Zielona Silesia - wyprawa przyrodnicza
Górny Śląsk Was zaskoczy. Zobaczycie tu ptaki wodne, jakich nie znajdziecie nad Biebrzą, przemierzycie Pustynię Błędowską i mokradła Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego. W trakcie wyprawy będzie okazja do obserwacji rzadkich gatunków ptaków: ślepowrona i hełmiatki. Popatrzymy na kolonię kormoranów z nowej wieży i będziemy się zachwycać najpiękniejszym widokiem w południowej Polsce. Nad piaskami Pustyni Błędowskiej posłuchamy śpiewu lerki i skowronka a na Żabich Dołach będziemy wypatrywać bączka i kokoszki. A gdzie zobaczymy fatamorganę? To będzie niespodzianka tak jak i pozostałe gatunki ptaków jakie będziemy obserwować. Podczas wyprawy do Zielonej Silesii będzie można wziąć udział w zbieraniu obserwacji to portalu ornitho.pl – polskiej wersji europejskiej bazy obserwacji ptaków działającej na zasadach nauki obywatelskiej. A pasję fotografowania przyrody będzie można rozwinąć o technikę digiscopingu. Każdy będzie mógł zrobić zdjęcie swoim smartfonem przez lunetę firmy Swarovski Optik.
4 dni
3-14
Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw mają zniżkę 100 zł.
W PRZYGOTOWANIU
Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć
Górny Śląsk i zachodnia Małopolska to mało turystyczny rejon, szczególnie jeśli chodzi o wycieczki przyrodnicze. Nie był dotąd skutecznie promowany pod tym kątem w przeciwieństwie do atrakcji kulturalnych, historycznych, biznesowych i technicznych. Wiąże się to z wysokim zgęszczeniem ludności w tym regionie i dużym uprzemysłowieniem. To sugeruje w powszechnej świadomości, że ten rejon Polski jest czarny, a nie zielony. Poniekąd jest w tym racja o czym przekonamy się wspinając się na hałdę przy kopalni węgla kamiennego, ale położoną obok rezerwatu przyrody na obrzeżu Katowic. W kilka dni zobaczymy takie krajobrazy jakich nie ma w innych regionach Polski. Zobaczymy też takie ptaki wodne, których nie ma nad Biebrzą i takie drzewa jakie nie rosną w Puszczy Białowieskiej.
Program wyjazdu
Dzień 1
Wyprawę po Zielonej Silesii zaczniemy od spotkania w Katowicach i popołudniowej wizyty w śląskich buczynach: czeka na nas Uroczysko Buczyna w Chorzowie i rezerwat Las Murckowski w Katowicach. Na zachód słońca wejdziemy na hałdę w dzielnicy Katowic – Kostuchnej i będziemy podziwiać widoki tego fragmentu Zielonej Silesii.
Dzień 2
Rano formalnie opuścimy teren Silesii, aby zobaczyć wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Pustynia Błędowska, która powstała w związku z działalnością kopalń, znajduje się w sąsiednim województwie małopolskim. Po rewitalizacji tego obszaru i przywróceniu dawnego, pustynnego charakteru, dzięki unijnej dotacji z programu LIFE, można zachwycać się widokami „morza piasku”. Będziemy obserwować śpiewające lerki i skowronki. Poszukamy też świergotka polnego.
Na trasie do rozlewisk Trzonia, czyli 150 hektarów podmokłych łąk i bagien, które przekształciły bobry, wstąpimy na stawy i zbiorniki z Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego w poszukiwaniu lęgowych i przelotnych ptaków wodnych. Po relaksującym spacerze w odludnej i spokojnej ostoi nad Trzonią podjedziemy w kolejne industrialne miejsce. Nowo wybudowana wieża obserwacyjna na Górze Siewierskiej na wysokość 400 m npm, umożliwi nam podziwianie panoramy przemysłowej Konurbacji Górnośląskiej, a przy dobrej widzialności także pasm Beskidów i być może także odległych o 150 km Tatr.
Dzień 3
Rano udamy się bezpośrednio na zaporę Zbiornika Goczałkowickego – największego w południowej Polsce, wybudowanego 70 lat temu. Zapora o długości 3 km to najdłuższa tama przegradzająca rzekę w Polsce. Będziemy obserwować ptaki i wybudowaną specjalnie dla ptaków wyspę „Ptasia Beczka”, która przy dobrej pogodzie może zapewnić nam także obserwację mirażu czyli fatamorgany. Zrobimy krótki spacer po tamie i zejdziemy na pobliskie stawy Zabrzeszczaki.
