obróbka zdjęcia z Islandii, warsztaty edycji zdjęć

Podstawy edycji zdjęć

Jak co roku zachęcam do zajęcia się czymś godnym długich zimowych wieczorów, czyli edycją zdjęć. Co zrobić, żeby to, co wyszło z aparatu, wyglądało tak, jak sobie autor tego życzy? To wcale nie takie trudne, gdy się już wie jak…

Nauczyć się tego można na naszych tradycyjnych warsztatach podstawowej edycji zdjęć “Od RAW-a do pięknej fotografii”. Warsztaty odbędą się w Warszawie w dniach 22-24 listopada 2019.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

warsztaty edycji zdjęć

Pogram tych warsztatów jest identyczny z programem drugiej tegorocznej tury warsztatów edycji podstawowej, które odbędą się w dniach 6-8 grudnia: https://www.fotezja.pl/fotowyprawy/podstawy-edycji-zdjec-6-8-grudnia-2019/

Program warsztatów edycji podstawowej jest podzielony na kilka zagadnień:

Co z tym RAW-em?

Najpierw surowy plik z aparatu trzeba wywołać. Możliwości oferowane przez rawery, właściwe przygotowanie pliku do dalszej obróbki oraz omijanie problemów i pułapek pojawiających się na tym etapie będą tematem pierwszej części warsztatów. Wywoływanie plików RAW odbędzie się z użyciem Photoshopa, a konkretnie modułu Adobe Camera Raw. Chodzi tu nie tylko o wyregulowanie jasności czy balansu bieli, ale też o wykorzystanie bardziej zaawansowanych możliwości programów wywołujących, jak np. operacje na fragmentach zdjęć czy podbarwianie. Ilustracja powyżej pokazuje przykładowe wywołanie RAW-a, korygujące kolorystykę, geometrię, kontrast i rozkład jasności. Z kolei zdjęcie otwierające, to na samej górze, prezentuje rozwiązanie typowego problemu fotografów krajobrazu: sytuacji, gdy światło jest wprawdzie pięknie miękkie, ale kontrast słabiutki. Na warsztatach dowiesz się, jak dojść od mdłego oryginału do efektownej fotografii finalnej. I nie tylko tego…

Naturalny HDR

Łączenie kilku ujęć w celu zarejestrowania sceny o dużej rozpiętości tonalnej jest popularną techniką, ale o ile sam etap fotografowania jest względnie łatwy, o tyle już złożenie różnie naświetlonych ujęć w taki sposób, by efekt był naturalny i atrakcyjny jest już zadaniem trudniejszym. Nienaturalne kolory, dziwny rozkład jasności, paskudne aureole to znaki zdradzające kiepsko złożonego HDR-a. Tymczasem dobry HDR to taki, który… w ogóle nie wygląda na HDR-a. Da się to uzyskać! Składanie HDR odbędzie się na przykładzie bardzo dobrego polskiego programu SNS-HDR, który uczestnicy warsztatów mogą zakupić z 50% zniżką.

hdr_zrzut

Krzywe, warstwy i stemple

Nie zawsze da się za pomocą globalnych operacji uzyskać zamierzony efekt i często potrzebne są działania lokalne. Jak wykorzystać warstwy, maski i stemple do modyfikowania wybranych obszarów? Jak widać będziemy mieszać ile wlezie – oczywiście wykorzystując różne tryby mieszania. Zrozumiesz, jak właściwie działają warstwy, po co są maski i jak sobie z nimi radzić. Chcesz wiedzieć, jak była edytowana widoczna niżej fotografia lasu? Na tych warsztatach możesz się takiej edycji nauczyć.

 

Dla kogo przeznaczone są warsztaty

Na warsztaty zapraszam wszystkich fotoamatorów, chcących nauczyć się cyfrowo cyzelować swoje zdjęcia. Wystarczy pasja do fotografii, chęć zdobywania wiedzy oraz podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem.

Czego się nauczysz

  • Kontrolować kolorystykę, kontrast i rozkład jasności na zdjęciach
  • Usuwać przeszkadzające elementy, od drutów po postacie
  • Uzupełniać brakujące elementy…
  • Prostować zdjęcia i korygować ich geometrię
  • Używać warstw i masek do korekcji fotografii
  • Składać kilka różnie naświetlonych ujęć w jedno (HDR)
  • Precyzyjnie edytować rozkład jasności z użyciem szarej warstwy
  • Tworzyć fotografie czarno-białe z wykorzystaniem kanałów
  • Kreatywnie podchodzić do edycji fotografii: efekt Ortona, flary i inne.
  • Skalować zdjęcia, przygotowywać je do wydruku i do internetu
  • Właściwie stosować metody wyostrzania
  • Zapisywać w Photoshopie akcje do późniejszego wykorzystania

Co trzeba mieć

Z pewnością niezbędny będzie komputer. Zdecydowanie zalecam myszkę jako dodatkowe wyposażenie, przydać się może także tablet graficzny, choć konieczny nie będzie.

Na komputerze powinny być zainstalowane następujące programy, mogą to być ograniczone czasowo wersje próbne (byle funkcjonalne w trakcie warsztatów):

  • Photoshop. Uczestnicy powinni mieć zainstalowanego (i działającego!) Photoshopa, najlepiej w najnowszej wersji CC. Może to być wersja próbna. Wersja próbna działa dość krótko, bo tydzień. Osoby zamierzające używać na codzień Lightrooma również z warsztatów skorzystają, bo Lightroom Classic CC ma te same narzędzia do wywoływania RAW-ów co photoshopowy moduł Camera Raw, z którego będziemy korzystać.
  • SNS-HDR w wersji Home lub Pro
  • Przeglądarka FastStone Image Viewer – darmowa, szybka i bardzo przydatna fotografom, dostępna do pobrania stąd: http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Liczba miejsc jest ograniczona do 8, gwarancja miejsca na warsztatach następuje po wpłacie.

Po zgłoszeniu mailowym należy poczekać na maila zwrotnego z potwierdzeniem miejsca i numerem konta do wpłaty.
Z regulaminem warsztatów można zapoznać się tutaj.

Czas i miejsce:

Warsztaty odbędą się w dniach 22-24 listopada 2019 (piątek-niedziela) w Warszawie. W piątek potrwają od 17. do 20., w sobotę od 10. do 18. (z przerwą na obiad), w niedzielę od 10. do 14.

Cena i warunki:

Cena warsztatów wynosi 840 zł dla osób, które brały już udział w naszych warsztatach lub fotowyprawach oraz 940 zł dla pozostałych osób. W cenie nie ma noclegów, ale jest obiad w sobotę oraz napoje przez cały czas trwania warsztatów. Uczestnicy powinni mieć własne komputery z zainstalowanymi programami wymienionymi wyżej oraz myszki.

Liczba miejsc jest ograniczona do 8, gwarancja miejsca na warsztatach następuje po wpłacie.

Po zgłoszeniu mailowym należy poczekać na maila zwrotnego z potwierdzeniem miejsca, umową i numerem konta do wpłaty.

Serdecznie zapraszamy!

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

warsztaty edycji zdjęć
Chęć udziału w warsztatach proszę wyrazić mailem lub za pomocą poniższego formularza: