W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W Sercu Toskanii - fotowyprawa wiosenna

Toskania od zawsze była idealną krainą artystów. Kiedyś jeździli tu malarze, dzisiaj dołączyli do nich fotografowie. Nic w tym dziwnego - toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach wiosną przybierają przeróżne odcienie zieleni. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi cyprysami. Wille na wzgórzach i urocze kamienne miasteczka nieuchronnie prowokują myśli w rodzaju: "a może rzucić wszystko i zamieszkać w Toskanii?". No to zamieszkajmy w Toskanii!


Przez tydzień będziemy fotografować idylliczne krajobrazy i urokliwe miasteczka, cieszyć się włoską kuchnią i dolce vita oraz dyskutować o fotografii. Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii. Wyrusz z nami do serca Toskanii, a zobaczysz, jak świt rzeźbi legendarne falujące pola Val d'Orcia. Zobaczysz to nawet z okna swojej sypialni.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna
Termin:

25 kwietnia - 2 maja 2020, 8 dni

Cena:

6110 zł + cena przelotu ok. 1200 zł *

Uczestników:

10-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł: cena dla Was to tylko 5860 zł + przelot.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

W willi, wśród wzgórz i cyprysów

Mieszkać będziemy, zgodnie z nazwą tej fotowyprawy, w sercu Toskanii, w willi na wzgórzu. Gościć nas będzie willa Bonello, położona 5 km od Pienzy, przy widokowej drodze prowadzącej do miasteczka San Quirico D’Orcia. Najpiękniejsze pejzaże będą na wyciągnięcie ręki - na niektóre z porannych i wieczornych plenerów pójdziemy pieszo, bo spacer potrwa krócej niż wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Czasem na plener podjedziemy autobusem, ale będą to krótkie, kilkukilometrowe przejazdy, dzięki czemu zostanie trochę więcej czasu na spanie. ;)


Oprócz stylowych pokojów i położenia wśród bajkowych krajobrazów willa Bonello skusiła nas też ofertą toskańskiej kuchni. Potrawy będą przygotowywane z wykorzystaniem produktów pochodzących z otaczających willę pól. Podczas śniadań i większości obiadokolacji, które można będzie zjeść na tarasie restauracji, będziemy nadal cieszyli się toskańskimi widokami. 


Willa Bonello oferuje także spa i basen, ale nie obiecujemy, że zostawimy uczestnikom fotowyprawy dość wolnego czasu, aby mogli skorzystać z tych atrakcji. ;)

Zobacz filmową relację z jednej z naszych poprzednich fotowypraw do Toskanii i wrażenia uczestników!

Lecimy do Toskanii!

Do Toskanii lecimy samolotem. Wylot będzie domyślnie z Warszawy, ale jeśli ktoś woli wylot z innego lotniska, to pomożemy znaleźć odpowiednie połączenie (prosimy o informację w uwagach przy zgłoszeniu). Z lotniska we Włoszech odbiera nas autobus, który przyjedzie z Polski. Autobus będzie nas woził na plenery i przywoził z powrotem do hotelu - będzie przez cały czas do naszej dyspozycji. Na koniec zawiezie nas na włoskie lotnisko, skąd wrócimy samolotem do Polski.


Jeśli ktoś woli, to zamiast lecieć samolotem, może na fotowyprawę przyjechać naszym fotowyprawowym autobusem, który będzie ruszał z Warszawy. Przyjazd autobusem nie wiąże się z opłatami za przejazd, trzeba jednak liczyć się z tym, że fotowyprawa potrwa dłużej - autobus będzie ruszał 24 kwietnia, a wróci 3 maja. Nie będzie to przejazd nocny: załoga autobusu będzie po drodze nocowała w hotelu. Uczestnik jadący autobusem musi więc także uwzględnić opłatę za noclegi po drodze, jeden tam i jeden z powrotem (ok. 300-400 zł za oba). Jeśli ktoś zdecyduje się na przejazd autobusem zamiast przelotu, proszę przy zgłoszeniu podać tę informację w rubryce "Dodatkowe Uwagi".


W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Program wyjazdu

1 dzień

Wylot z Polski, lądowanie w Włoszech, przejazd autobusem do willi Bonello, zakwaterowanie, obiadokolacja i pierwsze spotkanie warsztatowe przygotowujące na fotograficzne atrakcje następnych dni.


2 dzień

Pierwszy plener o wschodzie słońca - zaczynamy od słynnego widoku na willę Belvedere i nieco mniej popularne pobliskie cyprysy z krzyżem. Po plenerze wracamy na śniadanie, a następnie jedziemy do miasteczka Pienza. Później ruszamy na sesję w miasteczku San Quirico d'Orcia, gdzie nieprzypadkowo w tym czasie będzie trwał festiwal wina. Oprócz degustowania wina i fotografowania trzeba będzie wygospodarować czas na zjedzenie kolacji (we własnym zakresie). Na koniec dnia fotografujemy toskański pejzaż w jednej z lokacji bliskich willi Bonello.  


3 dzień

Dzień rozpoczynamy mocnym akcentem - wschodem słońca przy willi znanej z filmu "Gladiator". Po plenerze wracamy na śniadanie. Środek dnia wypełni nam fotografowanie mało znanego, ale urokliwego miasteczka Massa Marittima oraz nastrojowych ruin opactwa San Galgano. Następnie wzmacniamy się obiadokolacją w hotelu i ruszamy na wieczorną sesję krajobrazową pod słynną kępę cyprysów.


4 dzień

Półmetek fotowyprawy uczcimy porannym leniuchowaniem - pierwszym punktem programu jest śniadanie. Po nim czeka nas fotografowanie dwóch miasteczek: Montemerano i Sorano. Wracamy na obiadokolację do hotelu. Zachód słońca zastanie nas w pięknym toskańskim plenerze.


5 dzień

Przed wschodem słońca pójdziemy pieszo na sesję krajobrazową. Wracamy na śniadanie, a po nim jedziemy do Orvieto. W tym mieście spędzimy resztę dnia, eksplorując uliczki, niezwykłą Studnię św. Patryka czy pasiastą katedrę. Będzie to też okazja do ćwiczeń z wieczornej fotografii miasta. W trakcie sesji w Orvieto będzie też czas na wybranie sobie restauracji na zjedzenie kolacji (we własnym zakresie). 


6 dzień

Miejsce tego porannego pleneru leży ledwie 100 metrów od willi Bonello. Po wschodzie słońca czeka na nas śniadanie, a następnie zwiedzanie i fotografowanie miasteczka Buonconvento. Wracamy na obiadokolację do hotelu, a po niej jedziemy na wieczorną sesję w miasteczku Montichiello i wśród otaczających go pejzaży.


7 dzień

Ostatni plener o wschodzie słońca podczas tej fotowyprawy i śniadanie. Większość dnia spędzamy w znanym z wina i piwnic miasteczku Montepulciano. Na obiadokolację wracamy do willi Bonello, a pod Pienzą czeka na nas finałowe spotkanie z toskańskimi krajobrazami. 


8 dzień

Pożegnanie z Toskanią - przejazd na lotnisko, wylot do Polski, lądowanie w Warszawie.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na większość plenerów podwiezie nas autobus. Na te, na które pójdziemy pieszo, do przejścia będzie w dwóch przypadkach około kilometra bardzo widokową trasą. Niewykluczone, że nie wszyscy uczestnicy dotrą do celu, ale to ze względu na krajobrazy po drodze, a nie dystans. ;) Na pozostałe plenery przywiezie nas autobus, a w trakcie sesji każdy będzie chodził tyle, ile uzna za potrzebne do postawienia statywu w najciekawszym wybranym miejscu. Można spodziewać się spacerów po miasteczkach - w indywidualnym tempie i zakresie. Toskania jest górzysta, miasteczka też rzadko mają poziome ulice, więc czasem będzie pod górkę, czasem z górki, ale nie będzie to żadne wyzwanie sprawnościowe.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Toskania z Ewą i Piotrem

Opiekę i fotograficzne wsparcie podczas fotowyprawy do Toskanii zapewniamy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. Między plenerami i podczas wieczornych dyskusji przy winie pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Toskania dla każdego!

Prowadziliśmy dotąd kilkanaście fotowypraw do Toskanii (i cieszymy się na kolejną! :) ). Początkujący fotoamatorzy mogą liczyć na naszą pomoc w radzeniu sobie z aparatem i fotograficznymi wyzwaniami, zaawansowani będą mieli swobodę przy szukaniu kadrów w najładniejszych włoskich plenerach. Nawet niefotografujące osoby towarzyszące zawsze doceniały spokojne tempo zwiedzania i program obejmujący najpiękniejsze scenerie (jeśli tylko gotowe były zaakceptować fotograficzne pory plenerów). 

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Cena zawiera:

7 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w willi Bonello

7 śniadań i 5 obiadokolacji

 przejazdy na miejscu

opiekę pilota

doradztwo fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

fotowyprawową koszulkę tematyczną

Cena nie zawiera:

 przelotu z Warszawy do Włoch i z powrotem

• wyżywienia poza wymienionym

wydatków osobistych

 wstępu na festiwal wina w San Quirico d'Orcia

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy W Sercu Toskanii kosztuje 180 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 270 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 173 lub 260 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na fotowyprawę do Toskanii

Przede wszystkim aparat, statyw i odpowiednie obiektywy. W programie są zarówno pejzaże jak i architektura od planów ogólnych po detale, więc każda ogniskowa znajdzie zastosowanie. Statyw jest natomiast kluczowy, bo w wąskich zaułkach miasteczek nawet w dzień światła jest niewiele, a pejzaże będziemy fotografować przy najlepszym świetle - czyli o wschodzie i zachodzie słońca, gdy światło jest najładniejsze, ale jednocześnie dość słabe, więc czasy naświetlania są raczej długie.


Aparat z pełną kontrolą nad parametrami ekspozycji (tryb manualny i priorytet przysłony) to podstawa. Mile widziana lustrzanka lub bezlusterkowiec, ale zaawansowanym kompaktem też da się robić zdjęcia. Drugą kluczową rzeczą jest statyw – solidny, ale jednocześnie nie na tyle ciężki, by nie chciało nam się go nosić. Toskania, co może się wydać zaskakujące, jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o stabilność i solidność statywów.


Obiektywy – najważniejszy jest zakres ogniskowych, jasność jest mniej istotna. I pejzaże, i architektura nie uciekają, można spokojnie ustawić aparat na statywie, solidnie przymknąć przysłonę i naświetlać tyle czasu, ile będzie potrzebne. Punktem wyjścia do kompletowania obiektywów powinien być ten poradnik doboru obiektywów do fotografii pejzażowej:

https://www.fotezja.pl/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/

Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że Toskania jest nieco specyficzna ze względu na to, że krajobrazy fotografuje się ze wzgórz, kadrując inne wzgórza. Na warsztaty fotograficzne w Toskanii przydadzą się więc długie teleobiektywy: o ogniskowej 300 mm i dłuższej. Wiele fotografii pejzażowych w galerii toskańskiej zostało zrobionych na ogniskowej 400 mm i to aparatem z matrycą niepełnoklatkową! A zdarzało się, że takie kadry z 400 mm były jeszcze lekko przycinane.

W sercu Toskanii: fotowyprawa wiosenna

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Toskania leży we Włoszech więc do wjazdu wystarczy dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.