Podjedziemy na stacjonarne obserwacje w cofce sąsiedniego zbiornika Łąka. Jadąc dalej na zachód dotrzemy do wybudowanej w zeszłym roku wieży obserwacyjnej w Wiśle Małej. Ta okazała 15 metrowa wieża wybudowana z funduszy europejskich w projekcie LIFE VISTULA zapewni widok na Ptasią Beczkę, gdzie będziemy starali się wypatrzeć mewę czarnogłową. Z wieży będziemy mieli też widok na kolonię kormoranów i na panoramę Beskidów.
Przejedziemy przez stawy Landek i Ochaby, gdzie zobaczymy kolejne wyspy przygotowane w ramach projektu LIFE VISTULA. Do zachodu słońca będziemy prowadzić obserwacje w wyjątkowym miejscu gdzie z odległości 60 m możemy bezpiecznie obserwować życie w kolonii ślepowronów.
Dzień 4
Rano wyjedziemy w najbardziej znane miejsce w sercu Zielonej Silesii, które powstało na skutek zapadania się terenu nad podziemnymi wyrobiskami górniczymi i stworzyło wyjątkowe siedliska dla ptaków. Na Żabich Dołach pomiędzy Bytomiem i Chorzowem poszukamy bączków i kokoszek oraz innych ptaków wodnych.
Na koniec wyprawy zwiedzimy prawdziwą prawdziwą perłę Zielonej Silesii. Wejdziemy do lasu bukowego, który zapiera dech w piersiach. Rezerwat Segiet w Bytomiu nie jest rozległy ale rosnące tam buki są okazałe jak nigdzie indziej. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów rosną 160-letnie buki o wysokości dochodzącej do 40 m. To miejsce jest także fragmentem krajobrazu pogórniczego Srebrnej Góry, wpisanego w 2017 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To ostatni punkt naszej wyprawy, po nim uczestnicy zostaną odwiezieni do centrum Katowic, skąd wrócą do domów.
Czy to będzie trudna wyprawa?
Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to nie będziemy się przemęczać. Do większości miejsc będziemy podjeżdżać busem i z nich robić niespieszne spacery. W sumie będziemy w ciągu dnia pokonywać niewiele więcej kilometrów niż minimalna norma dzienna aktywności. Po każdym spacerze będzie chwila wytchnienia podczas przejazdu w kolejne miejsce. Lekki trekking po Pustyni Błędowskiej może być obciążeniem dla mniej sprawnych osób, ale grupa dostosuje się tempem i zasięgiem wędrówki do najsłabszej osoby. Trzeba się przygotować też na to, że część z tych spacerów może odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trzymających kostkę. Ważne też aby zabrać też komplet rzeczy na krótkie wędrówki, mały plecak, bidon na wodę, przekąski i oczywiście aparat do dokumentowania widzianych miejsc i momentów.
Wyprawa przyrodnicza z Jackiem
Przewodnikiem będzie Jacek Betleja, doświadczony ornitolog i miłośnik ptaków.
Jacek jest ornitologiem i pracuje na etacie naukowym w Dziale Przyrody w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Od dawna robi zdjęcia, ale najczęściej najpierw patrzy na ptaki przez lornetkę i lunetę, a dopiero potem je fotografuje. Jego zdjęcia dokumentują spotkanie z ptakami w terenie, ułatwiają ich rozpoznanie i w końcu trafiają do światowych baz, w których gromadzone są w ramach nauki obywatelskiej. Ptaki obserwuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Był już na wszystkich kontynentach, a lista ptaków, które widział przekroczyła 3000 gatunków. Jest też dystrybutorem sprzętu optycznego dla ptasiarzy i prowadzi sklep edredon.com.pl
Warto też przeczytać zamieszczone na Fotezja Przyroda poradniki Jacka!
Noclegi i wyżywienie
Kwaterą będzie hotel Focus, w Katowicach. Uczestnicy będą zakwaterowani w dwuosobowych pokojach z łazienkami.
Cena zawiera:
• transport autobusem na miejscu
• zakwaterowanie w hotelu *** w pokojach dwuosobowych
• 3 śniadania
• wszystkie wstępy przewidziane programem
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy
Cena nie zawiera:
• wydatków osobistych
• wyżywienia poza wskazanym
W PRZYGOTOWANIU