Jesień samurajów - fotowyprawa do Japonii
Fotowyprawa do Japonii będzie magiczna. Z ultranowoczesnego Tokio przeniesiemy się w czasie do epoki Edo, zajrzymy do średniowiecznej fortecy, przywitamy wschód słońca widokiem na górę Fuji, o zmierzchu będziemy podziwiać klasztory w lesistych górach Koyasan. W naszej fotowyprawie do Japonii będzie dominowała czerwień, bo jedziemy w czasie najbardziej intensywnej jesieni, dzięki której ogrody i płonące klony tworzą piękną oprawę dla pagód, świątyń i zamków.
Uczestnicy naszych wcześniejszych fotowypraw i warsztatów mają zniżkę 50 euro. Cena dla Was to 6290 euro.
Dlaczego liczymy w euro i jak to wpłacać?
Cenę tej fotowyprawy podajemy w euro, ponieważ jej koszty również płacimy w euro. Hotele, przewozy, bilety - to wszystko opłacamy w walucie. Cena podana w euro, a nie w złotówkach, gwarantuje, że nie pobierzemy od Was mniej niż wynosi koszt imprezy... ani więcej.
Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:
Przeliczać sobie wysokość zaliczki w euro na złotówki po kursie sprzedaży NBP z danego dnia, a wynik, w złotówkach, wpłacać na nasze konto złotówkowe: 86 2530 0008 2053 1055 8271 0001
Wpłacać sumę wyrażoną w euro na nasze konto w euro (59 2530 0008 2053 1055 8271 0002), niczego nie przeliczając. Osoby, które same posiadają konto w euro, mogą to robić prostym przelewem; pozostali mogą np. korzystać z serwisów typu Cinkciarz.pl, gdzie można zlecać przelewy międzywalutowe po bardzo dobrym kursie.
Proszę w żadnym wypadku nie wpłacać złotówek na konto euro ani euro na konto złotówkowe, nawet jeśli bank to umożliwia! W takim przypadku Wy wpłacilibyście więcej niż trzeba, my dostalibyśmy mniej niż trzeba, i tylko bank byłby zadowolony.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do wpłat, prosimy o kontakt - pomożemy.
OSTATNIE 2 WOLNE MIEJSCA!
Japonia dla fotografa
Przygotowaliśmy program wyprawy do Japonii, który pozwoli fotografować najpiękniejsze scenerie tego kraju. Odwiedzimy zarówno popularne i znane ikony Japonii, jak i nieco mniej turystyczne, ale klimatyczne miejsca. Poranne sesje dadzą szansę na fotografowanie pustych lokacji nawet tam, gdzie w ciągu dnia przewalają się tłumy turystów. Na naszej trasie będzie zarówno futurystyczne Tokio, kultowe Kioto, jak i piękne krajobrazy z górą Fuji w tle, miasteczka zatrzymane w epoce szogunów, skryte w górskich lasach świątynie Koyasan. Przejedziemy się superszybkim pociągiem shinkansen, w Tokio i Kyoto będziemy jeździć metrem, ale podczas znacznej części wyprawy do Japonii będziemy mieli do dyspozycji autobus, którym dojedziemy na wschody i zachody słońca. 12 dni, które spędzimy w Japonii, będzie wypełnione plenerami fotograficznymi, ale znajdziemy też czas na spotkania warsztatowe, dyskusje o wykonanych zdjęciach, delektowanie się lokalną kuchnią i po prostu podziwianie tego kraju.
Co nas czeka podczas fotowyprawy do Japonii
Atrakcji będzie sporo, ale z pewnością zapadną w pamięć uczestnikom (i solidnie zapiszą się na kartach pamięci aparatów :) ):
Kolacja z maiko - uczennica na gejszę zatańczy dla nas i opowie o tej słynnej profesji. Będzie można fotografować maiko, będzie można się fotografować z maiko. :) Sama kolacja to zestaw dań tradycyjnej kuchni japońskiej.
Poranne i wieczorne plenery z ikonicznymi sceneriami Japonii - górą Fuji, bramą tori w wodzie, średniowieczną fortecę "Czarnej Wrony", śnieżne małpy, miasto pocztowe z epoki Edo.
Wspólne lokalne kolacje, w trakcie których będzie można bez ograniczeń nie tylko degustować dania japońskiej kuchni, ale także delektować się napojami. Będzie to okazja, aby poznać japońskie piwo, japońską whisky, sake, shochu (japońska wódka) oraz drinki na ich bazie, a także umeshu (wino śliwkowe) - wszystkie napoje w cenie!
Nocleg w ryokanie - tradycyjnym japońskim zajeździe, gdzie podłogi wyłożone są matami tatami, wewnętrzne ściany stanowi drewniana kratownica pokryta papierem, a drzwi są przesuwane - sceneria znana z filmów samurajskich. W przedsionku zostawia się buty, a dostaje kapcie i nemaki (proste kimono). Śpi się na futonach rozłożonych na matach, w środku oprócz łazienek jest też dostępna łaźnia ofuro, a na kolację serwują kayseki - dużo różnych potraw.
Nocleg w świątyni na górze Koya - shukubo to nocleg jak w ryokanie, ale jeszcze bardziej klimatycznie! Oprócz atrakcji samego noclegu można wziąć udział w porannych medytacjach z mnichami.
Dwa dni w supernowoczesnym Tokio, trzy dni w zanurzonym w imperialnej przeszłości Kioto - uczta dla miłośników architektury, historii, życia ulicznego, a przede wszystkim japońskiej kultury.
Program wyprawy
1-2 dzień
Wylot z Polski, nocny przelot do Tokio. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i spotkanie warsztatowe przygotowujące do wyzwań fotograficznych następnych dni. Być może czas pozwoli także na pierwszą wieczorną sesję na ulicach Tokio.
3-4 dzień
Przez dwa dni eksplorujemy najludniejsze miasto świata. W poszukiwaniu kadrów zajrzymy na najbardziej zatłoczone skrzyżowanie, ale też będziemy fotografować spektakularną nowoczesną architekturę Tokyo International Forum. Wieczorem zajrzymy do jednej z tętniących życiem dzielnic rozrywkowych, a uczestnicy m.in. dowiedzą się co to takiego "made caffee". :) Czwartego dnia po południu opuszczamy Tokio, bo czeka nas zupełna zmiana nastroju - zachód słońca przy zanurzonej w wodzie bramie tori.
5 dzień
Ten dzień zdominuje góra Fuji. O wschodzie słońca będziemy ją fotografować mając na pierwszym planie pagodę, a po południu poszukamy kadrów, na których góra Fuji będzie się odbijać w wodach jeziora.
6 dzień
Ruszamy na północ do doliny Kiso, gdzie kamienne ścieżki i drewniane domy wyglądają tak samo, jak w czasach szogunów. W średniowieczu wiodła tędy ważna droga, na której pobudowano miasta pocztowe, w których podróżni mogli się zatrzymać. Kilka z nich zostało zachowanych do dzisiaj.
7 dzień
Rano odwiedzimy słynne śnieżne małpy, czyli makaki, lubujące się w gorących kąpielach przy świątyni Zenko-ji, a następnie pojedziemy zwiedzać jeden z najbardziej spektakularnych zamków. "Zamek Wron" jest nie tylko pięknie położony, ale też jest to jeden z zaledwie dwóch czarnych zamków w Japonii.
8-10 dzień
Na następne trzy dni fotowyprawa do Japonii przenosi się do miasta, które przez tysiąc lat było stolicą kraju. Kyoto znane jest z imperialnych pałaców, świątyń, pagód, ogrodów, a także Gion - dzielnicy gejsz.
11-12 dzień
Na koniec opuszczamy wielkie miasta i jedziemy na półwysep Kii, gdzie w górach będziemy fotografować skryte wśród lasów klasztory i tajemnicze cmentarze. To jedno z najbardziej autentycznych i najbardziej tradycyjnych miejsc w Japonii. Tu też będziemy mieć nocleg w świątyni na górze Koya.
13 dzień
Przejazd do Osaki i wylot do Polski, dokąd dolecimy następnego dnia.
Czy to będzie trudna fotowyprawa?
Po Japonii będziemy jeździć głównie własnym autobusem, ale też trzy razy pociągiem shinkansen, okazjonalnie pociągami podmiejskimi, a w miastach metrem. Zapewne będziemy sporo chodzić - nie będą to trekkingi, tylko spacery w poszukiwaniu kadrów i tematów, ale na fotowyprawach z takich spacerów zbiera się po kilkanaście kilometrów dziennie.
Gdzie będziemy mieszkać
Podczas fotograficznej wyprawy do Japonii mieszkać będziemy w hotelach 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami.
