Red-billed Firefinch, Gambia, fot. Alexander Hagge

Skrzydlata Gambia - wyprawa przyrodnicza

Gambia – najmniejszy kraj kontynentalnej Afryki, którego charakter i kształt wyznacza będąca jego osią rzeka o tej samej nazwie, zachwyca przyrodniczym kolorytem. Na terenie ograniczonym od zachodu wodami Atlantyku, a z pozostałych stron Senegalem, stwierdzono ponad 600 gatunków ptaków, co czyni go topowym kierunkiem dla europejskiego birdwatchera. Gambia ma mniej niż 50 kilometrów szerokości w najszerszym punkcie, dzięki czemu żeby odkryć jej piękno nie musimy pokonywać dużych dystansów. Kraj ten ma do zaoferowania interesujący zestaw ekosystemów: mozaiki lasów, sawanny i namorzynów – ponadto około 11% obszaru to woda, zapewniająca dużą bioróżnorodność. Zapraszamy na ptasie obserwacje do Gambii w kameralnej grupie!

Termin:

27 listopada - 8 grudnia 2025, 11 dni

Cena:

1450 euro płatne na konto Fotezji

oraz 920 euro płatne w gotówce pilotowi po przylocie do Gambii

przelot płatny osobno*

Uczestników:

5-8

Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw przyrodniczych i fotowypraw Fotezji mają zniżkę 50 euro.

WOLNE MIEJSCA

PTAKI GAMBII CZEKAJĄ!

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Hamerkop, Gambia

fot. Alexander Hagge

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji i fotografowania zwierząt, przede wszystkim ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto zabrać teleobiektywy - najlepiej zarówno 70-200, jak i dłuższy zakres do 400 czy 600 mm.

African Harrier-Hawk, Gambia

fot. Alexander Hagge

Program wyjazdu

1-2 dzień

Lot z Warszawy do Banjulu – stolicy Gambii. U celu jesteśmy rano drugiego dnia wyprawy. Po zakwaterowaniu udamy się na pierwsze obserwacje ptaków w okolicy stolicy kraju. Nocleg w Abuko.

3 dzień

Wcześnie rano wyruszamy w kierunku pól ryżowych w Lamin. Miejsce to oferuje interesujące połączenie habitatów, a tym samym szeroki wachlarz gatunków, od związanych stricte z wodą, po leśne. Po porannej eksploracji tego obszaru udamy się do rezerwatu przyrody Abuko – pierwszego rezerwatu powołanego do życia w Gambii. To stosunkowo małe i łatwo dostępne sanktuarium dzikiej przyrody jest domem dla wielu rodzimych afrykańskich ptaków. Następnie czeka nas przerwa na lunch i popołudniowa wizyta w kolejnym rezerwacie – Tanji. Położony na wybrzeżu obszar, jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków wodnych.


Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. płomiennik czarnogłowy, turak zielonoczuby, turak fioletowy, wąsal żółtooki, żołna mała, żołna widłosterna, żołna białogardła.


4 dzień

Obserwacje prowadzić będziemy wzdłuż wybrzeża Gambii, docierając aż do Kartong na południu kraju. Zarejestrowano tu ponad 260 gatunków ptaków w różnych siedliskach, do których zaliczają się pływowe równiny błotne, lasy namorzynowe, wydmy, zarośla sawanny, wybrzeże oceanu, pozostałości wysokich lasów i pola ryżowe. Dzień zakończymy w lesie Gunjur Konoto.


Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. modrzyk afrykański, dziwonos szaroboczny, sieweczka białoczelna, nektarnik zielonogłowy, stoczyk łuskogłowy.





5 dzień

Kierujemy się w górę rzeki Gambii do miejsca zwanego lasem Killi. W miejscu tym zobaczymy wiele nowych gatunków ptaków leśnych, m.in. szponiastych. W podobnych klimatach kontynuować będziemy nasze obserwacje w okolicy mostu Kampanti. W zależności od efektów porannego birdwatchingu popołudnie spędzimy w rejonie Kampanti lub udamy się do słynnego wśród obserwatorów ptaków obozu Tendaba nad brzegiem rzeki Gambia.


Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. kuglarz, krępnik uwieńczony, dzięcioł brązowogrzbiety, orlik długoczuby, myszołap rdzawoskrzydły, owadożer palmowy, sóweczka sawannowa, sikora żółtooka, dzierzbownik, treron krasnonosy, kraska kreskowana.

6 dzień

Kontynuujemy podróż w górę rzeki rozpoczynając dzień na obserwacjach ptaków wodno-błotnych w okolicy miejscowości Soma. Następnie przekraczamy rzekę mostem Senegambia i zatrzymujemy się w Farafenni dla kilku kluczowych gatunków, takich jak koronnik czarny. W dalszej kolejności podążamy na północny-wschód kraju. Kolejnym celem są m.in. mokradła w Kauur, park w Njao oraz kamieniołom w okolicy Wassu, w którym gniazdują żołny czerwonogardłe. Po dotarciu do Lamin Koto przeprawimy się do Janjanbureh na południowy brzeg rzeki, skąd udamy się w rejon wyspy Baboon, na której prowadzony jest program reintrodukcji szympansów.

Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. koronnik czarny, gadożer prążkowany, ibis białowąsy, kraskówka afrykańska, pijawnik, żołna czerwonogardła, jaskółka rdzawogardła, jaskółka moskitowa, amadyna obrożna, wdówka ozdobna, wdówka białobrzucha.

7 dzień

Poranek rozpoczniemy rejsem z Janjanbureh, podczas którego będziemy mieć wiele okazji do obserwacji i fotografowania ptaków związanych z ekosystemem rzeki Gambii. Po południu odwiedzimy obóz w Baobolong, gdzie zaplanowany jest lunch i relaks połączony ze stacjonarnym rozglądaniem się za ptakami w najgorętszych godzinach dnia. W zależności od postępów w realizacji programu tego wieczoru udać możemy się ponownie w okolice Janjanburah w poszukiwaniu nie widzianych dzień wcześniej gatunków ptaków.


Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. perkołyska afrykańska, łowiec szarogłowy, łowiec jasny, łowiec kameruński.

8 dzień

Kierujemy się z powrotem w stronę Tendaba wypatrując ptaków po drodze. Pierwszy zaplanowany postój będzie mieć miejsce na polach ryżowych Jahaly Rachael, gdzie poszukamy ptaków wodno-błotnych, m.in. złotosłonek bengalskich. Kolejnym celem będą mokradła w Dalaba, a następnie okolica Buiba. Późnym popołudniem docieramy do Tendaba, gdzie zatrzymamy się na noc.

Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. złotosłonka bengalska, kaczuszka afrykańska, dzioboróg abisyński, żołna szkarłatna

9 dzień

Rankiem udamy się w kolejny rejs po rzece. Bezpośrednio po nim odwiedzimy park narodowy Kiang West. Park zajmuje powierzchnię około 11,5 tys. hektarów, co czyni go największym obszarem chronionym kraju. Na teren parku składają się w większości obszary wilgotnej sawanny, a nad samą rzeką także lasy galeriowe i namorzyny. Oprócz ptaków spotkać tu możemy również m.in. pawiany gwinejskie, krokuty cętkowane, guźce pustynne, grymy szare, sitatungi sawannowe i zagrożone manaty afrykańskie. Po południu zatrzymamy się w okolicy Kampanti, gdzie udamy się do schronu fotograficznego, z szansą na dobre zdjęcia kilku gatunków miodowodów.


Kluczowe gatunki ptaków tego dnia to m.in. czołoczub żółtooki, wąsal zbroczony, szlarnik senegalski, afrokulczyk mozambijski, wikłacz akacjowy, miodowód duży, miodowód szarogłowy, miodowód plamisty, szlarogłówka północna, puchacz szary.

10 dzień

Odwiedzamy okolice Marakissa, Peyenm i Darasalameh. Różnorodność odwiedzanych środowisk gwarantuje interesujący zakres gatunków, obejmujących te typowo wodno-błotne, jak i leśne.


11 dzień


To już koniec przyrodniczej wyprawy do Gambii - udajemy się na lotnisko i wracamy do kraju.


African Grey Hornbill, Gambia

Czy to będzie trudna wyprawa?

Uczestnicy tej wyprawy przyrodniczej nie muszą odznaczać się szczególną kondycją. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę. Wyprawa nie jest trudna - chodzi się po wyznaczonych szlakach, nie ma jakichś bardzo wymagających podejść, jedyną niedogodnością jest wilgotność i dość wysokie temperatury - od 16 stopni w nocy do średnio 30 stopni Celsjusza w dzień. Opady deszczu w tym okresie są bardzo sporadyczne. Noclegi będziemy mieli w guesthouse’ach, lodge’ach i hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienkami.


Little Bee-eater, Gambia

Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem Kowalskim


Przewodnikiem na tej wyprawie przyrodniczej będzie Maciej Kowalski.

Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 2000 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”).


Yellow-billed Oxpecker, Gambia

fot. Alexander Hagge

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport minibusem na miejscu

zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych

9 x śniadanie, 5 x lunch i kolacja

rejsy po rzece Gambii i wstępy do parków narodowych i rezerwatów zgodnie z programem





doradztwo i wsparcie lokalnego przyrodnika oraz polskiego przewodnika

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Gambii i z powrotem

kosztów realizacji programu - 920 euro przekazywane przewodnikowi na miejscu

2 x 20 euro opłaty lotniskowej

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym





WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY NA CZOŁOCZUBY, WĄSALE I SZKLARNIKI!

fot. Alexander Hagge

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc nosić ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.

Blue-breasted Kingfisher, Gambia

fot. Alexander Hagge

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Gambii niezbędny jest paszport (powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy). Nie jest wymagana wiza na wyjazdy turystyczne do 28 dni. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane od osób przyjeżdżających z Polski, natomiast zalecane są szczepienia przeciwko WZW A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce i meningokokom. Warto mieć też środki odstraszające komary i rozważyć profilaktyczne stosowanie środków przeciwmalarycznych.






Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Ptaki Gambii