Labirynty Pragi fotowarsztaty

Labirynty Pragi - warsztaty fotograficzne

Wśród uroczych zaułków Pragi gubiliśmy się już 9 razy. Nasze 10 (jubileuszowe!) warsztaty fotograficzne w Złotym Mieście nad Wełtawą będą okazją do fotografowania zarówno klasycznych widoków stolicy Czech, jak i poznania zupełnie nowych miejsc. Czeka nas wschód słońca na jednej z zabytkowych wież w pobliżu Mostu Karola, ale też sesje na kosmicznych stacjach metra. Będą też labirynty: architektoniczne, ogrodowe i podziemne. Nie zgubimy się w nich jednak, pozostając pod opieką najlepszego praskiego przewodnika!  

Termin:

6 - 8 marca 2020

Cena:

1380 zł

Uczestników:

6-16

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów fotograficznych mają zniżkę 100 zł: cena dla Was to tylko 1280

ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE

W POKOJU DWUOSOBOWYM, DLA PANA. ZAPRASZAMY CHĘTNEGO!

Labirynty Pragi fotowarsztaty

Jak się odnaleźć w labiryncie

Oczywiście, odnaleźć się fotograficznie. Mieszkać będziemy wśród średniowiecznych zaułków, więc będzie okazja fotografować okoliczne uliczki w tych rzadkich porach, gdy są puste. Zwiedzimy ze statywami ceglane labirynty starej oczyszczalni (zwanej z czeska myląco Cistirna) i zagłębimy się w labirynt metra. Wszędzie tam będziemy szukać porządku i piękna, wyłaniających się z pozornego chaosu. Sprawdzimy, kiedy mniej to więcej i co trzeba obciąć, żeby kadr był pełny. Będzie co robić!

Labirynty Pragi fotowarsztaty

W sercu Pragi

Tym razem naszą bazą noclegową będzie hotel Residence Bologna, położony w samym sercu historycznej części Pragi. Z hotelu będziemy mieli chwilę spaceru zarówno na słynny Most Karola, jak i pod Orloja - niezwykły zegar zdobiący ratusz na praskim rynku. Dzięki tak dogodnemu położeniu na poranne plenery nie będziemy musieli wcześniej wstawać niż to konieczne, bo czas przeznaczony na dojazd zaoszczędzimy na spanie. :) Także wieczorne plenery będą mniej czasochłonne, a bardziej przyjemne. Jesteśmy też przekonani, że piękne wnętrza hotelu też padną łupem obiektywów uczestników warsztatów.

Praga od rana do wieczora i z powrotem

Nie musimy dojeżdżać do centrum, bo w nim mieszkamy. Ma to swoje plusy: raniutko można zobaczyć Pragę bezludną - no, może z wyjątkiem kilku zapalonych fotografów - a potem sobie spacerkiem wrócić na śniadanie. Klimatyczny hotel w najbardziej labiryntowej części miasta pozwoli nam się bardziej wczuć w praskie nastroje.

Labirynty Pragi fotowarsztaty

Program warsztatów fotograficznych

1 dzień - piątek

Wczesnym popołudniem spotykamy się w hotelu Residence Bologna i po krótkiej odprawie ruszamy na pierwszy praski plener. Zaczniemy od kilku pasaży na rozgrzewkę, a następnie udamy się Malą Stranę, do zachodu słońca fotografując uliczki i zaułki jednej z najstarszych dzielnic Pragi. O niebieskiej godzinie będziemy fotografować oświetlony Most Karola, a następnie pójdziemy na zasłużoną kolację. Wieczorem czeka nas jeszcze spotkanie warsztatowe z omówieniem fotograficznych wyzwań czających się wśród praskich labiryntów.


2 dzień - sobota

Jest już tradycją naszych praskich warsztatów fotograficznych, że sobotni poranek spędzamy na jednej z wież w okolicy Mostu Karola. Nie inaczej będzie i tym razem - jeszcze przed świtem wdrapiemy się na wieżę, aby fotografować Złote Miasto w złotych promieniach pierwszych chwil dnia. Po porannej sesji wracamy na śniadanie do hotelu, a po nim zapuszczamy się w labirynty. Będzie labiryntowy ogród w Havlickovych Sadach, a także niezwykłe konstrukcje dwóch nowoczesnych stacji metra. Nadwątlone podczas fotografowania siły wzmocnimy niewielkim posiłkiem i wrócimy do historycznego centrum miasta. Tutaj będą na nas czekać zarówno kręte uliczki okolic rynku, jak i nietypowe, acz wizualnie fascynujące obiekty jak Studnia Wiedzy czy wirująca głowa Franza Kafki. Fotograficzną część dnia zakończymy ćwiczeniami z wieczornego fotografowania okolic rynku i udamy się na kolację. Na koniec dnia spotkamy się, aby porozmawiać o zdjęciach wykonanych podczas warsztatów. 


3 dzień - niedziela

Niedzielny przedświt to kolejna okazja do fotografowania architektury w pierwszych promieniach dnia (a także w wersjach bezludnych, bo o tej porze nawet w najbardziej turystycznych miejscach jest pusto). Wracamy na śniadanie, a po nim kontynuujemy eksplorację labiryntów Pragi. Przejedziemy do Starej Cistirny - zabytkowej oczyszczalni ścieków, której ceglane podziemia będziemy fotografować do południa. Warsztaty kończymy wspólnym obiadem około godziny 13.30.

David Černý - nasz ulubiony obrazoburca

Od lat w trakcie naszych warsztatów w Pradze staramy się tropić rzeźby i instalacje autorstwa Davida Černý'ego - artysty obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do rzeczywistości. I tym razem w programie warsztatów znaleźliśmy czas na sesję z obrazoburczymi i ironicznymi rzeźbami Černý’ego.

W praskie labirynty z Włodkiem, Ewą i Piotrem 

Naszym przewodnikiem po Złotym Mieście będzie jak zwykle Włodek "Sewo" Krajewski, tłumacz i praski przewodnik. Dzięki któremu nie tylko nie zgubimy się w praskich labiryntach, ale też będziemy mogli wejść tam, gdzie turyści nie wchodzą. Dzięki Włodkowi warsztaty będą nie tylko okazją do pogłębienia umiejętności fotograficznych, ale także poznania wielu niezwykłych historii na temat Pragi!


W fotografowaniu uroków Złotego Miasta będziemy pomagać my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W piątek po kolacji przygotujemy Was do czekających w następnych dniach fotograficznych wyzwań, a w sobotni wieczór pooglądamy wspólnie wykonane zdjęcia i podyskutujemy o nich.

Cena zawiera:

2 noclegi w hotelu Residence Bologna w pokojach 2-osobowych

2 śniadania, 3 obiady, 1 przekąska

transport w obrębie Pragi

wszystkie wstępy do obiektów objętych programem

doradztwo i warsztaty fotograficzne

ubezpieczenie KL, NW i BP

Cena nie zawiera:

transportu na warsztaty i powrotu z warsztatów

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

opłaty parkingowej (30 euro/dobę)

ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Ubezpieczenie od rezygnacji z warsztatów Labirynty Pragi kosztuje 41 zł, a w przypadku gdy przewidujemy możliwość rezygnacji z uwagi na chorobę przewlekłą własną lub osoby bliskiej, 61 zł. Dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów jest to odpowiednio 38 lub 57 zł. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE

W POKOJU DWUOSOBOWYM, DLA PANA. ZAPRASZAMY CHĘTNEGO!

Jak się przygotować na te warsztaty fotograficzne

Podstawa to oczywiście aparat - wystarczy dowolny, dający pełną kontrolę nad ekspozycją (najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec, choć zaawansowany kompakt też będzie ok. Do tego zalecamy obiektywy od szerokokątnych po umiarkowane tele (do 200-300 mm). Jeśli ktoś ma obiektyw typu rybkie oko lub tilt-shift, to na tych warsztatach także mogą się one przydać. Oczywiście trzeba też zabrać zapas kart pamięci na trzy dni intensywnego fotografowania, a także odpowiednią liczbę akumulatorów (w hotelu będzie można doładować baterie). Warto pamiętać, że w niskich temperaturach akumulatory szybciej się rozładowują, więc trzeba ich mieć więcej.


Niezbędny będzie solidny statyw. Przyda się także wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania. Dobrze, aby każdy obiektyw wyposażony był w filtr polaryzacyjny. Mogą być użyteczne, jeśli ktoś ma, filtry szare (pełne, nie połówkowe). Optymalny zestaw to trzy filtry o różnej gęstości: ND8, ND64 i ND1000 (lub zbliżone, tzn. zamiast ND64 równie dobry będzie zarówno ND50, jak i ND100). Warto zerknąć do poradnika kupowania filtrów szarych.


Pogoda w marcu w Pradze może być bardzo różna. Mieliśmy już warsztaty, gdy w lutym było blisko 20 stopni Celsjusza na plusie, ale trafiały się też przymrozki. Z pewnością zimno będzie przed wschodem słońca, a prawdopodobnie najzimniejszą sesją będzie sobotni wschód słońca na wieży - trzeba się liczyć tam nie tylko z niską temperaturą, ale też wiatrem. Wskazane jest ubrać się warstwowo, aby regulować ilość odzieży w zależności od zmieniającej się temperatury. 

Labirynty Pragi fotowarsztaty