Jedną noc spędzimy w ryokanie - tradycyjnym japońskim hotelu, wyłożonym matami tatami, z futonami do spania, gdzie goście wyposażani są w kimona yukata i karmieni kaiseki. Oczywiście, będzie też można wziąć kąpiel w onsenie. Dwa najstarsze na świecie nieprzerwanie działające hotele to właśnie japońskie ryokany, otwarte na początku VIII wieku.
Jedną noc spędzimy też w świątyni w górach koło Koyasan, gdzie będzie podobnie, jak w ryokanie, tylko jeszcze bardziej klimatycznie. :)
Nie planujemy natomiast noclegów w tzw. hotelach kapsułowych. :)
Przez Japonię z Ewą i Piotrem
Na fotowyprawie do Japonii możecie liczyć zarówno na opiekę, jak i wsparcie fotograficzne. We wszystkich kwestiach związanych z fotografowaniem pomocą będziemy służyć my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Będziemy z Wami podziwiać, oglądać, fotografować, patrzeć Wam przez ramię i doradzać w miarę potrzeb. Zaprowadzimy gdzie trzeba, dopilnujemy ustawień i damy tyle wolnej ręki, żeby Wasza kreatywność miała czas i miejsce się rozwinąć. W wolnych chwilach pooglądamy sobie zdjęcia i pogadamy o nich, żeby później robić jeszcze lepsze. Wsparciem dla nas będzie miejscowa przewodniczka - Polka od lat mieszkająca w Japonii.
Cena zawiera:
• transfer lotnisko - hotel - lotnisko
• transport prywatnym autobusem i pociągiem na terenie Japonii
• 9 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami w hotelach, 1 nocleg w ryokanie, 1 nocleg w świątyni w górach.
• 11 śniadań, 7 lunchy, 8 kolacji
• wszystkie wstępy objęte programem
• doradztwo i warsztaty fotograficzne
• opiekę przewodnika
• ubezpieczenie 300 000 euro KL, 45 000 PLN NW oraz 5000 PLN bagażu
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
Cena nie zawiera:
• przelotu do Japonii i z powrotem
• wydatków osobistych
• wyżywienia poza wymienionym
• ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Można je wykupić dodatkowo, deklarując taką chęć przy wypełnianiu zgłoszenia poniżej. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu.
2 WOLNE MIEJSCE
Fotowyprawa do Japonii - jak się przygotować
Przydatny sprzęt fotograficzny to obiektywy od ultraszerokich po umiarkowane tele (do 200-300 mm), do tego oczywiście aparat fotograficzny (optymalnie: lustrzanka lub bezlusterkowiec), zapas kart pamięci na 12 dni intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu pozwalające na dwa dni robienia zdjęć. W hotelach będzie można codziennie podładować akumulatory - gniazdka są takie same, jak w USA, amerykańskie przejściówki działają. Zdecydowanie wskazane jest zabranie statywu - bardzo przyda się na wschody i zachody słońca. Warto zabrać filtry polaryzacyjne (najwygodniej po jednym filtrze polaryzacyjnym na jeden obiektyw). Jedziemy w porze, gdy deszcze są sporadyczne, niemniej lepiej jest zabrać coś przeciwdeszczowego - zarówno dla siebie, jak i dla aparatu. Loty dronami na terenie Japonii są dozwolone, zasady są podobne do obowiązujących w Europie, dodatkowo obowiązuje dystans minimum 30 metrów od ludzi i domów mieszkalnych.
Listopad w Japonii jest względnie ciepły i suchy, ale mogą się trafić opady deszczu. Należy spodziewać się temperatur w okolicy 7-12 stopni Celsjusza w nocy i 15-20 stopni w dzień.
Potrzebne dokumenty i szczepienia
Wjazd do Japonii wymaga oczywiście paszportu, ważnego co najmniej miesiąc po planowanym zakończeniu podróży. Wiza nie jest wymagana, nie są też wymagane żadne szczególne szczepienia od osób przylatujących z Polski. Rozsądnie jest być zaszczepionym na typowe choroby, np. żółtaczkę A/B, błonica, dur brzuszny, cholera, tężec, krztusiec.
Jak przed każdą podróżą, zachęcamy aby w razie wątpliwości sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam aktualne informacje o wymaganych dokumentach, szczepieniach, ostrzeżenia i przepisy celne dla każdego kraju.