Stado sępów, Kambodża, wyprawa przyrodnicza

Skrzydlata Kambodża - wyprawa przyrodnicza


Dwutygodniowa wyprawa przyrodnicza do ptasiego królestwa Kambodży będzie okazją do obserwacji setek gatunków ptaków, w tym wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Podróż zacznie się od Siem Reap i słynnego kompleksu Angkor (miejsce ciekawe także ornitologicznie!), poprowadzi przez mokradła Tonle Sap, tereny zalewowe Prek Toal, równiny Tmat Boey aż po "sępią restaurację" w Boeng Toal i rezerwat Keo Seima. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ponad 200 gatunków ptaków ale nie będziemy unikać spotkań ze ssakami. Choć wyprawa zacznie się od zwiedzania słynnych świątyń Angkor, to szybko przenosi się w miejsca praktycznie nieznane turystycznie, co pozwoli zobaczyć Kambodżę inną niż pocztówek.


Termin:

21 stycznia - 5 lutego 2025, 16 dni


Cena:

4530 USD + przelot płatny osobno*

Uczestników:

5-10


Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD. Cena dla Was to 4480 USD.


Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?


Cenę tej wyprawy podajemy w dolarach, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL59 1870 1045 2078 1055 8271 0001), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Ibis, Kambodża, wyprawa ornitologiczna

WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY DO PTASIEJ AZJI!

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, głównie ptaków, choć nie tylko. Program tej wyprawy przyrodniczej został opracowany przez Stowarzyszenie Kambodżańskich Przewodników Ornitologicznych. Przez całą wyprawę będziemy mieli lokalnego opiekuna towarzyszącego grupie i pomagającego w obserwacjach. W trakcie wyjazdu uczestnicy mają szansę na obserwację powszechnie występujących gatunków ptaków w Azji południowo-wschodniej. Celem będzie zobaczenie tych najrzadszych i zagrożonych. Przewodnik zapewni bezpieczny dla ptaków i wygodny dla nas sposób ich obserwacji. Na złotej liście najcenniejszych gatunków do zobaczenia podczas wyprawy znajdują się: ibis olbrzymi, ibis szarogłowy, hubarka bengalska, żuraw indyjski, dławigad malajski, marabut indyjski, malajka, paw złoty, sęp łysy, sęp długodzioby, sęp bengalski, pliszka indochińska i krawczyk jasnolicy.

Paw Zielony, Kambodża, wyjazd ornitologiczny

Program wyjazdu

1-2 dzień



Przelot do Siem Reap w Kambodży. Przejazd do hotelu, zapoznanie się z planami na następne dni.






3 dzień



Angkor - ptaki, kultura, historia. Pierwszym etapem tej wyprawy przyrodniczej będzie dzień w kompleksie świątyń Angkor, gdzie obserwacja ptaków będzie połączona ze zwiedzaniem najsłynniejszego zabytku Kambodży. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć słynny 12-wieczny Angkor Wat, ale też tajemniczą świątynie Bayon i Ta Prohm, spętaną gigantycznymi pnączami figowca. Będzie to też okazja do obserwacji takich gatunków jak nagórnik wschodni, łowiec czarnogłowy, czubak czarny, aleksandretty czy dżunglówkę indochińską.









4 dzień


Prek Toal - kolonie ptaków wodnych

Ten dzień rozpoczniemy wcześnie, kierując się na wielkie jezioro Tonle Sap. Większość dnia spędzimy eksplorując z łodzi rezerwat Prek Toal - największe siedlisko ptaków wodnych w Azji południowo-wschodniej. Będzie tutaj okazja do obserwacji m.in. wężówki indyjskiej, pelikana indyjskiego, kleszczaka azjatyckiego. Po południu wracamy do Siem Reap.





marabut, Kambodża, wyprawa przyrodnicza
Hubarka bengalska, Kambodża, wyprawa ornitologiczna

Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po ścieżkach w dżungli - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę i odzieży "krzakoodpornej". Wyprawa nie jest trudna - chodzi się po wyznaczonych szlakach, nie ma jakichś bardzo wymagających podejść. 

Większość noclegów będzie w hotelach, w pokojach dwuosobowych, 2 noclegi w lodge'ach i dwa w namiotach, przywożonych i rozstawianych przez obsługę.

Przełom stycznia i lutego to "chłodna" pora roku, co oznacza, że temperatury w dzień będą między 25 a 30 stopni Celsjusza (chłodniej w regionach wyżynnych), a opadów jest mało.



płomykówka malutka, Kambodża, wyprawa przyrodnicza

Wyprawa przyrodnicza z Jackiem



Przewodnikami będą Jacek Betleja oraz miejscowy specjalista należący do Stowarzyszenia Kambodżańskich Przewodników Ornitologicznych.


Jacek jest ornitologiem i pracuje na etacie naukowym w Dziale Przyrody w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Od dawna robi zdjęcia, ale najczęściej najpierw patrzy na ptaki przez lornetkę i lunetę, a dopiero potem je fotografuje. Jego zdjęcia dokumentują spotkanie z ptakami w terenie, ułatwiają ich rozpoznanie i w końcu trafiają do światowych baz, w których gromadzone są w ramach nauki obywatelskiej. Ptaki obserwuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Był już na wszystkich kontynentach, a lista ptaków, które widział przekroczyła 3000 gatunków. Jest też dystrybutorem sprzętu optycznego dla ptasiarzy i prowadzi sklep edredon.com.pl

Warto też przeczytać zamieszczone na Fotezja Przyroda poradniki Jacka!


żuraw indyjski, Kambodża, wyprawa na ptaki

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

13 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych z łazienką, w Tmat Boey w agroturystyce, w Boeng Toal 2 noclegi w namiotach.

śniadania, lunche i kolacje w trakcie pobytu w Kambodży, za wyjątkiem 2. dnia - tylko kolacja i 15. dnia tylko śniadanie i lunch.

wszystkie wstępy zgodnie z programem

rejsy na obserwację ptaków zgodnie z programem







doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika


ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe (KL w wysokości 300 000 €, NNW - 45 000 PLN, BP - 5000 PLN).

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Kambodży i z powrotem

wydatków osobistych

wizy uzyskanej online przez stronę www.evisa.gov.kh - koszt 42 USD

napojów do posiłków

napiwków





WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY DO PTASIEJ AZJI!

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.



ibis olbrzymi, Kambodża, wyjazd przyrodniczy

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Kambodży konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu, a także wiza, którą można uzyskać online przez stronęstronę www.evisa.gov.kh - koszt opłat to 42 USD.




Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.