Paragwaj i Iguazu - wyprawa przyrodnicza
Zapraszamy na zupełnie wyjątkową wyprawę przyrodniczą do tajemniczego Paragwaju, zamieszkanego przez takie mnóstwo egzotycznych ptaków i innych zwierząt, że napatrzycie się za wszystkie czasy! W ciągu 16 dni będziemy jeździć, chodzić i skradać się wśród bujnej paragwajskiej przyrody, tropiąc ary, dzięcioły, kapucynki i mrówkojady - oraz tyle innych ptaków, ssaków i jaszczurów, że nie sposób ich wszystkich wymienić w tym akapicie. Pojedziemy też zobaczyć słynne wodospady Iguazu i zajrzymy w ruiny wpisanej na listę Unesco jezuickich misji Trinidad y Jesus, gdzie można poczuć atmosferę jak z filmu Misja. To nie jest wyprawa fotograficzna, ale niezwykłych widoków z pewnością nie zabraknie, a i ładne zdjęcia zwierząt na pewno da się zrobić!
12-30 sierpnia 2025, 19 dni
1470 USD płatne na konto Fotezji
oraz 2800 USD płatne w gotówce pilotowi po przylocie do Paragwaju
przelot płatny osobno*
6-10
Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD.
Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?
Cenę tej wyprawy podajemy w dolarach, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.
Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:
Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001
Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL27 1020 4900 0000 8902 3598 9863, SWIFT BPKOPLPW), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.
Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.
Część ceny powinna być zapłacona paragwajskiemu przewodnikowi na miejscu, w nowych banknotach 100-dolarowych. Wynika to ze specyfiki paragwajskiego systemu finansowego.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.
WOLNE MIEJSCA!
ZAPRASZAMY
Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć
To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, głównie ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny, nie jest to jednak fotowyprawa - zamiast plenerów będą wspólne spacery w poszukiwaniu przedstawicieli miejscowej fauny. Sporo z nich występuje wyłącznie w Paragwaju!
Przyroda Paragwaju
Przez 16 dni tej wyprawy będzie okazja zaobserwować setki przeróżnych ptaków, w tym gatunki endemiczne występujące w regionach Chaco, Lasu Atlantyckiego i Concepcion. Najważniejsze z nich to:
● puszczyk jarzębaty Strix chacoensis (Chaco Owl),
● krytonos czubaty Rhinocrypta lanceolata (Crested Gallito),
● kariama czarnonoga Chunga burmeisteri (Black-legged Seriema),
● kusacz leśny Eudromia formosa (Quebracho Crested-Tinamou),
● dzięcioł żałobny Dryocopus schulzii (Black-bodied Woodpecker),
● szafranowczyk Xanthopsar flavus (Saffron-cowled Blackbird),
● bekas wielki Gallinago undulata (Giant Snipe),
● lelkowiec sierposkrzydły Eleothreptus anomalus (Sickle-winged Nightjar),
● świergotek ochrowy Anthus nattereri (Ochre-breasted Pipit),
● modroara hiacyntowa Anodorhynchus hyacinthinus (Hyacinth Macaw).
Będą też inne, nielatające zwierzęta:
● pekari białobrode Tayassu pecari (White-lipped Peccary),
● mrówkojady wielkie Myrmecophaga tridactyla (Giant Anteater)
● puklerzniki sześciopaskowe Euphractus sexcinctus (Sixbanded Armadillo)
● kapucynki Sapajus cay (Azaras's Capuchin)
● wyjce czarne Alouatta caraya (Black Howler),
● kawie brazylijskie Cavia aperea (Pampas Cavy)
● aguti oliwkowe Dasyprocta azarae (Azara᾽s Agouti),
● kapibary wielkie Hydrochoerus hydrochaeris (Capybara)
● i wiele, wiele innych...
Program wyjazdu
1 - 2 dzień
Wylot z Polski i przylot do Asuncion - stolicy Paragwaju. Stamtąd klimatyzowanymi samochodami wyruszymy na południe, w stronę historycznego miasta Pilar, drogą przecinającą obszary podmokłe (jeśli pogoda pozwoli). To wspaniały teren do obserwacji różnorodnego ptactwa wodnego (czaple, bociany, ibisy, długoszpony). Przy pewnym szczęściu możemy też napotkać bardziej efektowne ptaki występujące w tym ekoregionie, takie jak tukan wielki, konura czarnogłowa, pójdźka ziemna czy żabiru..
3 dzień
O poranku będziemy obserwować ptaki w Yegros Paso, na nadrzecznym terenie niedaleko miasta, na którym często widać lilie wodne wkomponowane w uroczy krajobraz okolicy. Do najciekawszych ptaków jakie możemy tam zobaczyć należą chrustowniki, gołąbeczki jarzębate, cierniaki duże i Skrzydłoszpony obrożne. Będzie też okazja bliżej się zapoznać z bardziej popularnymi gatunkami, które będziemy częściej spotykać w trakcie tego wyjazdu, takimi jak garncarz rdzawy, czajka miedziana, bentewi wielki czy krowiarek.
Na tym terenie przeprowadza długookresowe badania organizacja ekologiczna Fundacion Para La Tierra. Tego dnia przyłączymy się też do badaczy, co być może umożliwi nam zobaczenie dwóch zagrożonych gatunków ssaków: wyjców czarnych oraz endemicznych, żyjących pod ziemi gryzoni tukotuko długowłosych, które występują tylko na tym obszarze i nigdzie indziej na świecie!
4 dzień
Wyjeżdżamy z Pilar na wschód przez mokradła otaczające miasto, w poszukiwaniu różnych gatunków kaczek i innych ptaków wodnych. Naszym miejscem docelowym jest Ayolas w rejonie sawanny zalewowej Międzyrzecza Argentyńskiego. Tam poszukamy dwóch bardzo interesujących gatunków: świergotka ochrowego oraz lelkowca sierposkrzydłego. Możemy też się spodziewać bardziej tu popularnych gatunków ptaków występujących na trawiastych obszarach, takich jak mniszek czarnowąsy, kusacz kreskowany, moczarokacyk żółtobrzuchy czy aguja białosterna. Występują tu również ciekawe ssaki: aguti oliwkowy i kawia brazylijska.
5 dzień
Tego dnia odwiedzimy lasy galeriowe w rezerwacie przyrody na wyspie Yacyreta. Są to niskie, półwilgotne lasy, obfitujące w różnorodne gatunki ptaków. Możemy się tam spodziewać klinochwostki bażanciej, strojnogłowika szarogrzbietego, tangarki płowej i kapturzyka pomarańczowego, kacykowca żółtoskrzydłego, dzięcioła szkarłatnoczubego, czubacza gołolicego i wielu innych. Po południu spotkamy się ze stadem penelop ciemnonogich w okolicy Atinguy oraz poszukamy nad rzeką mew szarogłowych, rybitwy amazońskiej oraz różnych jaskółkowatych.
6 dzień
Wyjeżdżamy z Ayolas w stronę Parku Narodowego San Rafael, mogącego się pochwalić największą bioróżnorodnością w kraju. Udowodniono tam występowanie ponad 400 gatunków ptaków! Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Coronel Bogado by spróbować tradycyjnej paragwajskiej przekąski nazywanej „chipa con cocido” – jest to rodzaj serowego ciasta podawanego ze słodką yerba mate. Miasteczko Coronel Bogado jest znane jako „stolica chipa” i nikt nie przejeżdża tędy bez spróbowania tego specjału. Późnym popołudniem odwiedzimy kolonię kapucynek – kolejne interesujące ssaki na naszej liście!
Tę noc i dwie następne spędzimy w obrębie parku narodowego. Zakwaterowanie jest organizowane przez organizację pozarządową Pro Cosara (dzięki czemu wesprzemy działania dla ochrony przyrody w parku) a naszymi gospodarzami będzie rodzina Hostettler, znana ze swojej gościnności. Noclegi są w samym Parku Narodowym San Rafael (pokoje ze wspólnymi łazienkami oraz wiatrakiem sufitowym), dodatkową atrakcją będą jedne z najlepszych dań domowych w Paragwaju.
7 dzień
Cały dzień spędzimy na obserwacji ptaków w zagrożonym Lesie Atlantyckim w San Rafael. Jest tu mnóstwo trogonów, tukanów, różnych ptaków z rodzin tanagrowatych, dzięcioły, kolibry, jak również mniej znane lokalne gatunki takie jak garncarzowate czy chronkowate. Z pewnością lista zaobserwowanych tu gatunków będzie długa – samych endemitów jest tu ponad 80! Po zmroku wybierzemy się na obserwacje ptaków nocnych: zagrożonego puszczyka brazylijskiego, puchaczyka obrożnego oraz lelkowatych.
8 dzień
O poranku będziemy uzupełniać listę zaobserwowanych gatunków w okolicznym lesie. Po południu pojedziemy w stronę Kanguery, by na łąkach tropić wiele interesujących gatunków, jak na przykład figlarz szczotkosterny, trawniczek, tyranol, trznadlówka, kureczka popielata, strzyżyk nadrzeczny, a po zmroku również bekas wielki
9 dzień
Spędzamy w lesie ostatni poranek przed przejazdem do miasta Ciudad del Este, na granicy z Brazylią i Argentyną. Po drodze odwiedzimy zdumiewające miejsce: ruiny jezuickich misji Trinidad y Jesus, gdzie możemy się poczuć jak na planie filmu Misja. Jest to bardzo ukryte, więc najmniej uczęszczane z miejsc listy światowego dziedzictwa UNESCO, tak że z pewnością nie trzeba będzie się przepychać w tłumie.
10 dzień
Nie bez powodu Wodospady Iguazu zostały zaliczone do siedmiu naturalnych cudów świata! Ten cud będziemy podziwiać tego dnia i następnego. Tego poranka przekroczymy granicę z Argentyną by oglądać Iguazu od strony argentyńskiej: tutaj można zbliżyć się do wodospadu i odczuć siłę spadającej wody. Podziwiając ten cud natury, nie należy jednak zapominać o obserwacji zwierząt: możemy tu liczyć na grdacza czarnoczelnego, kapucynki i ostronosy. Po południu odwiedzimy Jardín de los Picaflores – ogród pełen kolibrów, gdzie z bliska, przy karmnikach można obejrzeć nawet dziesięć gatunków kolibrów, a także inne ptaki.
11 dzień
Tym razem poranek spędzimy przy Iguazu od strony brazylijskiej. Tutaj perspektywa jest zupełnie inna: mamy szeroki, panoramiczny widok na wodospad. Po obiedzie wyruszamy w drogę powrotną do Asuncion, zatrzymując się po drodze w okolicach Arroyos y Esteros by podziwiać niedawno opisany gatunek ziarnojada, mimika, figlarza flagosternego, murawnika brodatego, wodopławika białogłowego, a może nawet wodniczaka pstrego. Nocleg w hotelu Portal del Sol w Asuncion.
12 dzień
Rano udajemy się na północ, przemierzając Wilgotne Chaco w drodze do miasta Concepción. Po drodze możemy się spodziewać gatunków takich jak Klinodziobek szary, Cierniak rudoczelny, Ziarnołusk szary czy wodopławik czarnogrzbiety. Przy pewnym szczęściu możemy też zaobserwować małpy z rodziny titi.
13 dzień
Jadąc przez ekoregion Cerrado odnajdziemy sporo jeszcze niewidzianych gatunków. Mniszek białorzytny, konura brazylijska, kariama czerwononoga i ziarnołusk czarnogardły są tu dość powszechne. Ale tak naprawdę jedziemy tak daleko na północ by zobaczyć dwa spektakularne, niesamowicie ubarwione gatunki papug: modroarę hiacyntową oraz arę zielonoskrzydłą, które żyją w okolicy Estancia Arrecife. Mamy też szanse spotkać tam mrówkojada wielkiego.
14 dzień
Tego dnia wyruszamy z Cerrado, by przebyć Wilgotne Chaco i zakończyć dzień już na obszarze Suchego Chaco, w bardzo dobrze znanym przyrodniczo miejscu Laguna Capitan. Po drodze zaobserwujemy różnorodność roślinności: od sawanny typu afrykańskiego po błota i sawannę palmową, aż wreszcie krajobraz zdominują drzewa kebraczo i butelkowe, charakterystyczne dla suchego Gran Chaco. Tutaj możemy liczyć na odmienną awifaunę, z gatunkami takimi jak ziarnołusk wspaniały, garncarz czubaty, drzewiarz wąsaty i dzięcioł płowogrzbiety. Słone rozlewiska tego rejonu są domem dla ptaków wodnych takich jak koskoroba, cudokaczka oraz wielu innych gatunków kaczek i ptaków brodzących.
Nocujemy w lodgy pośrodku tego całego bogactwa przyrody: w samym Laguna Capitan.
15 dzień
Poranny spacer doda do naszej listy więcej zaobserwowanych ptaków charakterystycznych dla Gran Chaco, takich jak Kamionek brązowy, pliszkogonek duży czy dzięciur białoczelny. Mamy też dużą szansę na spotkanie ssaków: pekari obrożnego i białobrodego oraz tapira amerykańskiego. Po śniadaniu wybierzemy się na poszukiwanie dwóch gatunków endemicznych dla tego regionu: krytonosa czubatego oraz piaskownika zaroślowego. Po południu wybierzemy się do Fortín Toledo, gdzie występują trzy następne bardzo interesujące endemity: puszczyk jarzębaty, kariama czarnonoga oraz dzięcioł żałobny.
