Sylwester z żubrami - wyprawa przyrodnicza
Muzyka puszczy, rozgrzewający serce blask ognia, wesołe iskry strzelające w niebo... W tak czarownej atmosferze można witać Nowy Rok podczas naszej sylwestrowej wyprawy do Puszczy Białowieskiej. A magia nocy spędzonej przy ogniu na wypatrywaniu swoich szczęśliwych gwiazd to jeszcze nie wszystko. Co ponadto? Niespieszne wędrówki w rytmie puszczańskiej natury, zarówno po jej arteriach, jak i wciąż prawdziwie dzikich zakamarkach. Ich pejzaż dźwiękowy, mgławice zapachów, które wabią zmysły wędrowców i tworzą niezwykły klimat tych ostępów gwarantują niezapomniane wrażenia. Powitanie słońca w towarzystwie majestatycznych żubrów. A przy sprzyjającej aurze cudna, bajkowa zima. Nagle rankiem świat w mroźnej bieli lśni jak diament. Nic, tylko fotografować to nieskazitelne piękno.
28 grudnia2024 - 2 stycznia 2025, 6 dni
2670 PLN
6-20
Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw mają zniżkę 100 zł. Cena dla Was to 2570 PLN.
WOLNE MIEJSCA
Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć
Ta wyprawa to okazja dla miłośników przyrody, by spędzić Sylwestra w ulubionych sceneriach, a także doskonała alternatywa dla zmęczonych tradycyjnymi zabawami. Białowieski Park Narodowy to ostatni na skalę europejską większy fragment naturalnego lasu nizinnego . Jego unikatowość sprawiła, że znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nasza wyprawa pozwala doświadczyć pierwotnej dzikości natury dzięki wędrówce przez ścisły rezerwat.Podczas przemierzania puszczańskich ścieżek nietrudno o spotkanie rzadkich gatunków dzięciołów: trójpalczastego i białogrzbietego. Park jest też ostoją dla sóweczki. Możemy tu spróbować mierzyć się wzrokiem z budzącym respekt żubrem, jak też napotkać wilki, a to w wersji samotnika-indywidualisty, a to w opcji rodzinnej – z całą watahą. Być może łaskawie objawi nam się najbardziej tajemniczy mieszkaniec puszczy – ryś.
Program wyjazdu
Dzień 1
Przejazd z Warszawy (wyruszamy o godz. 8.00 spod Pałacu Kultury, parking przed Kinoteką) do Białowieskiego Parku Narodowego. Po drodze możliwość odwiedzenia Grabarki, niezwykłego prawosławnego sanktuarium. Pierwsze spacery po puszczy, a następnie przejazd na nocleg do siedliska „Sioło Budy”.
Dzień 2 i 3
Wędrówki po Puszczy Białowieskiej, w tym do obrębu ochronnego parku. Tropienie zwierząt na dzikich ostępach lasu, pośród bagien i torfowisk. Obserwacje żubrów, sów, dzięciołów, wypatrywanie wydr i wilków. Na objazd puszczy udamy się busem, a pieszo będziemy się przemieszczać po najciekawszych miejscach parku.
Dzień 4
Wycieczka nad Zalew Siemianówka i do uroczyska „Kosy Most”. Zalew to m.in. rozległe rozlewiska otoczone trzcinowiskami i bagiennymi terenami, dzięki czemu doskonale nadaje się na ptasią ostoję. Obserwacje ornitologiczne, jak i fotografowanie imponujących mokradeł umożliwiają specjalnie do tego przygotowane wieże. Z kolei uroczysko „Kosy Most” jest ostoją żubrów. Oprócz spotkania z królami puszczy uroczysko oferuje wspaniały widok z wieży na dolinę rzeki Narewki. Stąd możemy dalej wędrować tzw. Wilczym Szlakiem do uroczyska „Głuszec”. Wieczór sylwestrowy przy ognisku.
Dzień 5
Po sylwestrowej nocy nie zrywamy się przed świtem, śniadanie będzie nieco później, ale jak przystało na prawdziwych miłośników przyrody, Nowy Rok zaczniemy od spaceru, tropienia i obserwacji.
Dzień 6
Po śniadaniu ostatni spacer po puszczy, a potem powrót do Warszawy. Po drodze zatrzymamy się w „Ziołowym Zakątku”, który skupia różne elementy składające się na niepowtarzalny charakter kultury i tradycji Podlasia. Są wśród nich: architektura domów z koronkowymi zdobieniami, rękodzieło, specjały podlaskiej kuchni, których nie omieszkamy spróbować.
Czy to będzie trudna wyprawa?
W trakcie wyprawy przewidzianych jest kilka spacerów połączonych z obserwacjami zwierząt. Wędrówki po Białowieskim Parku Narodowym nie są trudne technicznie ani szczególnie wymagające kondycyjnie, niemniej należy się odpowiednio ubrać na niskie temperatury.
Wyprawa przyrodnicza z Grzegorzem Pyziołkiem
Przewodnikiem będzie Grzegorz Pyziołek, doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii, zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.
Noclegi i wyżywienie
Kwaterą będzie siedlisko Sioło Budy, położony w sercu Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy będą zakwaterowani w dwuosobowych pokojach z łazienkami. Jest to doskonała baza dla naszych wędrówek.
Cena zawiera:
• transport autobusem na miejscu, uczestnicy mogą bezpłatnie skorzystać z dowozu z Warszawy i powrotu tam
• zakwaterowanie w pensjonacie *** w pokojach dwuosobowych
• 5 śniadań, 4 obiadokolacje, ognisko sylwestrowe
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• wydatków osobistych
• wyżywienia poza wskazanym
WOLNE MIEJSCA