W Sercu Toskanii - majówka fotograficzna
Toskania od zawsze była idealną krainą artystów. Kiedyś jeździli tu malarze, dzisiaj dołączyli do nich fotografowie. Nic w tym dziwnego - toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach wiosną przybierają przeróżne odcienie zieleni. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi cyprysami. Wille na wzgórzach i urocze kamienne miasteczka nieuchronnie prowokują myśli w rodzaju: "a może rzucić wszystko i zamieszkać w Toskanii?". No to zamieszkajmy w Toskanii! Może nie na zawsze, ale na majowy tydzień. Zapraszamy na majówkę w Toskanii!
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA
ZAPRASZAMY NA SŁYNNE PEJZAŻE I DO UROKLIWYCH MIASTECZEK
Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 1780 euro.
Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?
Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.
Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:
Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001
Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów wymiany walut, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.
Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.
W willi, wśród wzgórz i cyprysów
Mieszkać będziemy, zgodnie z nazwą tej fotowyprawy, w sercu Toskanii, w willi na wzgórzu. Gościć nas będzie willa Bonello, położona 5 km od Pienzy, przy widokowej drodze prowadzącej do miasteczka San Quirico D’Orcia. Najpiękniejsze pejzaże będą na wyciągnięcie ręki - na niektóre z porannych i wieczornych plenerów pójdziemy pieszo, bo spacer potrwa krócej niż wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Czasem na plener podjedziemy autobusem, ale będą to krótkie, kilkukilometrowe przejazdy, dzięki czemu zostanie trochę więcej czasu na spanie. ;) Ba, jeśli ktoś nie będzie chciał rano jechać na wschód słońca, wystarczy, że otworzy okno, a niezwykłe scenerie Crete Senesi będzie mógł oglądać z łóżka!
Oprócz stylowych pokojów i położenia wśród bajkowych krajobrazów, willa Bonello skusiła nas też ofertą toskańskiej kuchni. Potrawy będą przygotowywane z wykorzystaniem produktów pochodzących z otaczających willę pól. Podczas śniadań i większości obiadokolacji, które można będzie zjeść na tarasie restauracji, będziemy nadal cieszyli się toskańskimi widokami.
Willa Bonello oferuje także spa i basen, ale nie obiecujemy, że zostawimy uczestnikom fotowyprawy dość wolnego czasu, aby mogli skorzystać z tych atrakcji. ;)
Willę Bonello można zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Warsztaty fotograficzne w sercu Toskanii
Przez tydzień będziemy fotografować idylliczne krajobrazy i urokliwe miasteczka, cieszyć się włoską kuchnią i dolce vita oraz dyskutować o fotografii. Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. Wieczorami będziemy spotykać na warsztatach, gdzie będziemy rozmawiać o wykonanych zdjęciach, pomysłach, kompozycji, technikach fotograficznych, ale też o problemach z robieniem zdjęć. Wszystko po to, aby już następnego poranka, z nową wiedzą i inspiracjami, tworzyć jeszcze ciekawsze fotografie.
To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii. Wyrusz z nami do serca Toskanii, a zobaczysz, jak świt rzeźbi legendarne falujące pola Val d'Orcia.
Taka Toskania na nas czeka!
Lecimy do Toskanii!
Do Toskanii lecimy samolotem, prawdopodobnie do Bolonii, być może Florencji, jeśli będą dobre połączenia. Z lotniska we Włoszech odbiera nas autobus. Autobus będzie nas woził na plenery i przywoził z powrotem do hotelu - będzie przez cały czas do naszej dyspozycji. Na koniec zawiezie nas na włoskie lotnisko, skąd wrócimy samolotem do Polski
Program wyjazdu
1 dzień
Wylot z Polski, lądowanie w Włoszech, przejazd autobusem do willi Bonello, zakwaterowanie, pierwsza toskańska obiadokolacja i pierwsze spotkanie warsztatowe przygotowujące na fotograficzne atrakcje następnych dni. Może nawet zdążymy na pierwszą sesję - mamy ekstremalnie blisko, bo z ogrodu willi jest bardzo ładny widok na okolicę.
2-6 dzień
Fotowyprawa do Toskanii będzie upływać w stałym rytmie. Wschód słońca będziemy witać ze statywami na jednym z plenerów wśród łagodnych wzgórz, cyprysów i willi. Później wracamy na śniadanie, a po nim jedziemy odwiedzać klimatyczne kamienne miasteczka. Czasem będziemy wracać na obiad do willi Bonello, czasem zostaniemy dłużej w którymś z miasteczek i zjemy obiadokolację na miejscu.
O wschodzie słońca będziemy fotografować m.in. słynny widok na willę Belvedere i nieco mniej popularne pobliskie cyprysy z krzyżem. Odwiedzimy "willę Gladiatora" - miejsce, gdzie nakręcono jedną ze scen słynnego filmu Ridley'a Scotta.
Większość zachodów słońca ponownie zastanie nas wśród pięknych pejzaży Toskanii, ale dwa wieczory spędzimy fotografując wieczorne, oświetlone lampami i resztkami światła dziennego uliczki włoskich miasteczek. Ta fotowyprawa będzie więc nie tylko okazją do zwiększenia kompetencji w fotografii krajobrazowej, ale też poćwiczenia nocnej fotografii miejskiej.
Podczas plenerów fotograficznych w ciągu dnia odwiedzimy takie perełki jak Pienza (zaprojektowana jako renesansowe miasto idealne), klimatyczne średniowieczne Buonconvento czy otoczone murami miasto-miniaturka Monteriggioni. Czekają nas też sesje wśród średniowiecznych wież San Gimignano i w nastrojowych ruinach opactwa San Galgano. Zobaczymy "umierające miasto" Civita di Bagnoregio i Orvieto, gdzie nie tylko będziemy fotografować pasiastą katedrę, ale też zejdziemy na dno fantastycznej studni Świętego Patryka. Fotografowanie tam to wyzwanie, na które wcześniej uczestników przygotujemy. Jeden dzień fotowyprawy poświęcimy na zwiedzanie i fotografowanie znanego z wina i efektownych piwnic miasteczka Montepulciano. Tego samego dnia czeka nas jeszcze popołudniowy plener w Montichiello, gdzie o zachodzie będziemy fotografować zygzakowatą drogę znaną z filmu "Pod słońcem Toskanii".
7 dzień
Pożegnanie z Toskanią. Po śniadaniu pakujemy się, jedziemy na lotnisko i lecimy do Polski.
Czy to będzie trudna fotowyprawa?
Na większość plenerów podwiezie nas autobus. Na te, na które pójdziemy pieszo, do przejścia będzie poniżej kilometra, bardzo widokową trasą. Niewykluczone, że nie wszyscy uczestnicy dotrą do celu, ale to ze względu na krajobrazy po drodze, a nie dystans. ;) Na pozostałe plenery przywiezie nas autobus, a w trakcie sesji każdy będzie chodził tyle, ile uzna za potrzebne do postawienia statywu w najciekawszym wybranym miejscu. Można spodziewać się spacerów po miasteczkach - w indywidualnym tempie i zakresie. Toskania jest górzysta, miasteczka też rzadko mają poziome ulice, więc czasem będzie pod górkę, czasem z górki, ale nie będzie to żadne wyzwanie sprawnościowe.
Toskania z Ewą i Piotrem
Opiekę i fotograficzne wsparcie podczas fotowyprawy do Toskanii zapewniamy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Między plenerami i podczas wieczornych dyskusji przy winie pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.
Toskania dla każdego!
Prowadziliśmy dotąd kilkanaście fotowypraw do Toskanii (i cieszymy się na kolejną! :) ). Początkujący fotoamatorzy mogą liczyć na naszą pomoc w radzeniu sobie z aparatem i fotograficznymi wyzwaniami, zaawansowani będą mieli swobodę przy szukaniu kadrów w najładniejszych włoskich plenerach. Nawet niefotografujące osoby towarzyszące zawsze doceniały spokojne tempo zwiedzania i program obejmujący najpiękniejsze scenerie (jeśli tylko gotowe były zaakceptować fotograficzne pory plenerów).
Cena zawiera:
• 6 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w willi Bonello.
• 6 śniadań i 3 obiadokolacje
• przejazdy na miejscu
• doradztwo fotograficzne
• wszystkie wstępy i opłaty związane z realizacją programu
• ubezpieczenie KL, NW i BP
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
• podatek VAT
Cena nie zawiera:
• przelotu do Włoch i z powrotem
• wyżywienia poza wymienionym
• wydatków osobistych
• ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA
TOSKANIA I MAJÓWKA - IDEALNE POŁĄCZENIE! :)
Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na fotowyprawę do Toskanii
Przede wszystkim aparat, statyw i odpowiednie obiektywy. W programie są zarówno pejzaże jak i architektura od planów ogólnych po detale, więc każda ogniskowa znajdzie zastosowanie. Statyw jest natomiast kluczowy, bo w wąskich zaułkach miasteczek nawet w dzień światła jest niewiele, a pejzaże będziemy fotografować przy najlepszym świetle - czyli o wschodzie i zachodzie słońca, gdy światło jest najładniejsze, ale jednocześnie dość słabe, więc czasy naświetlania są raczej długie.
Aparat z pełną kontrolą nad parametrami ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony) to podstawa. Mile widziana lustrzanka lub bezlusterkowiec, ale zaawansowanym kompaktem też da się robić zdjęcia. Drugą kluczową rzeczą jest statyw – solidny, ale jednocześnie nie na tyle ciężki, by nie chciało nam się go nosić. Toskania, co może się wydać zaskakujące, jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o stabilność i solidność statywów.
Obiektywy – najważniejszy jest zakres ogniskowych, jasność jest mniej istotna. I pejzaże, i architektura nie uciekają, można spokojnie ustawić aparat na statywie, solidnie przymknąć przysłonę i naświetlać tyle czasu, ile będzie potrzebne. Punktem wyjścia do kompletowania obiektywów powinien być ten poradnik doboru obiektywów do fotografii pejzażowej:
https://www.fotezja.pl/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/
Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że Toskania jest nieco specyficzna ze względu na to, że krajobrazy fotografuje się ze wzgórz, kadrując inne wzgórza. Na warsztaty fotograficzne w Toskanii przydadzą się więc długie teleobiektywy: o ogniskowej 300 mm i dłuższej. Wiele fotografii pejzażowych w galerii toskańskiej zostało zrobionych na ogniskowej 400 mm i to aparatem z matrycą niepełnoklatkową! A zdarzało się, że takie kadry z 400 mm były jeszcze lekko przycinane.
Warto przeczytać nasz poradnik fotografowania w Toskanii, zamieszczony na Fotezji.
Potrzebne dokumenty i szczepienia
Toskania leży we Włoszech więc do wjazdu wystarczy dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.
Takie zdjęcia będziemy robić w Toskanii: