Artykuł sponsorowany Sprzęt fotograficzny

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki Nikona?

Jaki obiektyw do lustrzanki Nikona

Dobór właściwego obiektywu – takiego, który spełni wszystkie nasze oczekiwania – nie jest prostym zadaniem. Spróbujmy przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które warto sprawdzić zanim zakupimy obiektywy do Nikona.

Ogniskowa obiektywu

Pierwszy parametr to ogniskowa, która jest prawdopodobnie najważniejszą cechą i ma ogromny wpływ na zdjęcia, bo decyduje o kącie widzenia obiektywu. Jest to tak zwane kątowe pole widzenia, czyli najprościej mówiąc – przybliżenie.

Jak działa ogniskowa? Każda ogniskowa odpowiada innemu kątowi pod jakim obiektyw rejestruje obraz. Im mniejsza wartość ogniskowej, tym szersze pole widzenia obiektywu. Z kolei im większa ogniskowa, tym pole widzenia jest mniejsze, a obraz – bardziej przybliżony.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kąt widzenia obiektywu zależy nie tylko od parametrów ogniskowej, ale również od rozmiaru matrycy aparatu. Na przykład obiektywy Nikon o identycznej ogniskowej z różnymi matrycami będą dawały różne kąty widzenia. Jeśli zmienimy ogniskową w obiektywie – zachowując tą samą średnicę otworu wejściowego – spowodujemy proporcjonalną zmianę natężenia światła.

Światłosiła, czyli jasność obiektywu

Drugim istotnym parametrem, który warto sprawdzić przed zakupem obiektywu do Nikona jest jasność obiektywu, czyli światłosiła. Im jaśniejszy będzie nasz obiektyw, tym mniej światła będziemy potrzebowali po to, by uzyskać oczekiwaną ostrość obrazu.

Sam otwór względny obiektywu to stosunek czynnej źrenicy wejściowej obiektywu do odległości ogniskowej. Parametrem tym określa się, w jakim stopniu konkretny obiektyw może przepuszczać światło do wnętrza naszego aparatu fotograficznego. Największa możliwa wartość otworu względnego w danym obiektywie jest popularnie nazywana jego jasnością.

Każdy obiektyw posiada parametr zwany otworem względnym. Niektóre z obiektywów posiadają również przysłonę, która pozwala nam zmienić wielkość otworu względnego na mniejszy. Jeśli zamierzasz robić przede wszystkim zdjęcia o rozmytym tle lub przybliżenia, to pomyśl o zakupie małej przysłony, która umożliwi Ci fotografowanie w słabszym świetle i zagwarantuje odpowiednie rozmycie tła. Warto jednak pamiętać, że wartość efektywna otworu względnego jest uzależniona również od odległości, w jakiej znajduje się fotografowany obiekt.

Mocowanie obiektywu

Kolejną istotną cechą jest mocowanie obiektywu. To od niego w głównej mierze zależy, jakie urządzenia będziemy mogli podłączyć do naszej lustrzanki firmy Nikon. Obiektywy starajmy się kupować zawsze oryginalnie wykonane przez producenta. Wtedy decyzja będzie prosta i idealnie dopasujemy obiektyw do lustrzanki Nikona.

Przy kupowaniu obiektywów od niezależnych producentów oraz obiektywów manualnych zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ część z nich najprawdopodobniej nie będzie pasowała do lustrzanek Nikona (np. będą posiadały inny rodzaj mocowania) i powinniśmy uważnie sprawdzić, do jakiego typu mocowania przeznaczony jest konkretny model obiektywu.

Podobało się, chcesz więcej?

Zapisz się na nasz newsletter, żeby dostawać powiadomienia o nowych poradnikach, książkach fotograficznych, warsztatach i fotowyprawach! książka w prezencie Wszystkim fanom Fotezji chcielibyśmy zaoferować fotobooka „Siedem fotografii I”, czyli siedem autorskich fotografii pejzażowych i opis ich powstania, zawierający wskazane (na mapie!) miejsca oraz godziny wykonania zdjęć, a także opisujący decyzje i czynniki wpływające na finalny obraz. Omówione zostały parametry ekspozycji, dobór sprzętu, decyzje kompozycyjne, a także zastosowane techniki edycji komputerowej.

Aby zapisać się na listę mailingową i dostać tę inspirującą książeczkę, kliknij jej okładkę powyżej!

promocja

Jeśli jesteś zainteresowany publikacją materiałów promocyjnych, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Tu napisz swój komentarz