Deadvlei martwe drzewa, pustynia Namibia, fotowyprawa

Magiczna Namibia - fotowyprawa afrykańska

Najwyższe na świecie wydmy, słynne Wybrzeże Szkieletów, słonie, nosorożce i stada antylop, zasypane przez pustynię miasteczko duchów, malownicze ludy Himba, Herero i Damara - to tylko cześć niezwykłości, jakie oferuje Namibia. W trakcie naszej fotowyprawy będzie okazja fotografować znacznie więcej atrakcji, bo czeka nas wizyta na farmie gepardów, noc pod gwiazdami przy skalnych łukach Spitzkoppe czy popołudnie nad drugim największym kanionem na Ziemi.

Termin:

22 maja - 8 czerwca 2021,18 dni

Cena:

15 150 zł + przelot (ok. 3500 zł) *

Uczestników:

6 -14

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł: cena dla Was to 14 900 zł (plus przelot).

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!


Antylopy i zebry w parku Etosza, Namibia fotowyprawa

Namibia dla... każdego fotografa!

Namibia, cel naszej czerwcowej fotowyprawy to kraj oferujący olbrzymie bogactwo tematów i motywów. Miłośnicy krajobrazów będą oczarowani potężnymi wydmami pustyni Namib, skalnymi formacjami pod górą Spitzkoppe czy spektakularnym Wybrzeżem Szkieletów. Dla pasjonatów fotografowania zwierząt rajem będzie nie tylko 4-dniowe safarii w parku narodowym Etosza, ale także sesja wśród tysięcy uchatek czy bardzo bliskie spotkanie z gepardami. Przedstawiciele ludów Himba, Herero czy Damara to temat dla portrecistów. Nawet wielbiciele ruin będą usatysfakcjonowani podczas sesji w zasypanym przez piasek górniczym miasteczku duchów Kolmanskop.

Kolmanskop - górnicze miasteczko duchów, Namibia

 

Wszystko, co chcesz fotografować w Namibii

Nasza fotowyprawa do Namibii jest dość długa, ale obejmuje wszystkie najciekawsze fotograficznie miejsca i tematy. Zaczniemy od południa kraju, gdzie czekają nas sesje wśród drzew kołczanowych, w kanionie Rzeki Rybnej (drugim największym na świecie) oraz w zasypywanym przez pustynię górniczym miasteczku Kolmanskop. Następnie spędzimy dwa dni fotografując największe wydmy na Ziemi czy niesamowity "Martwy Las" Deadvlei. Stamtąd przeniesiemy na na wybrzeże Atlantyku, a tematem plenerów będzie słynne z wraków statków Wybrzeże Szkieletów oraz kolonia uchatek licząca tysiące zwierząt. Naszym kolejnym celem będzie "Matterhorn Afryki" czyli podnóże góry Spitzkoppe i otaczające ją malownicze formacje skalne. Stamtąd ruszymy na północ po portrety przedstawicieli (a zwłaszcza przedstawicielek :) ) ludu Himba i Herero, zajrzymy też do wioski Damara - plemienia znanego z języka zawierającego głoski kląskające.

Choć i wcześniej nie zabraknie okazji do fotografowania zwierząt, to dopiero teraz zacznie się raj dla miłośników dzikiej przyrody. Na farmie opiekującej się rannymi gepardami będziemy mieli te zwierzęta na wyciągnięcie ręki, a one nas - w zasięgu języków, którymi lubią czyścić gości. Następne dni to prawdziwe safari - na terenie parku narodowego Etosza spotkać można afrykańską Wielką Piątkę (bez bawołu), a antylop, gazel, zebr czy żyraf będzie zatrzęsienie. Nasze fotograficzne safari potrwa aż cztery dni, więc z pewnością nie zabraknie okazji do ciekawych ujęć żyjących tam zwierząt. Na zakończenie zajrzymy jeszcze na spektakularny płaskowyż Waterberg i wrócimy do Polski.

Gwiazdy nad skalnym łukiem przy Spitzkoppe, Namibia

Bezpieczna Afryka

Namibia bywa nazywana "Niemcami Afryki" nie tylko za sprawą historii (była faktycznie niemiecką kolonią), ale przede wszystkim ze względu na wyjątkowy w skali kontynentu porządek, niezłą infrastrukturę i bezpieczeństwo. Wprawdzie w ostatnich latach w dużych miastach liczba kradzieży wzrosła, ale to nadal jeden z najbezpieczniejszych krajów Afryki, a my... nie będziemy w żadnym dużym mieście.

Suchy, pustynny klimat sprawia też, że nie ma tam żadnego zagrożenia epidemiologicznego. My będziemy podróżować tylko w pustynnej części Namibii, nie pojedziemy na północ kraju, gdzie przy granicy z Angolą teoretycznie istnieje zagrożenie malarią.

Kobiety z plemienia Himba, Namibia

Program fotowyprawy

1 i 2 dzień

Wylatujemy z Polski, lądujemy (z przesiadką) w Windhuk. Tutaj wymienimy tylko pieniądze, chętni będą mogli kupić miejscowe karty SIM pozwalające na dostęp do internetu (aczkolwiek większość obszarów poza miastami jest poza zasięgiem sieci GSM, więc internetu także) i od razu ruszamy na południe. Pierwszy nocleg na fotowyprawie do Namibii w zasadzie przeznaczony jest na spotkanie przygotowujące do czekających nas wyzwań fotograficznych, ale... Poprzednim razem do lodge'y przyszedł nosorożec z młodym, a także pojawiło się kilka antylop, więc pierwsza sesja z fotografowaniem dzikich zwierząt - niewykluczona! :)


3 dzień

Jedziemy do Keetmanshoop, gdzie czeka nas noc pod gwiazdami i pod jednymi z najbardziej niezwykłych drzew w lesie kołczanowym. Wcześniej udamy się na popołudniową sesję na "Devil's Playground" - te rozległe formacje skalne wyglądają faktycznie, jakby zostały porozrzucane przez bawiących się gigantów.


4 dzień

Przed śniadaniem sesja o wschodzie słońca wśród drzew kołczanowych. Następnie pakujemy się i ruszamy dalej na południe. Naszym celem jest kanion Rzeki Rybnej - drugi największy na świecie (po amerykańskim Wielkim Kanionie). W promieniach zachodzącego słońca będziemy fotografować ten mało znany cud natury.


5 dzień

Jedziemy dalej na południe - docieramy do miasteczka Luderitz, prawie przy granicy z RPA. Głównym punktem dnia będzie popołudniowy plener w mieście duchów Kolmanskop. W 1908 roku znaleziono tu pierwszy diament i z dnia na dzień powstało miasteczko górnicze. W połowie XX wieku diamenty się skończyły i Kolmanskop zostało opuszczone. Dzisiaj piach zasypuje opuszczone domy, tworząc nastrojowe scenerie.

W Kolmanskop będziemy mieli dwa niezwykłe plenery - pierwszego dnia po południu aż do zmroku i następnego dnia o wschodzie słońca. Niezwykłe także dlatego, że nie będzie tam wówczas innych turystów - będziemy mieli specjalne pozwolenie na wejście na teren miasta duchów poza godzinami zwiedzania!


6 i 7 dzień

Po porannym plenerze w zasypywanym przez pustynię miasteczku górniczym ruszamy na północ. Jedziemy do parku narodowego Namib-Naukluft, gdzie będziemy fotografować najwyższe na świecie wydmy, a także słynny "Martwy Las" Deadvlei - skamieniałe drzewa od 700 lat martwe. Jeden ze wschodów słońca poświęcimy na plener w Deadvlei, pozostałe zastaną nas przy potężnych wydmach. W środku dnia zajrzymy do kanionu Sesriem.


8 dzień

Jeszcze ostatni wschód słońca wśród słynnych wydm i jedziemy do Walvis Bay na wybrzeżu Atlantyku. Po drodze zatrzymamy się na legendarnej stacji benzynowej Solitaire - znana jest ona z dość egzotycznej w tym kraju szarlotki oraz porozrzucanych wokół stacji wraków samochodów. Już przy samym wybrzeżu oceanu mamy szansę spotkać stada flamingów oraz pelikany.


9 dzień

To będzie intensywny dzień. Zaczynamy od sesji przy kolonii uchatek - tysiące tych zwierząt będą prawie na wyciągnięcie ręki (prawie, bo lepiej ręki nie wyciągać - mogą ugryźć :) ). Naszym następnym plenerem jest Wybrzeże Szkieletów i jeden z wraków statków, których dziesiątki zakończyły tu swój rejs. Opuszczamy wybrzeże i jedziemy pod "Matterhorn Afryki". Góra Spitzkoppe nie jest szczególnie wysoka, natomiast jest po prostu ładna. Nie będziemy na nią wchodzić, tylko fotografować z dołu o wschodzie i zachodzie słońca. Otaczają ją ciekawe formacje skalne: kamienne łuki, pięknie rzeźbione ostańce. One będą tematem naszych zdjęć wieczorem, rano, a także w nocy - jeśli pogoda nie spłata figla, zrobimy sesję z fotografowaniem gwiazd spod skalnego łuku.


10 dzień

Po porannej sesji wśród kolorowych skał otaczających Spitzkoppe jedziemy na północ do wioski ludu Damara. Będziemy mogli zobaczyć tradycyjny styl życia tego plemienia. O zachodzie słońca będziemy fotografowali kamienne "Piszczałki organowe" - niezwykłą formację bazaltowych skał nieco przypominających irlandzkie "Schody olbrzymów".

Spojrzenie geparda, Namibia fotowyprawa

11 dzień

Ruszamy na spotkanie z przedstawicielami (i przedstawicielkami! :) ) ludu Himba. Odwiedzimy wioskę tego plemienia. Kobiety Himba słynne są z zabiegów kosmetycznych, m.in. wzmacniania fryzur gliną. Być może spotkamy też kobiety z plemienia Herero. Choć Himba i Herero mają wspólny język i rozdzieliły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, to mocno różnią się strojem. Kobiety z plemienia Himba noszą wyłącznie ważącą nawet do 12 kg spódnice ze skóry i kościanych oraz metalowych ozdób, podczas gdy przedstawicielki plemienia Herero łatwo poznać po wiktoriańskich sukniach i nakryciach głowy przypominających krowie rogi.


12 dzień

Prawdopodobnie nigdy nie byliście bliżej dużych drapieżnych kotów niż będziecie tego dnia. Na farmie opiekującej się gepardami kilka tych pięknych drapieżników jest na tyle oswojonych, że przechadzają się między gośćmi. Gepardy te uwielbiają też... czyścić odwiedzających, liżąc ich. Po południu pojedziemy wziąć udział w dokarmianiu kilkunastu mniej oswojonych gepardów.


13-15 dzień

Żegnamy się z gepardami i jedziemy na większą zwierzynę. Czeka nas aż cztery dni safari w parku narodowym Etosza! Nie obiecujemy lwów, bo natury się nie obiecuje, aczkolwiek są spore szanse na dużo efektownej zwierzyny - w tym lwy. Poza tym będą słonie, nosorożce, żyrafy, zebry, guźce, szakale, stada antylop, wiele gatunków ptaków. Z pewnością zwierząt przed obiektywami nie zabraknie, a karty się będą szybko zapełniały. Będziemy wyjeżdżać na safari przed wschodem i przed zachodem słońca, aby mieć je w najlepszym świetle (a w środku dnia będzie sjesta :) ). Ba, zwierzęta będzie można fotografować nawet w nocy, bo każdy z obozów, gdzie będziemy nocować, ma tuż poza ogrodzeniem dobrze wyeksponowane oczko wodne, do którego przychodzą zwierzęta.

W trakcie tych czterech dni będziemy mieszkać w lodge'ach znajdujących się w różnych obozach. Będziemy zmieniać miejsce noclegów, aby w ciągu dnia móc eksplorować różne rejony Etoszy i mieć większe szanse na spotkanie gatunków, których poprzednio nie fotografowaliśmy. Dwa noclegi będziemy mieli w domkach w Halali Camp, a jeden z w luksusowym Dolomite Camp w niedawno udostępnionej dla turystów części Etoszy.


16 dzień

Ostatnim porannym plenerem żegnamy się z królestwem zwierząt w Etoszy i jedziemy w kierunku stolicy Namibii. Niekoniecznie jednak oznacza to koniec fotografii przyrodniczej. Nocleg mamy u stóp płaskowyżu Waterberg. To płaska jak stół góra o długości 50 km, wznosząca się na wysokość 200 metrów ponad otaczający ją las, dając ze szczytu intrygujący i nietypowy dla Namibii widok.   

W trakcie spaceru na płaskowyż mamy sporą szansę na spotkanie dikdika sawannowego - najmniejszej antylopy, trochę większej od królika. W okolicy noclegu mogą się także pojawić stada małp i babunów.


17-18 dzień

Bardzo wcześnie ruszamy w drogę, aby dotrzeć do lotniska w Windhuk i odlecieć do Polski. To już koniec fotowyprawy do Namibii.

Pijące zebry, Etosza, Namibia fotowyprawa

A dlaczego nie jedziemy...

Dlaczego nie jedziemy na północ Namibii, nad granicę z Angolą, do wodospadu Epupa i nad rzekę Kunene, jak inne biura podróży? Z dwóch powodów, a ważniejszy z nich to niewielki potencjał fotograficzny tych miejsc. Ponadto dojazd tam jest długi, a drogi jedne z gorszych w Namibii. Całość nie jest warta zachodu, przynajmniej dla uczestników fotowyprawy.

Gdzie będziemy mieszkać

W trakcie fotowyprawy do Namibii będziemy mieszkać w lodge'ach lub w namiotach na campach. Lodge to domki z dwuosobowymi pokojami z łazienką. Na łóżkach jest pościel, w ścianach gniazdka elektryczne, w łazience ręczniki. Przy lodge'ach są restauracje, gdzie serwowane są śniadania i obiady w formie bufetu - można wybierać spośród wielu potraw zarówno kuchni międzynarodowej, jak i lokalnej.

Nie wszędzie są lodge, więc czasem będziemy mieli noclegi na campach. Wówczas będzie towarzyszył nam samochód obsługi, która przywiezie i rozstawi dwuosobowe namioty, a w nich rozłoży łóżka polowe i koce. Wskazane jest zabranie ze sobą śpiworu, bo mimo koca w nocy może być zimno. Łazienki i toalety są w osobnym budynku, a prąd jest dostępny w formie gniazdek elektrycznych na słupkach. Śniadania i kolacje są przygotowywane przez obsługę, która przyjechała z nami. Posiłki na campach są znacznie prostsze niż te oferowane w lodge'ach.

Jeśli tylko będzie to możliwe, będziemy nocować w lodge'ach. Pod Spitzkoppe i na farmie gepardów lodge'y nie ma, więc tam będziemy mieli noclegi pod namiotami. Z kolei na pustyni Namib-Naukluft lodge są na tyle oddalone od najbardziej atrakcyjnych miejsc (Deadvlei, wydma 45), że nie zdążylibyśmy z nich na wschód słońca (w Namibii obowiązuje zakaz jazdy po zmroku). Dlatego będziemy mieli 4 noce na campach, natomiast pozostałe 11 - w lodge'ach lub hotelach. 

Wrak na Wybrzeżu Szkieletów, Namibia, fotowyprawa

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Postaraliśmy się, aby ta fotowyprawa do Namibii była tak łatwa, jak to tylko możliwe. Większość noclegów będziemy mieli w komfortowych lodge'ach, jedynie cztery razy spędzimy noc pod namiotami (które rozstawi, a rano spakuje dla nas obsługa). Wożeni będziemy samochodami terenowymi 4x4, które dowiozą nas na każdy plener. Nie planujemy obowiązkowych trekkingów, choć jeśli ktoś chce, to okazji do chodzenia będzie sporo. Na pustyni będzie możliwość wejścia na jedną z najwyższych wydm, a przy płaskowyżu Waterberg opcją będzie popołudniowy spacer na szczyt tego wzniesienia (ok. półgodzinne podejście).

Trzeba się liczyć ze sporymi różnicami temperatur w ciągu dnia. Najzimniej będzie przed wschodem słońca na wybrzeżu Atlantyku, gdzie często zdarzają się mgły i temperatura może wówczas spaść do kilku stopni Celsjusza powyżej zera, przy dużej wilgotności. W ciągu dnia temperatury mogą przekraczać 25 stopni Celsjusza przy ostrym słońcu, uzasadniającym użycie kremu przeciwsłonecznego i kapelusza. 

Wydma 40, Namibia

Fotowyprawa do Namibii z Ewą i Piotrem 

Namibia to kraj oferujący olbrzymie bogactwo tematów i motywu: od zapierających dech krajobrazów, przez urbexowe klimaty mieście duchów, portrety mieszkańców po zwierzęcy raj w Etoszy. Jak sobie radzić z każdym z tych fotograficznych wyzwań, jak optymalnie skonfigurować sprzęt pod każde z tych zadań, jak maksymalnie wykorzystać wizualny potencjał Namibii będziemy podpowiadać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy wspierać podczas sesji plenerowych, przygotowywać podczas wieczornych spotkań, a także dyskutować o fotografiach wykonanych podczas uczestników fotowyprawy do Namibii.

Pędząca antylopa, Namibia, Etosza, panoramowanie

Cena zawiera:

transport samochodem 4x4 na terenie Namibii

na terenie Etoszy każdy uczestnik będzie miał miejsce przy oknie

11 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach i lodge'ach oraz 4 noclegi w namiotach 2-osobowych na campach

15 śniadań i 10 obiadokolacji

wszystkie wstępy i opłaty związane z realizacją programu

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie (KL - 100 000 euro, NNW - 45 000 zł  oraz bagażu - 5000 zł)

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

podatek VAT

Fotowyprawową koszulkę tematyczną

Cena nie zawiera:

 przelotu do Namibii i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych

napiwków (50 euro)

wyżywienia poza wymienionym

wizy do Namibii (1080 dolarów namibijskich czyli ok. 300 zł)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy Magiczna Namibia kosztuje 446,92 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej - 670,39 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 439,55 zł lub 659,32 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Jak się przygotować na fotowyprawę do Namibii

Choć jedziemy do Afryki, to niekoniecznie zawsze będzie gorąco. Należy się przygotować na bardzo zróżnicowane temperatury. O wschodzie słońca w Kolmanskop może być ledwie kilka stopni powyżej zera, a do tego duża wilgotność, obniżająca odczuwalną temperaturę - zwłaszcza jeśli najdzie mgła od Atlantyku, co tam zdarza się często. Bardzo chłodne są też noce, a cztery z nich spędzimy pod namiotami. Warto zabrać lekki śpiwór, bo koc stanowiący część zestawu obozowego może nie wystarczyć. Nie od rzeczy będzie też zabranie jednego zestawu bielizny termicznej - właśnie na noce pod namiotami, choć na poranny plener w Kolmanskop też może się przydać. Warto zabrać ciepły polar, kurtkę przeciwwiatrową, a także lekkie rękawiczki i czapkę na plenery fotograficzne na wybrzeżu Atlantyku. Za to w środku dnia, zwłaszcza w głębi Namibii, praktyczne będą sandały, t-shirt i czapka chroniąca przed słońcem.

W środku dnia w głębi kraju można spodziewać się temperatur dochodzących do 30 stopni Celsjusza (choć przeważnie czekają nas bardziej przyjemne okolice 20 stopni). Niezależnie od temperatury słońce w środku dnia będzie ostre, więc kapelusz i krem przeciwsłoneczny są zdecydowanie wskazane.

Szczególne warunki czekają na safari w Etoszy, zwłaszcza osoby które zdecydują się na miejsce w dodatkowym, trzecim samochodzie. Ten dodatkowy samochód nie ma w ogóle szyb, co z jednej strony ułatwia fotografowanie w każdą stronę, ale z drugiej - przed świtem jest w nim zimno. Zimno jest zwłaszcza w czasie jazdy - na ten czas warto dodatkowo wziąć nauszniki lub... słuchawki nauszne. Te ostatnie nie tylko będą chroniły uszy przed przewianiem, ale mogą też umilić długie przejazdy po Namibii, jeśli tylko zabierzemy na telefon muzykę offline.

Warto zabrać zarówno pełne, wysokie buty (na poranne plenery), jak i sandały (na wieczorne plenery na pustyni, a także na przejazdy). W trakcie safari w Etoszy najpraktyczniejszym obuwiem są sandały - można je zdjąć i boso stać na siedzeniu samochodu, fotografując przez otwarty dach.

Przyda się latarka, bo będziemy chodzić na nocne sesje fotografowania gwiazd, a ponadto w namiotach, gdzie spędzimy cztery noce, nie ma oświetlenia.

Wydma 40 i drzewo, fotowyprawa do Namibii

Sprzęt fotograficzny na fotowyprawę do Namibii

Zabieramy to, co zwykle na fotowyprawy, czyli aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (a więc z trybem manualnym oraz priorytetem przysłony), zdecydowanie zalecam lustrzankę lub bezlusterkowca. Do tego oczywiście obiektywy – ich jasność nie jest kluczowa, natomiast przyda się jak najszerszy zakres ogniskowych: będą kadry na bardzo szerokie ujęcia, będą na teleobiektywy. Generalnie przyda się podstawowy zestaw krajobrazowy plus ewentualnie dodatkowo dłuższy teleobiektyw do fotografowania miejscowej fauny. Oczywiście supertele typu 150-600 mm będzie użyteczne, ale tak naprawdę zoom do 200-300 mm pozwoli zrobić wiele udanych zdjęć zwierząt - podczas safari często będą one bliżej niż można się spodziewać.

Właśnie ze względu na sytuacje, gdy zwierzęta będą blisko, warto mieć dwa aparaty. Często podczas sesji w Etoszy może po prostu nie być czasu na zmianę obiektywu, wskazane jest więc mieć na jednym założony najdłuższy teleobiektyw, a na drugim coś o zakresie 24-70 lub 24-100 mm. Dwa aparaty to nie jest żelazny wymóg, ale zdroworozsądkowa sugestia. Drugi aparat może być starszy i gorszy - będzie używany z pewnością rzadziej i w mniej wymagających sytuacjach. Ponadto drugi aparat stanowi dodatkowe ubezpieczenie - w razie awarii podstawowego sprzętu nie zostaniemy bez możliwości robienia zdjęć.   

Statyw tradycyjnie jest niezbędny - na sesje w Kolmanskop czy wschody i zachody na wydmach, a także sesje pod gwiazdami. I tradycyjnie lepiej, żeby był solidny niż plastikowy i łamliwy, bo o sklepy ze statywami w Namibii trudno. 

Oczywiście zabieramy duży zapas kart pamięci. I mam na myśli naprawdę duży zapas kart pamięci. Fotowyprawa jest długa, plenerów będzie mnóstwo, tematów bez liku. Zwłaszcza podczas safari w Etoszy "strzela" się seriami, a selekcję robi później.

Nie zapominamy baterii ani ładowarki. W hotelach i lodge'ach będzie prąd, na campach też da się znaleźć słupki z prądem, więc codziennie będzie można podładować baterie. Mogą się jednak zdarzyć przerwy w dostawie prądu, a ponadto będziemy fotografować dużo, więc jak zwykle zalecamy, aby na wszelki wypadek zabrać akumulatory pozwalające na co najmniej dwa dni intensywnego fotografowania. W Namibii stosowany jest stary brytyjski typ gniazdek (niespotykany już w Wielkiej Brytanii) - odpowiednie przejściówki kupimy na miejscu (kosztują kilkanaście złotych).

Filtry: jak zawsze sugerujemy filtr polaryzacyjny - najwygodniej po jednym na każdy używany obiektyw, żeby nie tracić czasu na przekładanie i energii na montaż przejściówek. Tym razem raczej nie będzie zastosowania dla filtrów szarych.

Warto przeczytać jeszcze poradnik fotografowania na pustyni.

W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.


Więcej zdjęć z Namibii można zobaczyć w galerii na dole tej strony.
Poranek przy górze Spitzkoppe, Namibia fotowyprawa

Jak się spakować na fotowyprawę

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, statywem i ewentualnie żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w bagażniku samochodu, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

W bagażu podręcznym powinniśmy zmieścić cały sprzęt fotograficzny oprócz statywu. Powinien to być wygodny plecak fotograficzny, spełniający wymogi linii lotniczych co do wymiarów bagażu podręcznego. Plecak ze sprzętem fotograficznym powinien być wygodny, wyposażony w pas biodrowy dla zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, w miarę możliwości też pas piersiowy. Dobrze by było, aby pozwalał przymocować statyw – noszenie go w ręku w trakcie chodzenia nie będzie wygodne. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem sprzętu fotograficznego. Jako dodatkowy środek transportu polecamy system Street&Field firmy Lowepro. Sami z niego korzystamy podczas fotowypraw i fotowarsztatów i doceniamy jego wygodę, bo pozwala jednocześnie zmniejszyć obciążenie pleców i przyspieszyć oraz ułatwić dostęp do najczęściej używanych obiektywów czy innych akcesoriów.

Kanion Fish River o zachodzie, Namibia, wyprawa fotograficzna, warsztaty fotograficzne, plener fotograficzny

Inne przydatne informacje

W gniazdkach elektrycznych w Namibii jest prąd o takiej samej charakterystyce co w Polsce, więc cały sprzęt elektroniczny będzie można normalnie ładować. Gniazdka są wprawdzie bardzo nietypowe (stary brytyjski typ z trzema grubymi bolcami), ale odpowiednie przejściówki można kupić na miejscu za kilkanaście złotych.

Dostęp do internetu będzie ograniczony. Wprawdzie można kupić na miejscu kartę SIM do telefonu i doładować ją, co pozwoli na korzystanie z internetu bez dodatkowych opłat, jednak zasięg sieci GSM (a tym samym też internet w komórce) kończy się przeważnie zaraz po wyjechaniu z terenu miejskiego. Na terenie hoteli, lodge'y i czasami campów bywa dostępny internet przez wi-fi. Czasem jest bezpłatny, czasem wymaga dodatkowej opłaty, jednak niezależnie od tego, czy płatny, czy darmowy - szybki nigdy nie jest. Bywa, że jest na tyle słaby, że problemem jest nawet wysłanie prostego maila, o korzystaniu z facebooka czy komunikatorów nawet nie wspominając. Co więcej, zdarzają się awarie sieci GSM, co powoduje, że internetu też wówczas nie ma. Lepiej więc uprzedzić rodzinę i znajomych, że brak kontaktu przez kilka dni nie oznacza katastrofy życiowej, a jedynie katastrofalny stan internetu. ;) 

Słonie gotowe do portretu, Namibia, Etosza, warsztaty fotograficzne

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Namibii niezbędny jest paszport (powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy). Wizę do Namibii można kupić na lotnisku w Windhuk, koszt wizy to 1080 dolarów namibijskich (ok. 300 zł). Za wizę można płacić kartą lub gotówką - także randami RPA, które można kupić w Polsce (kurs randa RPA do dolara namibijskiego wynosi 1:1). Należy mieć ze sobą dodatkowe zdjęcie typu paszportowego - nie zawsze jest wymagane, w przepisach jednak określono, że należy je mieć.

Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, warto natomiast mieć aktualne szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce i durowi brzusznemu. Jeśli ktoś ma w paszporcie wizę z kraju, gdzie istnieje zagrożenie żółtą febrą, na lotnisku będą od niego wymagali zaświadczenia o aktualnym szczepieniu przeciwko tej chorobie (warto zabrać książeczkę szczepień).


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Covid-19 w Namibii - aktualne dane

Takie zdjęcia będziemy robić w Namibii: