W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W Sercu Toskanii - fotowyprawa wiosenna

Toskania od zawsze była idealną krainą artystów. Kiedyś jeździli tu malarze, dzisiaj dołączyli do nich fotografowie. Nic w tym dziwnego - toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach wiosną przybierają przeróżne odcienie zieleni. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi cyprysami. Wille na wzgórzach i urocze kamienne miasteczka nieuchronnie prowokują myśli w rodzaju: "a może rzucić wszystko i zamieszkać w Toskanii?". No to zamieszkajmy w Toskanii!


Przez tydzień będziemy fotografować idylliczne krajobrazy i urokliwe miasteczka, cieszyć się włoską kuchnią i dolce vita oraz dyskutować o fotografii. Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii. Wyrusz z nami do serca Toskanii, a zobaczysz, jak świt rzeźbi legendarne falujące pola Val d'Orcia. Zobaczysz to nawet z okna swojej sypialni.

FOTOWYPRAWA ZREALIZOWANA W MAJU 2022

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

W sercu Toskanii: Val d'Orcia
Termin:

7 dni

Cena:

*

Uczestników:

8-14

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro.

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

  2. Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W willi, wśród wzgórz i cyprysów

Mieszkać będziemy, zgodnie z nazwą tej fotowyprawy, w sercu Toskanii, w willi na wzgórzu. Gościć nas będzie willa Bonello, położona 5 km od Pienzy, przy widokowej drodze prowadzącej do miasteczka San Quirico D’Orcia. Najpiękniejsze pejzaże będą na wyciągnięcie ręki - na niektóre z porannych i wieczornych plenerów pójdziemy pieszo, bo spacer potrwa krócej niż wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Czasem na plener podjedziemy autobusem, ale będą to krótkie, kilkukilometrowe przejazdy, dzięki czemu zostanie trochę więcej czasu na spanie. ;)


Oprócz stylowych pokojów i położenia wśród bajkowych krajobrazów, willa Bonello skusiła nas też ofertą toskańskiej kuchni. Potrawy będą przygotowywane z wykorzystaniem produktów pochodzących z otaczających willę pól. Podczas śniadań i większości obiadokolacji, które można będzie zjeść na tarasie restauracji, będziemy nadal cieszyli się toskańskimi widokami. 


Willa Bonello oferuje także spa i basen, ale nie obiecujemy, że zostawimy uczestnikom fotowyprawy dość wolnego czasu, aby mogli skorzystać z tych atrakcji. ;)

Zobacz filmową relację z jednej z naszych poprzednich fotowypraw do Toskanii i wrażenia uczestników!

Lecimy do Toskanii!

Do Toskanii lecimy samolotem. Wylot będzie domyślnie z Warszawy, ale jeśli ktoś woli wylot z innego lotniska, to pomożemy znaleźć odpowiednie połączenie (prosimy o informację w uwagach przy zgłoszeniu). Z lotniska we Włoszech odbiera nas autobus. Autobus będzie nas woził na plenery i przywoził z powrotem do hotelu - będzie przez cały czas do naszej dyspozycji. Na koniec zawiezie nas na włoskie lotnisko, skąd wrócimy samolotem do Polski

Program wyjazdu

1 dzień

Wylot z Polski, lądowanie w Włoszech, przejazd autobusem do willi Bonello, zakwaterowanie, pierwsza toskańska obiadokolacja i pierwsze spotkanie warsztatowe przygotowujące na fotograficzne atrakcje następnych dni. Może nawet zdążymy na pierwszą sesję - mamy ekstremalnie blisko, bo z ogrodu willi jest bardzo ładny widok na okolicę.


2 dzień

Pierwszy plener o wschodzie słońca - zaczynamy od słynnego widoku na willę Belvedere i nieco mniej popularne pobliskie cyprysy z krzyżem. Po plenerze wracamy na śniadanie, a następnie jedziemy do klimatycznego średniowiecznego miasteczka Buonconvento. Na popołudnie udamy się do Pienzy, znanej z pięknej architektury oraz okolicznego pejzażu. Na koniec dnia fotografujemy toskański pejzaż, wspaniale rzeźbiony niskim słońcem.  


3 dzień

Dzień rozpoczynamy mocnym akcentem - wschodem słońca przy willi znanej z filmu "Gladiator". Po plenerze wracamy na śniadanie. Środek dnia wypełni nam fotografowanie mało znanego, ale urokliwego miasteczka Chiusdino oraz nastrojowych ruin opactwa San Galgano. Następnie wzmacniamy się obiadokolacją w hotelu i ruszamy na wieczorną sesję krajobrazową pod słynną kępę cyprysów.


4 dzień

Półmetek fotowyprawy uczcimy porannym leniuchowaniem - pierwszym punktem programu jest śniadanie. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał sfotografować z okna sypialni wschód słońca nad Val d'Orcia, to nie zabraniamy! Po śniadaniu jedziemy na południe, na fotografowanie dwóch miasteczek: słynnego Civita di Bagnoregio, położonego na wystającej z okolicy skale, oraz Sorano. Wracamy na obiadokolację do hotelu. Zachód słońca zastanie nas w pięknym toskańskim plenerze.


5 dzień

Przed wschodem słońca pójdziemy pieszo na sesję krajobrazową. Wracamy na śniadanie, a po nim jedziemy do Orvieto. W tym mieście spędzimy resztę dnia, eksplorując uliczki, niezwykłą Studnię św. Patryka czy pasiastą katedrę. Będzie to też okazja do ćwiczeń z wieczornej fotografii miasta. W trakcie sesji w Orvieto będzie też czas na wybranie sobie restauracji na zjedzenie kolacji (we własnym zakresie). 


6 dzień

Miejsce tego porannego pleneru leży ledwie bardzo blisko willi Bonello, więc się rano nie najeździmy. Po wschodzie słońca czeka na nas śniadanie, a następnie zwiedzanie i fotografowanie znanego z wina i efektownych piwnic miasteczka Montepulciano. Wracamy na obiadokolację do hotelu, a po niej jedziemy na wieczorną sesję w miasteczku Montichiello i wśród otaczających go pejzaży.


7 dzień
Pożegnanie z Toskanią - przejazd na lotnisko, wylot do Polski, lądowanie w Warszawie.

Wschód słońca w Toskanii jesienią, wyprawa foto

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na większość plenerów podwiezie nas autobus. Na te, na które pójdziemy pieszo, do przejścia będzie poniżej kilometra, bardzo widokową trasą. Niewykluczone, że nie wszyscy uczestnicy dotrą do celu, ale to ze względu na krajobrazy po drodze, a nie dystans. ;) Na pozostałe plenery przywiezie nas autobus, a w trakcie sesji każdy będzie chodził tyle, ile uzna za potrzebne do postawienia statywu w najciekawszym wybranym miejscu. Można spodziewać się spacerów po miasteczkach - w indywidualnym tempie i zakresie. Toskania jest górzysta, miasteczka też rzadko mają poziome ulice, więc czasem będzie pod górkę, czasem z górki, ale nie będzie to żadne wyzwanie sprawnościowe.

W sercu Toskanii: willa Gladiatora

Toskania z Ewą i Piotrem

Opiekę i fotograficzne wsparcie podczas fotowyprawy do Toskanii zapewniamy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Między plenerami i podczas wieczornych dyskusji przy winie pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

W sercu Toskanii: Belvedere

Toskania dla każdego!

Prowadziliśmy dotąd kilkanaście fotowypraw do Toskanii (i cieszymy się na kolejną! :) ). Początkujący fotoamatorzy mogą liczyć na naszą pomoc w radzeniu sobie z aparatem i fotograficznymi wyzwaniami, zaawansowani będą mieli swobodę przy szukaniu kadrów w najładniejszych włoskich plenerach. Nawet niefotografujące osoby towarzyszące zawsze doceniały spokojne tempo zwiedzania i program obejmujący najpiękniejsze scenerie (jeśli tylko gotowe były zaakceptować fotograficzne pory plenerów). 

Willa w Toskanii, warsztaty fotograficzne

Cena zawiera:

6 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w willi Bonello

6 śniadań i 4 obiadokolacje

 przejazdy na miejscu

opiekę pilocką

doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

podatek VAT


Cena nie zawiera:

 przelotu do Włoch i z powrotem

• wyżywienia poza wymienionym

wydatków osobistych

opłaty za degustację wina (ok. 18euro)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

FOTOWYPRAWA ZREALIZOWANA W MAJU 2022

DAJ NAM ZNAĆ, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY!

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na fotowyprawę do Toskanii

Przede wszystkim aparat, statyw i odpowiednie obiektywy. W programie są zarówno pejzaże jak i architektura od planów ogólnych po detale, więc każda ogniskowa znajdzie zastosowanie. Statyw jest natomiast kluczowy, bo w wąskich zaułkach miasteczek nawet w dzień światła jest niewiele, a pejzaże będziemy fotografować przy najlepszym świetle - czyli o wschodzie i zachodzie słońca, gdy światło jest najładniejsze, ale jednocześnie dość słabe, więc czasy naświetlania są raczej długie.


Aparat z pełną kontrolą nad parametrami ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony) to podstawa. Mile widziana lustrzanka lub bezlusterkowiec, ale zaawansowanym kompaktem też da się robić zdjęcia. Drugą kluczową rzeczą jest statyw – solidny, ale jednocześnie nie na tyle ciężki, by nie chciało nam się go nosić. Toskania, co może się wydać zaskakujące, jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o stabilność i solidność statywów.


Obiektywy – najważniejszy jest zakres ogniskowych, jasność jest mniej istotna. I pejzaże, i architektura nie uciekają, można spokojnie ustawić aparat na statywie, solidnie przymknąć przysłonę i naświetlać tyle czasu, ile będzie potrzebne. Punktem wyjścia do kompletowania obiektywów powinien być ten poradnik doboru obiektywów do fotografii pejzażowej:

https://www.fotezja.pl/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/

Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że Toskania jest nieco specyficzna ze względu na to, że krajobrazy fotografuje się ze wzgórz, kadrując inne wzgórza. Na warsztaty fotograficzne w Toskanii przydadzą się więc długie teleobiektywy: o ogniskowej 300 mm i dłuższej. Wiele fotografii pejzażowych w galerii toskańskiej zostało zrobionych na ogniskowej 400 mm i to aparatem z matrycą niepełnoklatkową! A zdarzało się, że takie kadry z 400 mm były jeszcze lekko przycinane.


Warto przeczytać nasz poradnik fotografowania w Toskanii, zamieszczony na Fotezji.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Toskania leży we Włoszech więc do wjazdu wystarczy dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Takie zdjęcia będziemy robić w Toskanii: