Baza ptaków świata Cornell Lab of Ornithology ze zdjęciem Łukasza Halucha
Baza ptaków świata Cornell Lab of Ornithology ze zdjęciem Łukasza Halucha

Baza obserwacji ptaków – sposób na naukę

Baza obserwacji ptaków to świetne narzędzie do nauki rozpoznawania ptaków, sprawdzenia na jakich obszarach występują, ale też weryfikacji co właściwie udało nam się złapać na zdjęciu.

Po co ludzie fotografują ptaki

Różne są imperatywy fotografowania ptaków i natury, a każdy ma je inne. Jedni robią zdjęcia, aby pokazać je rodzinie, znajomym albo żeby zapamiętać wyjątkowe momenty, jakie się przydarzyły w terenie. Inni traktują robienie zdjęć jak wyzwanie, prawie jak bitwę. A w poszukiwaniu najlepszego ujęcia, najlepszego ich zdaniem oczywiście, robią różne dziwne rzeczy. Miłośnicy mediów społecznościowych zafiksowani są na tym, aby ich zdjęcie dostało jak najwięcej lajków i najlepiej aby było ich więcej niż ma znajomy, który zrobił podobny kadr.

Każde podejście do fotografowania ptaków jest dobre, jeśli jest szczere, nie oparte na oszustwie i w żaden sposób nie szkodzi ptakom i ludziom. Zaś emocje, jakie się wiążą z fotografowaniem i całą resztą następującą po zrobieniu zdjęcia są przyjemne, a nie toksyczne.

Moje robienie zdjęć nie ma w tle specjalnych emocji. To zdjęcia dokumentacyjne, seryjnie robione podczas obserwacji, po odłożeniu lornetki od oczu. Ich celem jest udokumentowanie spotkania z ptakiem. Czasami udaje się zrobić dobre ujęcie, które nawet może zachwycić, ale większość z nich to kadry ptaka w różnych pozach, w locie, z rozłożonymi skrzydłami, tak aby utrwalić wszystkie detale upierzenia.

Ornitho.pl – krajowa baza obserwacji ptaków

Ornitho - polskaj baza obserwacji ptaków
Ornitho.pl – polska baza obserwacji ptaków

Polska baza obserwacji ptaków, ale i innych zwierząt ornitho.pl umożliwia połączenie zdjęcia z obserwacją. Weryfikatorzy, którzy sprawdzają wiarygodność takich obserwacji na podstawie tych zdjęć, oceniają czy gatunek został dobrze rozpoznany. Po zatwierdzeniu taka obserwacja staje się faktem o wartości naukowej. Takie małe ziarenko wrzucone do ogródka nauki. To jest właśnie idea funkcjonowania nauki obywatelskiej, nauki powszechnej, w którą zaangażowane są miliony osób na całym świecie. Czerpią one z tego ogromną satysfakcję, a zdjęcia są publikowane bez ograniczeń i gromadzone w bazach internetowych, dostępnych dla innych miłośników obserwacji ptaków.

Cornell Lab of Ornithology – największa na świecie baza obserwacji ptaków

Światowa, największa i najbardziej renomowana baza obserwacji ptaków stworzona została na Uniwersytecie Cornella w stanie Nowy Jork i jest dostępna pod adresem https://www.birds.cornell.edu/.

Cornell Lab of Ornithology - strona tytułowa czapli malgaskiej
Cornell Lab of Ornithology – strona tytułowa czapli malgaskiej

W tej bazie można oceniać zdjęcia swoje i innych, ale ma to znaczenie symboliczne. Taka ocena jest tylko wskazówką dla tych, którzy układają kolejność zdjęć w kolekcji fotografii ptaka z danego gatunku. Największym zaszczytem jest, gdy Twoje zdjęcie trafi na „okładkę” – będzie pierwszym zdjęciem na stronie tytułowej opisu ptaka. Ja mam jedno takie zdjęcie zagrożonej czapli malgaskiej. Zdjęcie ptaka napuszonego, tokującego. Nie jest idealne technicznie: niezbyt ostre, z dziobem przesłoniętym przez liść i ogólnie takie płaskie. Zrobione było z brzegu zbiornika, a ptak tokował na wyspie w odległości 50 metrów. Takie tam były warunki fotografowania ptaków, a szczególnie tej czapli. Po cropie i prostej obróbce kadr ma jakość internetową ale chodzi tu o treść a nie jakość. Jak się okazało i tak jest to najlepszej jakości zdjęcie tego gatunku w tej pozie w całej bazie. Oczywiście dopóki ktoś nie zrobi lepszego.

Baza obserwacji ptaków świata Cornell Lab of Ornithology ze zdjęciem Łukasza Halucha
Baza obserwacji ptaków świata Cornell Lab of Ornithology ze zdjęciem Łukasza Halucha

Inny polski ptasiarz Łukasz Haluch, który robi dokumentacyjne zdjęcia, trafił jeszcze wyżej. Na okładkę całej bazy, a właściwie internetowej książki o wszystkich ptakach świata, połączonej z bazą eBird i biblioteką Macaulay. Fakt, zdjęcie jest perfekcyjne i zasługuje na takie wyróżnienie.

Każdy może dołożyć swoje zdjęcia do tej bazy. Wystarczy się zarejestrować i przesyłać obserwacje. Ale i to nie jest konieczne, bo zwykle dobrzy przewodnicy na wycieczkach zagranicznych sami wpisują obserwacje do bazy. Mogą też łatwo dołączyć inne osoby zarejestrowane w bazie eBird do tych obserwacji. Potem można już w spokoju po sesji zdjęciowej w terenie, dodawać swoje zdjęcia do bazy i łączyć z obserwacjami, których było się uczestnikiem razem z przewodnikiem.