Zachód w Oia, Santorini, fotowyprawa, fotografia nocna

Santorini: fotowyprawa w bieli i błękicie

Majówka na perle Morza Egejskiego! To Santorini podobno była Atlantydą, a z pewnością biało-niebieskie domki na szczytach kilkusetmetrowych klifów to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie, mekka fotografów i... nowożeńców. Romantyczna grecka wyspa przyciąga zakochanych z całego świata, ale tym razem są duże szanse, że będzie wyjątkowo pusta. Ta malutka wysepka kryje znacznie większy potencjał: czarne, wulkaniczne plaże, winnice, wykopaliska archeologiczne prezentujące miasta sięgające 4. tysiąclecia przed naszą erą. Santorini to fotograficzna bajka, a kto nie lubi pięknych bajek, nawet jeśli je zna?

Termin:

w przygotowaniu, 6 dni

Cena:

w przygotowaniu *

Uczestników:

5-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro


Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?


Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

FOTOWYPRAWA ZREALIZOWANA W 2022 ROKU

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

Atena z Santorini, warsztaty fotograficzne, Grecja, fotowyprawa

Nad wielką kalderą 


W trakcie naszej majówkowej fotowyprawy będziemy mieszkać w sercu jednego ze słynnych miasteczek wiszących na wysokim klifie. Firostefani jest jednym z czterech biało-niebieskich miasteczek przyklejonych do urwiska nad kalderą wulkanu. Wędrując przez Firostefani na południe, niepostrzeżenie trafiamy do Firy, a idąc w drugą stronę - do Imerovigli. Jedynie do Oia będziemy musieli podjechać. Będziemy mieszkać w stylowym hotelu Olympia, w odległości krótkiego spaceru od słynnego klifu z biało-niebieskimi domkami. Jesteśmy parę kroków od słynnych widoków, nie ma więc problemu, żeby dłużej zostać wieczorem lub wyjść przed świtem i spacerować wśród pustych białych uliczek.


wymagany poziom sprawności 3

Nie tylko bajkowa Grecja 

Santorini to ikona Grecji, urocze biało-niebieskie domy na klifach to niemal archetyp Hellady, w taki sposób wyobrażają sobie ten kraj ludzie, którzy tu nigdy nie byli. I rzeczywiście tak wygląda Santorini: wyspa, która starannie podtrzymuje swój własny mit. Rzadko się zdarza, aby wyobrażenia zgadzały się z rzeczywistością - tutaj tak właśnie będzie.

Santorini oferuje jednak znacznie więcej niż marzenie o idealnym urlopie. Z klifu widać kalderę wulkanu, którego eksplozja kiedyś przyniosła zagładę cywilizacji minojskiej, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1956 roku. W głębi wyspy czekają wioski, gdzie życie toczy się wolno, a turystyczny zgiełk nie dociera. Na Santorini uprawia się też winorośl (w bardzo ciekawy sposób) i produkuje wino, m.in. vinsanto, które praktycznie nie jest eksportowane poza wyspę.

Santorini to również bogactwo tematów i motywów, do których potrzeba odrobiny wyobraźni. Schody, łuki, fragmenty tarasów można układać w czysto geometryczne kompozycje. Białe ściany, działające jak wielkie blendy, sprawiają, że kontrast nigdy nie jest zbyt duży, ale cienie są nadal widoczne, pozwalając włączać w fotografie także kształty nieistniejące, bo stanowiące jedynie odbicie rzeczywistości. Ta fotowyprawa będzie świetną okazją, aby nauczyć się kreatywnie fotografować architekturę, opanować wieczorną fotografię miejską, a także poćwiczyć fotografię uliczną.

Schody Santorini, czarno-białe, warsztaty fotograficzne

Program wyjazdu

1dzień

Przelot z Warszawy na Santorini, dojazd i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorne spotkanie warsztatowe na temat czekających nas fotograficznych wyzwań.


2-5 dzień

Cztery dni na Santorini pozwolą nam fotografować wszystkie najładniejsze miejsca tej wyspy. Oczywiście atrakcją będą zachody słońca i sesje o niebieskiej godzinie wśród biało-niebieskich miasteczek - w Firze, Firostefani, Imerovigli i najładniejszym z nich - Oia. Na to ostatnie, położone na północnym krańcu wyspy, poświęcimy dwa wieczorne plenery. Zajrzymy też do jednej z wiosek w głębi wyspy, żeby zobaczyć jej nieturystyczne oblicze. Zajrzymy do miejscowego producenta wina oraz (jeśli będą otwarte) na antyczne wykopaliska (Akrotiri lub Therę). Na jeden wschód słońca podjedziemy na wschodnie wybrzeże, gdzie zamiast klifu jest łagodne zejście do morza i efektowna plaża z czarnych, wulkanicznych kamieni. Wieczorami będziemy się spotykać na sesjach warsztatowych, podczas których będzie okazja do omówienia wykonanych zdjęć i przedyskutowania fotograficznych problemów.


6 dzień

Przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.Wschód słońca nad kamienną plażą, Santorini, warsztaty fotograficzne

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Tarasowe miasteczka na Santorini wyglądają urokliwie, ale łatwo się domyślić, że ceną za zwiedzanie tych atrakcji są częste spacery po schodach. Można wprawdzie ograniczyć się do wędrówek poziomymi uliczkami, bez wchodzenia i schodzenia na niższe poziomy, ale... trudno się będzie przed tym powstrzymać. Nie będziemy mieć żadnych obowiązkowych przejść, nigdzie się nie będziemy spieszyć, ale schodów z pewnością będzie sporo.

Kopuły i Księżyc, Santorini, fotowyprawa

Fotowyprawa na Santorini z Ewą i Piotrem 

Po Santorini będzie oprowadzać Ewa Prus oraz Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, podpowiemy jak sobie poradzić z aparatem i fotografowaną sceną oraz damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Wieczorami pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

Medytacja nad kalderą, Santorini, kobieta na klifie, fotowyprawa

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko

zakwaterowanie w hotelu w miasteczku na klifie

5 śniadań

transport na plenery położone dalej od hoteludoradztwo fotograficzne

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu na Santorini i z powrotem

wydatków osobistych

wyżywienia poza śniadaniami

wizyty w lokalnej winnicy (ok. 30 euro), wizyty na wykopaliskach archeologicznych (ok. 15 euro)


ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

FOTOWYPRAWA ZREALIZOWANA W 2022 ROKU

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

Jak się przygotować na Santorini

Początek maja na Santorini może być jeszcze dość chłodny (temperatury w okolicy 13-15 stopni Celsjusza) i wietrzny, ale też może się okazać ciepły, z temperaturami sięgającymi w ciągu dnia nawet 25 stopni. Na poranne i wieczorne sesje przyda się z pewnością polar, warto mieć też pod ręką kurtkę przeciwwiatrową. Opady deszczu są bardzo mało prawdopodobne (średnia opadów dla całego miesiąca to zaledwie 10 mm). Obuwie ma być przede wszystkim wygodne - sandały mogą się przydać w dzień, ale na poranne chłody lepiej mieć pełne buty.

Przydatny sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony), obiektywy od ultraszerokiego do średniego teleobiektywu (do 200-300 mm), statyw, zapas kart pamięci, akumulatory na cały dzień intensywnego fotografowania, ładowarka (gniazdka w hotelu są takie same jak w Polsce). Z pewnością warto zabrać filtr polaryzacyjny (najwygodniej - po jednym na każdy zabierany obiektyw), mogą się też przydać pełne filtry szare (do długich ekspozycji pędzących po niebie chmur czy morza).

Żaglowiec pod urwiskiem, Santorini, fotoekspedycja

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Grecji wystarczy dowód osobisty. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.


Taką Santorini będziemy fotografować