Finlandia, orły, cietrzewie i rosomaki - wyprawa przyrodnicza
Zapraszamy na wyprawę przyrodniczą do Finlandii, na uczestników której czekają orły, cietrzewie, rosomaki, być może też puchacz ! Uczestnicy w bardzo małej grupie będą obserwowali i fotografowali zwierzęta głównie korzystając z wygodnych czatowni - w ciągu tygodniowego wyjazdu będzie aż 7 sesji w różnych czatowniach, przygotowanych specjalnie pod kątem obserwacji różnych gatunków zwierząt. Postaraliśmy się, aby maksymalnie zwiększyć szanse uczestników na udane zdjęcia zwierząt, dlatego na orła przedniego przewidziane są dwie sesje w czatowni, także dwa plenery na tokowisku cietrzewi oraz również dwa wyjścia na rosomaki. Spotkanie z puchaczem przewidziane jest jedno, za to potrwa całą noc, którą uczestnicy spędzą w wyspecjalizowanym schronie fotograficznym.
Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw przyrodniczych i fotowypraw Fotezji mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 3270 euro (plus przelot).
WOLNE MIEJSCA
CUDA FIŃSKIEJ NATURY CZEKAJĄ!
Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?
Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.
Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:
Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001
Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.
Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.
fot. Huuhkaja Kesä
Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć
To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji i fotografowania zwierząt, przede wszystkim ptaków, choć nie tylko. Wsparcie doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Sesje w czatowniach (będzie ich aż siedem) dają duże prawdopodobieństwo wykonania pięknych fotografii ptaków drapieżnych z dość bliskiej odległości. Warto zabrać teleobiektywy - najlepiej zarówno 70-200, jak i dłuższy zakres do 400 czy 600 mm.
fot. Tomasz Trocha
Program wyjazdu
1 dzień
Przelot z Polski do Oulu w Finlandii.
2-3 dzień
Przez dwa dni będziemy mieli ten sam program: poranna sesja w czatowni na tokowisku cietrzewi, następnie pobyt w schronie fotograficznym na orły przednie. Powtórzenie tych samych plenerów w dwóch kolejnych dniach zwiększa szansę uzyskania udanych zdjęć - co się nie uda jednego dnia, może pójść lepiej następnego.
4-5 dzień
Poranek na obserwacjach ptaków w okolicy Oulu. Po południu przyjazd do schronu fotograficznego na puchacza, gdzie pozostajemy całą noc, aż do poranka 5 dnia. Powrót do hotelu na śniadanie, a następnie przejazd do miejscowości Lieksa.
6 i 7 dzień
Brak wczesnego wyjścia to okazja do odespania nocy z puchaczem. Po regeneracji ruszamy na popołudniowo-wieczorną sesję z rosomakami, która odbędzie się w czatowni. Następnego dnia obserwacja ptaków w okolicy Lieksy, a następnie drugie spotkanie z rosomakami, ponownie z czatowni.
8 dzień
Przejazd do Oulu, skąd wylatujemy do Polski.
Czy to będzie trudna wyprawa?
Praktycznie całość fotografowania i obserwacji ptaków odbędzie się z czatowni. Czatownie są wygodne, ciepłe i wyposażone w fotele dla obserwatorów. W trakcie wyprawy odbędą się też spacery na obserwacje ptaków w okolicy miejscowości Oulu i Lieksa, należy być wówczas przygotowanym na kilkukilometrowy spacer po lesie. Przeciętne temperatury w tej części Finlandii we wrześniu oscylują między 5 a 12 stopni Celsjusza, mogą się też zdarzyć opady deszczu. Poniżej można zobaczyć wnętrze jednej z czatowni, która będzie do dyspozycji uczestników.
Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem Kowalskim
Przewodnikiem na tej wyprawie przyrodniczej będzie Maciej Kowalski.
Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1700 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”).
fot. Jari Peltomaki
Cena zawiera:
• transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu
• zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych
• 7 x śniadanie
• 2 sesje w czatowni na cietrzewie, 2 sesje w czatowni na orły przednie, 2 sesje w czatowni na rosomaki, 1 sesja w czatowni na puchacza
• doradztwo i wsparcie przyrodnika
• ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• przelotu z Polski do Oulu i z powrotem
• kosztów realizacji programu - 200 euro przekazywane przewodnikowi na miejscu
• wydatków osobistych
• wyżywienia poza wymienionym
WOLNE MIEJSCA
ZAPRASZAMY NA ORŁY, CIETRZEWIE I ROSOMAKI!
fot. Kaisa Peltomaki
Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą
Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!
Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.
We wrześniu w tym regionie temperatura oscyluje w okolicy 10 stopni. Wskazane jest przygotowanie się na opady deszczu.
fot. Jari Peltomaki
Potrzebne dokumenty i szczepienia
Wyprawa odbędzie się na terenie Finlandii. Do wjazdu wystarczy dowód osobisty. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.
Zwierzęta Finlandii