Krajobraz

Powidzkie klimaty

Błękitne i też z samolocikiem. No………. może samolotem bo to AN-124, który 25 października 2015 roku lądował na powidzkim lotnisku. Drugi co do wielkości samolot świata.

Zaczekaj chwileczkę...
9 komentarzy on Powidzkie klimaty
  Piryt
  2021-08-26
  10:43

  Na poprzedniej fotografii mieliśmy kontrast wielkości, tu mamy chyba kontrast hałasu, mała cicha żaglóweczka i taki ryczący potwór nisko nad ziemią. Robi wrażenie. Trochę nie rozumiem takiej wąskiej głębi ostrości.

  0
  0
   cornus
   2021-08-26
   11:44

   Co do głębi ostrości. Miałem dwie możliwości. Przy dużym otworze przysłony wybrać ostrość na horyzont lub żaglówkę. Wybrałem na pierwszy plan, na żaglówkę z lekkim panoramowaniem. Zabawę z ostrością wzmocniłem nieco w obróbce. Dynamika kadru wywołała stres w którym z wielu kadrów to był nieliczny z którym można było coś zrobić. Wybrałem taką wersję kadru bo wydała mi się ciekawsza niż tradycyjnie wszystko ostre;) Czy wybrałem słusznie? Nie wiem. Dlatego zasięgam Waszych opinii:)

   0
   0
  jerry
  2021-08-26
  18:26

  Nie mam zastrzeżeń co do głębi ostrości. Dobrze, ze ostra jest żaglówka bo taki duży element nieostry na pierwszym planie to byłaby masakra. Dobre również jest to, ze samolot jest nieostry bo inaczej byłaby to pewnie tylko archiwizacja tego miejsca. Zdjecie fajnie się ogląda.

  Do przemyślenia
  Trochę szkoda, ze łódka jest tak blisko pierwszego planu, w którym ledwo się mieści zwłaszcza od góry. Zastanawiam się również, czy kolory zwłaszcza wody nie są zbyt intensywne.
  1
  0
   cornus
   2021-08-26
   19:05

   Dzięki za uwagi. Dodanie góry ze względu na jednorodność tła nie stwarzała problemu więc dodałem. Co do łódki na pierwszym planie to i tak taki kadr uważam za sukces. Za parę sekund zarówno łódka jak i samolot opuściły kadr i zostało samo tło. Co do koloru to pozwoliłem sobie na taki jaki lubię. Jeszcze raz dziękuję:)

   0
   0
    jerry
    2021-08-26
    20:51

    Ja w takich zmiennych sytuacjach mam często rękę na zoomie i w razie potrzeby oddalamlub zbliżam, aby jakoś zbudować kadr. Nie jest to łatwe oczywiście bo i ostrość trzeba poprawić, ale taki już los fotografa.

    0
    0
  Piryt
  2021-08-29
  09:43

  Sądzę że przy tego typu stresujących zdjęciach działa się odruchami, jeden ma odruchy bardziej artystyczne, a drugi bardziej reporterskie. Ja prawdopodobnie byłbym zafascynowany lecącym na mnie olbrzymem zupełnie zapominając o jakiejś tam żaglóweczce. Starałbym się możliwie wiernie uwiecznić sam niepowtarzalny samolot, żeby móc się nim potem pochwalić, policzyć mu kółka itd :) Tutaj ciężko jest ocenić wielkość samolotu który jest główną atrakcją, bo nisko nad ziemią każdy "pasażer" wygląda podobnie.

  1
  0
   cornus
   2021-08-29
   11:59

   I tutaj Kolego trafiłeś w sedno sprawy. Jaki odruch miał cornus robiąc to zdjęcie. Reporterski, czy artystyczny? Może artystyczny to zbyt mocno powiedziane ale bliżej mi było do zdjęcia innego niż reporterskie. Takich zdjęć, gdzie można policzyć kółka w samolocie jest bez liku. Byłoby to kolejne zdjęcie jakich wiele. Chciałem tu pokazać inną sytuację właśnie nietypową jaką nie ma na innych zdjęciach. Dlatego wybrałem taki kadr, i takie narzędzia, które mi to umożliwiły. Wywołanie pytania dlaczego(?) to był strzał, który miał trafić każdego odbiorcę. Postanowiłem to sprawdzić publikując tu zdjęcie. Dlatego, jak napisałem, zależy mi na Waszych opiniach:)

   0
   0
    Piryt
    2021-08-29
    16:28

    Ale Ty Kolego byłeś prawdopodobnie nastawiony od początku na ambitne zdjęcie z żaglówką, a pojawienie się samolotu Twoją koncepcję tylko wzbogaciło. Mnie chyba nie przyszłoby do głowy zajmowanie się jakąś kolejną żaglówką jakich jest wiele, a pojawienie się nietypowego samolotu wywołałoby odruch uwiecznienia go. Oczywiście nie po to żeby to zdjęcie miało jakąś wartość artystyczną, tylko żeby móc udowodnić że ja go widziałem osobiście a nie na jakichś obrazkach. Zgadzam się że byłyby to pobudki niskie i mało ambitne. Typowe zdjęcie pamiątkowe, ale w końcu Ty też zrobiłeś to zdjęcie na pamiątkę swojego pobytu nad rzeką, a jeśli ma ono jeszcze jeszcze jakieś cechy bardziej ambitne to są one tzw. wartością dodaną :))))))

    0
    0
     cornus
     2021-08-29
     17:51

     Mi bardzo zależało na "cechach bardzo ambitnych". Taki już ambitny jestem:-))))) Sama żaglówka to niewiele. Sam samolot też, ale żaglówka z tym samolotem to już jest coś. Takich zdjęć jest niewiele:-)))))))))

     Do przemyślenia
     To jezioro Powidz. Jedno z większych i jedno z głębszych w Polsce;) Na zdjęciu widoczny jedynie fragment.
     0
     0

Co myślisz o tej fotografii?

EXIF

Najwyżej oceniane

 1. +5
  0
  autoportret w mieście
  Ocena: ++5. Na podstawie 5 głosów.
 2. +3
  0
  Uliczny śledzik
  Ocena: ++3. Na podstawie 3 głosów.
 3. +3
  0
  Zielona pustynia
  Ocena: ++3. Na podstawie 3 głosów.
 4. +3
  0
  Bruk
  Ocena: ++3. Na podstawie 3 głosów.
 5. +2
  0
  kolorowa jesień
  Ocena: ++2. Na podstawie 2 głosów.