Playa da Ursa, Portugalia, fotowyprawa

Lizbona i wybrzeża Algarve - fotowyprawa portugalska

Błękitno-biała dzielnica Alfama, gotyk płomienisty, słynne tramwaje i most Vasco da Gama, najdłuższy w Europie - to na początek fotowyprawy, której pierwsze dni spędzimy w Lizbonie. Później pojedziemy fotografować białe miasteczko Obidos i największe na świecie fale w Nazare. Druga połowa fotowyprawy upłynie nam na dramatycznych wybrzeżach Algarve, wśród obmywanych falami ostańców i łuków skalnych. Zajrzymy też do słynnej jaskini Benagil. Będzie coś dla miłośników architektury, miejskiego ruchu i nadmorskich krajobrazów.

Termin:

23 - 30 listopada 2023, 8 dni

Cena:

1820 euro + przelot *

Uczestników:

4-12

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 1770 euro (plus przelot).


Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?


Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.


OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

PORTUGALIA, JAKIEJ NIE ZNACIE!

Wybrzeże Algarve, Portugalia, wschód słońca, warsztaty fotograficzne

Malownicze klify Algarve

Portugalia ma bardzo ciekawe wybrzeża. Są tam plaże, ale też skalne klify, kamienne łuki i zalewane falami ostańce. Jedną z takich spektakularnych plaż będziemy fotografować blisko Lizbony, ale prawdziwa uczta dla miłośników morskich krajobrazów będzie miała miejsce w drugiej części fotowyprawy. Przeniesiemy się wówczas na południe, aby spędzać wschody i zachody słońca na fotografowaniu najbardziej widowiskowych wybrzeży Algarve. Jeśli pogoda nie stanie na przeszkodzie, popłyniemy też fotografować jaskinię Benagil, znaną ze "świetlika" w potężnym sklepieniu.

Most Vasco da Gama, Lizbona, Portugalia, fotowyprawa, most o wschodzie słońca

Lizbona w stylu azulejos

W Lizbonie spędzimy pełne dwa dni (trzeci wykorzystamy, aby wyskoczyć na północ do Obidos i Nazare), będzie więc okazja eksplorować najbardziej malownicze zakątki miasta. Wschód słońca przy moście Vasco da Gama, zachód przy wieży Belem, a między tym mnóstwo interesującej architektury: słynna z niebieskich mozaik azulejos tradycyjna dzielnica Alfama, gotyk płomienisty w klasztorze Hieronimitów, niezwykła winda zaprojektowana przez ucznia Gustava Eiffla.

Jaskinia Benagil, Portugalia, fotowyprawa
wymagany poziom sprawności 3
Łuk skalny na wybrzeżu Algarve, Portugalia, długa ekspozycja, fotowyprawa

Program wyprawy

1 dzień

Przelot z Polski do Lizbony. Przylatujemy wieczorem, więc tego dnia będzie tylko kolacja i spotkanie warsztatowe, przygotowujące do zmierzenia się z portugalskimi tematami fotograficznymi.


2-4 dzień

Fotografowanie Portugalii zaczynamy od wschodów słońca - jeden z nich zastanie nas przy moście Vasco da Gama - najdłuższym w Europie. W ciągu dnia będziemy mieli sesję w labiryncie uliczek słynnej Alfamy, odwiedzimy znany z gotyku płomienistego klasztor Hieronimitów, będziemy fotografować tramwaje pod katedrą Se, zabytkową windę Santa Justa i mnóstwo słynnych azulejos, czyli niebieskich mozaik, charakterystycznych zdobień portugalskich domów. Na wieczór podjedziemy pod wpisaną na listę zabytków UNESCO wieżę Belem. Na swobodne eksplorowanie architektonicznych niuansów Lizbony będziemy mieli pełne dwa dni.

Trzeciego dnia zrobimy wypad na północ - zajrzymy do urokliwego białego miasteczka Obidos i do słynnego z rekordowo wysokich fal Nazare. Trafiają się tam fale nawet 30-metrowe (!) - nie obiecujemy, że aż tak wysokie będziemy mogli fotografować, bo zależy to od pogody, ale listopad to dobry miesiąc dla takich wodnych gigantów. Na zachód słońca zejdziemy na efektowną plażę Praia da Ursa.


4-8 dzień

Na drugą część fotowyprawy przenosimy się na południe, do Algarve.  



Białe Obidos, Portugalia, warsztaty fotograficzne, białe domy

Czy to będzie trudna fotowyprawa?

Na plenery przywiozą nas busy, chodzenia będzie wiec tyle, co zwykle - ile kto chce. Niektóre wybrzeża Algarve będziemy fotografować z góry klifów, na inne warto będzie zejść na plażę. Czasem zejście będzie schodami, czasem ścieżką, która może być stroma. Jeśli ktoś ma kijki trekkingowe, to mogą być one pomocą i zwiększą poczucie bezpieczeństwa.

Same plaże są kamieniste lub piaszczysto-kamieniste, trzeba się więc przygotować na chodzenie po nierównym terenie.

Playa da Ursa, Portugalia, fotowyprawa, długi czas naświetlania, gładkie morze

Gdzie będziemy mieszkać

Podczas fotograficznej wyprawy do Portugalii pierwsze cztery noce spędzimy w Lizbonie, na pozostałe trzy przenosimy się na południe do Lagos. Mieszkać będziemy w komfortowych hotelach 4*, w dwuosobowych pokojach z łazienkami. W cenie wyjazdu są codzienne śniadania. Na obiadokolacje będziemy chodzić do restauracji, ciesząc się nadmorską kuchnią.

Wielkie fale w Nazare, Portugalia

Portugalia z Ewą i Piotrem 


Uwielbiamy ciekawą architekturę, pasjonują nas dramatyczne morskie wybrzeża. W Portugalii są oba nasze ulubione tematy fotograficzne. Pomożemy Wam te wszystkie miejsca fotografować, oferując zarówno opiekę, jak i wsparcie fotograficzne. We wszystkich kwestiach związanych z fotografowaniem pomocą będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W wolnych chwilach pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby później robić jeszcze lepsze.

Winda w Lizbonie, Portugalia

Cena zawiera:


transport busem na terenie Portugalii


7 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w hotelach 4*

7 śniadań

wszystkie wstępy objęte programem

rejs do jaskini Benagil (jeśli pogoda pozwoli)


udział w warsztatach oraz doradztwo fotograficzne

opiekę przewodnicką

ubezpieczenie KL, NW oraz bagażu

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy, podatek VAT


Cena nie zawiera:

 przelotu do Lizbony i z powrotem

wydatków osobistych i napiwków

wyżywienia poza wymienionym




ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY!

Fotowyprawa do Portugalii - jak się przygotować

Przydatny sprzęt fotograficzny to obiektywy od ultraszerokich po umiarkowane tele (do 200-300 mm), do tego oczywiście aparat fotograficzny (optymalnie: lustrzanka lub bezlusterkowiec), zapas kart pamięci na tydzień intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu pozwalające na dwa dni robienia zdjęć. W hotelach będzie można codziennie podładować akumulatory, gniazdka są takie same jak w Polsce. Zdecydowanie wskazane jest zabranie statywu. Warto zabrać filtry polaryzacyjne (najwygodniej po jednym filtrze polaryzacyjnym na każdy obiektyw). Przydatne będą też filtry szare o różnej gęstości. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND (warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych). Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe).

Warto też zabrać drona, bo na tych bardzo spektakularnych wybrzeżach w wielu miejscach będzie można podlecieć tam, gdzie nie da się dojść. Zasady latania dronem są zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce, warto przeczytać o lataniu dronem za granicą.

W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.

Jedziemy w porze, gdy mogą zdarzyć się opady deszczu, więc warto zabrać coś przeciwdeszczowego - zarówno dla siebie, jak i dla aparatu. Deszcz nie jest problemem, jeśli jest się przygotowanym, także sprzętowo.

Znaczna część naszych plenerów fotograficznych będzie miała miejsce na plażach lub wybrzeżach, blisko oceanu. Trzeba się liczyć z tym że czasem fale sięgną fotografującego, a czasem sam fotografujący zechce brodzić w płytkiej wodzie. W przewidywaniu takich sytuacji można zabrać albo kalosze, albo sportowe sandały (i spodnie łatwe do podwijania).

Skała i wir, Portugalia

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Portugalia należy do Unii Europejskiej. Wjeżdżamy więc na dowód osobisty, żadne szczególne szczepienia nie są wymagane, nie ma też żadnych nietypowych warunków zdrowotnych.


Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.

Taką Portugalię będziemy fotografować!