Gdy po zmroku będziemy wracać na nocleg do Laguna Capitan, mamy szanse spotkać kolejne ssaki, które w zaroślach Chaco czują się świetnie: majkong krabożerny (lis krabojad) występuje obficie, można spotkać różne gatunki pancerników, jak również przypominające sarny mazamy oraz kotowate.
16 dzień
Tego poranka postaramy się spotkać dwa bardzo skryte gatunki ptaków rejonu Chaco: kusacz śniady ukrywa się w poszyciu lasu, a pięknie ubarwiony obrożnik oliwkowy wymaga nieco cierpliwości, jeśli chcemy go zobaczyć wśród trawiastego buszu gdzie występuje. Po południu odwiedzimy kolonię Mennonitów w Loma Plata, gdzie można spotkać stadko przyjaznych kapibar.
17 dzień
Po porannym spacerze wyruszamy w drogę do Asuncion, gdzie odpoczniemy w hotelu przed podróżą do Polski, wspominając piękną wyprawę i wszystkie egzotyczne zwierzęta jakie udało nam się zaobserwować.
18-19 dzień
Powrót samolotem do Polski.
Czy to będzie trudna wyprawa?
Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.
Paragwaj ma stosunkowo ubogą infrastrukturę turystyczną, niemniej jednak postaramy się zapewnić jak największy komfort. Tam gdzie to możliwe, czyli w większości przypadków, będziemy mieszkać w hotelach i stołować się w restauracjach. Tam gdzie nie ma hoteli wystarczająco blisko atrakcyjnych przyrodniczo miejsc (rejon Chaco), będziemy mieszkać w pensjonatach, a gotować będzie nam prywatny kucharz. Jeśli ktoś ma specjalne wymagania żywieniowe, niech nie zapomni nas o tym uprzedzić!
Dzięki temu że noclegi będą blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, planujemy wczesne spacery w poszukiwaniu zwierząt zaczynających dzień, a później będziemy wracać na śniadanie.
Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem Kowalskim
Przewodnikiem będzie Maciek Kowalski. Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1400 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”).
Naszym paragwajskim pilotem będzie Paul Smith: zawodowy zoolog i pisarz podróżniczy Lonely Planet z piętnastoletnim doświadczeniem jako przewodnik dla największych światowych firm ekoturystycznych. Od dwudziestu lat pisze o Paragwaju, jednym z najbardziej tajemniczych krajów Ameryki Południowej. Autor licznych prac naukowych na temat fauny Paragwaju i książek, powszechnie uznawany za eksperta w dziedzinie dzikiej przyrody kraju. Paul jest przedstawicielem Neotropical Bird Club w Paragwaju, biologiem figurującym na liście Paragwajskiego Ministerstwa Nauki (Conacyt) i założycielem instytutu badań zoologicznych Para La Tierra (www.paralatierra.org), a także strony internetowej FAUNA Paraguay.
Cena zawiera:
• transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport na miejscu
• 16 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych, najczęściej z prywatną łazienką, a tam gdzie nie ma takiej możliwości - ze wspólną łazienką.
• 2 posiłki dziennie, po 1 napoju do posiłku (łącznie z lokalnym piwem/winem), nielimitowana woda mineralna, przekąski podczas długich przejazdów
• doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika
• opieka lokalnego przewodnika-przyrodnika
• ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• przelotu z Polski do Asuncion i z powrotem (płatne osobno)
• wydatków osobistych
• wyżywienia poza wymienionym
• napiwków
• ewentualnych biletów wstępu do misji jezuickich
WOLNE MIEJSCA!
ZAPRASZAMY
Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą
Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!
Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.
Jeśli chodzi o ubiór, to należy zwrócić uwagę na fakt, że Paragwaj znajduje się na półkuli południowej - co oznacza, że w sierpniu będzie tam zima. Paragwajska zima nie jest jednak bardzo zimna: w dzień będzie prawdopodobnie dobrze ponad 20 stopni Celsjusza, w nocy koło 10. Może popadać, ale trzeba przyznać, że sierpień należy do miesięcy najmniej deszczowych w tym regionie. Pelerynka może się jednak przydać.
Potrzebne dokumenty i szczepienia
Do wjazdu do Paragwaju konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Wiza na pobyt turystyczny do 90 dni nie jest wymagana, ale przy przekraczaniu granicy należy zwrócić uwagę, żeby na pewno otrzymać w paszporcie paragwajską pieczątkę wjazdową. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu (strony z danymi osobowymi i z pieczątką wjazdową), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane. Na terenie Paragwaju występuje przenoszona przez komary denga. Obecnie nie są wymagane żadne szczególne procedury związane z Covid-19 - gdyby się pojawiły, będziemy o nich informować z wyprzedzeniem.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.