Nic bardziej mylnego. Naturalnie skóra w świetle lamp bardzo się błyszczy, w skrajnych przypadkach portretowany może mieć świecące plamy na dużej powierzchni twarzy. Tego nie załatwi żadna obróbka graficzna. Konieczny jest więc makijaż, który zminimalizuje ten efekt.

Jak wybrać miejsce na portret biznesowy

Jeszcze do niedawna formalne zdjęcia wykonywano na jednolitym tle. Wybierano kolory takie jak granat, biel czy brąz. Z punktu widzenia marki osobistej i rozwoju biznesu takie tło jest czystym marnotrawstwem. Nowoczesny portret biznesowy powinien być wykonany w scenerii odpowiadającej rodzajowi prowadzonej działalności. Tło powinno podkreślać profesjonalizm i doświadczenie portretowanego. Trenerów personalnych powinno fotografować się na siłowni, a kucharzy w kuchni.

zdjęcie biznesowe trener personalnyfot.: www.sebartfoto.pl

Jaki kadr wybrać

Najpierw warto przypomnieć jakie rodzaje kadrów w fotografii wyróżniamy:
– Zbliżenie
– Półzbliżenie
– Plan średni
– Plan pełny
Wybór kadru determinuje przeznaczenie zdjęcia. To, gdzie chcielibyśmy je zamieścić, powinno determinować ujęcie. Jeżeli ma być to zdjęcie na stronę www, to warto najpierw zaplanować w jakim kadrze i jak ustawiona fotografowana osoba będzie najlepiej tam wyglądać. Sama głowa, może popiersie, a może cała sylwetka? W social media jako zdjęcie profilowe najczęściej wykorzystywane jest półzbliżenie.

Jak często robić sesje?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zdjęcia biznesowe służą do budowania wizerunku. Jak wszyscy wiemy, social media żyją szybko. To, co zostało opublikowane wczoraj, dziś jest nieaktualne, a jutro już będzie zapomniane. Budowa marki osobistej jest więc procesem wymagającym ciągłego odświeżania. Stale potrzebujemy zamieszczać nowe zdjęcia podkreślające profesjonalny wizerunek, jaki chcemy utrzymać. Sesje wiec powinny być wykonywane na tyle często, aby na bieżące publikacje nie zabrakło nowych fotografii.

Fotografia biznesowa się zmienia wraz z przeznaczeniem i funkcją jaką pełnią same zdjęcia. Trudno jest dzisiaj rozwinąć swój biznes bez prawidłowej prezentacji własnego wizerunku. Większość osób jest wzrokowcami, jeśli dane zdjęcie biznesowe będzie ciekawie wykonane, od razu zwrócą uwagę. Warto więc poznać swojego klienta, dowiedzieć się więcej o jego biznesie tak, by móc oddać jego prawdziwy charakter na zdjęciu.

Sebastian Buczyński

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w fotografii z przyjemnoscią pomogę Ci stworzyć obrazy które poruszą serca i wzbudza emocje. Więcej moich artykułów przeczytasz na blogu SebartFOTO.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności