Vernazza o zmierzchu, Cinque Terre, fotowyprawa

Kolory Cinque Terre: majówka w Ligurii

Majówka wśród kolorowych włoskich miasteczek na wybrzeżu Morza Liguryjskiego! W ciągu pięciu dni fotowyprawy będzie okazja fotografować malownicze miejscowości, których kolorowe domki i wąskie uliczki zdają się spływać z zielonych wzgórz do morza. Mieszkać będziemy w Monterosso Al Mare - jednym z pięciu miasteczek składających się na Cinque Terre, co tłumaczy się jako Pięć Krain, a do pozostałych będziemy robić wypady na popołudniowo-wieczorne sesje. Będzie czas aby kreatywnie błąkać się średniowiecznymi uliczkami, a o zachodzie słońca ze statywem czekać w miejscu, skąd roztacza się spektakularna panorama Vernazzy, Manaroli czy Riomaggiore. To będzie czas, aby poćwiczyć fotografię krajobrazową, nauczyć się robić nocne zdjęcia miast, ale także cieszyć się włoską kuchnią i odrobiną dolce far niente - w towarzystwie innych miłośników fotografii.


Termin:

29 kwietnia - 3 maja 2023, 5 dni

Cena:

1130 euro + przelot (ok. 1300 zł) *

Uczestników:

5-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Dla Was cena wynosi 1080 euro.

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

  2. Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

ZAPRASZAMY NA MAJÓWKĘ!

Vernazza nocą, Cinque Terre, warsztaty fotograficzne, fotografia nocna miasta

Noce nad Morzem Liguryjskim 


W trakcie naszej majówkowej fotowyprawy będziemy mieszkać w sercu jednego z bajkowych miasteczek - w Monterosso Al Mare, w stylowym hotelu Margherita. Pierwsze ciekawe ujęcia można będzie zrobić spod drzwi hotelu (albo i przez okno pokoju), a od morskiego wybrzeża i plaży dzielić nas będzie 5 minut spaceru średniowiecznymi uliczkami. Jesteśmy parę kroków od słynnych widoków, nie ma więc problemu, żeby dłużej zostać wieczorem lub wyjść przed świtem i spacerować wśród pustych jeszcze uliczek.


Pięć barwnych miasteczek 

Na Cinque Terre (dosł. "Pięć Krain") składa się pięć miasteczek: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Tylko cztery z nich są jednak położone nad morzem - Corniglia znajduje się na szczycie wzgórza. Ich historia sięga XI wieku, gdy powstały jako osady rybackie, później fortyfikowane w obronie przed najazdami piratów. Przez wieki miały burzliwą historię, a dostać się można było do nich tylko wodą lub wąską ścieżką przez góry, na której mieścił się muł, ale już nie wóz konny. Niemal odcięte od świata osady żyły z rybołówstwa, upraw winorośli i oliwek przez wieki. Gdy jednak doprowadzono do miasteczek kolej i pojawiła się możliwość łatwego wyjazdu - zostały praktycznie opuszczone. Życie wróciło tu dopiero w latach 70. XX wieku wraz z... turystami. Dzisiaj cały region ma status miejsca dziedzictwa kulturowego UNESCO, a wybrzeża z kolorowymi miasteczkami stały się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów Włoch.


Kolorowe domki Manaroli, Cinque Terre, plener fotograficzny we Włoszech

Program wyjazdu

1dzień

Przelot z Warszawy do Genui, transfer i zakwaterowanie w hotelu w Monterosso Al Mare. Pierwszy plener wśród uliczek miasteczka, pierwszy plener z zachodem słońca. Wieczorne spotkanie warsztatowe na temat czekających nas fotograficznych wyzwań.


2-4 dzień

Mamy przed sobą 3 pełne dni i trzy najciekawsze fotograficznie miasteczka: Vernazza, Manarola i Riomaggiore. Corniglia nie jest położona nad morzem i pod względem potencjału przy zachodzącym słońcu jest najmniej ciekawa - aczkolwiek będzie czas na odwiedzenie jej w dzień. Program ramowy na następne dni to spotkania warsztatowe po śniadaniu (omówienie zagadnień związanych z wyzwaniami fotograficznymi oraz dyskusja o zdjęciach uczestników), a następnie ruszamy na popołudniowo-wieczorny plener do jednego z miasteczek. Sugerujemy jeden dzień (a zwłaszcza jeden wieczór) na jedno miasteczko, bo najbardziej efektownie wyglądają one o zmierzchu, gdy zapalane są światła. Warto też poszwendać się w ciągu dnia po uliczkach, bo część domów pochodzi sprzed wieków i można tam znaleźć wiele ciekawych detali: kołatki, portale, prześwity, okiennice itp. Koty też można znaleźć. :) Wieczory na wybrzeżu - w miejscach, skąd Manarola, Riomaggiore, a szczególnie Vernazza wyglądają najładniej. Będzie też oczywiście czas, żeby posiedzieć w lokalnej tawernie i cieszyć się włoską kuchnią i winem!


5 dzień

Przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.Zmierzch przy Riomaggiore, Cinque Terre, fotowyprawa, fotografia nocna miasta

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Jak łatwo zauważyć ze zdjęć, miasteczka położone są na zboczach, więc chodząc ulicami, przeważnie idzie się w górę lub w dół. To nieustanne podchodzenie i schodzenie to główne wyzwanie tej fotowyprawy jeśli chodzi o wymaganą sprawność fizyczną. Między miasteczkami będziemy podróżować najwygodniej jak się da - czyli pociągiem. Są też trasy trekkingowe prowadzące z jednego miasteczka do drugiego; jeśli ktoś będzie miał ochotę na taki spacer, będzie miał możliwość, ale nie będzie to konieczne.

To też fotowyprawa dla lubiących dłużej pospać. Ta część włoskiego wybrzeża wyeksponowana jest na zachód, więc na wschody słońca nie ma szans. To prawdopodobnie jedyna fotowyprawa, gdzie fotografowanie zacznie się dopiero po śniadaniu...

Skała przy Monterosso Al Mare, Cinque Terre, długa ekspozycja, długi czas naświetlania, wybrzeże, fotowyprawa, skała w morzu

Cinque Terre z Ewą i Piotrem 

Po miasteczkach Cinque Terre będzie oprowadzać Ewa Prus oraz Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Podpowiemy, gdzie najlepiej ustawić się żeby fotografować o zachodzie słońca, zaprowadzimy w najciekawsze miejsca widokowe, podpowiemy jak sobie poradzić z aparatem i fotografowaną sceną oraz damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Po śniadaniu pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby wieczorem robić jeszcze lepsze.

Kot z Manaroli, Cinque Terre, Włochy, wyprawa fotograficzna

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko

zakwaterowanie w hotelu w pokoju dwuosobowym

4 śniadania

karnet na pociągi jeżdżące między miasteczkami Cinque Terreudział w warsztatach i doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatek VAT


Cena nie zawiera:

 przelotu do Włoch i z powrotem

wydatków osobistych

wyżywienia poza śniadaniami


ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie rezygnacji może również obejmować zachorowanie na covid lub rezygnację z powodu kwarantanny, za nieco wyższą cenę. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA !

WŁOSKA MAJÓWKA CZEKA!

Jak się przygotować na majówkę w Cinque Terre

Początek maja na wybrzeżu Ligurii może być jeszcze dość chłodny (temperatury w okolicy 13-22 stopni Celsjusza), mogą też się przytrafić deszcze, więc warto wziąć coś przeciwdeszczowego na siebie i na aparat. Gdyby padało, z pewnością będziemy blisko kawiarni czy baru, żeby się schować i przeczekać przy włoskiej kawie.

Przydatny sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony), obiektywy od ultraszerokiego do średniego teleobiektywu (do 200-300 mm), statyw, zapas kart pamięci, akumulatory na cały dzień intensywnego fotografowania, ładowarka. Z pewnością warto zabrać filtr polaryzacyjny (najwygodniej - po jednym na każdy zabierany obiektyw), mogą się też przydać pełne filtry szare (do długich ekspozycji pędzących po niebie chmur czy morza).

Manarola zza drzewa, Cinque Terre, warsztaty fotograficzne

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Włoch wystarczy dowód osobisty. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Jeśli do czasu realizacji wyjazdu będą obowiązywały jakieś wymogi związane z Covid-19, poinformujemy o nich.

Takie Cinque Terre czeka!