Karliczek, Kostaryka

Kolorowa Kostaryka - wyprawa przyrodnicza

Kostaryka jest najbardziej bioróżnorodnym krajem na Ziemi, co zawdzięcza zróżnicowanemu klimatowi i położeniu pomiędzy obiema Amerykami – Północną i Południową. Przyjezdnych nastawionym na spotkania z naturą nie rozczaruje nigdy i ma coś do zaoferowania niemal na każdym kroku: w wiecznie mglistym lesie, pod baldachimem gigantycznych drzew w gęstej dżungli, wśród nadmorskich namorzynów, nad płytkimi lagunami i w chłodniejszych partiach wysokich gór. Ta zielona i górzysta kraina jest doskonale zachowanym naturalnym rajem, również za sprawą dużej wagi, jaką przywiązuje się tu do tematyki ochrony środowiska – blisko jedna trzecia powierzchni kraju objęta jest ochroną, głównie pod postacią licznych parków narodowych. Jednocześnie ten niewielki kraj jest najbezpieczniejszą destynacją turystyczną w Ameryce Łacińskiej.

To nie jest wyprawa fotograficzna, ale niezwykłych widoków z pewnością nie zabraknie, a i ładne zdjęcia zwierząt na pewno da się zrobić!

Termin:

10-27 lutego 2025, 18 dni

Cena:

4870 USD + koszt przelotu *

Uczestników:

5-10

Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 USD.


Dlaczego liczymy w dolarach i jak to wpłacać?


Cenę tej wyprawy podajemy w dolarach, ponieważ jej koszty również płacimy w dolarach. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w dolarach, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

Przeliczać sobie wysokość zaliczki w USD na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001

Wpłacać sumę wyrażoną w USD na nasze konto dolarowe (PL59 1870 1045 2078 1055 8271 0001), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w dolarach, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.

Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto dolarowe ani dolarów na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.

Rudosterka żółtoskrzydła, Kostaryka

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA !

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

Ara żółtoskrzydła, Kostaryka

Wyprawa przyrodnicza - co trzeba wiedzieć 

To wyjazd adresowany przede wszystkim do miłośników obserwacji zwierząt, głównie ptaków, choć nie tylko. Trasa wyprawy w głównej mierze oparta jest na owocnej eskapadzie zaplanowanej przez Macieja Kowalskiego i zrealizowanej na początku 2023 roku, w ramach której udało się stwierdzić ponad 450 gatunków ptaków, około 20 gatunków ssaków (w tym tapira panamskiego, tamanduę północną, wydraki długoogonowe, leniwce pstre, kapucynki czarnobiałe, wyjce płaszczowe i wiele innych) a także bogaty zestaw płazów, gadów i owadów. Wsparcie tak doświadczonego przyrodnika i ornitologa pozwoli dostrzec nawet płochliwe czy odległe zwierzęta, a także je zidentyfikować. Warto oczywiście zabrać aparat fotograficzny, nie jest to jednak fotowyprawa - zamiast plenerów będą wspólne spacery w poszukiwaniu przedstawicieli miejscowej fauny.

Gdy jakiś ciekawy przedstawiciel fauny będzie blisko, postój na jego podziwianie i fotografowanie może trwać nawet i pół godziny - będzie więc czas, żeby zrobić niejedno zdjęcie. Wszystkie prezentowane tu fotografie zostały zresztą wykonane osobiście przez Maćka Kowalskiego, który będzie przewodnikiem na tej wyprawie.

Leniwiec pstry, Kostaryka

Program wyjazdu

1 - 2 dzień

Wylot z Polski i przylot do San Jose w Kostaryce. Przejazd do Rancho Naturalista – jeśli godzina lądowania będzie wystarczająco wczesna, zatrzymamy się na pierwsze obserwacje ptaków nad zbiornikiem Lago de Cachi, gdzie oprócz eksploracji ptaków wodnych, rozejrzymy się po okolicznych plantacjach kawowych w poszukiwaniu endemicznego ziemnołuszcza kostarykańskiego.

Zwierzęta do zaobserwowania: ziemnołuszcz kostarykański, ślepowron żółtoczelny, szmaragdolotka czerwonoczelna, piona białoczelna, elenia żółtobrzucha, kaniuk amerykański.

3-4 dzień


Większość czasu spędzimy na terenie Rancho Naturalista – kultowego lodge’u dla birdwatcherów przybywających do Kostaryki i jednego z najbogatszych w ptaki w całej Ameryce Łacińskiej. Wiele gatunków ptaków, m.in. kolibrów, ale także ssaków – aguti, ostronosy i hirary, mamy szanse zaobserwować już z rozległego patio, z którego rozpościera się fenomenalny widok na wulkan Turrialba. Na terenie lodge’u odwiedzimy też szereg interesujących szlaków pieszych.

Wieczorem trzeciego dnia przejazd do rezerwatu El Copal, gdzie czeka nas nocne wyjście do dżungli w poszukiwaniu sów i nocolota szarego.

Zwierzęta do zaobserwowania: słonecznica, gołębik białosterny, nektareczek błękitny, pustelnik pręgowany, pustelnik kolumbijski, kolcosterek zielony, fioletek, widłogonek modrobrzuchy, trogon wyżynny, piłodziób żółtopierśny, tukan tęczodzioby, dzięcioł oliwkowy, manakin aztecki, bławatnik meksykański, bekarda czarnogłowa, organka zielonkawa, strojnogłowik złotodzioby, kacykowiec grubodzioby, lanio epoletowy, tangarka kropkowana, ostronos białonosy, hirara amerykańska, aguti środkowoamerykański, wiewiórka zmienna.





5 dzień

Rezerwat przyrody El Copal to nieodkryty i niedoceniony raj dla ptasiarzy w strefie buforowej parku narodowego Tapanti Macizo de la Muerte, rezerwatu leśnego Rio Macho i rezerwatu biosfery La Amistad. Cały dzień poznawać będziemy przebogatą faunę w sercu tropikalnego lasu deszczowego, degustując lokalną kuchnię i łącząc spektakularny trekking z relaksującym wypoczynkiem w spokojnym otoczeniu refugium.

Wieczorem przejazd do La Selva.

Zwierzęta do zaobserwowania: gołąbczak krótkodzioby, nocolot szary, pustelnik zielony, karliczek, wojownik ozdobny, paskowiec, trogon obrożny, piłodziób szerokodzioby, dzięcioł rdzawoskrzydły, krępomrowiec czarnolicy, krępomrowiec smugogłowy, gardlinek brunatny, białobrodzik panamski, tyrańczyk rdzawobrewy, łuskoczubek rdzawopióry, tęczanka złotobrewa, organka białorzytna, organka rudołbista, habia oliwkowa, kostogryz białobrzuchy, tangarka kropkowana, tangarka modrogłowa, cukrownik modrolicy, seledynek, tanagerek żółtogłowy.



Szklenica nikaraguańska, Kostaryka
Brodacz czerwonogłowy, Kostaryka
Aguti środkowoamerykański, Kostaryka

Czy to będzie trudna wyprawa?

Jeśli chodzi o wymagania kondycyjne, to trudno nie będzie. Można spodziewać się długich, ale niespiesznych spacerów. Trzeba się jednak przygotować na to, że część z tych spacerów będzie odbywać się po nierównym gruncie - wskazane jest zabranie ze sobą butów trekkingowych trzymających kostkę.


Wyprawa nie jest trudna - chodzi się po wyznaczonych szlakach, nie ma jakichś bardzo wymagających podejść, jedyną niedogodnością jest wysoka wilgotność, duże temperatury (nad oceanem) i niższe ciśnienie w wysokich górach w Quetzales - ale to jest odczuwalne przy większym wysiłku, a wysiłku unikamy. 

Posiłki przeważnie będziemy jedli w hotelach, a jeśli nie będzie to możliwe z uwagi na program, znajdziemy odpowiednią restaurację. Jeśli ktoś ma specjalne wymagania żywieniowe, niech nie zapomni nas o tym uprzedzić!

Dzięki temu że noclegi w większości będą blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, planujemy wczesne spacery w poszukiwaniu zwierząt zaczynających dzień, a później będziemy wracać na śniadanie.



Błękitniczek czerwononogi, Kostaryka

Wyprawa przyrodnicza z Maćkiem i Grzegorzem



Przewodnikami będą Maciej Kowalski oraz Grzegorz Pyziołek.

Grzegorz to doświadczony ornitolog i specjalista od wyjazdów przyrodniczych z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik Islandii i zapaleniec, który na ptaki pojedzie wszędzie - choć wszędzie już był. Zawodowy kierowca z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.

Maciek interesuje się ptakami „od zawsze”, wiążąc z nimi również swoje niemal całe życie zawodowe, na przekór historycznemu wykształceniu. Samodzielnie zorganizował i poprowadził ponad 30 wypraw przyrodniczych w różne rejony świata, m.in. po Kostaryce, Meksyku, USA, Spitsbergenie, Kaukazie i Izraelu, podczas których zaobserwował ponad 1400 gatunków ptaków, ale także np. ponad 30 gatunków równie go interesujących ssaków morskich. Figuruje jako autor lub współautor przy ponad 40 zgłoszeniach stwierdzeń gatunków rzadkich do Komisji Faunistycznej PTZool. Posiada wieloletnie doświadczenie przy licznych projektach ochroniarskich, edukacyjnych, badawczych i monitoringowych, m.in. jako uczestnik 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej czy współpracownik parków narodowych i stowarzyszeń ochrony przyrody. Internetowej społeczności miłośników przyrody znany będzie jako autor popularnych blogów („Birdaholic”, dawniej również „Ornithoholics”). Maciek jest też autorem wszystkich zamieszczonych tu zdjęć.


Diamencik kostarykański

Cena zawiera:

transfer lotnisko - hotel - lotnisko oraz transport na miejscu

15 noclegów; zakwaterowanie w w pokojach dwuosobowych, najczęściej z prywatną łazienką, a tam gdzie nie ma takiej możliwości - ze wspólną łazienką.

10 obiadokolacji






doradztwo i wsparcie polskiego przewodnika-przyrodnika

opieka lokalnych przewodników-przyrodników przez 11 dni

ubezpieczenie BP, KL i NNW rozszerzone o choroby przewlekłe

opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Pomocowy


Cena nie zawiera:

 przelotu z Polski do Kostaryki i z powrotem (płatne osobno)

wydatków osobistych

wyżywienia poza wymienionym

napiwków





WOLNE MIEJSCA

ZAPRASZAMY !

Jak się spakować na wyprawę przyrodniczą

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo to sposób pakowania. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, ewentualnie statywem i żywnością to najlepiej duża torba na kółkach. Nie zalecamy walizki jako bagażu głównego - trudniej ją upakować w busie, a do tego jest bardziej narażona na uszkodzenie w transporcie lotniczym. Limit dla bagażu głównego przeważnie wynosi 20 kilogramów (zależy od linii lotniczych, niekiedy jest to nieco więcej). Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

Jeśli mamy jakiś sprzęt fotograficzny lub obserwacyjny (luneta, lornetka) należy go zmieścić w bagażu podręcznym. Na czas podróży samolotem tam też powinny być wszystkie akumulatory, ładowarki i powerbanki. Jeśli ktoś zabiera notebooka, to również do bagażu podręcznego - przynajmniej na czas podróży lotniczej. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki - w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem aparatu fotograficznego czy lornetki. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, to najbardziej przydatne będą teleobiektywy - co najmniej 200 mm, choć większe ogniskowe też będą użyteczne.


Jeśli chodzi o ubiór, to należy zwrócić uwagę na fakt, że Kostaryka znajduje się wprawdzie na półkuli północnej, co oznacza, że w lutym będzie tam "zima" - ale jest to jednocześnie bardzo blisko równika, więc ta "zima" oznacza dobrze ponad 20 stopni w dzień. Może popadać, ale trzeba przyznać, że luty należy do miesięcy najmniej deszczowych w tym regionie. Pelerynka może się jednak przydać.

Rudaczek kryzowany, Kostaryka

Potrzebne dokumenty i szczepienia

Do wjazdu do Kostaryki konieczny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Wiza na pobyt turystyczny do 180 dni dla obywateli Polski nie jest wymagana. Żadne szczególne szczepienia nie są wymagane. Na terenie Kostaryki występuje przenoszona przez komary malaria i denga. My wybieramy się w porze suchej, gdzie ryzyko chorób przenoszonych przez komary jest najmniejsze.




Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.