W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W Sercu Toskanii - fotowyprawa jesienna

Toskania od zawsze była idealną krainą artystów. Kiedyś jeździli tu malarze, dzisiaj dołączyli do nich fotografowie. Nic w tym dziwnego - toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach wiosną przybierają przeróżne odcienie zieleni. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi cyprysami. Wille na wzgórzach i urocze kamienne miasteczka nieuchronnie prowokują myśli w rodzaju: "a może rzucić wszystko i zamieszkać w Toskanii?". No to zamieszkajmy w Toskanii!


Przez tydzień będziemy fotografować idylliczne krajobrazy i urokliwe miasteczka, cieszyć się włoską kuchnią i dolce vita oraz dyskutować o fotografii. Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii. Wyrusz z nami do serca Toskanii, a zobaczysz, jak świt rzeźbi legendarne falujące pola Val d'Orcia. Zobaczysz to nawet z okna swojej sypialni.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna
Termin:

26 września - 3 października 2020, 8 dni

Cena:

6110 zł + cena przelotu ok. 1200 zł *

Uczestników:

10-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł: cena dla Was to tylko 5860 zł + przelot.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W willi, wśród wzgórz i cyprysów

Mieszkać będziemy, zgodnie z nazwą tej fotowyprawy, w sercu Toskanii, w willi na wzgórzu. Gościć nas będzie willa Bonello, położona 5 km od Pienzy, przy widokowej drodze prowadzącej do miasteczka San Quirico D’Orcia. Najpiękniejsze pejzaże będą na wyciągnięcie ręki - na niektóre z porannych i wieczornych plenerów pójdziemy pieszo, bo spacer potrwa krócej niż wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Czasem na plener podjedziemy autobusem, ale będą to krótkie, kilkukilometrowe przejazdy, dzięki czemu zostanie trochę więcej czasu na spanie. ;)


Oprócz stylowych pokojów i położenia wśród bajkowych krajobrazów willa Bonello skusiła nas też ofertą toskańskiej kuchni. Potrawy będą przygotowywane z wykorzystaniem produktów pochodzących z otaczających willę pól. Podczas śniadań i większości obiadokolacji, które można będzie zjeść na tarasie restauracji, będziemy nadal cieszyli się toskańskimi widokami. 


Willa Bonello oferuje także spa i basen, ale nie obiecujemy, że zostawimy uczestnikom fotowyprawy dość wolnego czasu, aby mogli skorzystać z tych atrakcji. ;)

Zobacz filmową relację z jednej z naszych poprzednich fotowypraw do Toskanii i wrażenia uczestników!

Lecimy do Toskanii!

Do Toskanii lecimy samolotem. Wylot będzie domyślnie z Warszawy, ale jeśli ktoś woli wylot z innego lotniska, to pomożemy znaleźć odpowiednie połączenie (prosimy o informację w uwagach przy zgłoszeniu). Z lotniska we Włoszech odbiera nas autobus. Autobus będzie nas woził na plenery i przywoził z powrotem do hotelu - będzie przez cały czas do naszej dyspozycji. Na koniec zawiezie nas na włoskie lotnisko, skąd wrócimy samolotem do Polski

Mgły Toskanii, fotowyprawa

Program wyjazdu

1 dzień

Wylot z Polski, lądowanie w Włoszech, przejazd autobusem do willi Bonello, zakwaterowanie, obiadokolacja i pierwsze spotkanie warsztatowe przygotowujące na fotograficzne atrakcje następnych dni.


2 dzień

Pierwszy plener o wschodzie słońca - zaczynamy od słynnego widoku na willę Belvedere i nieco mniej popularne pobliskie cyprysy z krzyżem. Po plenerze wracamy na śniadanie, a następnie jedziemy do miasteczka Pienza. Na popołudnie ruszamy do winnicy - zarówno na zdjęcia, jak i na degustację słynnych toskańskich win. Na koniec dnia fotografujemy toskański pejzaż w jednej z lokacji bliskich willi Bonello.  


3 dzień

Dzień rozpoczynamy mocnym akcentem - wschodem słońca przy willi znanej z filmu "Gladiator". Po plenerze wracamy na śniadanie. Środek dnia wypełni nam fotografowanie mało znanego, ale urokliwego miasteczka Massa Marittima oraz nastrojowych ruin opactwa San Galgano. Następnie wzmacniamy się obiadokolacją w hotelu i ruszamy na wieczorną sesję krajobrazową pod słynną kępę cyprysów.


4 dzień

Półmetek fotowyprawy uczcimy porannym leniuchowaniem - pierwszym punktem programu jest śniadanie. Po nim czeka nas fotografowanie dwóch miasteczek: Montemerano i Sorano. Wracamy na obiadokolację do hotelu. Zachód słońca zastanie nas w pięknym toskańskim plenerze.


5 dzień

Przed wschodem słońca pójdziemy pieszo na sesję krajobrazową. Wracamy na śniadanie, a po nim jedziemy do Orvieto. W tym mieście spędzimy resztę dnia, eksplorując uliczki, niezwykłą Studnię św. Patryka czy pasiastą katedrę. Będzie to też okazja do ćwiczeń z wieczornej fotografii miasta. W trakcie sesji w Orvieto będzie też czas na wybranie sobie restauracji na zjedzenie kolacji (we własnym zakresie). 


6 dzień

Miejsce tego porannego pleneru leży ledwie 100 metrów od willi Bonello. Po wschodzie słońca czeka na nas śniadanie, a następnie zwiedzanie i fotografowanie miasteczka Buonconvento. Wracamy na obiadokolację do hotelu, a po niej jedziemy na wieczorną sesję w miasteczku Montichiello i wśród otaczających go pejzaży.


7 dzień

Ostatni plener o wschodzie słońca podczas tej fotowyprawy i śniadanie. Większość dnia spędzamy w znanym z wina i piwnic miasteczku Montepulciano. Na obiadokolację wracamy do willi Bonello, a pod Pienzą czeka na nas finałowe spotkanie z toskańskimi krajobrazami. 


8 dzień

Pożegnanie z Toskanią - przejazd na lotnisko, wylot do Polski, lądowanie w Warszawie.

Wschód słońca w Toskanii jesienią, wyprawa foto

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na większość plenerów podwiezie nas autobus. Na te, na które pójdziemy pieszo, do przejścia będzie w dwóch przypadkach około kilometra bardzo widokową trasą. Niewykluczone, że nie wszyscy uczestnicy dotrą do celu, ale to ze względu na krajobrazy po drodze, a nie dystans. ;) Na pozostałe plenery przywiezie nas autobus, a w trakcie sesji każdy będzie chodził tyle, ile uzna za potrzebne do postawienia statywu w najciekawszym wybranym miejscu. Można spodziewać się spacerów po miasteczkach - w indywidualnym tempie i zakresie. Toskania jest górzysta, miasteczka też rzadko mają poziome ulice, więc czasem będzie pod górkę, czasem z górki, ale nie będzie to żadne wyzwanie sprawnościowe.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Toskania z Ewą i Piotrem

Opiekę i fotograficzne wsparcie podczas fotowyprawy do Toskanii zapewniamy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Między plenerami i podczas wieczornych dyskusji przy winie pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Toskania dla każdego!

Prowadziliśmy dotąd kilkanaście fotowypraw do Toskanii (i cieszymy się na kolejną! :) ). Początkujący fotoamatorzy mogą liczyć na naszą pomoc w radzeniu sobie z aparatem i fotograficznymi wyzwaniami, zaawansowani będą mieli swobodę przy szukaniu kadrów w najładniejszych włoskich plenerach. Nawet niefotografujące osoby towarzyszące zawsze doceniały spokojne tempo zwiedzania i program obejmujący najpiękniejsze scenerie (jeśli tylko gotowe były zaakceptować fotograficzne pory plenerów). 

Willa w Toskanii, warsztaty fotograficzne

Cena zawiera:

7 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w willi Bonello

7 śniadań i 5 obiadokolacji

 przejazdy na miejscu

opiekę pilota

doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

fotowyprawową koszulkę tematyczną

Cena nie zawiera:

 przelotu z Warszawy do Włoch i z powrotem

• wyżywienia poza wymienionym

wydatków osobistych

opłaty za degustację wina (ok. 15euro)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy W Sercu Toskanii kosztuje 180 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 270 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 173 lub 260 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na fotowyprawę do Toskanii

Przede wszystkim aparat, statyw i odpowiednie obiektywy. W programie są zarówno pejzaże jak i architektura od planów ogólnych po detale, więc każda ogniskowa znajdzie zastosowanie. Statyw jest natomiast kluczowy, bo w wąskich zaułkach miasteczek nawet w dzień światła jest niewiele, a pejzaże będziemy fotografować przy najlepszym świetle - czyli o wschodzie i zachodzie słońca, gdy światło jest najładniejsze, ale jednocześnie dość słabe, więc czasy naświetlania są raczej długie.


Aparat z pełną kontrolą nad parametrami ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony) to podstawa. Mile widziana lustrzanka lub bezlusterkowiec, ale zaawansowanym kompaktem też da się robić zdjęcia. Drugą kluczową rzeczą jest statyw – solidny, ale jednocześnie nie na tyle ciężki, by nie chciało nam się go nosić. Toskania, co może się wydać zaskakujące, jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o stabilność i solidność statywów.


Obiektywy – najważniejszy jest zakres ogniskowych, jasność jest mniej istotna. I pejzaże, i architektura nie uciekają, można spokojnie ustawić aparat na statywie, solidnie przymknąć przysłonę i naświetlać tyle czasu, ile będzie potrzebne. Punktem wyjścia do kompletowania obiektywów powinien być ten poradnik doboru obiektywów do fotografii pejzażowej:

https://www.fotezja.pl/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/

Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że Toskania jest nieco specyficzna ze względu na to, że krajobrazy fotografuje się ze wzgórz, kadrując inne wzgórza. Na warsztaty fotograficzne w Toskanii przydadzą się więc długie teleobiektywy: o ogniskowej 300 mm i dłuższej. Wiele fotografii pejzażowych w galerii toskańskiej zostało zrobionych na ogniskowej 400 mm i to aparatem z matrycą niepełnoklatkową! A zdarzało się, że takie kadry z 400 mm były jeszcze lekko przycinane.


Warto przeczytać nasz poradnik fotografowania w Toskanii, zamieszczony na Fotezji.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Toskania leży we Włoszech więc do wjazdu wystarczy dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Covid-19 we Włoszech - aktualne dane