Złote tarasy Wietnamu, fotowyprawa, warsztaty fotograficzne

Wietnam - fotowyprawa na złociste tarasy

Fotowyprawa do Wietnamu to dwa tygodnie fotograficznej podróży przez najpiękniejsze zakątki kraju, którego mieszkańcy, zgodnie z legendą, pochodzą ze związku smoka i wróżki. Czekają nas plenery na fantastycznych polach tarasowych, rejs luksusowym statkiem między skałami słynnej zatoki Ha Long, sesje wśród kolonialnych uliczek Hoi An i ruin My Son - "wietnamskiego Angkoru". Będą nam pozować modelki w tradycyjnych strojach ao dai, wybierzemy się o poranku fotografować rybaków, a wśród plenerów czekają nas także niezwykłe scenerie rzadko odwiedzanej przez turystów północnej prowincji Ha Giang. Po Wietnamie będziemy chodzić, jeździć, pływać i latać.

Termin:

19 września - 3 października 2025, 15 dni

Cena:

3190 USD + przelot*

Uczestników:

8-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD: cena dla Was to tylko 3140 USD.
Dlaczego liczymy w dolarach amerykańskich i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w dolarach amerykańskich, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w dolarach na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w dolarach amerykańskich na nasze konto w USD (59 1870 1045 2078 1055 8271 0001), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto dolarowe, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

WOLNE MIEJSCA

ZŁOTE TARASY RYŻOWE CZEKAJĄ!

W pałacu cesarskim w Hue, Wietnam

Wietnam dla fotografa


Przygotowaliśmy program wyprawy, który pozwoli fotografować najpiękniejsze scenerie Wietnamu. Czekają nas wschody i zachody słońca wśród tarasowych pól ryżowych, będzie specjalna sesja z modelkami w lokalnych strojach ao dai wśród skrytych w dżungli antycznych świątyń. Luksusowy statek będzie do naszej dyspozycji podczas dwudniowego rejsu po słynnej zatoce Ha Long - będziemy płynęli i zatrzymywali się od czasu do czasu. Podczas fotowyprawy do Wietnamu często będziemy mieli okazję tworzyć portrety mieszkańców tego kraju: o poranku będziemy fotografować rybaków na łodziach, rolników na ryżowych polach, lokalne targowiska czy rzemieślników przy pracy. Pospacerujemy po najstarszej dzielnicy Hanoi i będziemy podziwiać odbijające się w wodzie kolorowe kamieniczki Hoi An. Będziemy fotografować krajobrazy okolic Tam Coc, zwane "małą zatoką Ha Long" i ludzi z plemienia Hmong wśród gór północnego Wietnamu. 13 dni, które spędzimy w Wietnamie, będzie wypełnione plenerami fotograficznymi, ale znajdziemy też czas na spotkania warsztatowe, dyskusje o wykonanych zdjęciach, delektowanie się lokalną kuchnią i po prostu podziwianie tego kraju. 

Praca na polu ryżowym, Wietnam, fotowyprawa, kobieta, rolnik

Wietnam na wygodnie

Fotowyprawa do Wietnamu będzie wprawdzie intensywna, ale też komfortowa. Owszem, czekają nas wczesne pobudki i wyjazdy na sesje o wschodzie słońca, a później będziemy fotografować do wieczora, ale podróżować będziemy całkiem wygodnie. Na przejazdy będziemy mieli do dyspozycji własny autobus z klimatyzacją - nie będziemy skazani na transport publiczny. Najdłuższe odcinki (z Hanoi do Hue i z powrotem) pokonamy samolotem, zaoszczędzając sobie kilkunastogodzinnej podróży autobusem lub pociągiem. Nie będzie żadnych nocnych przejazdów - spać będziemy w hotelach (głównie 4*) w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Podczas rejsu po zatoce Ha Long spać będziemy w komfortowych kabinach statku o standardzie czterogwiazdkowego hotelu. Jedynie wśród bajkowych wzgórz z tarasowymi polami ryżowymi czekają nas dwa noclegi w agroturystyce, będzie tam jednak czysto, sucho i ciepło, a widoki zrekompensują niewielkie obniżenie standardu.

Rybacy o świcie, Wietnam

Film z fotowyprawy do Wietnamu 2022

Poniżej filmowa impresja z naszej fotowyprawy do Wietnamu zrealizowanej w 2022 roku.


1-2 dzień

Wylot z Polski. Do Hanoi, stolicy Wietnamu, dotrzemy prawdopodobnie koło południa dnia następnego. Zaczniemy od spotkania warsztatowego przygotowującego do wyzwań fotograficznych następnych dni. Być może czas pozwoli także na eksplorację najstarszej, historycznej dzielnicy Hanoi.

3 dzień

Jeszcze przed śniadaniem urządzimy sobie krótką sesję wśród uliczek zabytkowej części Hanoi. Po śniadaniu będziemy eksplorować najciekawsze zakątki Hanoi - zarówno te znane, jak Pagoda Jednej Kolumny czy Świątynia Literatury, jak i targowiska, parki i życie uliczne. Jeśli czas pozwoli, wieczorem wybierzemy się na spektakl Wodnego Teatru Lalek.


