Koliber Bielczyk w Paragwaju

Paragwaj i Iguazu - wyprawa przyrodnicza

Zapraszamy na zupełnie wyjątkową wyprawę przyrodniczą do tajemniczego Paragwaju, zamieszkanego przez takie mnóstwo egzotycznych ptaków i innych zwierząt, że napatrzycie się za wszystkie czasy! W ciągu 16 dni będziemy jeździć, chodzić i skradać się wśród bujnej paragwajskiej przyrody, tropiąc ary, dzięcioły, kapucynki i mrówkojady - oraz tyle innych ptaków, ssaków i jaszczurów, że nie sposób ich wszystkich wymienić w tym akapicie. Pojedziemy też zobaczyć słynne wodospady Iguazu i zajrzymy w ruiny wpisanej na listę Unesco jezuickich misji Trinidad y Jesus, gdzie można poczuć atmosferę jak z filmu Misja. To nie jest wyprawa fotograficzna, ale niezwykłych widoków z pewnością nie zabraknie, a i ładne zdjęcia zwierząt na pewno da się zrobić!

Termin:

14 sierpnia - 1 września 2024, 19 dni


Cena:

1370 USD płatne na konto Fotezji

oraz 2800 USD płatne w gotówce pilotowi po przylocie do Paragwaju

przelot płatny osobno*

Uczestników:

6-10

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD.


Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?


Cenę tej wyprawy podajemy w dolarach, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL27 1020 4900 0000 8902 3598 9863, SWIFT BPKOPLPW), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Część ceny powinna być zapłacona paragwajskiemu przewodnikowi na miejscu, w nowych banknotach 100-dolarowych. Wynika to ze specyfiki paragwajskiego systemu finansowego.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Kacyk Modrooki, Paragwaj, wyprawa przyrodnicza na ptaki Ameryki Południowej

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

ZAPRASZAMY

Tęczanka Modrogrzbieta w Paragwaju

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, głównie ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny, nie jest to jednak fotowyprawa - zamiast plenerów będą wspólne spacery w poszukiwaniu przedstawicieli miejscowej fauny. Sporo z nich występuje wyłącznie w Paragwaju!

Przyroda Paragwaju 

Przez 16 dni tej wyprawy będzie okazja zaobserwować setki przeróżnych ptaków, w tym gatunki endemiczne występujące w regionach Chaco, Lasu Atlantyckiego i Concepcion. Najważniejsze z nich to:

● puszczyk jarzębaty Strix chacoensis (Chaco Owl),

● krytonos czubaty Rhinocrypta lanceolata (Crested Gallito),

● kariama czarnonoga Chunga burmeisteri (Black-legged Seriema),

● kusacz leśny Eudromia formosa (Quebracho Crested-Tinamou),

● dzięcioł żałobny Dryocopus schulzii (Black-bodied Woodpecker),

● szafranowczyk Xanthopsar flavus (Saffron-cowled Blackbird),

● bekas wielki Gallinago undulata (Giant Snipe),

● lelkowiec sierposkrzydły Eleothreptus anomalus (Sickle-winged Nightjar),

● świergotek ochrowy Anthus nattereri (Ochre-breasted Pipit),

● modroara hiacyntowa Anodorhynchus hyacinthinus (Hyacinth Macaw).

Będą też inne, nielatające zwierzęta:

● pekari białobrode Tayassu pecari (White-lipped Peccary),

● mrówkojady wielkie Myrmecophaga tridactyla (Giant Anteater)

● puklerzniki sześciopaskowe Euphractus sexcinctus (Sixbanded Armadillo)

● kapucynki Sapajus cay (Azaras's Capuchin)

● wyjce czarne Alouatta caraya (Black Howler),

● kawie brazylijskie Cavia aperea (Pampas Cavy)

● aguti oliwkowe Dasyprocta azarae (Azara᾽s Agouti),

● kapibary wielkie Hydrochoerus hydrochaeris (Capybara)

● i wiele, wiele innych...


Czapla Gwiżdżąca w Paragwaju

Program wyjazdu

1 - 2 dzień

Wylot z Polski i przylot do Asuncion - stolicy Paragwaju. Stamtąd klimatyzowanymi samochodami wyruszymy na południe, w stronę historycznego miasta Pilar, drogą przecinającą obszary podmokłe (jeśli pogoda pozwoli). To wspaniały teren do obserwacji różnorodnego ptactwa wodnego (czaple, bociany, ibisy, długoszpony). Przy pewnym szczęściu możemy też napotkać bardziej efektowne ptaki występujące w tym ekoregionie, takie jak tukan wielki, konura czarnogłowa, pójdźka ziemna czy żabiru..3 dzień

O poranku będziemy obserwować ptaki w Yegros Paso, na nadrzecznym terenie niedaleko miasta, na którym często widać lilie wodne wkomponowane w uroczy krajobraz okolicy. Do najciekawszych ptaków jakie możemy tam zobaczyć należą chrustowniki, gołąbeczki jarzębate, cierniaki duże i Skrzydłoszpony obrożne. Będzie też okazja bliżej się zapoznać z bardziej popularnymi gatunkami, które będziemy częściej spotykać w trakcie tego wyjazdu, takimi jak garncarz rdzawy, czajka miedziana, bentewi wielki czy krowiarek.

Na tym terenie przeprowadza długookresowe badania organizacja ekologiczna Fundacion Para La Tierra. Tego dnia przyłączymy się też do badaczy, co być może umożliwi nam zobaczenie dwóch zagrożonych gatunków ssaków: wyjców czarnych oraz endemicznych, żyjących pod ziemi gryzoni tukotuko długowłosych, które występują tylko na tym obszarze i nigdzie indziej na świecie!


4 dzień

Wyjeżdżamy z Pilar na wschód przez mokradła otaczające miasto, w poszukiwaniu różnych gatunków kaczek i innych ptaków wodnych. Naszym miejscem docelowym jest Ayolas w rejonie sawanny zalewowej Międzyrzecza Argentyńskiego. Tam poszukamy dwóch bardzo interesujących gatunków: świergotka ochrowego oraz lelkowca sierposkrzydłego. Możemy też się spodziewać bardziej tu popularnych gatunków ptaków występujących na trawiastych obszarach, takich jak mniszek czarnowąsy, kusacz kreskowany, moczarokacyk żółtobrzuchy czy aguja białosterna. Występują tu również ciekawe ssaki: aguti oliwkowy i kawia brazylijska.

5 dzień

Tego dnia odwiedzimy lasy galeriowe w rezerwacie przyrody na wyspie Yacyreta. Są to niskie, półwilgotne lasy, obfitujące w różnorodne gatunki ptaków. Możemy się tam spodziewać klinochwostki bażanciej, strojnogłowika szarogrzbietego, tangarki płowej i kapturzyka pomarańczowego, kacykowca żółtoskrzydłego, dzięcioła szkarłatnoczubego, czubacza gołolicego i wielu innych. Po południu spotkamy się ze stadem penelop ciemnonogich w okolicy Atinguy oraz poszukamy nad rzeką mew szarogłowych, rybitwy amazońskiej oraz różnych jaskółkowatych.

6 dzień

Wyjeżdżamy z Ayolas w stronę Parku Narodowego San Rafael, mogącego się pochwalić największą bioróżnorodnością w kraju. Udowodniono tam występowanie ponad 400 gatunków ptaków! Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Coronel Bogado by spróbować tradycyjnej paragwajskiej przekąski nazywanej „chipa con cocido” – jest to rodzaj serowego ciasta podawanego ze słodką yerba mate. Miasteczko Coronel Bogado jest znane jako „stolica chipa” i nikt nie przejeżdża tędy bez spróbowania tego specjału. Późnym popołudniem odwiedzimy kolonię kapucynek – kolejne interesujące ssaki na naszej liście!

Tę noc i dwie następne spędzimy w obrębie parku narodowego. Zakwaterowanie jest organizowane przez organizację pozarządową Pro Cosara (dzięki czemu wesprzemy działania dla ochrony przyrody w parku) a naszymi gospodarzami będzie rodzina Hostettler, znana ze swojej gościnności. Noclegi są w samym Parku Narodowym San Rafael (pokoje ze wspólnymi łazienkami oraz wiatrakiem sufitowym), dodatkową atrakcją będą jedne z najlepszych dań domowych w Paragwaju.Sępnik pstrogłowy, Paragwaj, wyprawa przyrodnicza
Szafirek złotawy, Paragwaj, ptaki Ameryki Południowej, wyprawa przyrodnicza
Kardynałek Czubaty w Paragwaju

Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.


Paragwaj ma stosunkowo ubogą infrastrukturę turystyczną, niemniej jednak postaramy się zapewnić jak największy komfort. Tam gdzie to możliwe, czyli w większości przypadków, będziemy mieszkać w hotelach i stołować się w restauracjach. Tam gdzie nie ma hoteli wystarczająco blisko atrakcyjnych przyrodniczo miejsc (rejon Chaco), będziemy mieszkać w pensjonatach, a gotować będzie nam prywatny kucharz. Jeśli ktoś ma specjalne wymagania żywieniowe, niech nie zapomni nas o tym uprzedzić!

Dzięki temu że noclegi będą blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, planujemy wczesne spacery w poszukiwaniu zwierząt zaczynających dzień, a później będziemy wracać na śniadanie.Kapucynka w Paragwaju

Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem Kowalskim


Przewodnikiem będzie Maciek Kowalski. Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1400 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”).

Naszym paragwajskim pilotem będzie Paul Smith: zawodowy zoolog i pisarz podróżniczy Lonely Planet z piętnastoletnim doświadczeniem jako przewodnik dla największych światowych firm ekoturystycznych. Od dwudziestu lat pisze o Paragwaju, jednym z najbardziej tajemniczych krajów Ameryki Południowej. Autor licznych prac naukowych na temat fauny Paragwaju i książek, powszechnie uznawany za eksperta w dziedzinie dzikiej przyrody kraju. Paul jest przedstawicielem Neotropical Bird Club w Paragwaju, biologiem figurującym na liście Paragwajskiego Ministerstwa Nauki (Conacyt) i założycielem instytutu badań zoologicznych Para La Tierra (www.paralatierra.org), a także strony internetowej FAUNA Paraguay.


Rudosterka Kasztanowobrzucha w Paragwaju

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport na miejscu

16 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych, najczęściej z prywatną łazienką, a tam gdzie nie ma takiej możliwości - ze wspólną łazienką.

2 posiłki dziennie, po 1 napoju do posiłku (łącznie z lokalnym piwem/winem), nielimitowana woda mineralna, przekąski podczas długich przejazdów

doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika

opieka lokalnego przewodnika-przyrodnika

ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Asuncion i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

napiwków

ewentualnych biletów wstępu do misji jezuickich
SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

ZAPRASZAMY

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.


Jeśli chodzi o ubiór, to należy zwrócić uwagę na fakt, że Paragwaj znajduje się na półkuli południowej - co oznacza, że w sierpniu będzie tam zima. Paragwajska zima nie jest jednak bardzo zimna: w dzień będzie prawdopodobnie dobrze ponad 20 stopni Celsjusza, w nocy koło 10. Może popadać, ale trzeba przyznać, że sierpień należy do miesięcy najmniej deszczowych w tym regionie. Pelerynka może się jednak przydać.

Tygryska rdzawoszyja w Paragwaju

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Paragwaju konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Wiza na pobyt turystyczny do 90 dni nie jest wymagana, ale przy przekraczaniu granicy należy zwrócić uwagę, żeby na pewno otrzymać w paszporcie paragwajską pieczątkę wjazdową. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu (strony z danymi osobowymi i z pieczątką wjazdową), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane. Na terenie Paragwaju występuje przenoszona przez komary denga. Obecnie nie są wymagane żadne szczególne procedury związane z Covid-19 - gdyby się pojawiły, będziemy o nich informować z wyprzedzeniem.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.