Jako platformy do warsztatów online używamy systemu Zoom – https://zoom.us/ Poniżej przedstawiamy najwygodniejszą i najbardziej funkcjonalną procedurę dołączenia do warsztatów realizowanych za pomocą Zooma.
1. Kilka wstępnych pytań i odpowiedzi
- Czy potrzebuję w trakcie warsztatów online mieć włączoną kamerkę internetową?
Nie, kamerka nie będzie do niczego potrzebna. - Czy potrzebuję mieć włączony mikrofon?
Mikrofon jest przydatny do szybszej komunikacji z prowadzącym, ale nie jest niezbędny. Zamiast komunikacji głosowej za pomocą mikrofonu można swoje uwagi i pytania zgłaszać pisząc je w okienku chatu programu Zoom.
2. Zakładamy konto w systemie Zoom
Wchodzimy na https://zoom.us/ i klikamy pomarańczowy przycisk Sign Up, it is free w prawym górnym rogu.
Podajemy datę urodzenia, wybierając z rozwijanej listy miesiąc, rok i klikając Continue. Nie ma to specjalnego znaczenia i data nie musi być prawdziwa, trzeba tylko pilnować, żeby się za bardzo nie odmłodzić i żeby rok urodzin wskazywał, że jesteśmy pełnoletni. 🙂
Podajemy w pierwszym polu adres e-mail (1) – albo zakładamy konto korzystając z konta Google (2) lub Facebooka (3), jak kto woli.
Jeśli założymy konto podając adres e-mail, na nasze konto przyjdzie e-mail z prośbą o aktywację – trzeba kliknąć duży niebieski przycisk Activate Account albo długi niebieski link poniżej.
Po kliknięciu pojawi się ekran z pytaniem, na które odpowiadamy klikając No a następnie Continue.
Na następnym ekranie wpisujemy kolejno: imię, nazwisko, hasło, ponownie to samo hasło. Klikamy Continue. Hasło dobrze jest sobie gdzieś zapisać.
Uwaga! Nie potrzebujecie płatnego konta na Zoom! Darmowe konto w zupełności wystarczy, aby brać udział w warsztatach online. Płatne będzie potrzebne, jak sami będziecie takie warsztaty organizowali. 🙂
3. Pobieramy aplikację Zoom
W menu na czarnym pasku na górze strony https://zoom.us/ najeżdżamy na Resources i klikamy Download Zoom Client. Pierwsza pozycja to Zoom Client for Meeting i tu klikamy Download. Jak się aplikacja pobierze – instalujemy. Po otwarciu aplikacji wpisujemy swoje dane do logowania, które ustaliliśmy przy zakładaniu konta.
Można korzystać z Zooma w przeglądarce internetowej albo nawet na telefonie, ale nie zalecamy tego – możliwości interakcji są mniejsze, a ekran telefonu to za mało, żeby wygodnie korzystać z warsztatów.
4. Dołączamy do warsztatów online
W dniu warsztatów o ustalonej godzinie uruchamiamy aplikację i klikamy przycisk Join.
W następnym okienku w polu Meeting ID or Personal Link Name wklejamy otrzymany w przedwarsztatowym mailu link (który magicznie zmieni się w ciąg cyfr – to jest ok). Klikamy przycisk Join.
Trafimy na chwilę do poczekalni i po zatwierdzeniu dołączymy do warsztatów.
5. W trakcie warsztatów
Po tych wstępnych przygotowaniach w oknie Zooma zobaczymy prezentowany materiał szkoleniowy. Jeśli mamy dwa monitory, na jednym możemy sobie zmaksymalizować okno Zooma, a na drugim pracować z własnym programem do edycji zdjęć. Jeśli mamy tylko jeden ekran, będziemy musieli się przełączać między oknem spotkania Zooma oraz własnym programem do edycji.
Warto zwrócić uwagę na opcje ułatwiające komunikację. Na dole ekranu Zoom ma kilka opcji, w tym Chat. To sposób na wymianę informacji przez pisanie – możemy się wówczas obejść bez mikrofonu. Warto sobie kliknąć Chat i mieć to okno cały czas otwarte.
W dolnej części okna możemy wpisywać informacje, które chcemy przesłać do prowadzącego albo do wszystkich uczestników warsztatów. Można tu sygnalizować sytuacje, gdy nie nadążamy za podawaną procedurą lub mamy dodatkowe pytania.
Domyślnie wysyłane wiadomości trafiają do wszystkich uczestników spotkania (everyone), ale można przełączyć, żeby były widoczne tylko dla wybranej osoby.
6. Gdy już całkiem nie wiem co robić…
Gdyby się okazało, że coś nam zupełnie nie wychodzi, pogubiliśmy się, coś nie działa i otrzymywane instrukcje nie pomagają pójść naprzód, możemy sięgnąć po ostatnią deskę ratunku czyli oddanie władzy nad swoim komputerem w ręce instruktora. Trzeba zwrócić się z taką potrzebą do osoby prowadzącej warsztaty, wówczas wyłączy ona udostępnianie zawartości swojego ekranu. Wtedy należy kliknąć zielony przycisk Share Screen na dole ekranu, a następnie wybrać okno z aktywnym programem graficznym. Wtedy to uczestnik będzie prezentował zawartość ekranu swojego komputera.
Samo zaprezentowanie, co się dzieje, może jednak nie wystarczyć do rozwiązania problemu. Zostaniemy wówczas poproszeni o zgodę na przejęcie kontroli nad naszym ekranem (requesting remote control of your screen). Należy wówczas kliknąć niebieski przycisk Approve. Prowadzący będzie mógł wówczas przejąć kontrolę nad kursorem naszej myszki, kliknąć odpowiednie opcje i rozwiązać problem.
Lista naszych aktualnych warsztatów online dostępna jest tutaj:
https://www.fotezja.pl/fotowyprawy/warsztaty-online/