Labirynty Pragi fotowarsztaty

Labirynty Pragi - warsztaty fotograficzne

W połowie 2021 wracamy z warsztatami fotograficznymi do Złotego Miasta. Zanurzymy się w cysternie, zatańczymy z pewnym domem, i odlecimy z pegazami. Będziemy też robić inne niezwykłe rzeczy, jak np. spacerować po zupełnie pustym Moście Karola czy wypatrywać wschodu słońca nad miastem. Trzy dni w Pradze będą bardzo intensywne, bardzo fotograficzne i bardzo labiryntowe. Nie zgubimy się jednak, pozostając pod opieką najlepszego praskiego przewodnika!  

Termin:

18 - 20 czerwca 2021

Cena:

1490 zł

Uczestników:

6-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów fotograficznych mają zniżkę 100 zł: cena dla Was to tylko 1390

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY!

Mechanica w Pradze, fotowarsztaty

Jak się odnaleźć w labiryncie

Oczywiście, odnaleźć się fotograficznie. Mieszkać będziemy wśród średniowiecznych zaułków, więc będzie okazja fotografować okoliczne uliczki w tych rzadkich porach, gdy są puste. Zwiedzimy ze statywami ceglane labirynty starej oczyszczalni (zwanej z czeska myląco Cistirna) i zagłębimy się w labirynt metra. Wszędzie tam będziemy szukać porządku i piękna, wyłaniających się z pozornego chaosu. Sprawdzimy, kiedy mniej to więcej i co trzeba obciąć, żeby kadr był pełny. Będzie co robić!

Labirynty Pragi fotowarsztaty

W sercu Pragi

Naszą bazą noclegową będzie czterogwiazdkowy hotel Elite, położony w samym sercu historycznej części Pragi. Z hotelu będziemy mieli chwilę spaceru zarówno na słynny Most Karola, jak i pod Orloja - niezwykły zegar zdobiący ratusz na praskim rynku. Dzięki tak dogodnemu położeniu na poranne plenery nie będziemy musieli wcześniej wstawać niż to konieczne, bo czas przeznaczony na dojazd zaoszczędzimy na spanie. :) Także wieczorne plenery będą mniej czasochłonne, a bardziej przyjemne. Jesteśmy też przekonani, że piękne wnętrza hotelu też padną łupem obiektywów uczestników warsztatów.

Praskie warsztaty fotograficzne

Praga od rana do wieczora i z powrotem

Nie musimy dojeżdżać do centrum, bo w nim mieszkamy. Ma to swoje plusy: raniutko można zobaczyć Pragę bezludną - no, może z wyjątkiem kilku zapalonych fotografów - a potem sobie spacerkiem wrócić na śniadanie. Klimatyczny hotel w najbardziej labiryntowej części miasta pozwoli nam się bardziej wczuć w praskie nastroje.

Speedman, Praga

Program warsztatów fotograficznych

1 dzień - piątek

Wczesnym popołudniem spotykamy się w hotelu Elite i po krótkiej odprawie ruszamy na pierwszy praski plener. Zaczniemy od kilku pasaży na rozgrzewkę. Na zachód słońca zaczekamy pod słynnym Tańczącym Domem. Oprócz okazji do geometrycznych zabaw fotograficznych z niezwykłą architekturą, to miejsce oferuje intensywny ruch uliczny, który można efektownie rozmywać. Stąd jest też tylko kilka kroków do Mostu Karola i widoku na Hrad. Po wieczornej sesji pójdziemy na zasłużoną kolację. Wieczorem czeka nas jeszcze spotkanie warsztatowe z omówieniem fotograficznych wyzwań czających się wśród praskich labiryntów.


2 dzień - sobota

Jest już tradycją naszych praskich warsztatów fotograficznych, że sobotni poranek spędzamy wysoko. Nie inaczej będzie i tym razem - jeszcze przed świtem wdrapiemy się na wzgórze, aby fotografować Złote Miasto w złotych promieniach pierwszych chwil dnia. Po porannej sesji wracamy na śniadanie do hotelu, a po nim zapuszczamy się w labirynty. Tym razem będą to podziemne, ceglane labirynty Starej Cistirny - zabytkowej oczyszczalni ścieków, której sale i korytarze będziemy fotografować do południa. Nadwątlone podczas fotografowania siły wzmocnimy niewielkim posiłkiem i wrócimy do fotografowania. Naszym następnym tematem będą industrialne klimaty osiedla Waltrovka, gdzie znajdują się m.in. intrygujące rzeźby naszego ulubionego praskiego artysty Davida Černý'ego. Fotograficzną część dnia zakończymy ćwiczeniami z wieczornego fotografowania okolic rynku i udamy się na kolację. Na koniec dnia spotkamy się, aby porozmawiać o zdjęciach wykonanych podczas warsztatów. 


3 dzień - niedziela

Niedzielny przedświt to kolejna okazja do fotografowania architektury w pierwszych promieniach dnia. Zapraszamy na bezludny o tej porze Most Karola, ale można też przejść się pod słynnego Orloia - tłumów z pewnością nie będzie. Z hotelu mamy do obu miejsc kilka minut spacerem. Po ostatniej na tych warsztatach sesji o wschodzie słońca wracamy na śniadanie, a po nim kontynuujemy eksplorację labiryntów Pragi. Przejdziemy się uliczkami Malej Strany - dzielnicy leżącej u stóp Hradu. Warsztaty kończymy wspólnym obiadem około godziny 13.30.

David Černý - nasz ulubiony obrazoburca

Od lat w trakcie naszych warsztatów w Pradze staramy się tropić rzeźby i instalacje autorstwa Davida Černý'ego - artysty obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do rzeczywistości. I tym razem w programie warsztatów znaleźliśmy czas na sesję z obrazoburczymi i ironicznymi rzeźbami Černý’ego - zobaczymy zmechanizowane pegazy oraz Speedermana.

W praskie labirynty z Włodkiem, Ewą i Piotrem 

Naszym przewodnikiem po Złotym Mieście będzie jak zwykle Włodek "Sewo" Krajewski, tłumacz i praski przewodnik. Dzięki niemu nie tylko nie zgubimy się w praskich labiryntach, ale też będziemy mogli wejść tam, gdzie turyści nie wchodzą. Dzięki Włodkowi warsztaty będą nie tylko okazją do pogłębienia umiejętności fotograficznych, ale także poznania wielu niezwykłych historii na temat Pragi!


W fotografowaniu uroków Złotego Miasta będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek po kolacji przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotni wieczór pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Warsztaty fotograficzne w Pradze

Cena zawiera:

2 noclegi w hotelu Elite w pokojach 2-osobowych

2 śniadania, 3 obiady, 1 przekąska

transport w obrębie Pragi

wszystkie wstępy do obiektów objętych programem

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

składka na TFG i TFP


Cena nie zawiera:

transportu na warsztaty i powrotu z warsztatów

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

opłaty parkingowej (30 euro/dobę)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z warsztatów Labirynty Pragi kosztuje 41 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 61 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 38 lub 57 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY!

Jak się przygotować na te warsztaty fotograficzne

Podstawa to oczywiście aparat - wystarczy dowolny, dający pełną kontrolę nad ekspozycją (najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec, choć zaawansowany kompakt też będzie ok. Do tego zalecamy obiektywy od szerokokątnych po umiarkowane tele (do 200-300 mm). Jeśli ktoś ma obiektyw typu rybkie oko lub tilt-shift, to na tych warsztatach także mogą się one przydać. Oczywiście trzeba też zabrać zapas kart pamięci na trzy dni intensywnego fotografowania, a także odpowiednią liczbę akumulatorów (w hotelu będzie można doładować baterie). Warto pamiętać, że w niskich temperaturach akumulatory szybciej się rozładowują, więc trzeba ich mieć więcej.


Niezbędny będzie solidny statyw. Przyda się także wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Dobrze, aby każdy obiektyw wyposażony był w filtr polaryzacyjny. Mogą być użyteczne, jeśli ktoś ma, filtry szare (pełne, nie połówkowe). Optymalny zestaw to trzy filtry o różnej gęstości: ND8, ND64 i ND1000 (lub zbliżone, tzn. zamiast ND64 równie dobry będzie zarówno ND50, jak i ND100). Warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych.


Pogoda w czerwcu w Pradze może być bardzo różna. W zasadzie powinno być ciepło, ale... z pewnością zimno będzie przed wschodem słońca, a prawdopodobnie najzimniejszą sesją będzie sobotni wschód słońca na wzgórzu - trzeba się liczyć tam nie tylko z niską temperaturą, ale też wiatrem. Wskazane jest ubrać się warstwowo, aby regulować ilość odzieży w zależności od zmieniającej się temperatury. Pogoda w Pradze jest podobna jak w Polsce, powinno być więc oczywiste, że spodziewać się można wszystkiego, ale w czerwcu więcej dobrego niż nieprzyjemnego.

Labirynty Pragi fotowarsztaty