Skrzydlata Słowenia, fot. Bożena Bednarek, wyprawa przyrodnicza

Skrzydlata Słowenia - wyprawa przyrodnicza

Sęp płowy, dostojny, z piękną pierzastą kryzą, okryty beżowo-brązowym płaszczem skrzydeł będzie jednym z bohaterów tej wyprawy przyrodniczej. Jego sylwetka wygląda imponująco na wysokich skałach. Ta wyprawa to m.in. zaproszenie, by zobaczyć wspaniałą ucztę tych iście królewskich ptaków. Ulokowawszy się wygodnie na skalnych półkach, będziemy przyglądać się, jak żerują, startują, wykorzystując kominy termiczne, i majestatycznie szybują w przestrzeni. Ptaki są chwilami tak blisko, że da się posłyszeć furkot powietrza przepływającego między rozcapierzonymi palcami ich olbrzymich skrzydeł.

Inną wyborną gratką tej wyprawy będzie obserwacja pluszczy w tak niebywale krystalicznej wodzie, że można bez trudu podążać ciekawskim okiem za zanurzającym się pod przejrzystą taflę ptakiem. Ptasia kąpiel w brylantowych kroplach wody mieniących się świetlnymi refleksami to bardzo sugestywne widowisko.

Tak! Podczas tej wyprawy będzie można sycić się zmysłową urodą świata. Woda w szmaragdowych i lazurowych odcieniach. Górskie łąki pokryte soczystą zielenią i ginące w oddali szczyty o barwie indygo. Połoniny uświetnione kobiercem delikatnych, śnieżnobiałych i słodko pachnących dzikich narcyzów. Błękitno-turkusowe laguny słonaw, na których można zobaczyć szczudłaki, ohary, czaple nadobne czy flamingi. Wreszcie na uczestników wyprawy czeka zdumiewający podziemny świat jaskini Podstojna, której olśniewające fantasmagorie kształtów, barw i struktur tworzą migotliwe piękno. Zapraszamy!

Termin:

20 - 26 czerwca 2025, 7 dni

Cena:

1600 euro + koszt przelotu *

Uczestników:

4-7

Uczestnicy naszych poprzednich wyjazdów mają 50 euro zniżki.


Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY NA WIOSENNĄ SŁOWENIĘ

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

Ta wyprawa jest adresowana głównie do miłośników cennych przyrodniczo miejsc oraz prowadzenia obserwacji ptaków i innych zwierząt. Spodoba się także osobom, które po prostu lubią patrzeć na zniewalające krajobrazy i utrwalać je na fotografiacj. Odwiedzimy rezerwaty ornitologiczne Škocjanski Zatok, Isola della Cona i Valle Cavanata oraz ośrodek reintrodukcji sępów płowych w Gemonie. Zobaczymy też, jak na słonawach pasą się charakterystyczne siwobiałe koniec kamarskie, zwane końmi Posejdona.Udamy się na obserwacje pluszczy, syczków, wrończyków i sępów płowych.Spodziewamy się spotkania z koziorożcami, muflonami i świstakami. Pospacerujemy po pokrytych dzikimi narcyzami alpejskich łąkach.

wymagany poziom sprawności 3
Skrzydlata Słowenia, fot. Bożena Bednarek, wyprawa przyrodnicza

Program wyjazdu

1 dzień

Przylot na lotnisko Lublana-Brnik. Zakwaterowanie w hotelu Krek. Wizyta nad jeziorem Bled, uznawanym za najpiękniejsze jezioro Słowenii. Jego malownicze położenie oraz znajdująca się pośrodku, urocza wysepka z białym kościółkiem, zapewniają mu powodzenie wśród miłośników fotografii.

2 dzień

Wycieczka do wąwozu Vintgar, znajdującego się na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Jest to skalny kanion wyrzeźbiony przez górską rzekę Radovnę. Jej rwące wody można podziwiać, wędrując ścieżką prowadzącą po specjalnie wybudowanych kładkach i mostkach.Podczas spaceru będziemy obserwować pluszcze i pliszki górskie. Wycieczkę kończymy przy wodospadzie Šum o wysokości 13 m. Dodatkową atrakcją jest zawieszony nad szlakiem imponujący kamienny most.

Następnie przejazd do Kopru i spacer po rezerwacie Škocjanski Zatok. Stanowi go laguna, w której miesza się słona morska woda ze słodką. Bagniste łąki, mielizny, rozlewiska, wysepki lęgowe to wymarzony ptasi świat. Na terenie rezerwatu znajduje się kilka stanowisk obserwacyjnych, z których można dogodnie podziwiać obecne w nim ptaki. Przejazd do Piranu, zwanego „Wenecją w miniaturze”. Położone na wąskim cyplu, wznoszące się pod górę od brzegu morza miasto to plątanina wąskich uliczek, pełnych urokliwych zaułków, do których będzie można zabłądzić podczas wieczornej przechadzki. Najlepszy widok na miasto oferują miejskie mury, na które da się swobodnie wejść. Tu także będzie okazja do kąpieli w Adriatyku i uraczenia się śródziemnomorskimi specjałami podczas kolacji.


3 dzień

Rankiem udamy się na połoniny góry Golica, by podziwiać kwitnące narcyzy i cieszyć się rozległą górską panoramą. Przejście szlakiem do schroniska Dom Pristava. Następnie przejazd do Jaskini Postojna i jej zwiedzanie. Podejście do średniowiecznego zamku jaskiniowego Predjama, wybudowanego w połowie wysokiego na 123 m klifu (bez zwiedzania wnętrza). Jego efektowne umiejscowienie i bajeczna prezencja sprawiają, że jest ulubionym obiektem fotografów. Przejazd do Włoch, do Aquilei – urzekającego miasteczka z zabytkami z czasów Imperium Rzymskiego. Tym, co będzie nas tu jednak najbardziej interesowało, to wyjście na późnowieczorną obserwację syczków.





4 dzień

Zwiedzanie obfitujących w rozliczne gatunki ptasich ostoi Isola della Cona (słodkowodne bagna, na których ornitolodzy odnotowali obecność 320 gatunków ptaków) i Valle Cavanata (jego tereny obejmują lagunę, plażę, łąki, las i dolinę rybacką, tu zarejestrowano ok. 240gatunków ptaków). Przejazd do Gemony. Zwiedzanie ośrodka reintrodukcji sępów płowych. Spacer wokół małego, acz wyjątkowo pięknego alpejskiego jeziora Cornino, które znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody. W rezerwacie tym żyje i gniazduje około 100 sępów płowych. Można tu spotkać także kanię rudą i czarną.



Skrzydlata Słowenia, fot. Bożena Bednarek, wyprawa przyrodnicza

5 dzień

Obserwacje kolonii sępów, krążących wokół żerowiska na płaskowyżu Monte Prat. Zazwyczaj jest to 30-50 osobników tych okazałych ptaków, które można oglądać z odległości od 20 do 100metrów. Po południu przejazd na Monte Grappa, gdzie z kolei będziemy obserwować wrończyki. Masyw odwiedzają też muflony i kozice.

6 dzień

Poranne obserwacje sępów, a następnie przejazd w kierunku Słowenii. Droga wiedzie m.in. wąską doliną Raccolana, której zboczami schodzą wodospady, a w dole płynie jasnozielona górska rzeka. Najciekawszym miejscem doliny jest wodospad Goriuda, który odwiedzimy. Jego wody wypływają z jaskini, tworząc spektakularną kaskadę, a dodatkowym smaczkiem jest możliwość wejścia za ścianę wody i spojrzenia na góry przez wodną mgiełkę. Następny przystanek na tej trasie czeka nas na przełęczy Altopiano del Montasio. Stąd rozciąga się fenomenalny widok na otaczające masywy Julijskich Alp oraz wąską, głęboko wyciętą, wijącą się zygzakami przez dolinę Raccolana drogę, którą przyjechaliśmy. Krótki spacer pośród górskich łąk w kierunku schroniska to okazja do spotkania z koziorożcami i świstakami. Na koniec zaplanowaliśmy przejazd do kultowej wśród fanów sportów zimowych skoczni narciarskiej w Planicy.


7 dzień

Poranna wyprawa na pokryte narcyzami łąki Golicy, by jeszcze raz nacieszyć się ich powabną subtelnością. Po śniadaniu transfer na lotnisko Lublana - Brnik i powrót do Polski.







Czy to będzie trudna wyprawa?

Wymagania kondycyjne do uczestnictwa w wyprawie Skrzydlata Słowenia nie są wysokie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.

W maju w Słowenii temperatury wahają się od kilku stopni powyżej zera (w górach o poranku) do ponad 20 stopni Celsjusza na wybrzeżu.


Wyprawa przyrodnicza z Grzegorzem


Przewodnikiem będzie Grzegorz Pyziołek.

Grzegorz to doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii i zapaleniec, który na ptaki pojedzie wszędzie - choć wszędzie już był. Zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Autorami zdjęć są Bożena Bednarek i Staszek Dul.



Skrzydlata Słowenia, fot. Bożena Bednarek, wyprawa przyrodnicza

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport busem na miejscu

zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych

6 x śniadanie





doradztwo i wsparcie przyrodnika

ubezpieczenie BP, KL i NW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Słowenii i z powrotem


wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym





WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY!

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.


W kwietniu w Laponii temperatura oscyluje w okolicy zera, mogą trafić się przymrozki, zwłaszcza w nocy. Wskazane jest przygotowanie się na opady deszczu lub śniegu.

Pluszcz, Słowenia, fot. Staszek Dul, wyprawa przyrodnicza

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu na teren Słowenii wystarczy dowód osobisty. Część wyprawy będzie realizowana na terenie Włoch, gdzie również dowód osobisty wystarczy. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych ani szczególnych zagrożeń.





Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Co czeka na uczestników wyprawy przyrodniczej do Słowenii