Skalne Labirynty, Błędne Skały, warsztaty fotograficzne, Sudety

Skalne Labirynty - warsztaty kontrastowe

Pod koniec czerwca zapraszamy na warsztaty fotograficzne, w trakcie których będzie okazja fotografować najpiękniejsze formacje skalne Gór Stołowych. Przy okazji będziemy też uczyć jak sobie radzić z fotografowaniem scen o wysokim kontraście. W trakcie trzech dni warsztatów czekają nas plenery w Błędnych Skałach, w skalnym labiryncie Szczelińca Wielkiego, a także w "Skalnym Mieście" koło Adršpachu (po czeskiej stronie granicy). Skał o fantastycznych kształtach wystarczy dla każdego!

Fotografowanie ciasnych skalnych korytarzy, łuków i kamiennych formacji skalnych będzie okazją do zmierzenia się z często spotykanym problemem fotograficznym: rozpiętością tonalną sceny zbyt dużą jak na możliwości matrycy aparatu. Nauczymy Was rozpoznawać tego typu sytuacje oraz przedstawimy i przećwiczymy techniki pozwalające poprawnie zarejestrować ujęcia o dowolnie wysokim kontraście. Wskażemy także ograniczenia każdej z technik oraz optymalne dla każdej z nich typy sytuacji. Na koniec naszych warsztatów fotograficznych w Górach Stołowych jego uczestnicy będą potrafili dobrać i zastosować najlepszą w danych warunkach technikę radzenia sobie z wysoką rozpiętością tonalną sceny.

WARSZTATY ZREALIZOWANE W MAJU 2019

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

Termin:

3 dni

Cena:


Uczestników:

6-16

Skalne Labirynty - Ardspach, warsztaty fotograficzne, Skalne Miasto

Gdzie jest książę Kaspian?

Dla urody stołowogórskich pejzaży przyjeżdżali tu filmowcy Disney'a, gdy kręcili „Księcia Kaspiana” – drugą część „Opowieści z Narni”. A mieli nie tylko spore możliwości w wyborze scenerii, ale też niezły punkt odniesienia, bo część ujęć z tego filmu została zrealizowana w Nowej Zelandii. Jeśli ekipom filmowym chce się jeździć w Góry Stołowe, to z pewnością są to miejsca warte podróży. Wybierzecie się?

wymagany poziom sprawności 3

Szczeliniec, Błędne Skały i czeskie Skalne Miasto

Wąskie, a niekiedy bardzo wąskie przejścia wśród skał prowadzą między niezwykle wyrzeźbionymi kamiennymi formacjami, wśród których, jeśli się dobrze przyjrzeć, można zobaczyć Słonia, Kwokę i Małpę. Co jeszcze można zobaczyć? To już zależy od wyobraźni i umiejętności przekazania, a to właśnie, oprócz kwestii technicznych, będziemy ćwiczyć w trakcie weekendowego spotkania w Górach Stołowych.


Naszym celem będą trzy formacje skalne, różniące się charakterem i rodzajem wyzwań, jakie stawiają zarówno przed turystą, jak i fotografem. Pierwsza z formacji to Szczeliniec, druga – Błędne Skały, a trzecia to czeskie Skalne Miasto koło Adršpachu.


Błędne Skały to faktycznie labirynt - zgubić się trudno (wyraźna ścieżka prowadzi między skalnymi formacjami), ale niekiedy bywa ciasno, a zdarza się, że trzeba się będzie schylić. Więcej miejsca będzie na Szczelińcu - tutaj nie trzeba będzie się przeciskać, za to skały są znacznie wyższe, różnice wzniesień także wyraźniejsze. Skalne Miasto koło Adršpachu to najłatwiejszy z plenerów: ścieżki są szerokie, teren w większości płaski, skały znajdują się obok trasy.

Błędne Skały, Sudety, warsztaty fotograficzne

Program wyjazdu

Warsztaty rozpoczynają się w piątek 19 czerwca o godzinie 15, a kończą w niedzielę 21 czerwca obiadem o godzinie 15.


piątek

Powitanie uczestników przekąską i teoretycznym przygotowaniem do czekających wyzwań fotograficznych.

Naszym pierwszym plenerem będą Błędne Skały. Urokliwą drogą przez las pójdziemy do tej formacji skalnej i spędzimy tam popołudnie. Wprawdzie wycieczki potrafią przejść przez labirynt Błędnych Skał w nieco ponad kwadrans, ale nasze doświadczenia pokazują, że fotografa trudno stamtąd wydłubać nawet po 3 godzinach.

Wieczorem spotkanie warsztatowe poświęcone technikom fotograficznym i edycyjnym służącym do radzenia sobie z wysokokontrastowymi scenami.


sobota

Po śniadaniu ruszamy na Szczeliniec. Będzie trochę pod górę, ale nie spieszymy się - na eksplorację kamiennych rozpadlin, skalnych wąwozów, wizytę w Piekiełku, przekąskę w Diabelskiej Kuchni i rozchybotanie Chybotka mamy czas do popołudnia.

Później odbędzie się spotkanie warsztatowe z omówieniem wykonanych podczas ostatnich dni zdjęć oraz dyskusja na temat napotkanych problemów.


niedziela

Po śniadaniu pojedziemy do Czech i spędzimy kilka godzin wędrując po Skalnym Mieście koło Adršpachu. Po powrocie obiad o godzinie 15, pożegnanie uczestników i zakończenie warsztatów.

Skalne Labirynty, Sudety, warsztaty fotograficzne, HDR

Czy to będzie trudne?

Na tych warsztatach będzie trochę chodzenia. Dojście do Szczelińca jest dość ostro pod górkę, aczkolwiek niezbyt długie i przez większy czas po kamiennych schodach - przewodniki szacują je na 30-40 minut, czyli spokojnym tempem, z kilkoma postojami regeneracyjnymi - około godziny. Trasa po samym Szczelińcu Wielkim to niespełna 2 kilometry, ale fotografowie będą je pokonywać bardzo, bardzo powoli. :)

Dojście do Błędnych Skał jest dłuższe, ale zdecydowanie łagodniejsze. Pewną sprawnością trzeba będzie się wykazać w samym labiryncie Błędnych Skał, gdzie czasami bywa ciasno - w niektórych miejscach trzeba przechodzić bokiem, w innych - przykucnąć.

Czeskie Skalne Miasto jest z tych trzech plenerów najłatwiejsze. Przez większość czasu chodzi się szerokimi, płaskimi żwirowymi ścieżkami, różnice wysokości są niewielkie, a miejsca mnóstwo. 

warsztaty fotograficzne w Błędnych Skałach

Dokąd i jak przyjechać

Warsztaty odbędą się na terenie Sudetów, po polskiej i czeskiej stronie. Naszą bazą noclegową i punktem spotkania w piątek będzie Zajazd Karłów - adres to Karłów 8b. Dane dla nawigacji samochodowej: 50.475689, 16.338239.

warsztaty fotograficzne w Górach Stołowych, Szczeliniec i Piekiełko

Cena zawiera:

noclegi i wyżywienie w Zajeździe Karłów

 wyżywienie zgodnie z programem: 2 śniadania, 3 obiady, 1 przekąska

bilety wstępu do obiektów objętych programem

 przejazd do Skalnego Miasta w Czechach i powrót

poradnik "HDR od H do R" w formacie ebooka

doradztwo i wsparcie fotograficzne, udział w warsztatach

podatek VAT

Cena nie zawiera:

wydatków osobistych

kosztów dojazdu do Karłowa (dojazd we własnym zakresie)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu na warsztaty Skalne Labirynty kosztuje 30,09 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 45,14 zł. Uczestnicy naszych wcześniejszych warsztatów fotograficznych i fotowypraw mogą się ubezpieczyć od rezygnacji za cenę odpowiednio 27,14 zł i 40,71 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

WARSZTATY ZREALIZOWANE W MAJU 2019

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

Skalne Labirynty - jak się przygotować?

Potrzebny na te warsztaty sprzęt fotograficzny to aparat z pełną kontrolą ekspozycji - najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec. Do tego obiektywy od ultraszerokich (przydadzą się!) po średnie teleobiektywy (do 200 mm). Konieczny będzie statyw, przyda się wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Tradycyjnie zalecamy mieć na obiektywach filtry polaryzacyjne. Warto zabrać spory zapas kart pamięci, bo wieloklatkowy bracketing będzie często używany!

Inaczej niż zwykle, tym razem nie zalecamy jako wyłącznej metody noszenia sprzętu fotograficznego pasów i futerałów Lowepro. Na jeden z plenerów bardziej praktyczne będą plecaki fotograficzne. Dlaczego? W Błędnych Skałach jest na tyle ciasno, że poszerzający w biodrach pas z futerałami będzie przeszkadzał. W tym miejscu znacznie lepiej sprawdzi się plecak, który w najciaśniejszych przejściach można nieść przed lub za sobą. Na Szczelińcu Wielkim jest już znacznie swobodniej, a w czeskim Skalnym Mieście chodzimy niemal autostradami. ;)

Mimo że ta edycja warsztatów fotograficznych odbędzie się pod koniec czerwca, to należy przygotować się na chłody. Nawet jeśli prognozy będą zapowiadać bardzo ciepłe dni, wśród skał Szczelińca panuje mikroklimat, który powoduje, że miejscami śnieg utrzymuje się tam aż do lipca. Zalecamy zabrać ze sobą wygodne wysokie buty górskie oraz - na wszelki wypadek - odzież przeciwdeszczową dla siebie i aparatu.

fotowarsztaty w Błędnych Skałach, Sudety