Złoty czas jesieni, warsztaty fotograficzne

Złoty czas jesieni - warsztaty październikowe

W październikowy weekend zapraszamy na warsztaty fotograficzne, podczas których będziemy będziemy fotografować piękno jesieni w Karkonoszach oraz ćwiczyć różne techniki związane z kontrolą czasu ekspozycji w fotografii krajobrazowej. W szczycie Złotej Jesieni, wśród kolorowych lasów, górskich strumieni i dwóch uroczych karkonoskich wodospadów będziemy budować nastrojowe kompozycje z drzew, liści, wody i innych, mniej uchwytnych elementów.

Termin:

22-24 października 2021

Cena:

1190 zł

Uczestników:

6-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 100 zł: cena dla Was to tylko 1090

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Złote liście w wodzie, długa ekspozycja, warsztaty fotograficzne

Czas w fotografii krajobrazowej 

Nasze karkonoskie warsztaty fotograficzne będą okazją do poznania i przećwiczenia różnych technik związanych z czasem naświetlania. Będziemy fotografować wodospady na długim i krótkim czasie naświetlania, analizując jak długość ekspozycji wpływa na wymowę zdjęcia. Naszym tematem będą górskie strumienie, ich kaskady, niesione prądem jesienne liście, opływane przez wodę kamienie. Będziemy sprawdzać, jak płynąca woda "układa się" wokół różnych obiektów, w zależności od długości naświetlania, a przede wszystkim - jaki to wywiera efekt na odbiór fotografii.


Te warsztaty fotograficzne będą okazją do zapoznania się lub pogłębienia umiejętności korzystania z filtrów szarych o różnych gęstościach, przećwiczenia procedur związanych z ich użyciem oraz efektywnego wykorzystania ich w fotografii krajobrazowej.


Październikowy weekend będzie również sposobnością do opanowania mniej popularnych technik związanych z wydłużonym czasem naświetlania, przede wszystkim różnych form intencjonalnego poruszenia aparatu w trakcie wykonywania zdjęcia. 

Złoty czas jesieni, warsztaty fotograficzne

Kąpiel w Szampanie?

Jeśli ktoś zawsze marzył o kąpieli w szampanie lub zanurzeniu się w rieslingu, to tutaj będzie blisko spełnienia pragnień, choć... niekoniecznie dosłownie. W trakcie warsztatów fotograficznych będziemy mieszkać w hotelu Willa Odkrywców, którego pokoje nazwane są według gatunków win. Można będzie więc zamieszkać w Prosecco lub Muscacie, albo Merlocie. A kąpiel w szampanie? Pokój o takiej nazwie też jest, i oczywiście jest w nim łazienka... ;)


Wino towarzyszyć nam będzie przy wieczornej dyskusji o zdjęciach (choć nie w ilościach pozwalających na napełnienie wanny...), ale warta uwagi jest także część gastronomiczna oferty hotelu, który szczyci się korzystaniem z lokalnych produktów oraz oferowaniem własnych wędlin i wypieków, zgodnie z ideą Slow Food.

Intencjonalne poruszenie - warsztaty fotograficzne, złota jesień, Karkonosze
wymagany poziom sprawności 3

Każda pogoda będzie dobra

Jeśli dopisze nam słońce, będziemy mieli idealne warunki do fotografowania jesiennych pejzaży. Gdyby natomiast weekend okazał się pochmurny i deszczowy, byłaby to optymalna pogoda do fotografowania strumieni, kaskad, a także lasu. Wspaniałym dopełnieniem byłyby mgiełki, co jest całkiem prawdopodobne o tej porze roku, więc trzymamy za nie kciuki. Piękne zdjęcia mogą powstawać przy każdej pogodzie, więc... nie ma się co przejmować prognozami, tylko brać statyw i ruszać w plener!

Program warsztatów fotograficznych

1 dzień - piątek

W piątkowe popołudnie spotykamy się w Willi Odkrywców w Szklarskiej Porębie, skąd ruszamy na pierwszy plener - sesję z kolorowym jesiennym lasem niedaleko miasteczka.


