Wrzosowa Kraina, zachód słońca, wydmy, wrzosy, warsztaty fotograficzne

Wrzosowa Kraina 2021

Warsztaty fotograficzne Wrzosowa Kraina są już coroczną tradycją! Na kolejną edycję fotografowania kwitnących wrzosowych łąk, wędrujących wydm śródlądowych, drapieżnych rosiczek i inne atrakcje zapraszamy w sierpniowy weekend.

Wbrew nazwie wrzosy kwitną w sierpniu, a we wrześniu już przekwitają. My wybierzemy się w najlepszym momencie na jedno z największych w Polsce wrzosowisk – obszar o średnicy około 20 kilometrów, pokryty fioletowymi kwiatami, rosnącymi na otwartych przestrzeniach, w malowniczych brzozowych zagajnikach i w lesie.

Termin:

20-22 sierpnia 2021, weekend

Cena:

1160 zł, dla stałych klientów 1060 zł

Uczestników:

6-12

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!

Rosiczka, Wrzosowa Kraina 2019

Dostawa do rosiczki

Miejscowy przewodnik zaprowadzi nas w najbardziej fotogeniczne miejsca, siedlisk mięsożernych rosiczek nie wyłączając, co będzie szczególną atrakcją dla wszystkich miłośników makrofotografii (rodzime dzikie rosiczki to rośliny maleńkie, zdecydowanie mniejsze niż znane z telewizji i prasy odmiany egzotyczne). Nie da się tam wjechać własnym samochodem, ale my zostaniemy komfortowo dowiezieni busem, aby w najlepszej porze dnia fotografować fioletowe, roślinne dywany i białe brzozy pomiędzy nimi. Na miejsce warsztatów należy jednak dojechać we własnym zakresie.

Ćwiczenia z makrofotografii i pejzażu

Rosiczki, ale także wrzosy i przeróżne gatunki owadów stanowią doskonały poligon do ćwiczeń z makrofotografii, a także wyjaśnienia wszelkich trudnych i niezrozumiałych kwestii, które pojawiają się przy fotografowaniu bardzo małych obiektów. Warsztaty Wrzosowa Kraina to okazja do zwiększenia swoich umiejętności w zakresie prawdziwej makrofotografii (prawdziwej, to znaczy o skali odwzorowania 1:1 lub większej). W sierpniowy weekend będzie czas na poznanie zagadnień związanych z głębią ostrości w makrofotografii, wadami i zaletami różnych metod uzyskiwania dużych powiększeń, technikami ustawiania ostrości w makrofotografii czy doświetlenia.


To także okazja do pogłębienia swoich umiejętności w zakresie fotografii pejzażowej. Będziemy do dyspozycji, by pomagać i odpowiadać na pytania. Wieczory spędzimy na dyskusjach o fotografii ogólnie, a o wykonanych w tych dniach zdjęciach w szczególności. Będziemy dyskutować o indywidualnym podejściu do fotografii, różnicach w stylu, wizji, pomysłach oraz doborze środków technicznych do koncepcji.


Żadne pytania nie pozostaną bez odpowiedzi – przynajmniej dopóki będą dotyczyły technicznych lub estetycznych aspektów fotografii.

O brzozach i wrzosach, Wrzosowa Kraina 2019

Program wyjazdu

Warsztaty rozpoczynają się w piątek 20 sierpnia o godzinie 14, a kończą w niedzielę 22 sierpnia o godzinie 15.


piątek

Powitanie uczestników przekąską i pogawędką.

Wyjazd busem na wrzosowiska, fotografia krajobrazowa do zachodu słońca.

Kolacja, a po kolacji szkolenie i dyskusje fotograficzne.


sobota

Wyjazd na wrzosowiska przed wschodem słońca. Ćwiczenia z makrofotografii.

Powrót na śniadanie.

Wizyta u pszczelarza, fotografowanie drapieżnych rosiczek: makrofotografia ekstremalna.

Powrót na obiad.

Popołudniowo-wieczorna sesja na Wielkiej Wydmie, wyglądającej jak pustynia z kępami wrzosów.

Po zachodzie słońca kolacja i warsztaty z omawianiem zdjęć Uczestników.


niedziela

Przed śniadaniem okazja do indywidualnego fotografowania w fantastycznym ogrodzie Wrzosowej Chaty

Śniadanie

Wyjazd na wrzosowiska - bajki z mchu i paproci, no i z brzóz. Fotografia krajobrazowa, makro i kreacyjna.

Obiad, pożegnanie uczestników

Rosiczka, Wrzosowa Kraina 2019

Czy to będzie trudne?

Makrofotografia wymaga cierpliwości, i pod tym względem owszem: łatwo nie będzie. Trzeba będzie pochylić się nad maleńkimi obiektami - dosłownie i w przenośni. Dlatego zalecamy zabranie czegoś, co ułatwi przybranie niskiej pozycji bez zbędnego brudzenia się: jakaś cerata jest bardzo praktyczną pomocą przy fotografowaniu rosiczek. Chodzić będziemy naprawdę mało, więcej leżeć, kucać, klękać i siadać. Teren jest częściowo piaszczysty (wydmy), a częściowo mokry (rosiczki lubią wilgoć).  

Wieczór na Wielkiej Wydmie, Wrzosowa Kraina 2019

Dokąd i jak przyjechać

Miejsce akcji to Bory Dolnośląskie na pograniczu województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, a konkretnie okolice wsi Borówki (najbliższa większa miejscowość: Przemków). Wrzosowiska rozciągają się na terenie przez długie lata niedostępnym, bo stanowiącym niegdyś poligon wojsk radzieckich. Uwaga, najlepszą metodą dostania się na miejsce jest dojazd samochodem. Jeśli ktoś nie ma lub nie może dojechać samochodem, to można się jeszcze zabrać z kimś, kto jedzie – tradycyjnie już będziemy pośredniczyć przy łączeniu dojeżdżających.

Na miejscu po Przemkowskim Parku Krajobrazowym będziemy się poruszać busem w towarzystwie miejscowego przewodnika, Lucjana Zawadzkiego. Przewodnik jest jedyną osobą, która się w tych lasach nie gubi...

Brzezina w ruchu, Wrzosowa Kraina 2019

Cena zawiera:

noclegi i wyżywienie w gospodarstwach agroturystycznych 

 wyżywienie zgodnie z programem: 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje, 1 przekąska

 przejazdy na miejscu

opiekę miejscowego przewodnika, znawcy terenu i przyrody

doradztwo fotograficzne


Cena nie zawiera:

wydatków osobistych

kosztów dojazdu do wsi Borówki (dojazd we własnym zakresie)

kosztów miodu, jeśli zechcecie takowy zakupić u pszczelarza 

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu do Wrzosowej Krainy kosztuje 32 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 48 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!

Wrzosowa Kraina – czego się spodziewać?

W poprzednich latach zrealizowaliśmy kilka edycji warsztatów fotograficznych Wrzosowa Kraina. Relacje z poprzednich spotkań z hektarami wrzosów, wydmami, drapieżnymi rosiczkami oraz naszą galerię zdjęć z tych spotkań można obejrzeć tutaj:


https://www.ewaipiotr.pl/portfolio-4/polska-wrzosowa-kraina/Warto przeczytać przed warsztatami

Jaki sprzęt jest potrzebny do makrofotografii:

https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jaki-sprzet-do-makrofotografii/

Jak działa soczewka makro, jakie są jej wady i zalety:

https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jak-dziala-soczewka-makro/