Fagradalsfjall, aktywny wulkan na Islandii, wyprawa na wulkan

Zew wulkanu - wyprawa błyskawiczna

Aktywny wulkan, który jest łatwo dostępny, nie zdarza się codziennie. Właśnie trwa na Islandii erupcja Litli Hrutur - wulkanu efektownego, a przy tym bezpiecznego i położonego blisko Reyjkaviku. Zapraszamy więc na wyprawę na wulkan! Nie wiadomo, kiedy będzie następna okazja ani jak długo potrwa ta erupcja, więc to wyprawa błyskawiczna - lecimy już 31 lipca na 4 dni. Jeśli zawsze chciałeś zobaczyć aktywny wulkan, tylko nigdy nie było żadnego w okolicy - to właśnie jest!

Termin:

31 lipca - 3 sierpnia 2023, 4 dni

Cena:

1380 euro + cena przelotu (ok. 2500 zł) *

Uczestników:

4-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 1330 euro plus przelot.

Wulkan Litli Hrutur na żywo

Piękny wulkan na wyciągnięcie ręki 

Wulkan Litli Hrutur (w tłumaczeniu: "Baranek") jest położony między Reykjavikiem a lotniskiem w Keflaviku. Jest nieco dalej niż zeszłoroczny aktywny wulkan Fagradalsfjall, niemniej można do niego dotrzeć spacerem w ciągu 2-3 godzin od parkingów. Trasy dotarcia są oznaczone i monitorowane, a sam wulkan elegancko wyrzuca strumienie lawy, ale nie "pluje" bombami wulkanicznymi ani pyłem. To tzw. erupcja hawajska – lawa sobie cieknie, a od czasu do czasu zdarzają się kilkunasto-kilkudziesięciometrowe gejzery magmy. Jest to bardzo malownicze i nie wiąże się z większymi zagrożeniami. W trakcie naszej wyprawy będzie można nie tylko zobaczyć płynącą lawę, ale też będzie okazja by przelecieć nad kraterem śmigłowcem!

wymagany poziom sprawności 3

Czy to jest bezpieczne? 

Litli Hrutur to wulkan aktywny, ale spokojny i przewidywalny, bardzo podobny do zeszłorocznego Fagradalsfjall. Trasy są wyznaczone i monitorowane. Zdarza się, że trasa zostaje zamknięta, np. z powodu wiatru zwiewającego wulkaniczne gazy na ścieżkę lub w celu poprawienia bezpieczeństwa turystów. Dlatego jedziemy na 4 dni - jeśli któregoś dnia nie będzie możliwości dotarcia do wulkanu, to mamy jeszcze kolejne dni w zapasie. Jeśli trasa będzie otwarta, to znaczy, że dotarcie do Litli Hrutur jest bezpieczne. Oczywiście nie będziemy robić niczego, co jest zakazane, jak np. wchodzenie na świeżą lawę.

To przerażające zdjęcie poniżej to skrót perspektywy: długa ogniskowa sprawiła, że widzowie wydają się siedzieć blisko krateru. Tak blisko nie da się podejść. :)

aktywny wulkan na Islandii, wyprawa na wulkan, Fagradalsfjall

Program wyjazdu

1dzień

Wylot do Reykjaviku, przejazd do hotelu, który jest 7 km w linii prostej od Litli Hrutur (choć do początku ścieżki prowadzącej do wulkanu jest znacznie dalej). Jeśli przylecimy odpowiednio wcześnie, będą warunki i ochota, to jeszcze tego samego wieczora możemy udać się na krótszą z tras, prowadzących do Litli Hrutur.


2-3 dzień

W ciągu tych dwóch dni zamierzamy dotrzeć obiema ścieżkami (krótszą i dłuższą) do wulkanu, aby go do woli obserwować i fotografować. Jeśli ktoś ma ochotę na obejrzenie wulkanu z góry, może skorzystać z oferty lotów nad Litli Hrutur. Do wyboru są helikoptery (koszt ok. 400-500 euro) lub awionetki (300 euro), przy czym trzeba podejmować decyzję co do lotu szybko, bo miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Jeśli będzie jeszcze czas, możemy odwiedzić kilka innych ciekawych miejsc na półwyspie Reykjaness.




4 dzień

Po śniadaniu pakujemy się, jedziemy na lotnisko i wracamy do Polski.

Czy to będzie trudna wyprawa?

Trasy prowadzące do wulkanu Litli Hrutur liczą 6-10 kilometrów, co oznacza, że do przejścia jest łącznie 12-20 kilometrów. Teren jest w większości płaski, ale nierówny i kamienisty, wskazane jest więc dobre obuwie trekkingowe. Nie będziemy się spieszyć, czasu będzie dużo, więc nie trzeba szczególnej kondycji, aby pokonać ten dystans - niemniej jest to trochę kilometrów do przejścia. Jeśli ktoś korzysta z kijków trekkingowych, warto je ze sobą zabrać.

Czy na pewno zobaczę aktywny wulkan?

Całkowitej pewności nie ma, ale szanse są bardzo wysokie. Czasem trasa do wulkanu jest zamykana, ale dlatego lecimy na kilka dni, aby mieć rezerwę czasową. Wulkany są nieprzewidywalne i nikt nie jest w stanie określić, jak długo potrwa erupcja. W 2022 roku aktywny był "po sąsiedzku" wulkan Fagradalsfjall - jego aktywność trwała pół roku (z kilkutygodniową przerwą). Litli Hrutur nie tylko jest blisko miejsca zeszłorocznej erupcji, ale też bardzo podobnie się zachowuje, jest więc duża szansa, że jeszcze przez jakiś czas będzie aktywny.

Wyprawa wulkaniczna z Maćkiem i Piotrem 


Naszym kierowcą i przewodnikiem będzie Maciek Kowalski, doświadczony przewodnik po Islandii, a także specjalista od wyjazdów przyrodniczych.

Fotograficznego wsparcia udzieli Piotr Dębek - wyjaśnię, jak poradzić sobie z ekspozycją czarnego bazaltu, a jak płonącej lawy.

Fagradalsfjall - wulkan na Islandii, wyprawa na aktywny wulkan

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

zakwaterowanie w hotelu *** w pokojach dwuosobowych

3 śniadania


doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy

Fotowyprawowy gadżet Fotezji

Cena nie zawiera:

 przelotu na Islandię i z powrotem

wydatków osobistych

wyżywienia poza śniadaniami

lotu helikopterem (ok. 500 euro) lub awionetką (ok. 300 euro)



Jak się przygotować na wyprawę na wulkan

Islandia jest zupełnie nieprzewidywalna, także latem. Mogą być temperatury powyżej 20 stopni, ale też może się zdarzyć, że odczuwalna temperatura będzie poniżej 10 stopni (przede wszystkim za sprawą wiatru, który tam wieje bardzo często). Deszcze się trafiają, ale przeważnie nie trwają długo, niemniej należy zabrać odzież przeciwdeszczową i przeciwwiatrową. Warto być przygotowanym do ubrania się "na cebulkę" - może być, że czasem będzie komfortowo w t-shircie, a chwilę później trzeba będzie założyć kurtkę i sweter. Konieczne będą wygodne buty trekkingowe, dobrze trzymające kostkę. Należy zaplanować sposób noszenia ze sobą butelki z wodą - na trasie nie ma źródeł wody.

Będziemy mieszkać w hotelu, a w pakiecie będą codzienne śniadania. Na obiadokolacje będziemy jeździć do lokalnych restauracji.

Sugerowany sprzęt fotograficzny to aparat z obiektywami o zakresie od 24 mm do 200-300 mm. Przydać się może statyw. Warto zabrać też drona, choć trzeba się liczyć z tym, że loty nad wulkanem są ryzykowne, także ze względu na obecność w powietrzu innych dronów.

Fagradalsfjall, aktywny wulkan na Islandii, wyprawa na wulkan

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu na teren Islandii wystarczy dowód osobisty (Islandia jest w Strefie Schengen). Nie są wymagane żadne szczepienia ani certyfikaty.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.