Łuskowiec, fot. Paweł Głowacki

Skrzydlata Laponia - wyprawa przyrodnicza

Zapraszamy na krótką wyprawę przyrodniczą do Laponii! Wczesna wiosna to okazja do obserwacji wielu gatunków ptaków Północy. Uczestnicy wyjazdu mają szansę na spotkanie takich gatunków, jak sowa jarzębata, głuszec, łuskowce, czeczotki tundrowe, sikory północne czy sójki syberyjskie, przepiękne arktyczne kaczki: birginiak oraz turkan, a także ogorzałki, uhle, mewy blade i polarne, nury rdzawoszyje, biegusy morskie i nurnikami. W programie wyprawy do Laponii jest także rejs na wyspę Hornoya, gdzie uczestnicy mają szanse spotkać inne gatunki alkowatych, kormorany czubate, a jeśli szczęście dopisze - białozora.   

Termin:

2-7 kwietnia 2024, 6 dni

Cena:

1450 euro + koszt przelotu *

Uczestników:

5-6

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Turkan, fot. Paweł Głowacki

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, przede wszystkim ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny, nie jest to jednak fotowyprawa - zamiast plenerów będą wspólne spacery w poszukiwaniu np. sowy jarzębatej, głuszca czy białozora. Nie znaczy to jednak, że nie da się zrobić udanych fotografii! Gdy jakiś ciekawy przedstawiciel fauny będzie blisko, postój na jego podziwianie i fotografowanie może trwać nawet i pół godziny - będzie więc czas, żeby zrobić niejedno zdjęcie. Większość prezentowanych tu fotografii została wykonana przez Maćka Kowalskiego, który będzie przewodnikiem na tej wyprawie (pozostałe zdjęcia są autorstwa Pawła Głowackiego).

wymagany poziom sprawności 3
Czeczotka, fot. Maciek Kowalski

Program wyjazdu

1 dzień

przelot z Warszawy/Gdańska do Ivalo z międzylądowaniem w Helsinkach. Wieczorem przejazd na kwaterę w okolicach Inari.

2 dzień

Obserwacje ptaków w fińskiej Laponii. W srogich warunkach zimowych sporo ptaków trzyma się siedzib ludzkich, co ułatwia spotkania z gatunkami takimi jak łuskowce, czeczotki tundrowe, sikory północne czy sójki syberyjskie. Po południu przejazd na półwysep Varanger, już do Norwegii. Jeśli nam się poszczęści, po drodze mamy szansę na spotkanie z interesującymi gatunkami tundry, takimi jak sowa jarzębata czy głuszec.


3 dzień

Większość dnia spędzamy w północnej części półwyspu Varanger, gdzie głównym celem będą zimowiska przepięknych arktycznych kaczek: birginiaka oraz turkana. Przy okazji przed naszymi obiektywami pozować będą inni przedstawiciele ptaków wodnych, m.in. edredony i lodówki. Po południu przejazd na południową stronę półwyspu.





4 i 5 dzień

Obserwacje ptaków na południowym wybrzeżu półwyspu Varanger. Poza już wymienionymi gatunkami mamy szanse na spotkanie z m.in. ogorzałkami, uhlami, mewami bladymi i polarnymi, nurami rdzawoszyimi, biegusami morskimi, nurnikami. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą odwiedzimy również ptasią wyspę - Hornoyę, gdzie będziemy mieć szanse spotkać inne gatunki alkowatych, kormorany czubate, a jeśli szczęście dopisze - białozora. Po południu 6.04 przejazd na lotnisko w Ivalo.

6 dzień

Tuż po północy wylot z Ivalo do Helsinek, a następnie do Polski.


Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie, jeśli tylko uczestnik przygotuje się na niskie temperatury. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.

Kwiecień w Laponii jest chłodny - temperatury w ciągu dnia oscylują w okolicy zera, choć przymrozki są częste, a w nocy temperatura może spaść do -8 stopni Celsjusza. Zdarzają się opady - zarówno śniegu, jak i deszczu.


Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem i Grzegorzem


Przewodnikami będą Maciej Kowalski oraz Grzegorz Pyziołek.

Grzegorz to doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii i zapaleniec, który na ptaki pojedzie wszędzie - choć wszędzie już był. Zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1700 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”).


Alka (Alca torda), fot. Maciek Kowalski

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych

4 x śniadanie





doradztwo i wsparcie przyrodnika

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Ivalo przez Helsinki i z powrotem

kosztów realizacji programu - 200 euro przekazywane przewodnikowi na miejscu

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym


rejs na obserwację ptaków na wyspę Hornoy (70 euro)



BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.


W kwietniu w Laponii temperatura oscyluje w okolicy zera, mogą trafić się przymrozki, zwłaszcza w nocy. Wskazane jest przygotowanie się na opady deszczu lub śniegu.

Sikora północna, fot. Maciek Kowalski

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Wyprawa odbędzie się na pograniczu Norwegii i Finlandii. Do wjazdu wystarczy dowód osobisty. Choć Norwegia nie jest w UE, to należy do strefy Schengen i paszport nie jest wymagany do wjazdu.. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń. Jeśli będą wymagane jakieś szczególne procedury związane z Covid-19, będziemy o nich informować z wyprzedzeniem.





Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Ptaki Laponii