4 dzień

Bardzo wcześnie ruszamy na północ - na spotkanie z tarasowymi polami ryżowymi. Zanim tam jednak dotrzemy, zatrzymamy się na plener na pięknej plantacji herbaty, gdzie zielone kopuły wzgórz ciągną się po horyzont. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się też pierwsza sesja z fantastycznymi tarasami ryżowymi. Kształty i kolory tych pól tworzą niewiarygodną mozaikę. Wybierzemy się do miejsca, gdzie te tarasy są najpiękniejsze. Jest to jednocześnie region rzadko odwiedzany przez turystów, bez hoteli, więc tym razem wyjątkowo będziemy nocować w agroturystyce. Będzie czysto, ciepło, domowo, a widoki zrekompensują brak hotelowych gwiazdek.


5 dzień

Bajkowe tarasy ryżowe już od samego świtu! Zaczniemy od fotografowania o wschodzie słońca najbardziej spektakularnego wąwozu, a po śniadaniu odwiedzimy jeszcze kilka efektownych pól tarasowych. Resztę dnia spędzimy na podróży na północny wschód, gdzie przy granicy z Chinami leży prowincja Ha Giang.Uliczki Hoi An, Wietnam

6 dzień

Głębokie doliny, wijące się strome zbocza z tarasowymi polami, serpentyny dróg, wioski ludu Hmong, do których nie docierają turyści - to tematy, które będziemy fotografować w regionie Ha Giang. Od świtu do zmroku.

7 dzień

Ostatni wschód słońca wśród wzgórz, głębokich dolin i tarasów Ha Giang, a po śniadaniu rozpoczynamy powrót do Hanoi. Po drodze zatrzymamy się jeszcze przy lokalnym targowisku. Wieczorem dotrzemy na nocleg w hotelu w stolicy Wietnamu.

8 dzień


Po śniadaniu wyjeżdżamy w podróż do prawdopodobnie najbardziej znanego, a przynajmniej najczęściej występującego w filmach miejsca w Wietnamie - słynnej zatoki Ha Long. Będzie na nas czekał luksusowy statek, którym popłyniemy przez labirynt wyrastających z wody potężnych skał. Oprócz fotografowania filmowej scenerii z pokładu, odwiedzimy też efektowne jaskinie. Gdy zmęczy nas wciskanie spustu migawki, można będzie odpocząć w wygodnych dwuosobowych kabinach z łazienkami. 


9 dzień

Wschód słońca przywitamy gdzieś wśród skał zatoki Ha Long. Jeszcze śniadanie, kilka godzin rejsu i przed południem opuszczamy pokład, by przesiąść się do autobusu, którym jedziemy do Ninh Binh. To kraina, gdzie rzeka meandrująca przez pola ryżowe omija wysokie wapienne skały. Wśród tych pejzaży ukryte są wioski, świątynie, a nawet dawna XI-wieczna stolica Wietnamu. Miłośnicy lotosów nie będą zawiedzeni!

10 dzień

Do południa eksplorujemy krajobrazy Ninh Binh, a po lunchu wsiadamy do samolotu, którym polecimy do środkowej części Wietnamu. Udajemy się do Hue - dawnej stolicy imperium, słynnej z cesarskiego miasta-fortecy.W zatoce Ha Long, Wietnam, wyprawa fotograficzna11 dzień

Ten dzień zaczniemy od porannej sesji z rybakami - popłyniemy fotografować ich przy pracy, a później zajrzymy na lokalny targ. Wracamy na śniadanie, a później większość dnia spędzimy na eksploracji Hue i jej historycznych budowli - przede wszystkim pięknego pałacu cesarskiego. Znajdziemy jednak chwilę, aby wyskoczyć do pobliskiej wioski, gdzie będziemy fotografować rzemieślników zajmujących się garncarstwem oraz produkcją kadzidełek. Te ostatnie są bardziej widowiskowe niż można by się spodziewać. Wieczorem czeka nas sesja nad Rzeką Perfumową - będzie okazja poćwiczyć nocną fotografię miejską przy słynnych mostach Hue.


12 dzień

Po porannej sesji wśród uliczek Hue jedziemy do uroczego, wielokulturowego miasteczka Hoi An. Po drodze zatrzymamy się na krótką sesję w wiosce rybackiej na brzegu laguny. Samo Hoi An to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Wietnamie. Kolorowe kamienice nad rzeką, niezwykły japoński most, wyraźne wpływy chińskie i japońskie tworzą wrażenie miasteczka z baśni.


13 dzień

Po wczesnym śniadaniu jedziemy do kompleksu świątyń My Son. Położone w dżungli hinduistyczne ruiny są porównywane do kambodżańskiego Angkoru i birmańskiego Bagan - choć trzeba zaznaczyć, że My Son jest zdecydowanie mniej rozległy! Oprócz efektownych ruin czeka nas tam dodatkowa atrakcja w postaci modelek w tradycyjnych wietnamskich strojach ao dai (rodzaj długiej tuniki), które będą dla nas pozowały.

Po sesji w My Son wracamy do barwnego Hoi An, gdzie do zmroku fotografujemy kolorowe zaułki i odbicia miasta w przepływającej przezeń rzece.

Mgła w górach, Wietnam, wyprawa fotograficzna
Rzeka i wzgóza Ninh Binh, Wietnam, fotowyprawa
Rybak i jego połów, Wietnam, fotowyprawa

Podczas fotograficznej wyprawy do Wietnamu mieszkać będziemy w hotelach 4*, m.in. Silk Path w Hanoi, Tam Doc Holiday w Ninh Binh, Hoi An Ancient House Resort w Hoi An i Saigon Morin w Hue. W górach północnego Wietnamu będziemy mieli dwa noclegi w agroturystyce i jeden w hotelu 3* Dinh Gia. Podczas rejsu po zatoce Ha Long będziemy mieli do dyspozycji statek Athena lub podobny.

Przez Wietnam z Ewą i Piotrem 

Na fotowyprawie do Wietnamu możecie liczyć zarówno na opiekę, jak i wsparcie fotograficzne. We wszystkich kwestiach związanych z fotografowaniem pomocą będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W wolnych chwilach pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby później robić jeszcze lepsze. Wsparciem dla nas będzie miejscowy, anglojęzyczny przewodnik - w razie potrzeby będziemy pomagać w komunikacji z nim.

Mgła nad plantacją herbaty, Wietnam, fotowyprawa

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko

transport prywatnym autobusem na terenie Wietnamu

dwa przeloty wewnętrzne (Hanoi - Hue, Da Nang - Hanoi)

dwudniowy rejs statkiem po zatoce Ha Long

8 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w hotelach 4*, 1 nocleg na statku 4* w kabinie 2-osobowej z łazienką, 1 nocleg w pokoju 2-osobowym z łazienką w hotelu 3*, 2 noclegi w agroturystyce.

12 śniadań, 7 obiadów i 5 kolacji

wszystkie wstępy objęte programem, wycieczki łodzią, sesja fotograficzna z modelkami ao dai

doradztwo i warsztaty fotograficzne

opiekę przewodnika

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu do Wietnamu i z powrotem

wydatków osobistych i napiwków (ok. 100 USD)

wyżywienia poza wymienionym i napoi do posiłków

wizy do Wietnamu (25 USD)
ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu.

Fotowyprawa do Wietnamu - jak się przygotować

Przydatny sprzęt fotograficzny to obiektywy od ultraszerokich po umiarkowane tele (do 200-300 mm), do tego oczywiście aparat fotograficzny (optymalnie: lustrzanka lub bezlusterkowiec), zapas kart pamięci na 13 dni intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu pozwalające na dwa dni robienia zdjęć. W hotelach będzie można codziennie podładować akumulatory, ale może się zdarzyć, że dostęp do elektryczności będzie ograniczony. Zdecydowanie wskazane jest zabranie statywu - bardzo przyda się na wschody i zachody słońca wśród krajobrazów pól ryżowych. Warto zabrać filtry polaryzacyjne (najwygodniej po jednym filtrze polaryzacyjnym na jeden obiektyw). Do portretów w trudnych warunkach oświetleniowych może się przydać jasny obiektyw stałoogniskowy, ale nie jest konieczny. Jedziemy w porze, gdy deszcze są sporadyczne, niemniej lepiej jest zabrać coś przeciwdeszczowego - zarówno dla siebie, jak i dla aparatu. Loty dronami na terenie Wietnamu są dozwolone, ale oficjalnie wymagają uzyskania wcześniej dość kosztownego zezwolenia. W praktyce jednak te zezwolenia nie są kontrolowane - w razie chęci zabrania drona, chętnie podzielimy się praktycznymi informacjami na ten temat.

Wrzesień w Wietnamie jest względnie chłodny, na południu mogą już trafić się deszcze. Na północy należy spodziewać się temperatur w okolicy 20-25 stopni Celsjusza, w centralnej części kraju - nawet do 30 stopni. Podane temperatury dotyczą dnia; poranki będą chłodniejsze, a na północy mogą dodatkowo trafić się mgły, które powodują, że odczuwalna temperatura jest niższa.

Tarasy ryżowe, północny Wietnam, fotowyprawa, warsztaty fotograficzne

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Wjazd do Wietnamu wymaga oczywiście paszportu, a także wizy, którą można wyrobić wcześniej przez internet (pomożemy z tym). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane od osób przylatujących z Polski, ale rozsądnie jest być zaszczepionym na typowe choroby, np. żółtaczkę A/B, błonica, dur brzuszny, cholera, tężec, krztusiec. Warto zabrać repelent na bazie DEET.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Taki Wietnam będziemy fotografować!