Zachód nad Drangarnir, Wyspy Owcze, fotowyprawa

Wyspy Owcze Fotowyprawa

Wyspy Owcze i ich niezwykłe scenerie: urwiste klify, dzikie wybrzeża, imponujące fiordy, wysokie wodospady to cel naszej lipcowej fotowyprawy. Nie będą rozczarowani miłośnicy fotografowania ptaków – jest ich tu mnóstwo, a maskonury są bardziej popularne niż na Islandii! Będzie ciekawie, będzie intensywnie, a program gwarantuje, że będziemy fotografować najbardziej spektakularne scenerie Wysp Owczych!

Termin:

3 - 9 sierpnia 2025, 7 dni

Cena:

2170 euro + koszty przelotu *

Uczestników:

5-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro, cena dla Was to 2120 euro.



WOLNE MIEJSCA

MASKONURY JUŻ CZYSZCZĄ PIÓRKA! ;)

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Maskonur i rybki, Wyspy Owcze, fotowyprawa

Tydzień wśród krajobrazów Północy

Fotowyprawa na Wyspy Owcze potrwa 7 dni. Na miejsce dostaniemy się samolotem z Warszawy (z przesiadką w Danii), w ten sam sposób też wrócimy. Pierwszy wieczorny plener będziemy mieli już w dniu przylotu, a ostatni w wieczór przed odlotem. Na miejscu czekają na nas najpiękniejsze scenerie Wysp Owczych, m.in. wschód słońca przy Palcu Wiedźmy, wodospad przy wiosce Gásadalur, wiszące nad oceanem jezioro Sørvágsvatn, latarnia morska na klifie Mykinesholmur, wschód słońca nad fiordem Funningsfjordur, zachód słońca przy skałach Vidareidi i wiele innych. Wspominaliśmy, że to będzie intensywny tydzień? ;)

wymagany poziom sprawności 3

Złota godzina na północy

To jest fotowyprawa, więc program jest przygotowany pod kątem fotografowania scenerii Wysp Owczych w najlepszym świetle. A ponieważ jedziemy tam w lipcu, to na wschód słońca pojedziemy przed godziną 5 rano, a zachód będziemy fotografować po 22. Noc będzie więc krótka i czasu na sen niewiele, ale w ciągu dnia będziemy robić sjesty. :) Ponadto Wyspy Owcze nie są duże, będziemy mieli noclegi w miarę blisko plenerów przejazdy nie będą trwały długo. To nie będą wczasy all inclusive, ale zrobiliśmy wszystko, żeby były najmniej uciążliwe, jak tylko to możliwe.

Zachód nad Drangarnir, Wyspy Owcze, fotowyprawa

Program wyjazdu

1dzień

Wylot z Polski, dotarcie na Wyspy Owcze, zakwaterowanie w stolicy Wysp Owczych - miasteczku Torshavn na wyspie Streymoy. Popołudnie to czas na zakupy oraz fotografowanie architektury najważniejszego miasta Farejów.



2 dzień

Wyjazd wcześnie rano na wschód słońca przy Trøllkonufingur (Palec Wiedźmy). Po porannej sesji wracamy na śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Sorvagur, gdzie wsiadamy na prom i płyniemy na wyspę Mykines, słynną z obfitości ptaków, w tym pięknych maskonurów. Ptaki, a także klify, wioskę oraz latarnię na Mykinesholmur fotografujemy do popołudnia i ostatnim promem wracamy do hotelu.  



3 dzień

Sesja o wschodzie słońca na nabrzeżu Torshavn z widokiem na skały wyspy Nosloy. Poranny plener dla chętnych, bo idziemy na niego pieszo z hotelu i wracamy, kiedy chcemy. Po śniadaniu jedziemy w stronę jeziora Sorvagsvatn. Tu czeka nas spacer - ok. godzinne przejście do klifów i wodospadu Bøsdalafossur. Będziemy tam fotografować malownicze klify Traelanipan i jezioro, które zdaje się unosić nad oceanem. Wracamy na sjestę do hotelu.

To jednak nie koniec fotograficznego dnia. Późnym popołudniem wyjeżdżamy na zachód słońca przy wiosce Gasadalur i wodospadzie Mulafossur.


4 dzień

Ponownie okazja do sesji o wschodzie słońca na wybrzeżu Thorshavn. Po śniadaniu jedziemy fotografować najbardziej znany wodospad Wysp Owczych - Fossa. Będzie Fossa zza fiordu i Fossa z bliska, a ponadto wioska Tjornuvik i położona przy niej plaża, skąd widać fantastyczne skały Risin og Kellingin. Wieczorem czeka nas zachód słońca przy wiosce Saksun. Jak zwykle do północy. :)


5 dzień

Ten dzień rozpoczniemy sesją o wschodzie słońca w okolicy wioski Gjogv. Po śniadaniu jedziemy fotografować malowniczą ścianę skalną nad fjordem Funningur, zatrzymamy się też przy Eidi, skąd znowu, ale zupełnie inaczej, będziemy robić zdjęcia skałom Risin og Kellingin. Po sesji wracamy na chwilę odpoczynku do hotelu, a po nim popłyniemy na plener przy malowniczych łukach skalnych Drangarnir, zanurzonych w oceanie.


6 dzień

O godzinie 5 rano kolejna szansa na sfotografowanie słońca wschodzącego nad leżącą naprzeciw naszego hotelu wyspą Kalsoy. Po wczesnym śniadaniu udajemy się do portu w Klaksvik, skąd krótki rejs promem pozwoli nam dostać się na wyspę Kalsoy. Tam zaczynamy od wioski Trollanes, skąd czeka nas spacer do malowniczo położonej na klifie latarni Kallur. Wracając zajrzymy do wioski Mikladalur, znanej m.in. z rzeźby lokalnej syrenki. Wracamy ostatnim promem na dyskusję o wykonanych zdjęciach.


7 dzień

To ostatni dzień fotowyprawy na Wyspy Owcze, ale być może uda się go jeszcze wykorzystać fotograficznie. W zależności od godziny wylotu - możliwy poranny spacer wzdłuż wybrzeża wyspy Eysturoy i ostatnia sesja z fiordami. Potem zostaje już tylko pakowanie i przejazd na wyspę Vagar na lotnisko oraz powrót do Polski.


Uwaga! Program fotowyprawy może ulec zmianom z powodów niezależnych od organizatorów. Program drugiego dnia (rejs na wyspę Mykines) może zostać zamieniony z programem innego dnia fotowyprawy, jeśli stan morza spowoduje wstrzymanie rejsu promów na Mykines. Jeśli z powodu stanu morza nie będzie możliwości zrealizowania rejsu na Mykines, ta sesja zostanie zamieniona na inny plener.

Klify Traelanipan, Wyspy Owcze, wyprawa foto

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na fotowyprawach zawsze staramy się jak najmniej chodzić, żeby mieć jak najwięcej czasu na fotografowanie. Na Wyspach Owczych nie wszędzie jednak da się podjechać, więc czeka nas kilka spacerów. Najdłuższy z nich to około półtorej godziny marszu (w obie strony) do latarni Kallur na wyspie Kalsoy. Dla osób bardzo nielubiących spacerów zawsze będzie plan B, choć od razu zastrzegamy, że z mniej spektakularnymi sceneriami.

Pewnej minimalnej sprawności wymaga też rejs łódką do skał Drangarnir, bo przy wsiadaniu i wysiadaniu trzeba przełożyć nogę przez burtę łódki. Niektóre widoki z góry na fiordy Wysp Owczych wymagają podejścia, nie startuje się jednak z poziomu morza, tylko z parkingu mniej więcej w połowie drogi do szczytu.

