Wśród tańczących żurawi w Południowej Korei - wyprawa przyrodnicza
Uczestnicy wyprawy przyrodniczej do Korei Południowej staną przed szansą obserwacji takich gatunków ptaków, jak żuraw mandżurski, bielik olbrzymi czy mewa reliktowa. W trakcie wyjazdu będą mogli obserwować ptaki i krajobrazy przez sprzęt optyczny najwyższej jakości marki Swarovski Optik. Luneta ATX oraz lornetki będą do dyspozycji uczestników wyprawy. Podczas wyprawy na bieżąco będą pokazywane sposoby fotografowania ptaków jak również szkolenia z digiscopingu, czyli robienia zdjęć smartfonem lub aparatem kompaktowym przez układ optyczny lunety. Osoby korzystające z bazy obserwacji eBird będą na bieżąco dodawane do listy obserwowanych ptaków jako współobserwatorzy. Wszyscy uczestnicy otrzymają na koniec listę widzianych gatunków ptaków podczas wyprawy. Dodatkową atrakcją wyprawy będzie kuchnia koreańska. Codziennie będziemy stołować się w innym lokalnym barze o prostym wystroju. Nietypowe potrawy podane w nietuzinkowy sposób na długo zostaną zapamiętane jako szczególne kulinarne przeżycie. Choć kuchnia koreańska słynie z używania ostrych przypraw to będzie możliwość wyboru każdej wersji potraw w zależności od osobistych upodobań. Fotezja organizuje wyprawę przyrodniczą do Korei Południowej we współpracy ze sklepem edredon.com.pl i firmą optyczną Swarovski Optik.
Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD. Cena dla Was to 5830 USD.
Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?
Koszt tej wyprawy będzie realizowany głównie w dolarach australijskich, nie ma jednak możliwości założenia w Polsce konta w tej walucie, więc cenę podajemy w dolarach amerykańskich, których kurs do dolara australijskiego jest stabilny. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.
Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:
Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001
Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL59 1870 1045 2078 1055 8271 0001), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.
Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.
WOLNE MIEJSCA
ZAPRASZAMY NA DRUGĄ STRONĘ ŚWIATA!
Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć
W Korei, w sumie niewielkim kraju o dużym zagęszczeniu ludności, ptaki można zobaczyć w miejscach, które są udostępnione. Takie miejsca to parki miejskie, brzegi morza, doliny rzek. Ważnym miejscem gdzie będziemy prowadzili obserwacje są pola ryżowe. Pod koniec zimy, kiedy tam będziemy, będą one jeszcze zamarznięte, bez zieleni, która pojawi się dopiero latem. Za to drogi pomiędzy polami są wysokiej jakości, wybetonowane, nie przypominają zupełnie polskich szerokich miedz.
W obserwacjach ptaków i podziwianiu widoków będziemy wspierać się najlepszym sprzętem optycznym firmy Swarovski Optik. Do dyspozycji będzie mocna luneta ATX 95 o maksymalnym powiększeniu 70x zamocowana na solidnym statywie.
Fotografowanie to zawsze jest bardzo osobista sprawa. Na naszej wycieczce będzie można robić zdjęcia niedostępne dotąd dla wielu uczestników wypraw fotograficznych. Będziemy fotografować techniką phonescopingu czyli poprzez przyłożenie smartfona do układu optycznego lunety. Zapewniamy, że każdy przywiezie takie zdjęcia w swoim smartfonie, jakich nie będzie miał nikt, kto nie korzystał z takiego rozwiązania. Każdy chętny uczestnik będzie mógł na czas wyprawy bezpłatnie wypożyczyć lornetkę Swarovski CL 8x30 lub na żądanie inny model tej firmy. Będzie też możliwość zakupu tej lornetki po zakończonej wyprawie po preferencyjnej cenie, zapewnioną przez edredon.com.pl. Będziemy też na bieżąco wprowadzać obserwacji do bazy nauki obywatelskiej eBird. Chętni będą mogli także włączyć się do kolekcjonowania osobistej listy widzianych gatunków ptaków tzw. life list.
Dodatkową atrakcją wyprawy będzie kuchnia koreańska. Codziennie będziemy stołować się w innym lokalnym barze o prostym wystroju. Nietypowe potrawy podane w nietuzinkowy sposób na długo zostaną zapamiętane jako szczególne kulinarne przeżycie. Choć kuchnia koreańska słynie z używania ostrych przypraw to będzie możliwość wyboru każdej wersji potraw w zależności od osobistych upodobań.
Program wyjazdu
1-2 dzień
Przelot z Polski do Seulu w Korei Południowej. W zależności od godziny przylotu możliwe są tego dnia już pierwsze obserwacje ornitologiczne.
3 dzień
Granice Korei. Pojedziemy na obserwacje ptaków do strefy pod granica z Koreą Północną. Wstęp tam jest ograniczony i przebywają tam głównie rolnicy uprawiające pola ryżowe. Ten rejon jest spokojny i licznie zimują tu żurawie, które czują się bezpiecznie i można do nich zbliżyć się i trafić dobre ujęcia fotograficzne. Będą tam żurawie mandżurskie, białoszyje i białogłowe. To także okazja do zobaczenia rozległych obszarów pól ryżowych w mroźnej zimowej scenerii.
