Labirynty Pragi fotowarsztaty

Praga od Žižki po Hrad - warsztaty fotograficzne

W lutym 2023, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, wracamy z warsztatami fotograficznymi do Złotego Miasta nad Wełtawą. Będziemy fotografować zarówno praskie klasyki, jak i mało znane, a interesujące miejsca, do których zaprowadzi nas nasz praski cicerone: Włodek "Sewo" Krajewski. Czeka nas wschód słońca widziany z jednej z praskich wież, poranny spacer po Moście Karola i wędrówki po bardzo starych oraz bardzo nowych zakątkach Pragi. W niedzielę będziemy fotografować Hrad w jego różnych stylach: zaczniemy od kameralnej Złotej Uliczki zanim wtoczą się na nią tłumy turystów, a później zajmiemy się monumentalną Katedrą św. Wita i pałacem królewskim. Trzy dni w Pradze będą bardzo intensywne, bardzo fotograficzne i bardzo labiryntowe. Nie zgubimy się jednak, pozostając pod opieką najlepszego praskiego przewodnika!  

Termin:

10-12 lutego 2023

Cena:

390 €

Uczestników:

6-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów fotograficznych mają zniżkę 20 €: cena dla Was to tylko 370 €

Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?

Cenę tych warsztatów podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy głównie w euro. Hotele w Pradze od lat mają ceny w euro. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

  2. Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!

Most Karola o zmierzchu, Praga, foto warsztaty

Jak się odnaleźć w labiryncie

Oczywiście, odnaleźć się fotograficznie. Mieszkać będziemy wśród średniowiecznych zaułków, więc będzie okazja fotografować okoliczne uliczki w tych rzadkich porach, gdy są puste. Zwiedzimy z aparatami nowe i stare dzielnice, poznamy piękne praskie pasaże i zagłębimy się w labirynt metra. Wszędzie tam będziemy szukać porządku i piękna, wyłaniających się z pozornego chaosu. Sprawdzimy, kiedy mniej to więcej i co trzeba obciąć, żeby kadr był pełny. Będzie co robić!

Choć zalecamy zabranie na te warsztaty statywu, to w niektórych miejscach, gdzie będziemy fotografowali, nie będzie możliwości korzystania ze statywu. Przygotujemy jednak, jak radzić sobie w takich warunkach, jakie techniki stosować przy fotografowaniu z ręki, by uzyskać nieporuszone zdjęcia.

Będzie też okazja poćwiczyć techniki wielokrotnej ekspozycji przy nocnym fotografowaniu miasta, tak jak na zdjęciu poniżej.

Tańczący dom, Praga, smugi świateł, fotowarsztaty

W sercu Pragi

Naszą bazą noclegową będzie czterogwiazdkowy hotel Elite, położony w samym sercu historycznej części Pragi. Z hotelu będziemy mieli chwilę spaceru zarówno na słynny Most Karola, jak i pod Orloja - niezwykły zegar zdobiący ratusz na praskim rynku. Dzięki tak dogodnemu położeniu na poranne plenery nie będziemy musieli wcześniej wstawać niż to konieczne, bo czas przeznaczony na dojazd zaoszczędzimy na spanie. :) Także wieczorne plenery będą mniej czasochłonne, a bardziej przyjemne. Jesteśmy też przekonani, że piękne wnętrza hotelu też padną łupem obiektywów uczestników warsztatów.

Patrz w górę: Praska katedra

Praga od rana do wieczora i z powrotem

Nie musimy dojeżdżać do centrum, bo w nim mieszkamy. Ma to swoje plusy: raniutko można zobaczyć Pragę bezludną - no, może z wyjątkiem kilku zapalonych fotografów - a potem sobie spacerkiem wrócić na śniadanie. Klimatyczny hotel w najbardziej labiryntowej części miasta pozwoli nam się bardziej wczuć w praskie nastroje.

Most Karola przed świtem, Praga, gwiazdki, warsztaty fotograficzne

Program warsztatów fotograficznych

1 dzień - piątek

Wczesnym popołudniem spotykamy się w hotelu Elite i po krótkiej odprawie ruszamy na pierwszy praski plener. Zaczniemy od kilku pasaży na rozgrzewkę, a na wieczór znajdziemy się nad Wełtawą, w której barwnie będzie się odbijać niebo. Po wieczornej sesji pójdziemy na zasłużoną kolację. Wieczorem czeka nas jeszcze spotkanie warsztatowe z omówieniem fotograficznych wyzwań czających się wśród praskich labiryntów, zwłaszcza związanych z fotografowaniem Hradu.


2 dzień - sobota

Jest już tradycją naszych praskich warsztatów fotograficznych, że sobotni poranek spędzamy wysoko. Nie inaczej będzie i tym razem - jeszcze przed świtem wejdziemy na specjalnie dla nas udostępnioną wieżę, aby fotografować Złote Miasto w złotych promieniach pierwszych chwil dnia. Po porannej sesji wracamy na śniadanie do hotelu, a po nim zapuszczamy się w praskie labirynty - tego dnia w ich nowoczesną część. Będziemy podziwiać kompleks Masarycka, którego jeszcze z pewnością nie widzieliście, bo jest nowiutki: połączenie dworca z przestrzenią miejską, według projektu wybitnej architektki Zahy Hadid. I jak to u niej bywa, budynek jest mocno zakręcony i bardzo inspirujący fotograficznie. Później udamy się dalej w stronę architektonicznych zawirowań: od Wieży Telewizyjnej z charakterystycznymi "bobasami" aż do monumentalnego pomnika Jana Žižki, spod którego będziemy podziwiać panoramę Pragi i zachód słońca nad nią. Następnie udamy się na kolację, a wieczorem spotkamy się, aby porozmawiać o zdjęciach wykonanych podczas warsztatów. 


3 dzień - niedziela

Sobota była nowoczesna, modernistyczna i monumentalna, a niedziela będzie tradycyjna i nieco baśniowa, bo udamy się na Zamek w poszukiwaniu domków krasnoludków i pałacu królewskiego. Śniadanie zjemy dość wcześnie, żeby jak najszybciej znaleźć się na Złotej Uliczce, a po niej odwiedzimy pozostałe części Hradu. Warsztaty kończymy wspólnym obiadem około godziny 13.30.

W praskie labirynty z Włodkiem, Ewą i Piotrem 

Naszym przewodnikiem po Złotym Mieście będzie jak zwykle Włodek "Sewo" Krajewski, tłumacz i praski przewodnik. Dzięki niemu nie tylko nie zgubimy się w praskich labiryntach, ale też będziemy mogli wejść tam, gdzie turyści zwykle nie wchodzą. Dzięki Włodkowi warsztaty będą nie tylko okazją do pogłębienia umiejętności fotograficznych, ale także poznania wielu niezwykłych historii na temat Pragi!


W fotografowaniu uroków Złotego Miasta będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek po kolacji przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotni wieczór pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Hrad, Praga

Cena zawiera:

2 noclegi w hotelu Elite w pokojach 2-osobowych

2 śniadania, 3 obiady, 1 przekąska

transport w obrębie Pragi

wszystkie wstępy do obiektów objętych programem

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

składka na TFG i TFP


Cena nie zawiera:

transportu na warsztaty i powrotu z warsztatów

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

opłaty parkingowej (30 euro/dobę)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Koszt ubezpieczenia od rezygnacji z warsztatów będzie podany na umowie. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!

Jak się przygotować na te warsztaty fotograficzne

Podstawa to oczywiście aparat - wystarczy dowolny, dający pełną kontrolę nad ekspozycją (najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec, choć zaawansowany kompakt też będzie ok. Do tego zalecamy obiektywy od szerokokątnych po umiarkowane tele (do 200-300 mm). Jeśli ktoś ma obiektyw typu rybkie oko lub tilt-shift, to na tych warsztatach także mogą się one przydać. Oczywiście trzeba też zabrać zapas kart pamięci na trzy dni intensywnego fotografowania, a także odpowiednią liczbę akumulatorów (w hotelu będzie można doładować baterie). Warto pamiętać, że w niskich temperaturach akumulatory szybciej się rozładowują, więc trzeba ich mieć więcej.


Niezbędny będzie solidny statyw. Przyda się także wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Dobrze, aby każdy obiektyw wyposażony był w filtr polaryzacyjny. Mogą być użyteczne, jeśli ktoś ma, filtry szare (pełne, nie połówkowe). Optymalny zestaw to trzy filtry o różnej gęstości: ND8, ND64 i ND1000 (lub zbliżone, tzn. zamiast ND64 równie dobry będzie zarówno ND50, jak i ND100). Warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych.


Zgodnie z naszą tradycją, warsztaty fotograficzne w Pradze robimy zimą, więc należy się odpowiednio ubrać. Tradycyjnie najzimniejszy był zawsze sobotni poranek, gdy z jednej z wież fotografowaliśmy wschód słońca. Wskazane jest ubrać się warstwowo, aby regulować ilość odzieży w zależności od zmieniającej się temperatury. Pogoda w Pradze jest podobna jak w Polsce.

Taką Pragę będziemy fotografować: