Zapisanie się na fotowyprawę nie jest skomplikowane, ale przepisy prawa wymagają, aby spełnić kilka warunków. Co istotne, pewne mechanizmy, jak ubezpieczenie od rezygnacji, muszą być zrobione szybko po dokonaniu zgłoszenia i dodatkowo wiążą się z dodatkowymi działaniami, które musi wykonać uczestnik fotowyprawy. Nie jest to skomplikowane, ale trzeba to wykonać, aby ubezpieczenie było ważne! Przeczytaj więc proszę poniższą instrukcję.
1. Zgłoszenie udziału
Na dole każdej aktualnej oferty fotowyprawy jest przycisk “Zgłaszam się na…”. Należy go kliknąć i wówczas przechodzi się do formularza zgłoszeniowego. Trzeba tu podać dane niezbędne do realizacji wyjazdu, a także do ubezpieczenia uczestnika na czas fotowyprawy. Znajdują się tam też opcje pozwalające zgłosić chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (przeczytaj jakie sytuacje obejmuje to ubezpieczenie), a alergicy mogą zgłosić potrzebę specjalnej diety.
2. Umowa i wpłata zaliczki
Po otrzymaniu zgłoszenia i sprawdzeniu, że na daną fotowyprawę jest jeszcze wolne miejsce, my potwierdzamy przyjęcie zgłoszenia, wysyłamy do uczestnika Umowę o udział w imprezie turystycznej oraz dane do wpłaty zaliczki. Uczestnik uzupełnia umowę o dane osoby kontaktowej, podpisuje ją i odsyła do nas, tego samego dnia dokonując wpłaty zaliczki.
Uwaga! Jeśli uczestnik wybrał opcję wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji powinien tego samego dnia odesłać nam podpisaną umowę i dokonać wpłaty zaliczki! Jeśli spóźni się z jednym lub drugim, wówczas nie będzie możliwości wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – takie są regulacje ubezpieczyciela!
Więcej o procedurze kupowania ubezpieczenia od kosztów rezygnacji piszemy poniżej.
3. Jak podpisać umowę?
Umowa powinna być podpisana ręcznie. Są trzy możliwości:
1. Sposób cyfrowy: najprostszy, najszybszy i sugerowany 🙂
Otwieramy plik z umową w programie Adobe Acrobat Reader (darmowy, jeśli ktoś go jeszcze nie ma, można pobrać ze strony Adobe).
Najpierw trzeba uzupełnić na trzeciej stronie (§ 5 Kontakt awaryjny) dane osoby do kontaktu w razie ewentualnych problemów. Po prostu wystarczy kliknąć odpowiednią rubrykę i wpisać dane z klawiatury. Trzeba to zrobić najpierw, bo po złożeniu podpisu formularz będzie zablokowany!
Następnie przewijamy do dołu, tam gdzie ma się znaleźć podpis. Na górze programu, na pasku ikon, po prawej stronie jest ikona pióra. Klikamy:
Poniżej pojawi się znowu pióro z napisem ‘Podpisz’. Klikamy:
Pojawia się napis ‘Dodaj podpis’. Klikamy go:
Pojawi się okienko do pisania. Na górze ma trzy ikony – wybieramy tę z piórem, po czym myszką smarujemy odręczny podpis. Jeśli nabazgrzemy zupełnie źle, po prawej stronie na dole jest przycisk ‘Wyczyść’. Gdy uznamy bazgroł za wystarczająco dobry (naprawdę nie musi wyglądać tak samo jak podpis wzorcowy, to nie bank), klikamy ‘Zastosuj’:
Okienko znika, a do myszki mamy przyklejony wykonany właśnie podpis. Klikamy nim w odpowiednim miejscu dokumentu:
Można go jeszcze rozciągnąć, łapiąc za róg:
Zapisujemy, odsyłamy umowę mailem.
2. Podpisanie umowy – sposób półcyfrowy
Drukujemy umowę, długopisem wstawiamy datę na górze i składamy podpis na końcu, a na 3 stronie wpisujemy kontakt awaryjny w paragraf 5: ‘Kontakt awaryjny’. Skanujemy albo fotografujemy, efekt odsyłamy mailem.
3. Podpisanie umowy – sposób analogowy. Niewskazany, bo długo trwa
Drukujemy umowę, długopisem wstawiamy datę na górze i składamy podpis na końcu, a na 3 stronie wpisujemy kontakt awaryjny w paragraf 5: ‘Kontakt awaryjny’. Pakujemy do koperty i wysyłamy pocztą na adres: Fotezja, ul. Kolista 18/5, 54-152 Wrocław.
4. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
Ubezpieczenie takie pozwala odzyskać wpłacone pieniądze w przypadku, gdy z powodów losowych nie będziesz mógł wziąć udziału w fotowyprawie lub warsztatach. Cena takiego ubezpieczenia jest podana przy każdej fotowyprawie (w rubryce: Cena nie zawiera). Cenę ubezpieczenia od rezygnacji należy doliczyć do zaliczki. Jakie sytuacje uprawniają do skorzystania z ubezpieczenia opisujemy tutaj. Co bardzo istotne – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji można wykupić tylko w momencie zawarcia umowy i nie da się tego zrobić później! Jest to warunek ustalony przez firmę ubezpieczeniową. Dlatego w ciągu doby od podpisania umowy muszą być zrobione następujące rzeczy:
- Uczestnik odsyła nam podpisaną umowę. Jeśli odsyła papierową wersję za pomocą tradycyjnej poczty, prosimy o wysłanie nam e-mailem wiadomości, że umowa została odesłana.
- Uczestnik dokonuje wpłaty zaliczki i przesyła nam e-mailem potwierdzenie wpłaty.
- My wykupujemy dla uczestnika ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
- Uczestnik dostaje od ubezpieczyciela email z informacją o wykupieniu ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Uczestnik powinien kliknąć w link potwierdzający wykupienie ubezpieczenia. Uwaga! Jeśli uczestnik nie kliknie potwierdzającego linku tego samego dnia w którym go dostał, ubezpieczenie nie będzie aktywne!
5. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) rozszerzone o choroby przewlekłe (CP)
Jeśli uczestnik miał w ciągu ostatnich 5 lat problemy zdrowotne, kwalifikujące go do ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) rozszerzonego o leczenie chorób przewlekłych, powinien przy zgłoszeniu zaznaczyć odpowiednią rubrykę.
Uwaga! Jeśli uczestnik kwalifikuje się do ubezpieczenia rozszerzonego o CP, a nie zgłosi potrzeby takiego rozszerzenia, ubezpieczyciel może nie uznać polisy w razie wystąpienia problemów zdrowotnych w trakcie imprezy.
Ogólne Warunki ubezpieczenia Bezpieczne Podróże można przeczytać POD TYM LINKIEM.