4 dzień
Na tropie bielika olbrzymiego Spędzimy ten dzień w różnych miejscach nad rzeką Han w poszukiwaniu zimujących bielików olbrzymich. Nawet z dalszej odległości ten gatunek bielika robi ogromne wrażenie. Dorosły ptak ma potężny pomarańczowy dziób widoczny z daleka.
5-6 dzień
Na wybrzeżu Dwa dni spędzimy na wschodnim wybrzeżu Korei gdzie będziemy obserwować ptaki na plażach i skałach przybrzeżnych. Mewy japońskie, chińskie, tundrowe i ochockie w różnych szatach będą celem naszych obserwacji. Morskie kaczki w tym kolorowa kamieniuszka dopełnią listę ptaków w tym rejonie. Liczne ptaki wróblowe przylatujące na zimę z Syberii będziemy obserwować w przerwach pomiędzy wizytami na różnych plażach. Odbędziemy także przybrzeżny rejs w poszukiwaniu nurów pacyficznych.
7 dzień
Na mokradła Pojedziemy do znanego miejsca Upo, gdzie znajdują się cenne mokradła. Tam też jest ośrodek reintrodukcji ibisa czubatego, który wyginął w Korei. Obecnie wprowadzany jest do środowiska z miejscowej hodowli na bazie ptaków przekazanych z Chin. Będzie można z bliska fotografować znakowane osobniki tego pięknego ibisa.
8-10 dzień
Mewa reliktowa na polach ryżowych Mozaika terenów podmokłych, pól ryżowych, ujściowe odcinki rzek, błotniste plaże odsłaniane podczas odpływu to siedliska, które będziemy odwiedzać podczas trzech ostatnich dni pobytu w Korei. Będziemy w zatoce Shucheoi Cheonsu oraz w estuarium Geum. Postaramy się zobaczyć najrzadszą mewę – mewę reliktową, bo w Korei co roku zimuje tylko kilka osobników tej środkowo azjatyckiej mewy. Będziemy przeglądać liczne stada ptaków siewkowych, kulików, brodźców, biegusów, sieweczek i czajek. W krzakach zaś poszukamy dalekowschodnich drozdów i trznadli.
11-12 dzień
Krótka wizyta na deptaku w Seulu. Zakup pamiątek i przejazd na lotnisko. Lot powrotny do Polski.
Czy to będzie trudna wyprawa?
Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to będzie łatwo. Nie będzie długich wędrówek. Do większości miejsc będziemy podjeżdżać samochodami i z nich robić niespieszne spacery. W wielu miejscach będziemy obserwować ptaki w trybie „safari”, czyli jedziemy powoli i wypatrujemy. Zatrzymujemy się w miejscu, skąd możemy prowadzić obserwacje od razu albo po krótkim podejściu. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów może odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trzymających kostkę. Ważne też aby zabrać odpowiednie, zimowe ubranie i ciepłe buty, które zapewnią komfort termiczny podczas stacjonarnych obserwacji. W Korei zimy są mroźne, podobne do dawniejszych naszych zim, ale za to bezśnieżne.
Wyprawa przyrodnicza z Jackiem Betleją
Przewodnikami na wyprawie do Korei Południowej będą Jacek Betleja, a także doświadczony miejscowy przewodnik.
Jacek jest ornitologiem i pracuje na etacie naukowym w Dziale Przyrody w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Od dawna robi zdjęcia, ale najczęściej najpierw patrzy na ptaki przez lornetkę i lunetę, a dopiero potem je fotografuje. Jego zdjęcia dokumentują spotkanie z ptakami w terenie, ułatwiają ich rozpoznanie i w końcu trafiają do światowych baz, w których gromadzone są w ramach nauki obywatelskiej. Ptaki obserwuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Był już na wszystkich kontynentach, a lista ptaków, które widział przekroczyła 3000 gatunków. Jest też dystrybutorem sprzętu optycznego dla ptasiarzy i prowadzi sklep edredon.com.pl Jacek jest też autorem wszystkich zamieszczonych tu zdjęć.
Warto też przeczytać zamieszczone na Fotezja Przyroda poradniki Jacka!
Cena zawiera:
• transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu
• 9 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych z łazienką, jeden nocleg w agroturystyce na koreańskich matach
• śniadania, obiady i kolacje
• wszystkie wstępy zgodnie z programem
• doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika oraz lokalnego przewodnika-ornitologa
• ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe (KL w wysokości 300 000 €, NNW - 45 000 PLN, BP - 5000 PLN).
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• przelotu z Polski do Korei i z powrotem
• wydatków osobistych
• wyżywienia oprócz wymienionego
WOLNE MIEJSCA
ZAPRASZAMY NA PTAKI DO AZJATYCKIEGO TYGRYSA! :)
Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą
Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!
Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.
Potrzebne dokumenty i szczepienia
Do wjazdu do Korei Południowej konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Na wyjazd turystyczny nie jest wymagana wiza. Nie są wymagane żadne szczepienia.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.