Wiosenne bieliki, wyprawa przyrodnicza

Jesienne bieliki - wyprawa przyrodnicza

Polujący bielik prawie na wyciągnięcie ręki! Te obserwacje mają swoją ekscytującą dramaturgię. Ptaki najpierw krążą, wreszcie pikują i podrywają się z rybą w szponach, rozpryskując przy tym lśniące w słońcu krople wody- to trzeba zobaczyć! Emocjonujące widowisko, jakiego dostarczają obserwatorom bieliki z Zalewu Szczecińskiego, to tylko część atrakcji jesiennej wyprawy przyrodniczej do ptasich ostoi. Co jeszcze czeka uczestników? Obserwacje odradzającej się populacji dropi wielkich w  Havelländisches Luch, spokojne meandrowanie katamaranem po niezwykłej i zachwycająco malowniczej delcie Świny, na której nieco tajemniczy krajobraz składa się ponad 40 wysepek, a także gwar gęsi stad i melancholijny klangor żurawi na zlotowiskach w okolicach Słońska oraz Linum.

Termin:

8 - 13 października 2024, 6 dni

Cena:

3390 PLN

Uczestników:

6-11

Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw mają zniżkę 100 zł. Cena dla Was to 3290 PLN

OSTATNIE MIEJSCA

OD BIELIKÓW DZIELI CIĘ JEDNO KLIKNIĘCIE... :)

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć  

To wyjazd adresowany do miłośników obserwacji i fotografowania zwierząt, głównie ptaków. Także do osób, którym potrzebna pauza od doświadczania nadmiarowości miasta, czeka na nich swobodna przestrzeń rozległych pastwisk i łąk. Największą atrakcję stanowią wspomniane już jesienne migracje wielotysiecznych stad żurawi i gęsi oraz polowania bielików, choć ptasie ostoje, które odwiedzimy, obfitują w rozmaitość gatunków. Ciekawym miejscem jest też rezerwat przyrody Czarnocin. Jego poldery są miejscem wypasu konika polskiego oraz krów, co współtworzy sielskie walory tego miejsca i umożliwia stworzenie odpowiednich dla ptactwa warunków siedliskowych, podobnie zresztą jak na terenach Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Program wyjazdu

Dzień 1

Wyjazd z Warszawy o godz. 6.00 i przejazd do Słońska przez Poznań (można się dosiąść). Obserwacje ptaków podczas niespiesznej wędrówki wzdłuż rozlewisk Warty i Postomii oraz Ptasim Szlakiem biegnącym tzw. „Betonką”. W trakcie spacerów m.in. możliwość podziwiania pięknych sylwetek kań rudych krążących nad polami. Pod wieczór wyjście na oglądanie zlotowiska gęsi i żurawi, a przy sprzyjającej pogodzie szansa na efektowne kadry ptasich kluczy na tle nieba w intensywnych barwach zachodu.

Dzień 2

Świt na Spalonym Moście, doświadczenie niesamowitej atmosfery porannego wylotu żurawi z noclegowisk na terenie parku na żerowiska po stronie niemieckiej. Następnie po śniadaniu udamy się śladem porannych kluczy żurawi do Niemiec do miejscowości Linum, gdzie zatrzymamy się na dwie kolejne noce. Z kilku punktów obserwacyjnych w okolicach Linum roztacza się szeroki widok na płytkie stawy rybne i łąki, które gromadzą podczas jesiennych zlotowisk stada liczące kilkadziesiąt tysięcy, co gwarantuje wyjątkowe doznania obserwatorom. Po ten zachwyt przybywają tu liczni miłośnicy ptaków, dzięki czemu miejsce to nabiera w tym okresie szczególnego klimatu. Oprócz żurawi i gęsi można tu spotkać również bieliki, rybołowy i kanie rude.

Dni 3

Tego dnia odwiedzimy rezerwat przyrody Havelländisches Luch, na który składa się mozaika wilgotnych muraw, przeplatanych nieużytkami i żywopłotami. Jest to dobre miejsce do obserwacji dropi wielkich, które mają tu swoje tokowiska i żerowiska. Sam rezerwat jest niedostępny, ale ptaki można obserwować z dwóch wież widokowych. Dropie stanowią zapewne największą atrakcję, jednak w rezerwacie pojawia się też wiele innych gatunków, zwłaszcza w sezonie migracji. Po południu wrócimy do Linum, aby wieczorem ponownie wziąć udział w klimatycznym widowisku, jakim jest zlotowisko żurawi na okolicznych stawach.

Dzień 4

Przejazd z Linum do Świnoujścia, gdzie zakwaterujemy się na Karsiborskiej Kępie. Tego dnia oprócz ornitologicznego spaceru po ptasiej ostoi na wyspie po południu czeka uczestników wyprawy jeszcze rejs katamaranem po urokliwej delcie Świny, składającej się z 40 wysepek, kanałów, szuwarów i piaszczystych wydm. To także dobra okazja do ciekawych ptasich spotkań.

Dzień 5

Rozpocznie się od spektakularnego spotkania z polującymi na Zalewie Szczecińskim bielikami, które będzie można podziwiać i fotografować podczas specjalnego rejsu, zorganizowanego wyłącznie dla uczestników wyprawy. Po południu udamy się do rezerwatu przyrody Czarnocin, by obserwować głównie ptaki siewkowate i cieszyć się sielskim pejzażem.

Dzień 6

Po pożegnalnym ornitologicznym spacerze po Karsiborskiej Kępie powrót do Warszawy.


Rejsy odbędą się, jeśli na przeszkodzie nie stanie niesprzyjająca pogoda. Koszt udziału w nich nie jest uwzględniony w cenie wyprawy, opłaty zostaną pobrane w gotówce od uczestników na miejscu, gdy będzie pewność, że warunki atmosferyczne pozwolą na realizację danego rejsu.


Czy to będzie trudna wyprawa?

W trakcie wyprawy przewidzianych jest kilka spacerów połączonych z obserwacjami zwierząt. Spacery będą trwać po kilka godzin i do przejścia będzie około 10 kilometrów dziennie, ale tempo będzie niespieszne, z częstymi postojami.

Bielik na Zalewie Szczecińskim, wyprawa przyrodnicza

Wyprawa przyrodnicza z Grzegorzem Pyziołkiem 


Przewodnikiem będzie Grzegorz Pyziołek, doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii, zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Autorem wszystkich zdjęć jest Staszek Dul.

Cena zawiera:

przejazd autobusem z Warszawy, transport na miejscu i powrót do Warszawy

zakwaterowanie w pensjonatach *** w pokojach dwuosobowych z łazienkami.


5 śniadań, 3 obiadokolacje



opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:


wydatków osobistych

rejs na bieliki na Zalewie Szczecińskim - 200 PLN

rejs po delcie Świny - 150 PLN

wyżywienia poza wymienionym




OSTATNIE MIEJSCA

Co spotkamy na tej wyprawie