Funningur o wschodzie słońca, Wyspy Owcze, fotowyprawa

Nasze noclegi na Wyspach Owczych

Będziemy mieszkać w pensjonacie 62°N w miasteczku Torshavn w stolicy Wysp Owczych. Będziemy mieli do dyspozycji dwuosobowego pokoje z łazienkami oraz śniadaniem. Do dyspozycji będzie wspólna kuchnia (choć do tej pory uczestnicy preferowali wspólne wyjście do lokalnej restauracji, a w kuchni spotykaliśmy się przy okazji wieczornych dyskusji). 

Klify Wysp Owczych

Cena zawiera:

6 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami

6 śniadań

wszystkie przejazdy na miejscu

bilety na promy na Mykines i Kalsoy 

opiekę pilota

doradztwo fotograficzne i udział w warsztatach fotograficznych

ubezpieczenie KL i NW

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 przelotu z Warszawy na Wyspy Owcze i z powrotem

wydatków osobistych

pozostałego wyżywienia

opcjonalnych wstępów - ok. 1000 PLN (przeczytaj poniżej)


ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej.  Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

łapówek dla maskonurów ;)

Dodatkowe opłaty na Wyspach Owczych

W ostatnich latach dostęp do coraz większej liczby miejsc wymaga wniesienia dodatkowej opłaty dla właściciela terenu. Czasem też obowiązkowe jest wynajęcie miejscowego przewodnika (lub przynajmniej zapłacenie za jego usługi). Dotyczy to np. spaceru po wyspie Mykines (500 DKK), wstępu na klify Trælanípa (200 DKK) czy wstępu nad zatokę przy wiosce Saksun (75 DKK). W programie mamy plener przy łukach skalnych Drangarnir - można tam dojść pieszo dość długą trasą lub dopłynąć wynajętym kutrem (ok. 900 DKK). Nie zawsze te opłaty są pobierane, nie wszyscy też uczestnicy fotowyprawy muszą w te wszystkie miejsca wejść, więc nie wliczamy tych opłat w cenę wyjazdu. Łącznie te dodatkowe opłaty to ok. 1800 DKK (odpowiednik ok. 1000 zł w duńskiej walucie). Nie trzeba jednak przywozić lub wymieniać koron duńskich - większość wstępów można płacić kartą, jedynie na rejs do skały Drangarnir trzeba mieć przygotowaną gotówkę, może to jednak być euro (ok. 120 euro).  

WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY NA KRAJOBRAZY Z MASKONURAMI!

Jak się przygotować na Wyspy Owcze

Wyspy Owcze leżą między Islandią a Szkocją – i nic dziwnego, że panuje tam pogoda islandzko-szkocka. W lipcu temperatury oscylują między 10 a 15 stopni Celsjusza, choć zdarzają się dni, gdy temperatura przekracza 25 stopni. Opady deszczu są częste, choć niezbyt intensywne ani długie, częste też są mgły. Średnio dziennie są trzy godziny słoneczne. Wiatry są częste i bywają silne – co jest bardzo istotną informacją. Trzeba się przygotować nie tylko przeciwdeszczowo, ale też przeciwwiatrowo, bo o ile temperatury nie są szczególnie niskie, to wiatr powoduje, że chłód jest bardziej dotkliwy, jeśli ktoś nie jest odpowiednio ubrany. Wskazane są więc wodoodporne trapery, goreteksowa kurtka i spodnie chroniące przed deszczem i wiatrem. Trzeba też zabrać ze sobą odzież na tyle ciepłą, żeby 2-3 godzinne sesje plenerowe nie stanowiły dyskomfortu.

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Wyspy Owcze są terytorium autonomicznym zależnym od Danii, ale nie należą do Unii Europejskiej. Niemniej jednak wjeżdżamy na dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych. Europa, po prostu. Jeśli będą obowiązywały wymogi związane z Covid-19, poinformujemy o tym z wyprzedzeniem.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Koniec świata, Wyspy Owcze, fotograf ze statywem o zachodzie słońca, fotowyprawa

Wyspy Owcze - takie będziemy fotografowali