zimowy las, wyprawa do roztoczańskiego parku narodowego

Cicha Noc nad Wigrami - wyprawa bożonarodzeniowa

Podmokłe uroczyska, leśne dukty, tajemniczo połyskujące w słońcu bagienne oczka, cisza i spokój ostępów Puszczy Augustowskiej. O tej porze roku za spacerowiczami podążają tu raczej tylko oczy sęków w korze starych drzew. To nasza przyrodnicza propozycja na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia: dla miłośników natury, dla tych,co nie lubią nadmiaru gorączkowej krzątaniny podczas przygotowań do świąt, i dla tych, którzy mają w perspektywie samotne święta.

Podczas naszej wyprawy do Wigierskiego Parku Narodowego będziemy przemierzać niespiesznie leśne ścieżki i cieszyć się przyjemnością obcowania z urozmaiconym pięknem krajobrazów. Jeśli zimowa aura dopisze, na co chyba wciąż na Suwalszczyźnie można liczyć, pejzaż nabierze szczególnie niezwykłego uroku. Połacie jezior spowite bielą, koronkowo wykończone lodowymi fraktalami brzegi rzek, drzewa w olsach jakby stojące na śnieżnych poduchach z pewnością zachwycą każdego. Patrząc na otulone śniegiem lasy i rozległe białe przestrzenie można zanurzyć się w błogim relaksie. A przecież po to właśnie są święta!

Po wędrówkach przez knieje uczestnicy wyprawy odpoczną w miłej atmosferze „Zacisza nad Wigrami” i uraczą się regionalnymi pysznościami przy stole. Będzie to też okazja, by w wigilijny wieczór wypatrywać pierwszej gwiazdki nie tylko na niebie, ale i tajemniczo mrugającej z odbicia w falującej toni jeziora. Zapraszamy na naszą świąteczną wyprawę po takie magiczne chwile!

Wyprawę poprowadzi Grzesiek Pyziołek.

Termin:

21 - 26 grudnia 2024, 6 dni

Cena:

2820 PLN

Uczestników:

8-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych wypraw i warsztatów mają zniżkę 100 zł. Cena dla Was to 2720 PLN.

WOLNE MIEJSCA

NIE SIEDŹ SAM W DOMU W ŚWIĘTA!

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć  

Wigierski Park Narodowy to niezwykle cenna przyrodniczo kraina jezior, licznych rzek, bagien i torfowisk oraz borów i grądów ze starymi drzewami. Te wciąż dość dzikie leśne ostępy zamieszkują jelenie, borsuki, jenoty i bobry, a nawet wilki i rysie. Miłośnicy ptaków mogą liczyć na obserwacje wielu gatunków: od drapieżnych, poprzez dzięcioły (w tym trójpalczasty i krętogłów) oraz sowy(włochatka, pójdźka, płomykówka i uszatka), po gatunki takie jak jarząbek, orzechówka czy krzyżodziób świerkowy. Wigierski park to także świat unikatowych roślin. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny; nie jest to fotowyprawa, nie znaczy to jednak, że nie będzie okazji zrobienia wielu niepowtarzalnych ujęć!

Program wyjazdu

1dzień

Wyjazd z Warszawy o godzinie 7 rano, przejazd nad Wigry, zakwaterowanie w siedlisku „Zacisze nad Wigrami”, położonym w malowniczym zakątku wsi Rosochaty Róg. Siedlisko posiada własny pomost oraz saunę. W menu dominują tradycyjne smaki Suwalszczyzny, wśród oferowanych gościom potraw są m.in. kartacze, babka ziemniaczana, kibiny, farszynki, a ze słodkości sękacz. Po dotarciu na miejsce czas na zapoznanie się z najbliższą okolicą.


2-5 dzień

Kolejne dni upłyną nam na przemierzaniu terenów Wigierskiego Parku Narodowego. Znajduje się w nim kilka pieszych szlaków, pozwalających odbywać krótsze (ścieżki „Las”, „Płazy”) i dłuższe („Jeziora”, „Suchary”) spacery, podczas których będziemy wypatrywać rozmaitych mieszkańców tej wyjątkowej krainy. Jest tam także sporo punktów widokowych, drewnianych platform i kładek, dogodnych, by zachwycić się rozległą przestrzenią jezior otoczonych lasami.

W krajobrazie Parku znajduje się też charakterystyczny i godny uwagi element architektoniczny – barokowy zespół poklasztorny kamedułów. Ulokowany malowniczo na wzgórzu tuż nad lustrem wody jeziora Wigry, zachęca do wstąpienia w obręb murów, by zobaczyć m.in. eremy dawnych pustelników. Z jego wieży zegarowej można podziwiać kręto wijącą się linię brzegową jeziora z jego licznymi wysepkami i zatokami. Klasztor, niegdyś chętnie odwiedzany przez królów podczas polowań, jest dostępny dla zwiedzających za symboliczną opłatą.

Wybierzemy się także, by pospacerować po Puszczy Romnickiej. Na jej skraju, nad rzeką Błędzianką, znajduje się kolejny ciekawy zabytek architektury, a mianowicie podwójne mosty kolejowe, ze względu na swoją konstrukcję zwane Akweduktami Północy. Są one świetnym punktem widokowym na ujmująco malowniczą okolicę, m.in. pomnikową aleję jarzębów szwedzkich, posadzonych wzdłuż drogi z miejscowości Błąkały do Stańczyk. Zajrzymy też nad jezioro Gołdap i do parku zdrojowego z tężniami solankowymi w uzdrowiskowej Gołdapi.

W wigilijny wieczór o miły nastrój i świąteczną atmosferę podczas zasiadania przy wspólnym stole w choinkowych blaskach zadbają gościnni Gospodarze „Zacisza nad Wigrami”.


6 dzień

Drugiego dnia świąt po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

zimowa choinka, wyprawa przyrodnicza na święta Bożego Narodzenia

Czy to będzie trudna wyprawa?

Proponowane aktywności mają charakter spacerowo-obserwacyjny i nie wymagają szczególnej kondycji. Poruszać się będziemy po ścieżkach, szlakach i drewnianych kładkach.

Sikorka zimą, wyprawa przyrodnicza na Święta Bożego Narodzenia

Wyprawa przyrodnicza z Grzegorzem Pyziołkiem 


Przewodnikiem będzie Grzegorz Pyziołek, doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii, zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Cena zawiera:

przejazd autobusem z Warszawy, transport na miejscu i powrót do Warszawy

zakwaterowanie w pensjonacie Zacisze nad Wigrami: 5 noclegów w pokojach dwuosobowych

5 śniadań, 5 obiadokolacji, w tym Kolacja Wigilijna


wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego


opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy

podatek VAT


Cena nie zawiera:


wydatków osobistych

wyżywienia poza wskazanym




WOLNE MIEJSCA