Tu Atlantyk ścieka do studni, Wyspy Kanaryjskie

Trzy Wyspy - fotowyprawa kanaryjska

Trzy wyspy Makaronezji i trzy różne charaktery. W trakcie jednej fotowyprawy czekają nas plenery wśród pięknych wydm, w lesie deszczowym, na kamiennych wybrzeżach, na szczytach gór i wśród wulkanicznych krajobrazów. Będą skalne łuki, zachody słońca wśród fal rozbijających się o skały, słynny las laurowy, pustynia ciągnąca się po horyzont. W ciągu półtora tygodnia będziemy fotografować najpiękniejsze scenerie Teneryfy, Fuerteventury i Gran Canarii. Takie Wyspy Kanaryjskie możecie zobaczyć tylko z nami.

Termin:

5-14 grudnia 2021,10 dni

Cena:

8520 zł + przelot (ok. 1700) *

Uczestników:

6-14

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 250 zł! Cena dla Was to tylko 8270 zł!


OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

Wydmy nadmorskie, Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie dla fotografów

Pokażemy Wyspy Kanaryjskie, których nie zobaczycie na wakacjach z TUI, Itaką czy Rainbow. Uczestników fotowyprawy zabierzemy w miejsca nieznane masowej turystyce. W wiele z tych miejsc dojazd nie jest łatwy: serpentyny, żwirowe drogi, mało znane ścieżki. Będą plaże - ale nie te, gdzie wylegują się tłumy. Czasem trzeba będzie zejść kilkadziesiąt metrów żwirową ścieżką, kiedy indziej podejść na wzgórze, kryjące piękny łuk skalny. Przez półtora tygodnia fotowyprawy na Wyspy Kanaryjskie będziemy aktywnie zwiedzać najciekawsze wizualnie zakątki Teneryfy, Gran Canarii i Fuerteventury. Może i byliście na Kanarach, ale TAM Was jeszcze nie było.

W kanionie, wśród skał. Wyspy Kanaryjskie

 

Wiosenna fotowyprawa w sam raz na zimę

Wyspy Kanaryjskie mają łagodny, przyjemny klimat. Nawet w grudniu, na wybrzeżu w ciągu dnia temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza, w nocy spadają do 12-14 stopni. W górach klimat jest nieco bardziej surowy, okolice wschodu czy zachodu słońca czasem oznaczają tam temperatury nieco tylko powyżej zera, wiec na poranne i wieczorne plenery warto zabrać coś cieplejszego. Na plener pod gwiazdami w górach należy się ubrać jak na... grudzień w Polsce. :) W ciągu dnia jednak wygodnym strojem będą sandały i koszulka. Mogą zdarzyć się przelotne i krótkie opady deszczu - zwłaszcza na Teneryfie, ta wyspa też jest nieco chłodniejsza niż pozostałe dwie. Mogą się też trafić silne wiatry, szczególnie na zachodnich wybrzeżach. Plus tej sytuacji? Niebo z dużym prawdopodobieństwem będzie dynamicznie fotogeniczne.

Wieczorne fotografowanie na plaży, Wyspy Kanaryjskie

Jak będziemy podróżować

Na Wyspy Kanaryjskie lecimy bezpośrednim samolotem z Polski, w ten sam sposób wracamy. Po wyspach będziemy jeździli wynajętym minibusem - dzięki temu dotrzemy na każdy plener, także te, do których nie prowadzą asfaltowe drogi. Czy to wschód słońca przed śniadaniem, czy zachód gdzieś w górach - zostaniemy dowiezieni bezpiecznie i na czas. A kierowcę to my mamy dobrego.

Między wyspami będziemy podróżowali promami. To duże jednostki, zabierające nie tylko pasażerów, ale także samochody, autobusy, a nawet ciężarówki. Na prom wjedziemy busem, w których zostawimy bagaże, i każdy z ok. dwugodzinnych rejsów spędzimy w wygodnych fotelach z widokiem na Atlantyk. Logistyka podróży promem jest nieco skomplikowana, ale tym się zajmiemy my. Bilety na wszystkie potrzebne promy wliczone są w cenę fotowyprawy.

Opera w Santa Cruz, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, warsztaty foto

Program fotowyprawy

1 dzień

Wylatujemy z Polski, lądujemy na Fuertaventurze. Kwaterujemy się w hotelu, być może zdążymy jeszcze tego dnia zrobić pierwszy plener o zachodzie słońca.


2 dzień

Na początek odwiedzimy interesujące jaskinie położone wśród wulkanicznych klifów. Nasz następny plener to piękny wąwóz pełen interesujących formacji skalnych i... palm. Chętnych poprowadzimy do położonego niedaleko łuku skalnego, który sprawia wrażenie, jakby tworząca go skała dopiero przed chwilą zastygła. Droga do tego łuku wymaga dość intensywnego podejścia, ale nawet osoby, które nie zdecydują się na ten dodatkowy spacer, będą miały mnóstwo tematów do fotografowania. Na zachód słońca udamy się pod malownicze, zabytkowe wiatraki (w końcu jesteśmy w Hiszpanii).


3 dzień

Ten dzień rozpoczniemy plenerem wśród kolorowych wulkanicznych wzgórz. Po południu w końcu będzie czas na plażowanie - na największej, otoczonej przez wulkaniczne wzgórza plaży Wysp Kanaryjskich. Żeby nie było: na to plażowanie radzimy zabrać statywy.
4 dzień

Zmieniamy wyspę - płyniemy promem na Gran Canarię. Prawdopodobnie zdążymy jeszcze tego dnia na wieczorny plener wśród naturalnych "zielonych basenów" (które o tej porze roku raczej nie wyglądają jak baseny, za to dostarczają okazji do fotografowania spektakularnych fal).
5 dzień

Zaczniemy od sesji o wschodzie słońca przy jednym z najdziwniejszych miejsc na Kanarach. Przybrzeżne skały są tak uformowane, że wydaje się, że morze wlewa się do nich i znika jak w studni. Co więcej, każda fala powoduje powstanie niewielkiego wodnego gejzera.

Po śniadaniu pojedziemy do niewielkiego, ale uroczego kanionu, którego kształt oraz miękko wyrzeźbione skały przypominają amerykański Antelope Canion.

Na wieczorny plener wjedziemy na szczyt Pico de Las Nieves, niedaleko którego można fotografować słońce zachodzące za bazaltowym monolitem oraz łukiem skalnym.

6 dzień

Wschód słońca przywitamy na pustyni - dość niewielkiej wprawdzie, ale bardzo malowniczej, z pięknymi wydmami, z których Maspalomas słynie.

Po śniadaniu wjedziemy w góry, gdzie będziemy fotografować skały o niezwykłym kolorze, przypominającym hiszpańskie, malowane na niebiesko kafelki azulejos.

Ostatni plener tego dnia będziemy mieli przy latarni morskiej, z pięknym widokiem na schodzące do morza wzgórza.


7 dzień

Opuszczamy Gran Canarię, pakujemy się na prom i płyniemy na ostatnią z trzech wysp: Teneryfę. Zdążymy jeszcze na wieczorny plener wśród nabrzeżnych skał.

8 dzień

Przed śniadaniem - plaża o wschodzie słońca. Po śniadaniu ruszamy w dżunglę, a dokładniej: zanurzymy się w mgliste lasy wawrzynowe. Rosnące tylko w kilku miejscach na świecie lasy robią wrażenie przeniesionych z czasów, gdy po ziemi biegały dinozaury (zresztą, w pewnym sensie tak właśnie jest). Do tego lasy te rosną tylko na terenach, gdzie panuje duża wilgotność i częste są mgły - czyli warunki sprzyjające także tworzeniu nastrojowych fotografii. Dobra nasza!

Ostatnie chwile dnia spędzimy na jednej z najbardziej spektakularnych plaż Wysp Kanaryjskich. Naprzeciw kamienistego brzegu wznosi się kilka efektownie zerodowanych kilkunastometrowych skał, o które rozbijają się morskie fale.

9 dzień


Dzień z architekturą zaczniemy od sesji przy najciekawszym projekcie Makaronezji. Auditorio de Tenerife znajduje się w stolicy Teneryfy, ale jest pięknie wyeksponowane na wschód i o poranku można liczyć na jego ładną iluminację. Na Wyspach Kanaryjskich produkuje się wino - odwiedzimy jedną z winnic, co będzie okazją nie tylko do zakupów i degustacji, ale także fotografowania upraw. Po południu czeka nas sesja pod efektownym łukiem skalnym. Na koniec dnia zajrzymy do uroczej wioski ukrytej w sercu gór. Po drodze będzie nieco serpentyn, ale wszelkie niedogodności zrekompensuje widok na miejscu. W nocy podjedziemy na szczyt góry Teide na sesję pod gwiazdami (podjechać, nie wspinać się!). O ile nad samą Teneryfą chmury są częste, to na szczycie Teide można liczyć na czyste niebo i miliony gwiazd!


10 dzień

Po śniadaniu spędzimy nieco czasu na fotografowaniu najstarszej, zabytkowej części Santa Cruz. Wędrując po San Cristobal de La Laguna można podziwiać budynki o charakterystycznych XVI-wiecznych fasadach i zacienionych patio.
Po południu jedziemy na lotnisko i wracamy do Polski.

Kamienne lody z chmurką, Wyspy Kanaryjskie

Gdzie będziemy mieszkać

W trakcie fotowyprawy na Wyspy Kanaryjskie mieszkać będziemy w ***/**** hotelach, w pokojach dwuosobowych z łazienkami. W cenie są codzienne śniadania.


Kompozycja na dwa wiatraki, Wyspy Kanaryjskie

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Do dyspozycji będziemy mieli minibusy, który dowiozą nas na wszystkie plenery, przewiozą na promy, zawiozą do hoteli. Nie planujemy żadnych trekkingów ani forsownych marszów, ale najciekawsze do fotografowania miejsca będą wymagały przejścia od kilkudziesięciu do kilkuset metrów od parkingu. Warto wziąć pod uwagę, że będziemy się wówczas poruszali po ziemnych lub żwirowych ścieżkach, kamiennych plażach, czasem chodzili po skałach oblewanych falami. Miejscami może być ślisko, a plenery w górach będą wiązały się z poruszaniem się po ścieżkach o pewnym nachyleniu. Dotarcie do większości fotografowanych miejsc nie wymaga szczególnej kondycji, jednak problemy z mobilnością, kontuzje czy niepełna sprawność nóg stanowią przeciwwskazanie. Można chodzić mniej, można więcej - co kto będzie wolał. Wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę, a na plenery nad morzem mogą przydać się sportowe sandały, które dadzą stabilność na mokrych skałach. Skały te są zwykle na tyle szorstkie, że nie ma niebezpieczeństwa zjechania z nich, ale dobre buty i tak są wskazane. W przypadku "trudnych" plenerów (tzn. tych wymagających zdrowych kolan), zawsze jest możliwość skorzystania z miejscówki łatwiejszej, a również fotogenicznej. Niemniej jednak, czujemy się w obowiązku poinformować, że te trudne są bardziej efektowne.

Osoby dotknięte chorobą lokomocyjną powinny zabrać ze sobą zapas środków wspomagających przetrwanie. W programie są przejazdy promami (dużymi, więc stabilnymi, ale jednak) oraz nieco serpentyn.


Palma, skały i oczko wodne, Wyspy Kanaryjskie, wyprawa foto

Makaronezja z Ewą i Piotrem 

Wyszukaliśmy dla Was najciekawsze, najbardziej atrakcyjne fotograficznie miejsca na trzech kanaryjskich wyspach. Zabierzemy Was tam i pomożemy w tworzeniu pięknych fotografii. Będziemy wspierać fotograficznie, inspirować i pomagać podczas całej fotowyprawy. My czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Wieczorami będziemy spotykać się na warsztatach fotograficznych, gdzie pooglądamy wykonane w ciągu dnia zdjęcia i pogadamy o nich, żeby następnego dnia robić jeszcze lepsze.

Fotograficzny wieczór na Wyspach Kanaryjskich

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko

transfer po powrocie na lotnisko w Pyrzowicach do Katowic i Warszawy (jeśli nadal będzie potrzeba)

transport mikrobusami

bilety na promy pomiędzy wyspami

9 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach

9 śniadań

wszystkie wstępy i opłaty związane z realizacją programu

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz PomocowyFotowyprawową koszulkę tematyczną

Cena nie zawiera:

 przelotu

wydatków osobistych i napiwków

wyżywienia poza wymienionym

testu PCR na Covid-19 (ok. 500 zł) - jeśli wciąż negatywny wynik testu będzie wymagany do wjazdu na teren Hiszpanii

szybki test na Covid-19 przed powrotem do Polski (żeby uniknąć kwarantanny) - ok. 30 euro, jeśli będzie potrzebny.


degustacji i zwiedzania winnicy (ok. 20 euro).

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z fotowyprawy na Trzy Wyspy kosztuje 251,34 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej - 377,01 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 243,96 lub 365,95 zł. Jeśli ubezpieczenie od rezygnacji ma obejmować zachorowanie na Covid, jego cena rośnie o 50%. Kwarantanny ubezpieczenie od rezygnacji nie obejmuje. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniuOSTATNIE WOLNE MIEJSCA, ZAPRASZAMY!

Wyspy Kanaryjskie a Covid-19

Wjazd na teren Wysp Kanaryjskich (podobnie jak całej Hiszpanii) jest obecnie możliwy pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu PCR. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem i być opisany na formularzu w języku angielskim lub hiszpańskim. Musi on zawierać: imię i nazwisko podróżującego, numer paszportu lub innego dowodu tożsamości, datę wykonania testu, dane certyfikowanego centrum diagnostycznego, informację o użytej technice diagnostycznej oraz negatywny wynik. Wynik testu należy mieć cały czas przy sobie (w wersji papierowej lub elektronicznej na telefonie), bo obowiązek jego sprawdzania ma każdy hotel (czyli wynik testu trzeba będzie okazać trzy raz - na każdej z wysp). Uczestnikom fotowyprawy w razie potrzeby pomożemy znaleźć centrum, gdzie będą mogli taki test wykonać.

Ponadto przed przylotem należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie hiszpańskiego ministerstwa zdrowia (lub w aplikacji na telefonie). Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma mailem plik z kodem QR - ten kod trzeba okazać po wylądowaniu na lotnisku na Wyspach Kanaryjskich. Z wypełnieniem formularza też pomożemy.

W ostatni dzień przed powrotem do Polski podjedziemy do ośrodka, gdzie uczestnicy będą mogli zrobić tzw. szybki test na Covid-19. Negatywny wynik takiego testu zwalnia z obowiązku kwarantanny po powrocie do Polski. Uwaga! Osoby zaszczepione na Covid-19 również są zwolnione z kwarantanny po powrocie - nie muszą wykonywać testy w przedostatni dzień fotowyprawy (aczkolwiek nadal obowiązuje je test PCR przy przylocie na Wyspy Kanaryjskie).

No i na koniec ważna informacja: Bardzo możliwe, że w grudniu już nie będzie trzeba tych wszystkich formalności załatwiać. Ale na razie są aktualne, więc piszemy :)

Fotografowanie lasu deszczowego, Wyspy Kanaryjskie

Sprzęt fotograficzny na fotowyprawę na Kanary

Zabieramy to, co zwykle na fotowyprawy, czyli aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (a więc z trybem manualnym oraz priorytetem przysłony), zdecydowanie zalecam lustrzankę lub bezlusterkowca. Do tego oczywiście obiektywy – ich jasność nie jest istotna, bo zawsze będzie możliwość użycia statywu, natomiast przyda się jak najszerszy zakres ogniskowych: będą kadry na bardzo szerokie ujęcia, będą na teleobiektywy. Generalnie przyda się podstawowy zestaw krajobrazowy plus ewentualnie dodatkowo dłuższy teleobiektyw do fotografowania miejscowej fauny, zwłaszcza ptaków. Statyw tradycyjnie jest niezbędny. Oczywiście zabieramy duży zapas kart pamięci oraz baterie i ładowarki. W hotelach będzie prąd, a gniazdka są takie same, jak w Polsce, więc codziennie będzie można podładować baterie. Niemniej jak zwykle zalecamy, aby na wszelki wypadek zabrać akumulatory pozwalające na co najmniej dwa dni intensywnego fotografowania.

Deszcz może się trafić - raczej nie będzie długi i intensywny, niemniej warto na wszelki wypadek zabrać pelerynkę przeciwdeszczową na aparat.

Filtry: jak zawsze sugerujemy filtr polaryzacyjny oraz – w zależności od stylu fotografii – filtry szare, które pozwolą rozmyć płynącą wodę i sunące po niebie chmury. Jeśli ktoś lubi długie ekspozycje, to tutaj będzie miał pole do popisu: fale morskie rozbijające się o przybrzeżne skały, pędzące chmury - wszystko to da się efektownie rozmyć. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND (warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych). Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe). W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.

Wieczór na Pico de las Nieves, Wyspy Kanaryjskie

Jak się spakować na fotowyprawę

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, statywem i ewentualnie żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

W bagażu podręcznym powinniśmy zmieścić cały sprzęt fotograficzny oprócz statywu. Powinien to być wygodny plecak fotograficzny, spełniający wymogi linii lotniczych co do wymiarów bagażu podręcznego. Plecak ze sprzętem fotograficznym powinien być wygodny, wyposażony w pas biodrowy dla zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, w miarę możliwości też pas piersiowy. Dobrze by było, aby pozwalał przymocować statyw – noszenie go w ręku w trakcie chodzenia nie będzie wygodne. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem sprzętu fotograficznego. Jako dodatkowy środek transportu polecamy system Street&Field firmy Lowepro. Sami z niego korzystamy podczas fotowypraw i fotowarsztatów i doceniamy jego wygodę, bo pozwala jednocześnie zmniejszyć obciążenie pleców i przyspieszyć oraz ułatwić dostęp do najczęściej używanych obiektywów czy innych akcesoriów.

Jak fotografować nad morzem, Wyspy Kanaryjskie

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu na Wyspy Kanaryjskie wystarczy dowód osobisty (Kanary należą do Hiszpanii). Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń. Obecnie trzeba jednak przedstawić negatywny wynik testu PCR oraz wypełnić formularz na stronie hiszpańskiego ministerstwa zdrowia i uzyskać kod QR - więcej o tych wymogach piszemy wyżej (Wyspy Kanaryjskie a Covid-19). W grudniu być może nie będzie już takiej potrzeby.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.


Takie Wyspy Kanaryjskie będziemy fotografować: