Tarasy ryżowe, Wietnam, fotowyprawa

Wietnam - fotowyprawa na złociste tarasy

Fotowyprawa do Wietnamu to dwa tygodnie fotograficznej podróży przez najpiękniejsze zakątki kraju, którego mieszkańcy, zgodnie z legendą, pochodzą ze związku smoka i wróżki. Czekają nas plenery na fantastycznych polach tarasowych, rejs statkiem między skałami słynnej zatoki Ha Long, sesje wśród kolonialnych uliczek Hoi An i ruin My Son - "wietnamskiego Angkoru". Będą nam pozować modelki w tradycyjnych strojach ao dai, wybierzemy się o poranku fotografować rybaków, a także na największe solnisko, gdzie pracują wyłącznie kobiety. Po Wietnamie będziemy chodzić, jeździć, pływać i latać.

Termin:

21 września - 4 października 2023, 14 dni

Cena:

w przygotowaniu *

Uczestników:

9-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł. Cena dla Was to 2390 euro.

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

  2. Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

WOLNE MIEJSCA!

ZAREZERWUJ MIEJSCE, DAMY ZNAĆ, GDY FOTOWYPRAWA BĘDZIE GOTOWA!

Zatoka Ha Long, Wietnam, fotowyprawa

Wietnam dla fotografa


Przygotowaliśmy program wyprawy, który pozwoli fotografować najpiękniejsze scenerie Wietnamu. Czekają nas wschody i zachody słońca wśród tarasowych pól ryżowych, luksusowym statkiem będziemy pływać po słynnej zatoce Ha Long, będzie specjalna sesja z modelkami w lokalnych strojach ao dai wśród skrytych w dżungli antycznych świątyń. O poranku będziemy fotografować rybaków na łodziach czy zbieraczki soli na potężnym solnisku. Pospacerujemy po najstarszej dzielnicy Hanoi i będziemy podziwiać odbijające się w wodzie Rzeki Perfumowej kolorowe kamieniczki Hoi An. Popływamy łódkami i pojeździmy wśród krajobrazów Tam Coc - miejsca, które jest nazywane "małą zatoką Ha Long". 12 dni, które spędzimy w Wietnamie, będzie wypełnione plenerami fotograficznymi, ale znajdziemy też czas na spotkania warsztatowe, dyskusje o wykonanych zdjęciach, delektowanie się lokalną kuchnią i po prostu podziwianie tego kraju. 

Dziewczyna w ao dai na łódce, Wietnam, wyprawa fotograficzna

Wietnam na wygodnie

Fotowyprawa do Wietnamu będzie wprawdzie intensywna, ale też komfortowa. Owszem, czekają nas wczesne pobudki i wyjazdy na sesje o wschodzie słońca, a później będziemy fotografować do wieczora, ale podróżować będziemy całkiem wygodnie. Na przejazdy będziemy mieli do dyspozycji własny autobus z klimatyzacją - nie będziemy skazani na transport publiczny. Trzy najdłuższe odcinki (z Hanoi do Hue, z Da Nang do Nha Trang oraz Nha Trang do Ho Chi Minh) pokonamy samolotem, zaoszczędzając sobie kilkudziesięciogodzinnej podróży autobusem lub pociągiem. Nie będzie żadnych nocnych przejazdów - spać będziemy w hotelach (głównie 4***) w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Podczas rejsu po zatoce Ha Long spać będziemy w komfortowych kabinach statku o standardzie czterogwiazdkowego hotelu. Jedynie wśród bajkowych wzgórz z tarasowymi polami ryżowymi czeka nas jeden nocleg w agroturystyce, będzie tam jednak czysto, sucho i ciepło, a widoki zrekompensują niewielkie obniżenie standardu.

Hoi An w zachodzie, Wietnam, wyprawa fotograficzna, stare miasto
Sanktuarium My Son, Wietnam, foto wyprawa

Program wyprawy

1-2 dzień

Wylot z Polski. Do Hanoi, stolicy Wietnamu, dotrzemy prawdopodobnie o poranku dnia następnego. Zaczniemy od spotkania warsztatowego przygotowującego do wyzwań fotograficznych następnych dni. Być może czas pozwoli także na eksplorację najstarszej, historycznej dzielnicy Hanoi.


3 dzień

Jeszcze przed śniadaniem urządzimy sobie krótką sesję wśród uliczek zabytkowej części Hanoi. Po śniadaniu natomiast ruszamy na północ - na spotkanie z tarasowymi polami ryżowymi. Wybierzemy się do miejsca, gdzie te tarasy są najpiękniejsze. Jest to jednocześnie region rzadko odwiedzany przez turystów, bez hoteli, więc tym razem wyjątkowo będziemy nocować w agroturystyce. Będzie czysto, ciepło, domowo, a widoki zrekompensują brak hotelowych gwiazdek.


4 dzień

Bajkowe tarasy ryżowe już od samego świtu! Zaczniemy od fotografowania o wschodzie słońca najbardziej spektakularnego wąwozu, a po śniadaniu odwiedzimy bardzo ładnie położone wioski. Późno wieczorem wracamy do hotelu w Hanoi. Tarasowe pola ryżowe, Wietnam, fotowyprawa

5 dzień

Po śniadaniu wyjeżdżamy w podróż do prawdopodobnie najbardziej znanego, a przynajmniej najczęściej występującego w filmach miejsca w Wietnamie - słynnej zatoki Ha Long. Będzie na nas czekał wygodny statek, którym popłyniemy przez labirynt wyrastających z wody potężnych skał. Oprócz fotografowania filmowej scenerii z pokładu, odwiedzimy też efektowne jaskinie. Gdy zmęczy nas wciskanie spustu migawki, można będzie odpocząć w wygodnych dwuosobowych kabinach z łazienkami. 


6 dzień

Wschód słońca przywitamy gdzieś wśród skał zatoki Ha Long. Jeszcze śniadanie, kilka godzin rejsu i przed południem opuszczamy pokład by przesiąść się do autobusu, którym jedziemy do Ninh Binh. To kraina, gdzie rzeka meandrująca przez pola ryżowe omija wysokie wapienne skały. Wśród tych pejzaży ukryte są wioski, świątynie, a nawet dawna XI-wieczna stolica Wietnamu.

7 dzień

Do południa eksplorujemy krajobrazy Ninh Binh, a po lunchu wsiadamy do samolotu, którym polecimy do środkowej części Wietnamu. Lądujemy w Hue - dawnej stolicy imperium, słynnej z cesarskiego miasta-fortecy.Krajobrazy Ninh Binh, Wietnam, warsztaty fotograficzne8 dzień

Ten dzień zaczniemy od porannej sesji z rybakami. Większość dnia spędzimy na eksploracji Hue i jej historycznych budowli. Znajdziemy jednak chwilę, aby wyskoczyć do pobliskiej wioski, gdzie będziemy fotografować rzemieślników zajmujących się garncarstwem oraz produkcją kadzidełek. Te ostatnie są bardziej widowiskowe niż można by się spodziewać. Wieczorem popłyniemy rzeką Perfumową, podziwiając Hue i jego słynne mosty.


9 dzień

Opuszczamy Hue i jedziemy do uroczego, wielokulturowego miasta Hoi An. Kolorowe kamienice nad rzeką, niezwykły japoński most, wyraźne wpływy chińskie i japońskie tworzą wrażenie miasteczka z baśni.


10 dzień

Po wczesnym śniadaniu jedziemy do kompleksu świątyń My Son. Położone w dżungli hinduistyczne ruiny są porównywane do kambodżańskiego Angkoru i birmańskiego Bagan - choć trzeba zaznaczyć, że My Son jest zdecydowanie mniej rozległy! Oprócz efektownych ruin czeka nas tam dodatkowa atrakcja w postaci modelek w tradycyjnych wietnamskich strojach ao dai (rodzaj długiej tuniki), które będą dla nas pozowały.

Po sesji w My Son wracamy do barwnego Hoi An, gdzie do zmroku fotografujemy kolorowe zaułki i odbicia miasta w przepływającej przezeń rzece.

Rower w Hoi An, Wietnam, wyprawa foto11 dzień

Po śniadaniu jedziemy do Da Nang, a stamtąd lecimy do Nha Trang. To luźniejszy dzień w programie - będzie można zajrzeć do różnych zakładów rzemieślniczych czy wioski rybackiej na obrzeżach Nha Trang, ale głównie przygotowujemy się do atrakcji, która czeka na nas następnego poranka...


12 dzień

Wschód słońca zastanie nas na największym wietnamskim solnisku. Poranne niebo będzie odbijało się w rozległych polach solanki, wśród których uwijać się będą pracownice w charakterystycznych kapeluszach. Po sesji na solnisku jedziemy na lotnisko i lecimy do miasta Ho Chi Minh, czyli niegdysiejszego Sajgonu. Jeśli czas pozwoli, przejdziemy się uliczkami Starego Miasta i sprawdzimy czy panuje tam "sajgon". :)


13-14 dzień

Po śniadaniu pakujemy się i wracamy do Polski. Prawdopodobnie wylądujemy w Warszawie następnego dnia. 

Dziewczyna z Wietnamu w ao dai, fotowyprawa

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Wietnam to kraj południowoazjatycki, więc - pamiętając różne hollywoodzkie filmy - można się spodziewać wysokich temperatur i słońca. Wrzesień jest pod tym względem umiarkowany: na północy w nocy może być nawet zimno (ale w południe będzie ponad 20 stopni Celsjusza), gdy tymczasem na południu kraju temperatury mogą sięgać 25-30 stopni. Deszcz może się przytrafić, więc dobrze mieć coś przeciwdeszczowego dla siebie i aparatu. Na plenery będzie nas woził prywatny autobus, nie grozi nam tłoczenie się w publicznych środkach transportu. Nie przewidujemy długich spacerów ani szczególnego wysiłku fizycznego, ale w trakcie plenerów będzie możliwość chodzenia - każdy sam zdecyduje jak daleko i jak szybko. 

Tarasowe pola ryżowe we mgle, Wietnam, wyprawa fotograficzna

Gdzie będziemy mieszkać

Podczas fotograficznej wyprawy do Wietnamu mieszkać będziemy w hotelach 4*, m.in. Silk Path w Hanoi, Tam Doc Holiday w Ninh Binh, Hoi An Ancient House Resort w Hoi An, Saigon Morin w Hue, Green World Hotel w Nha Trang oraz The Odys Boutique Hotel w Ho Chi Minh. W rejonie Mu Cang Chai jeden nocleg będzie w agroturystyce. Podczas rejsu po zatoce Ha Long będziemy mieszkać na statku Athena Cruise lub Pelican Cruise.

Przez Wietnam z Ewą i Piotrem 

Na fotowyprawie do Wietnamu możecie liczyć zarówno na opiekę, jak i wsparcie fotograficzne. We wszystkich kwestiach związanych z fotografowaniem pomocą będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W wolnych chwilach pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby później robić jeszcze lepsze. Wsparciem dla nas będzie miejscowy, anglojęzyczny przewodnik - w razie potrzeby będziemy pomagać w komunikacji z nim.

Świeto w Hoi An dziecko, Wietnam, warsztaty fotograficzne

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko

transport prywatnym autobusem na terenie Wietnamu

trzy przeloty wewnętrzne (Hanoi - Hue, Da Nang - Nha Trang, Nha Trang - Ho Chi Minh)

9 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w hotelach 4*, 1 nocleg na statku 4* w kabinie 2-osobowej z łazienką, 1 nocleg w agroturystyce.

11 śniadań, 5 obiadów i 3 kolacje

wszystkie wstępy objęte programem, wycieczki łodzią, sesja fotograficzna z modelkami ao dai

doradztwo i warsztaty fotograficzne

opiekę przewodnika

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu do Wietnamu i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych i napiwków

wyżywienia poza wymienionym i napoi do posiłków

wizy do Wietnamu (25 USD)

testów na Covid (jeśli będą wymagane)ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy do Wietnamu kosztuje 330,40 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 495,60 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 323,02 zł lub 494,54 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu.

WOLNE MIEJSCA

ZAREZERWUJ MIEJSCE, DAMY ZNAĆ, GDY FOTOWYPRAWA BĘDZIE GOTOWA!

Fotowyprawa do Wietnamu - jak się przygotować

Przydatny sprzęt fotograficzny to obiektywy od ultraszerokich po umiarkowane tele (do 200-300 mm), do tego oczywiście aparat fotograficzny (optymalnie: lustrzanka lub bezlusterkowiec), zapas kart pamięci na 12 dni intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu pozwalające na dwa dni robienia zdjęć. W hotelach będzie można codziennie podładować akumulatory, ale może się zdarzyć, że dostęp do elektryczności będzie ograniczony. Zdecydowanie wskazane jest zabranie statywu. Warto zabrać filtry polaryzacyjne (najwygodniej po jednym filtrze polaryzacyjnym na jeden obiektyw). Do portretów w trudnych warunkach oświetleniowych może się przydać jasny obiektyw stałoogniskowy, ale nie jest konieczny. Jedziemy w porze, gdy deszcze są sporadyczne, niemniej lepiej jest zabrać coś przeciwdeszczowego - zarówno dla siebie, jak i dla aparatu. Loty dronami na terenie Wietnamu są dozwolone, ale wymagają uzyskania wcześniej zezwolenia - w razie chęci zabrania drona, prosimy o informację.

Będziemy podróżować przez kilka stref klimatycznych. Wrzesień w Wietnamie jest względnie chłodny, na południu mogą już trafić się deszcze. Na północy należy spodziewać się temperatur w okolicy 15 stopni Celsjusza, w centralnej części kraju - ponad 20 stopni, a na południu nawet powyżej 25 stopni. Podane temperatury dotyczą dnia; poranki będą chłodniejsze, a na północy mogą dodatkowo trafić się mgły, które powodują, że odczuwalna temperatura jest niższa.

Zbieracze soli, Wietnam, wyprawa foto, solnisko, warsztaty fotograficzne

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Wjazd do Wietnamu wymaga oczywiście paszportu, a także wizy, którą można wyrobić wcześniej przez internet (pomożemy z tym). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane od osób przylatujących z Polski, ale rozsądnie jest być zaszczepionym na typowe choroby, np. żółtaczkę A/B, błonica, dur brzuszny, cholera, tężec, krztusiec. Warto zabrać repelent na bazie DEET.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.