2 dzień - sobota

Wcześnie rano ruszamy na wschód słońca. To będzie jedyny wymagający fizycznie element tych warsztatów fotograficznych, bo wschód słońca będziemy fotografować z Wysokiego Kamienia - czeka nas nieco podchodzenia. Po wschodzie wracamy do Willi Odkrywców (tu spotykamy się z osobami, które preferują dłuższe spanie nad wschody słońca, i z satysfakcją pokazujemy im poranne zdjęcia), po czym delektujemy się śniadaniem. Następnie ruszamy przez las w okolice wodospadu Szklarki na plenerowe zmagania ze strumieniami, złotymi liśćmi i jesiennym lasem. Trasa nie jest długa, ale jej przebycie w tempie fotograficznym może zająć baaardzo dużo czasu. Po długim plenerze czeka nas zasłużona obiadokolacja, a wieczór zajmie nam dyskusja na temat wykonanych podczas warsztatów zdjęć.


3 dzień - niedziela

Po pysznym śniadaniu wychodzimy w plener. Jednym z celów tego dnia będzie wodospad Kamieńczyk, którego żywioł będziemy kontemplować z użyciem czasów dłuższych i krótszych, ale nie tylko on: złociste lasy i strumienie dostarczą nam tematów fotograficznych. Warsztaty kończymy wspólnym obiadem około godziny 13.

Wschód słońca z Wysokiego Kamienia, warsztaty fotograficzne Szklarska Poręba

Górskie warsztaty dla każdego

Będziemy fotografować jesień w górach, a nie zdobywać szczyty. Oprócz nieobligatoryjnego porannego wejścia na Wysoki Kamień na sesję o wschodzie słońca nie planujemy zdobyć żadnego szczytu, nawet pobliskiej Szrenicy. Większość czasu spędzimy w lasach w okolicy Szklarskiej Poręby, stojąc przy statywach lub niespiesznie spacerując w poszukiwaniu kadrów. Należy się przygotować na przejścia rzędu 3-4 km (i później powrót) po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Niekoniecznie poziomych ;) Wskazane oczywiście są dobre górskie buty, dzięki którym bezpiecznie będzie można przejść przez splątane korzenie czy stanąć na kamieniu leżącym w górskim potoku. 

Złota jesień z Ewą i Piotrem 

W fotografowaniu jesiennych górskich krajobrazów będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek po kolacji przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotni wieczór pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Złota jesień warsztaty fotograficzne

Cena zawiera:

2 noclegi w hotelu Willa Odkrywców w Szklarskiej Porębie w pokojach 2-osobowych

2 śniadania, 2 obiadokolacje i obiad w niedzielę, 

doradztwo i warsztaty fotograficzne

Fotobook "Jak fotografować z długim czasem" dla każdego uczestnika

Cena nie zawiera:

transportu do Szklarskiej Poręby i powrotu z warsztatów

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Jak się przygotować na te warsztaty fotograficzne

Podstawa to oczywiście aparat - wystarczy dowolny, dający pełną kontrolę nad ekspozycją (najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec, choć zaawansowany kompakt też będzie ok, jeśli tylko ma gwint do nakręcania filtrów. Do tego zalecamy obiektywy od szerokokątnych po umiarkowane tele (do 200-300 mm). Można zabrać także (choć nie jest to konieczne) obiektyw makro - wśród mchów i kolorowych liści z pewnością znajdzie się dla niego zastosowanie. Oczywiście trzeba też zabrać zapas kart pamięci na trzy dni intensywnego fotografowania, a także odpowiednią liczbę akumulatorów (w hotelu będzie można doładować baterie). 


Niezbędny będzie statyw, przyda się także wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Dobrze, aby każdy obiektyw wyposażony był w filtr polaryzacyjny. Zdecydowanie zalecamy zabranie filtrów szarych (pełnych, nie połówkowych). Optymalny zestaw to trzy filtry o różnej gęstości: ND8, ND64 i ND1000 (lub zbliżone, tzn. zamiast ND64 równie dobry będzie zarówno ND50, jak i ND100). Warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych. Przydatna może być także zewnętrzna lampa błyskowa, zwłaszcza jeśli mamy możliwość jej zdalnego wyzwalania (kablem TTL, wyzwalaczem radiowym lub wbudowaną w aparat lampą błyskową w roli sterownika).


Na jesień w górach należy się też przygotować pod względem odzieżowym. Przydadzą się dobre buty, kurtka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa, coś ciepłego pod nią. W październiku może być jeszcze całkiem ciepło, a może się już ochłodzić, więc najlepiej ubrać się "na cebulkę". 

Taką jesień będziemy fotografować