Rudaczek kalifornijski, fot. Maciej Kowalski, wyjazd przyrodniczy, USA, Kalifornia

Skrzydlata Kalifornia - wyprawa przyrodnicza


Słoneczny stan – Kalifornia, jest obowiązkowym celem podróży dla każdego, kto chce doświadczyć pełnego zakresu bogactwa przyrodniczego i ornitologicznego Ameryki Północnej. To właśnie w tym stanie stwierdzono więcej gatunków ptaków (ponad 660) niż w jakimkolwiek innym regionie USA. Recepta na sukces Kalifornii tkwi w jej rozmiarach, ale i różnorodności siedlisk – znajdziemy tu pustynię Mojave, najwyższy szczyt w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, plaże przybrzeżne, bagna śródlądowe, suchy chaparral i spowite mgłą lasy, których koronę tworzą olbrzymie sekwoje.

Linia brzegowa stanu o długości 840 mil oferuje jedne z najlepszych w kraju możliwości obserwacji ptaków pelagicznych. W stanie tym znajduje się wiele cennych w skali kraju chronionych rezerwatów i ostoi, w tym kultowe parki narodowy, takie jak Yosemite i Sequoia, które odwiedzających rzucają na kolana nie tylko bogactwem przyrody ożywionej, ale i oszałamiającymi sceneriami.

Kalifornia może się też poszczycić dwoma ptasimi endemitami – sroka żółtodzioba i modrowronka wyspowa występują bowiem tylko tutaj. Ponadto znajdziemy na tym obszarze cały szereg innych gatunków, noszących nazwę stanu w uznaniu jego znaczenia w ich obszarach występowania, m.in. kondora kalifornijskiego, przepióra kalifornijskiego, przedrzeźniacza kalifornijskiego czy ziemnołuszcza kalifornijskiego. Dla wizytującego Kalifornię po raz pierwszy, problemem może być jedynie podjęcie decyzji, od czego zacząć: plaże i skaliste wybrzeża na zachodzie, pustynie na południu, czy może lasy i góry na wschodzie? Ten piękny stan nie pozwala jednak się ograniczać – dlatego w ramach zaprezentowanego programu odwiedzimy wszystkie wymienione środowiska, w których poszukamy charakterystycznych dla nich mieszkańców!


Termin:

25 kwietnia - 11 maja 2024, 17 dni


Cena:

4030 USD płatne na konto Fotezji

oraz 250 USD płatne w gotówce pilotowi po przylocie do USA

przelot płatny osobno*

Uczestników:

6-8


Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD. Cena dla Was to 3980 USD (+250 USD płatne gotówką na miejscu).


Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?


Cenę tej wyprawy podajemy w dolarach, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL59 1870 1045 2078 1055 8271 0001), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Kondor kalifornijski, fot. Maciej Kowalski, wyprawa przyrodnicza, USA, Kalifornia

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Delfin zwyczajny, fot. Maciej Kowalski, Stany Zjednoczone, wyprawa przyrodnicza

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, głównie ptaków, choć nie tylko. Trasa wyprawy w głównej mierze oparta jest na wyprawach zaplanowanych i zrealizowanych w poprzednich latach przez Macieja Kowalskiego. Bazując na poprzednich doświadczeniach możemy zapowiedzieć, że uczestnicy mają szansę na obserwację ponad 300 gatunków zwierząt.

Błękitnik meksykański, fot. Maciej Kowalski, wyjazd przyrodniczy, USA, Kalifornia

Program wyjazdu

1 dzieńWylot wcześnie rano z Warszawy i przylot do Los Angeles ok. 12:00 czasu lokalnego. Przelot do Los Angeles, „Miasta Aniołów” będącego dla wielu symbolem amerykańskiego zachodniego wybrzeża. Po dopełnieniu formalności lotniskowych i związanych z wypożyczeniem auta udamy się na lunch, po którym zdążymy jeszcze odwiedzić plażę w Huntington, w celu obserwacji zbierających się na noclegowisko mew i rybitw.


2 dzieńAglomeracja Los Angeles. Nasze pierwsze poranne zmagania z awifauną Stanów Zjednoczonych rozpoczniemy na obszarze Huntington Beach Central Park, który zagwarantuje nam interesujący zestaw startowy złożony w dużej mierze z miejsko-leśnych gatunków. Tego dnia odwiedzimy również chronione obszary słodkowodnych i słonych bagien, wydm przybrzeżnych oraz mokradeł zlokalizowane w aglomeracji Los Angeles: rezerwaty Bolsa i San Joaquin z bogatym zestawem ptaków wodno-błotnych. Poszukamy pierwszych endemitów zachodniego wybrzeża: siwuszki kalifornijskiej, ziemnołuszcza kalifornijskiego i przedrzeźniacza kalifornijskiego.

Późniejszym popołudniem dwugodzinny przejazd na kwaterę.

3 dzień


Joshua Tree National Park

Rano odwiedzimy zachodnią część parku narodowego Joshua Tree. W surrealistycznym krajobrazie pustyni Mojave, pośród niesamowitych formacji skalnych i w cieniu charakterystycznych dla tego obszaru jukk (czyli drzew Jozuego), poszukamy gniazdujących tu strzyży kaktusowych, puchaczy wirginijskich, kukawek kalifornijskich, przepiórów czubatych, modrowronek kalifornijskich, modrowrońców i kacyków cytrynowych oraz rzadszych przedrzeżniaczy piaskowych.

Po południu przejazd do Pasadena, gdzie odwiedzimy górujący nad metropolią największy park Stanów Zjednoczonych – Griffith Park, ze słynnym obserwatorium astronomicznym i ogrodem zoologicznym oraz dominującym nad nim ikonicznym znakiem Hollywood Sign. W samym parku zaobserwować można rokrocznie ponad 150 gatunków ptaków charakterystycznych dla innych części gór Santa Monica, m.in. wireonki zielonkawe, polniczki rdzawołbiste i dziwuszki purpurowe.

Puchacz wirginijski, fot. Maciej Kowalski, wycieczka przyrodnicza, USA, Kalifornia
Rybitwa kalifornijska, fot. Maciej Kowalski, wycieczka przyrodnicza, USA
Kukawka kalifornijska, fot. Maciej Kowalski, wyprawa ptasiarska, USA, Kalifornia

Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.


Wyprawa nie jest trudna - chodzi się po wyznaczonych szlakach, nie ma jakichś bardzo wymagających podejść. 

Posiłki przeważnie będziemy jedli w hotelach, a jeśli nie będzie to możliwe z uwagi na program, znajdziemy odpowiednią restaurację. Jeśli ktoś ma specjalne wymagania żywieniowe, niech nie zapomni nas o tym uprzedzić!

Dzięki temu że noclegi w większości będą blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, planujemy wczesne spacery w poszukiwaniu zwierząt zaczynających dzień, a później będziemy jedli śniadanie.Bielik amerykański, fot. Maciej Kowalski, wyprawa ornitologiczna, USA, Kalifornia

Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem i GrzegorzemPrzewodnikami będą Maciej Kowalski oraz Grzegorz Pyziołek.

Grzegorz to doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii i zapaleniec, który na ptaki pojedzie wszędzie - choć wszędzie już był. Zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1700 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”). Maciek jest też autorem wszystkich zamieszczonych tu zdjęć.


Uszanka kalifornijska, fot. Maciej Kowalski, wyjazd przyrodniczy, Stany Zjednoczone

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

15 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych z łazienką.

wszystkie wstępy zgodnie z programem

dwa rejsy na obserwację ptaków i ssaków morskich (jeśli pozwoli pogoda)doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika


ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe (KL w wysokości 300 000 €, NNW - 45 000 PLN, BP - 5000 PLN).

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Los Angeles i z powrotem

wydatków osobistych

promesy wizowej ESTA do USA - 21 USD

wyżywienia

napiwków

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.Bagiewnik żółtobrewy, fot. Maciej Kowalski, wyprawa przyrodnicza, Stany Zjednoczone, Kalifornia

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do USA konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu, paszport musi być biometryczny. Na wyjazd turystyczny wiza nie jest wymagana, niezbędne jest jednak uzyskanie zezwolenia wjazdu w systemie ESTA, które obecnie kosztuje 21 USD.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Te zwierzęta czekają na wyprawie przyrodniczej do Kalifornii!