Artykuł sponsorowany

Lustrzanka – jaką kupić?

W dzisiejszych czasach niemalże każdy ma w kieszeni aparat fotograficzny. Smartfony z roku na rok wyposażane są w coraz lepszy aparat cyfrowy. Wiele z nich przewyższa parametrami aparaty fotograficzne sprzed kilku lat i mało który aparat kompaktowy może równać się ze zdjęciami robionymi przez smartfony. Wcześniej czy później jednak każdy ambitny początkujący fotograf stanie przed wyborem „prawdziwego aparatu”, który pozwoli na zdobywanie nowych umiejętności oraz początek kariery fotografa. Najczęściej pierwszym wyborem są lustrzanki cyfrowe. Dzięki swojej budowie umożliwiają robienia profesjonalnych zdjęć. Bardzo dużą zaletą jest wymienna optyka, która nawet amatorowi daje wielki możliwości robienia niepowtarzalnych zdjęć. Wybór na rynku jest ogromny i warto wiedzieć jak wybierać, aby nasze pierwsza lustrzanka spełniła swoje zadanie. Wszystkie modele obecnie oferują dużą rozdzielczość zdjęć jak i możliwość kręcenie filmów Full HD, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Lustrzanki cyfrowe – najważniejsze parametry

Wybierając lustrzankę cyfrową musimy zwrócić uwagę na wiele elementów. Funkcje, które są obowiązkowe w aparacie to:

pomiar światła, autofokus, programy tematyczne, efekty barwne, tryb ekspozycji, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, możliwość nagrywania filmów

Niezbędne wyposażenie jakie powinna mieć lustrzanka cyfrowa: obiektyw, karta pamięci, zewnętrzna lampa błyskowa, złącza, zasilanie.

Elementy, na które należy koniecznie zwrócić uwagę wybierają lustrzankę cyfrową:

• Matryca

• Stabilizacja obrazu

• Rozmiar i wielkość wyświetlacza, czy jest obracany wyświetlacza

• Lampa błyskowa

• Wymiary obudowy i waga aparatu

Matryca

Jeszcze niedawno każdy nowy model krzyczał, że ma większą matrycę. Producenci prześcigali się upychając kolejne piksele. Tak naprawdę dla przeciętnego amatora fotografii nie będzie wielkiej różnicy pomiędzy 12 Mpx a 18 Mpx. Jeżeli nie planujemy robienia dużych powiększeń i tworzenia bilbordów, to w zupełności wystarczy nam aparat z matrycą poniżej 20 Mpx, ciekawy wybór, to lustrzanka Canon.

Stabilizacja obrazu

W nowoczesnych aparatach bardzo przydatną funkcją jest stabilizacja obrazu. Pozwala ona na wykonanie nieporuszonych zdjęć nawet w bardzo trudnych warunkach. Część osób być może już nie pamięta, ale kilka lat temu rozmyte i niewyraźne zdjęcia zdarzały się często. Stabilizacja obrazu może być wykonana zarówno na matrycy jak i w obiektywie, lustrzanka Nikon w tej materii ma wiele do zaoferowania.

Aparat cyfrowy – wielkość wyświetlacza

Kolorowe wyświetlacze w lustrzankach są stosunkowo nowym wynalazkiem, obecnie oczywiście jest to standardowe wyposażenie aparatu. Wyświetlacz umożliwia nam obejrzenie wykonanego zdjęcia, możemy również zobaczyć ustawione parametry aparatu. Dzięki temu możemy szybko poprawić, jeżeli zdjęcia nam nie wyjdzie. Wielkość wyświetlacza nie jest tutaj priorytetem, ma on jedynie służyć do podglądu, bardzo dobrze z tego zadania wywiązują się aparaty Nikon. Nie warto przesadzać z jego wielkością, warto za to, aby był to dotykowy ekran LCD. Bardzo przydatną funkcją jest ruchomy ekran LCD. W wielu wypadkach znacznie ułatwia ona wykonanie zdjęcia.

Lampa błyskowa

Lustrzanki cyfrowe mają dwa rodzaje lamp błyskowych. Spotkać możemy lampy wbudowane w aparat, które zazwyczaj chowają się gdzieś w obudowie i aktywowane są w momencie robienia zdjęcia. Oczywiście znacznie lepszy efekt uzyskamy wykorzystując gorącą stopkę. Tego rodzaju lampa błyskowa daje nam bardzo wiele możliwości robienia zdjęć w złych warunkach.

Lustrzanka cyfrowa – wielkość obudowy

Aparaty lustrzanki cyfrowe dostępna są w bardzo wielu obudowach. Począwszy od amatorskich do profesjonalnych i wzmocnionych obudów. Te pierwsze cechują się wykonaniem z materiałów gorszej jakości. Zazwyczaj jest to jakieś tworzywo sztuczne. Profesjonalne aparaty cyfrowe wykonane są ze stopów stali. Przekłada się to na ich większą wagę, ale jednocześnie znacznie polepsza wytrzymałość.

Bardzo ważnym elementem, na który zwracają uwagę amatorzy fotografii jest wielkość aparatu. Zazwyczaj nie należą one do lekkich urządzeń. Standardem jest waga od 0,5 kg do ponad 1kg.

Funkcje aparatu

Omówiliśmy sprawy techniczne związane z lustrzankami, teraz skupmy się na robieniu zdjęć i elementach, które będą miały wpływ na ich jakość.

Pomiar światła

Zdjęcia wykonywane przy słabym oświetleniu wymagają lampy błyskowej, ale gdy nie jesteśmy pewni, czy musimy jej użyć z pomocą przychodzi światłomierz. Pozwala on określić wartość ekspozycji czy też zakres czułości ISO. Większość nowoczesnych lustrzanek cyfrowych ma światłomierz wbudowany.Zdjęcia wykonywane przy słabym oświetleniu wymagają lampy błyskowej, ale gdy nie jesteśmy pewni, czy musimy jej użyć z pomocą przychodzi światłomierz. Pozwala on określić wartość ekspozycji czy też zakres czułości ISO. Większość nowoczesnych lustrzanek cyfrowych ma światłomierz wbudowany.

Filmowanie

Początkowo możliwość nagrywania wideo była sceptycznie odbierana przez amatorów fotografii, ale czas pokazał, że rozdzielczość efektywna i zoom optyczny dają bardzo wiele możliwości do nagrywania wysokiej jakości filmów Full HD. To pozwoliło na zastosowanie profesjonalne i całkowicie nowe zastosowanie aparatów. W zależności od producenta i modelu rozdzielczość filmów może wynieść: 1920×1080, 1280×720, 640×480. Odbywa się to zazwyczaj z prędkością od 20 do 30 klatek na sekundę. Fajnym rozwiązaniem jest wyjście HDMI pozwalające podłączyć aparat bezpośrednio do telewizora.

Jak widać wybór odpowiedniej lustrzanki cyfrowej nie jest zadaniem prostym, ale stosując się do porad zawartych w tym artykule każdy dobierze coś odpowiedniego do swoich potrzeb.

 

tagi

promocja

Jeśli jesteś zainteresowany publikacją materiałów promocyjnych, skontaktuj się z nami.

napisz komentarz

kliknij aby napisać komentarz