Popraw moje zdjęcie

Niewykonalna misja czyli prostowanie prostego:)

Zdjęcie dedykuję Drogiemu Koledze z dalekiej Szwecji:)

Zaczekaj chwileczkę...
25 komentarzy on Niewykonalna misja czyli prostowanie prostego:)
  Piryt
  2021-06-12
  14:21

  Ale co Ty Kolego Cornusie chcesz właściwie udowodnić? Jeśli edytor ma funkcję prostowania, to jest rzeczą oczywistą że każdą linię pochyloną można doprowadzić do pionu. Tego udowadniać nie trzeba. Ale prostować warto chyba tylko w sytuacjach kiedy ma to jakiś sens. MZ ten budynek po wyprostowaniu stracił cały swój urok, stał się dokumentacją techniczną a nie zdjęciem o charakterze artystycznym. W oryginale czułem jaki był zamysł Autora. Tutaj tego nie czuję, a na dodatek wcale nie mam wrażenia że jest on taki idealnie prosty, może to jest wpływ tego ukośnego napisu albo jakieś inne złudzenie optyczne. W każdym razie wrażenie ogólne jest raczej nieprzyjemne.

  1
  1
   Wojtek
   2021-06-12
   14:43

   Czepiasz się lub nie doczytałeś tytułu Jerrego. Cornus, może nie zrobił tego perfekcyjnie, ale udowodnił, że się da. Nie ma tu kompletnie znaczenia, która wersja Ci się bardziej podoba, gdyż jest to jedynie wprawka z obsługi programu graficznego.

   Do przemyślenia
   Cornus, doklonowałbym jeszcze wierzchołek budynku. ;)
   0
   0
    Piryt
    2021-06-12
    15:04

    Po pierwsze - tytuł Jerrego był prowokacją, czyli podpuszczaniem Cornusa. Po drugie - udowadnianie rzeczy oczywistych (że wszystko pochylone można prostować) jest bez sensu, bo to wiadomo od zawsze. W każdym edytorze jest taka funkcja i posługiwanie się nią nie świadczy o jakiejś wybitnej sprawności.

    1
    0
     Wojtek
     2021-06-12
     15:38

     "Po pierwsze - tytuł Jerrego był prowokacją, czyli podpuszczaniem Cornusa." To pewnik czy Twoje założenie?" Po drugie - udowadnianie rzeczy oczywistych (że wszystko pochylone można prostować) jest bez sensu, bo to wiadomo od zawsze. " Zapomniałem, że tę wiedzę wyssałeś z mlekiem rodzicielki. "Po drugie - udowadnianie rzeczy oczywistych (że wszystko pochylone można prostować) jest bez sensu, bo to wiadomo od zawsze. ". Jest to oczywistą nieprawdą, gdyż nie każdy edytor posiada tę funkcję. Skoro jesteś taki pewny siebie, może pokażesz nam swoją biegłość w prostowaniu krzywego? :D

     0
     0
      Piryt
      2021-06-12
      17:24

      Po pierwsze to pewnik bo Cornus sam napisał pod zdjęciem poprzednim: "Pytanie zadane w tytule zdjęcia odbieram jako prowokację i przyczynek do dalszej dyskusji o pionach i poziomach na zdjęciu" :) Po drugie - sądząc po komentarzach i poziomie pokazywanych tu zdjęć wydaje mi się, że wszyscy tutaj posługują się dobrymi edytorami posiadającymi tę funkcję. Nawet darmowy Gimp to posiada. Po trzecie - nie będę się popisywał biegłością w prostowaniu, bo nawet z ciekawości to szybko zrobiłem, ale efekt był tak samo "atrakcyjny" jak na zdjęciu Cornusa. Przy prostowaniu nie zniknął mi szczyt budynku tylko doklonowałem trochę chmur po lewej, żeby było więcej luzu. Ale w sumie prawie to samo, a kiedyś mi wypominałeś że nie szanuję serwera za który się płaci ;)

      0
      0
     cornus
     2021-06-12
     15:40

     Zupełnie nie rozumiem Pirycie dlaczego doszukujesz się drugiego dna? Ja po prostu chcę odpowiedzieć grzecznie Jerr'emu na pytanie jak wyprostować ten budynek. No właśnie tak. Sprawa czysto techniczna:)

     0
     0
      Piryt
      2021-06-12
      17:39

      Sam Kolego napisałeś że poczułeś się sprowokowany, czyli zrozumiałem że Jerry jest po prostu humorystą, co mi się podoba i lubi się czasem zabawić :)))))))

      0
      0
    Wojtek
    2021-06-12
    15:40

    Teraz znacznie lepiej Marian! Można jeszcze troszkę powalczyć z pionami, ale wiem, że to żmudna zabawa.

    0
    0
  Piryt
  2021-06-12
  14:40

  Poza tym w czasie prostowania został ucięty szczyt budynku i przez to nie robi on wrażenia bardzo wysokiego, tak jak oryginał.

  0
  0
  jerry
  2021-06-12
  16:39

  Napisze tylko krótko, bo jestem w terenie. Po wyprostowaniu budynku przez Cornusa obiekt ten wyglada bardzo nienaturalnie jakby się poszerzał do góry. Takie przerysowania nie podobają mi się, bo od razy widać ze autor postawił sobie za cel wyprostowania bez względu na efekt końcowy. Zgadzam się całkowicie z Pirytem.

  0
  0
   Wojtek
   2021-06-12
   17:05

   "Po wyprostowaniu budynku przez Cornusa obiekt ten wyglada bardzo nienaturalnie jakby się poszerzał do góry." Pęcznieje ku górze, bo piony nie są idealne, o czym już wspominałem. Wspominałem też, że to żmudna zabawa. Czy tu, czy u Ciebie jest "bardzo nienaturalnie", to kwestia sporna delikatnie rzecz ujmując. Jeśli mam być do końca szczery, wolę zdecydowane przerysowania, albo w ogóle. Wybieram zatem Twoją wersję. Marianowi jednak warto oddać, że podniósł rękawicę i wcale nie wrócił na tarczy. :D

   0
   0
    Piryt
    2021-06-12
    17:43

    Cornus nie wrócił na tarczy, ale czy czasem miecza nie zgubił???????

    1
    0
  Piryt
  2021-06-12
  18:04

  A tak na serio. Krawędzie takich obiektów geometrycznych jak np. budynki warto prostować, jeżeli odchylenia są niewielkie i całość wygląda niechlujnie, czyli jest to zwykła niedoróba. Ale jeżeli skosy są bardzo duże tak jak u Jerrego, to prostowanie nie ma sensu bo jest to zamysł Autora. Eksperymenty można sobie oczywiście robić, ale nie powinno się ich tłumaczyć chęcią poprawiania "błędów" Autora. A przynajmniej ja tak uważam ;)

  0
  0
  Wojtek
  2021-06-12
  18:09

  "Eksperymenty można sobie oczywiście robić, ale nie powinno się ich tłumaczyć chęcią poprawiania "błędów" Autora. A przynajmniej ja tak uważam ;)" W punkt. :)

  0
  0
   Wojtek
   2021-06-12
   18:15

   Sęk w tym, że to nie było poprawianie błędów Autora...a szkolenie się w obsłudze. :)

   0
   0
   cornus
   2021-06-12
   18:26

   Schodzicie Panowie w dyskusji na niewłaściwe tory. Moim zamiarem nie była chęć poprawiania Autora. Rozważałem różne warianty między innymi taki: "Czy chciałeś mieć na zdjęciu perspektywę zbieżną? Jeśli tak no to ją masz. W takim przypadku, pytanie " jak wyprostować ten budynek"? jest absurdalne, bo po co prostować to co chcieliśmy mieć krzywe? ". Głównym akcentem, nie był sam budynek i ani wartość artystyczna zdjęcia. Głównym celem była odpowiedź na pytanie zawarte w tytule ( popatrzcie jak tytuł potrafi namieszać):)

   0
   0
  jerry
  2021-06-12
  21:58

  Dodam jeszcze tylko, ze po takich drastycznych zabiegach prostowania z reguły spada jakość co widać wyraźnie na kantach budynku. Zatem tak jak napisał Piryt, prostujmy niewielkie odchylenia od pionu, ale nie róbmy na sile totalnego przemeblowania. Często oglądam zdjęcia wiezowcow na Manhattanie robione od dołu i te nachylenia i skosy zwiększają nawet efekt ich monumentalności i robi to rzeczywiście duże wrażenie.

  0
  0
   cornus
   2021-06-12
   22:50

   "Dodam jeszcze tylko, ze po takich drastycznych zabiegach prostowania z reguły spada jakość co widać wyraźnie na kantach budynku. Zatem tak jak napisał Piryt, prostujmy niewielkie odchylenia od pionu, ale nie róbmy na sile totalnego przemeblowania. Często oglądam zdjęcia wiezowcow na Manhattanie robione od dołu i te nachylenia i skosy zwiększają nawet efekt ich monumentalności i robi to rzeczywiście duże wrażenie."....Czy Ty Jerry to wszystko wiedziałeś od dawna, czy doszedłeś do takich wniosków po porównaniu obu naszych zdjęć. Jeśli wynika to z porównania, to cieszę się, że Ci w tym pomogłem;) Jeśli wiedziałeś to od dawna, to pytanie zawarte w tytule jest bez sensu:)

   0
   0
    jerry
    2021-06-13
    08:38

    Odp.1 - oczywiście wiedziałem to od dawna i dlatego taki właśnie tytuł nieco podchwytliwy. Scott Kelby w swoim opracowaniu opisuje cały proces prostowania zdjęć, choć nie posługuje się az tak drastycznym przypadkiem. Odp.2 - tytuł mojego zdjęcia jest jakby niekompletny, zostawiający miejsce na osobiste reflekcje na ten temat, zwłaszcza w nawiązaniu do zdjęcia Lund. W jakimś sensie udowodniłeś moja teorie, ze wyprostować zdjęcie technicznie jest oczywiście możliwe, ale czy zachowa ono swoje walory artystyczne? No cóż, proteza nogi nigdy nie dorówna oryginałowi. Zatem wniosek mój do nas amatorów- prostujmy ale z umiarem.

    0
    0
     cornus
     2021-06-13
     09:40

     Eeeee tam! Do licha z umiarem, żeby przejść do historii fotografii niezbędne są kroki rewolucyjne!!!

     0
     0
     cornus
     2021-06-13
     11:07

     "W jakimś sensie udowodniłeś moja teorie, ze wyprostować zdjęcie technicznie jest oczywiście możliwe, ale czy zachowa ono swoje walory artystyczne?" Nigdy nie będziesz znał odpowiedzi na to pytanie jeśli nie wyprostujesz :-))))

     0
     0
  Piryt
  2021-06-13
  10:41

  Ale się narobiło, ha, ha, ha. W sumie całe zamieszanie zaczęło się od podchwytliwego tytułu ;) Do tego wszystkiego dodam jeszcze że prostując tylko piony budynku zmieniamy jego proporcje i zakłócamy całą geometrię. Dach robi się zbyt "szpiczasty" i wszystko razem wygląda nienaturalnie. Sądzę że to się wyczuwa intuicyjnie, a jak ktoś miał kiedyś geometrię wykreślną to być może potrafiłby to nawet uzasadnić teoretycznie. A po wczorajszym komentarzu Jerrego przypomniał mi się taki stary i być może znany wszystkim ale dobry dowcip: "Na wojnie front przebiegał przez pole jakiegoś chłopa. Walki były zacięte, linia frontu przesuwała się do przodu, do tyłu, aż kiedyś chłop się zdenerwował, chwycił widły i wszystkich z pola wygonił" ;)

  0
  0

Co myślisz o tej fotografii?

EXIF

Najwyżej oceniane

 1. +2
  0
  Fitness uliczny
  Ocena: ++2. Na podstawie 2 głosów.
 2. +2
  0
  Powidzkie klimaty
  Ocena: ++2. Na podstawie 2 głosów.
 3. +2
  -1
  Smile
  Ocena: ++1. Na podstawie 3 głosów.
 4. +1
  0
  Sami swoi
  Ocena: ++1. Na podstawie 1 głosu.
 5. +1
  0
  Ocena: ++1. Na podstawie 1 głosu.